Skocz do zawartości

Spendor 2/3

Typ sprzętu: Kolumny Podstawkowe

Producent: Spendor

Model: 2/3


Rewalacyjny

(5/5)


(5/5 na podstawie 3 opinii)

sprzet
macson

Data dodania: 11 maj 2012

macson

Data dodania: 11 maj 2012

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • naturalność, muzykalność ... splendor....
  • Wrażliwe, trudne do ustawienia, zwłaszcza w normalnych pokojach mieszkalnych (swobodnie rozstawione meble.)

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: ponad rok

Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: U krajowego dystrybutora.

Ile zapłaciłeś/aś?: Cena rynkowa, niższa niż obecnie.

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: To sprzęt wybrał mnie.

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: To moje pierwsze audiofilskie głośniki z prawdziwego zdarzenia.

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: Obecnie: Linn Genki, Meridian 502, Krell KST-100.

Opinia:

Nie mam wiele do napisania, bo wszystko jest w pozostałych recenzjach. Spendory to ustabilizowany związek od 2002. Jestem pierwszym właścicielem - zaufałem sprzedawcy, który mi powiedział, że w przyszłości będę raczej zmieniał elektronikę.

 

Od tamtego czasu nie czułem potrzeby, by je wymieniać - przyjaciół się nie sprzedaje.To prawda ... im lepsza elektronika i kable tym lepszy dźwięk, a więc zabawa na lata.

 

Świetny partner Sugdena, Krella, Densena, mocniejszych Naimów.

 

Jedną rzecz, którą dodam od siebie - wolę brzmienie bez maskownic, choć podobno producent sugeruje, żeby ich nie zdejmować.


Adamo D

Data dodania: 28 styczeń 2008

Adamo D

Data dodania: 28 styczeń 2008

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • Średnica, muzykalność
  • góra pasma

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: ponad rok

Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: z drugiej ręki

Ile zapłaciłeś/aś?: okazja bo były w nienajlepszym stanie

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: okazyjna cena

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: Epos 15.2, M22, Epos ES14, Harbeth 3

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: Electrocompanient ECI-3, naim CD5i, okablowanie audionota (synergiczne zestawienie stworzy z ECI-3 lub jeszcze lepiej z ECI-5 + meridian 508.24)

Opinia:

Kolumny te są już klasyką brytyjskiego Hi-Fi – niestety niezbyt popularną w Polsce, a szkoda.

Trafiłem na nie przypadkiem szukając Harbeth 7

Moje spendory nie były w idealnym stanie i to była jedyna rzecz dla której rozstałem się z nimi, troszkę irytowała mnie poobijana obudowa i wgniecenia na narożnikach, a jako iż jestem niestety niezbyt zasobnym audiofilem – chciałem kupić sobie głośniki „na całe życie”

A jak grają? – głownie i przede wszystkim średnicą – jest ona doprowadzona do perfekcji, mocna, silna, niezwykle otwarta naturalna – wszystkie instrumenty operujące w tej skali wypadają genialnie, o wokalach nie wspomnę – po prostu bajka. Jeśli chodzi ośrodek pasma eksponują ten zakres jeszcze mocniej niż Harbeth.

Bas – duży zawsze obecny, w miarę szybki – ale mało zróżnicowany, ale obiektywnie oceniając nie ma za bardzo się do czego przyczepić.

Jedynym mankamentem spendorów – wydaje się góra pasma – lekko wycofana, wycofująca szczegóły gdzieś w dal , zawsze będąca gdzieś z tyłu, brak jej połysku, finezji – ale nie ukrywa przed nami detali – pod dokładniejszym wsłuchaniu one są tam gdzie być powinny ale jest to troszkę kłócące się z resztą pasma spendorów.

Stereofonia tych głośników jest dość kontrowersyjna – grają głównie pierwszym planem z bardzo słabo zaznaczoną głębią – ale tutaj można pobawić się elektroniką – bardzo ładną stereofonią, z zaznaczoną głębią a zarazem widocznym i namacalnym pierwszym planem grają spendory z elektroniką Electrocomapnienta (zwłaszcza z modelem 3) – śmiem twierdzić że w przypadku kolumn spendora (słuchałem z eci modelu ½) zachodzi zjawisko synergii z wzmacniaczami tej norweskiej manufaktury. Spendory są dość „surowe” w barwie dlatego finezyjny barwny i muzykalny wzmacniacz jak ECI-3 zagrał z nimi doskonale. Są łatwe w napędzeniu nie stanowią trudnych obciążeń dla wzmacniaczy.

Niestety lub „stety” jak kto woli spendory z łatwością pokażą nam niedostatki naszego systemu – od razu na wstępie radzę je sobie odpuścić posiadaczom sprzętu tzw. budżetowego - nie zagra to razem, niezbyt dobrze grało nawet z takimi wzmacniaczami jak exposure 2010 czy naim nait 5i – absolutne minimum do tych głośników to coś na poziomie Electrocompanienta –3 a im wyżej tym lepiej.

Na tych głośnikach wszelkie zmiany w sytemie będą od razu zauważalne, każda zmiana kabla, sieciówki, interkonektu będzie od razu widoczna a im droższe to będę kable tym spendory będą lepiej grać - dla nich nie ma za drogiej elektroniki za dobrych kabli - zawsze może być lepiej, dlatego kupując te głośniki trzeba się liczyć z drenażem naszego portfela.

Nie należy również zapomnieć o dobrych masywnych i ciężkich podstawkach na których spoczną spendory.

Ale gdy spendorom zapewni się „odpowiednie warunki pracy” - odwdzięczą się nam piękną grą pełną emocji, uczuć, a najważniejsze pełną muzyki – to jest głośnik na całe życie ...


broy

Data dodania: 05 kwiecień 2004

broy

Data dodania: 05 kwiecień 2004

Jakość/cena
Ocena ogólna
Jakość/cena
Ocena ogólna
  • Wybitna muzykalność i jakość średnicy, stereofonia, przejrzystość, kultowe brzmienie
  • Cena, archaiczny wygląd, trudności w ustawieniu i doborze standów

Jak długo posiadasz oceniany sprzęt?: ponad rok

Gdzie kupiłeś/aś oceniany sprzęt?: Z ogłoszenia

Ile zapłaciłeś/aś?: 3500 ze dedykowanymi standami MAF

Dlaczego wybrałeś/aś ten sprzęt?: Bo są magiczne i muzykalne, nie mają górnej granicy sprzętu towarzyszącego

Z czym porównywałeś/aś przed decyzją o zakupie?: Dynaudio, Dali, Jamo i inne

Podaj zestaw w jakim używany jest oceniany sprzęt: Romulus V3/Baltlab, Ikemi, okablowanie Red Dawn

Opinia:

Moje 2/3 kupiłem okazyjnie z drugiej ręki i był to strzał w dziesiątkę. Wśród doświadczonych audiofilów kolumny Spednora, Harbetha czy Pro-Aca otoczone są swoistym kultem. Moim zdaniem całkowicie zasłużonym.

Kolumny, oprócz archaicznego wyglądu i trudności z ustawieniem oraz generalnej chimeryczności, są absolutnie wspaniałe.

 

Spendory są jak Jaguar, Audio Note, kurtki olejowe Barbour'a, czy dobra szkocka: co z tego, że mamy 24 bity, SACD i inne dyrdymały, skoro są dobre i sprawdzone brytyjskie produkty? Snobizm? Tak, ale uzasadniony!

 

Za tym pozornym truizmem kryje się esencja bycia audiofilem: muzyka przede wszystkim! Średnica 2/3 jest legendarna i trudno z tym faktem polemizować. Mięsisty, pełny i naturalny dźwięk wszystkich instrumentów - czy nie tak należy wyobrażać sobie audiofilskie brzmienie? Góra jest poprawna: gra dobrze, choć do Audio Physiców, czy nawet Antali jej brakuje. Plusem jest bas: przy dobrych, ciężkich i dobrze wyważonych i ustawionych standach jest wzorowy wśród wszystkich monitorów.

 

Minusem Spendorów jest ich chimeryczność: bardzo wiele wymagają od toru, ale potrafią grać wspaniale zarówno z dobrą lampą, jak też z dobrym tranzystorem. Kupcie dla nich najlepsze kable, a usłyszycie wiele nieznanych dźwięków z pozornie znanych płyt. No i źródło: niestety, tańsze odtwarzacze odpadają. Genialnie brzmi na nichteż dobry analogowy gramofon. Dla Spendorów nie istnieje zbyt dobry zestaw!

Podstawą są też standy: dobre i ciężkie potrafią często oddać więcej 2/3, niż nowe kable.

 

Co można więcej napisać o legendzie? Że dobrze i fajnie gra? Ja odpowiem krótko: od kilku lat wracam ogłuszony z kolejnych targów AS, albo z nowych odsłuchów w sklepach i efekt jest zawsze ten sam: dobra płyta, dobry trunek (albo nawet zimne piwo) i Spendorki!

 

Legenda żyje!




Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.