80. urodziny Andrzeja Rosiewicza
Andrzej Rosiewicz (ur. 1 czerwca 1944 r. w Warszawie) – polski piosenkarz estradowy, gitarzysta, tancerz, satyryk, kompozytor i choreograf.
Pamiętam jak w połowie i końcówce lat 80-tych poprzedniego stuleci moi nieżyjący już dziadkowie pozwalali mi obsługiwać gramofon. Często puszczałem muzykę, kabarety Jana Pietrzaka, Shakin' Stevensa, Scorpions i Andrzeja Rosiewicza. Jego poczucie humoru i radość sceniczna na długo zapadła w mej pamięci.
Wg Wiki:
"Od 1978 poświęcił się karierze solowej. Najpopularniejsze jego przeboje: „Najwięcej witaminy”, „Czy czuje pani cha-chę”, „Zenek blues”, „Chłopcy radarowcy”, „Wincenty Kalemba” (znana jako „Pieśń o zachodnich bankierach” lub „Graj cyganie graj”) oraz „Czterdzieści lat minęło...” z czołówki serialu Czterdziestolatek (1975). Za czasów „Solidarności” wykonał na Festiwalu Piosenki Prawdziwej w Gdańsku „Propagandę sukcesu”, identyfikowaną jako głos antykomunistycznej opozycji."
***
Cytaty:
"Ja jestem trochę jak Stańczyk, obserwuję zjawiska, a potem na swój sposób je opisuję. Z Chłopcami Radarowcami było tak, że po prostu zacząłem jeździć samochodem. Patrzę tu radar, tu radar, tam radar, zacząłem obcować z tą rzeczywistością drogową. No i tak jakoś pod melodię Krakowiaczka, zaczęły układać mi się słowa."
Opis: o powstaniu piosenki Chłopcy Radarowcy.
Źródło: Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki
"Jestem propolski, kocham Polskę, Warszawę. I nagle od mojego premiera, Donalda Tuska, dowiaduję się, że polskość mu ciąży. A to znaczy, że ciąży mu Chopin, Mickiewicz, "Mazurek Dąbrowskiego". Polak by tak nie powiedział. Nie ma mentalności Polaka. I Polacy jeszcze na niego głosują."
Źródło: Andrzej Rosiewicz: poprzednie rządy uważam za zdradzieckie, onet.pl, 22 kwietnia 2018
"Media słabo przypominają historyczne momenty, jak np. moje przeboje. Żałuję tego, że młode pokolenie tego nie zna."
Źródło: Andrzej Rosiewicz: poprzednie rządy uważam za zdradzieckie, onet.pl, 22 kwietnia 2018
"Proszę Państwa! Zauważyłem, że występuję za stawki grubo poniżej wartości talentu. Chyba skończę te koncerty. Nie mogę ciągle dopłacać."
Opis: żart podczas koncertów.
Źródło: Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki
"Wbrew temu, co się teraz mówi, cenzorzy to byli kulturalni, oczytani ludzie. Po polonistyce, dziennikarstwie (...)."
Źródło: Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki
***