Jump to content

"Nikt nie chce kochać. Wszyscy chcą być kochani" - "POCIĄG" dramat psychologiczny z 1959 r. w reż. J.Kawalerowicza


kangie

320 views

 Share

Jedna z lepszych recenzji tego filmu, moim zdaniem. Myślę, że lepszej nie uda mi się napisać, stąd też postanawiam wkleić recenzję gościa o pseudonimie tepee, którą opublikował 7 lat temu na znanym polskim portalu o tematyce filmowej.

Od siebie dodam, że wspaniała gra aktorska, typowy "old school". Dziś już nikt nie kręci takich filmów. Urocze aktorki - kobiety, których dziś już nie ma. Są inne. Niemczyk i Cybulski - świetne role. Takich mężczyzn też już nie ma. Są inni. Genialny ruch kamery, kadr, praca światłem, użycie luster w wagonach. Mnogość symboli. Wzór do naśladowania.

Genialna muzyka. Wokaliza Wandy Warskiej, wibrafon, trąbka. Oj, będę wracał do tego filmu. Późno odkryłem, ale lepiej późno, niż wcale.

 

tepee napisał:

Cytat

 

"Spod kół uciekają tory, a w wagonach uciekają ludzie - większość tylko przed zmęczeniem jedzie na wakacyjny urlop; pewna kobieta ucieka przed nieudanym życiem w pozornie szczęśliwym małżeństwie, grupka wiejskich kobiet ucieka w chwilę wytchnienia na pielgrzymce, inna kobieta ucieka przed natrętnym wielbicielem; od poczucia winy ucieka lekarz, któremu nie udało się uratować młodej samobójczyni, przed wymiarem kary za zabicie żony ucieka morderca... Wszyscy w jednym pociągu, połączeni miarowym rytmem kół i wagonową rzeczywistością kolejowego mikroświata z jego malutkimi prawami i rytuałami (kto dziś tyle uwagi przykłada do zadbania o pasażerów...).

Oglądałem "Pociąg" z niekłamanym uznaniem. Nie zmieniłbym w nim po 57 latach nic, wszystko mi tu pasuje i ma swoje miejsce. Niby nic, proste zdarzenia zwykłych ludzi, którzy przpadkowo jadą jednym pociagiem, ale - jak to jest opowiedziane!

Jest fantastyczna prezentacja bohaterow - w akcji i w dialogach powoli dowiadujemy się o nich coraz więcej (aż po zaskakujące dla niektórych zakończenie). Dziś pewnie nikt nie traciłby czasu i nie doceniając widza wyłożył wszystko na tacy w jednym monologu albo głosie z offu. Jest miejsce na wątek kryminalny i sensacyjny pościg przez zatłoczone korytarze. Są robiące wrażenie ujęcia wewnątrz pociągu - dzięki pomysłowemu rozmieszczeniu kamer i sprytnej sztuczce z lustrami mamy wrażenie autentycznej obecności w pociągu, poczucie pędu i ciasnoty przedziałów.

Oczywiście jest plejada wyśmienitych aktorów: dwie piękne panie Szmigielówna i Winnicka (ta pierwsza aż irytuje swoim gadulstwem i wścibstwem, ta druga - tak pięknie smutna i bezbronna), doskonale męski i opanowany Niemczyk (gdzie są dziś tacy mężczyźni...), Cybulski bez okularów wykonuje małpie sztuczki na burcie pędzącego pociągu i próbuje odzyskać serce Marty; plus smaczne epizody - czy to bezsenny Zintel, czy młody ksiądz Skaruch albo w niedzisiejszym stylu życzliwa konduktorka Dąbrowska.

A na koniec dwa smaczki, zręcznie ukryte - młoda para (w niej młody Janusz Majewski), która niczym klamra obejmuje swoim pojawieniem całość filmu - na początku spóźnieni, na końcu filmu zaspani na końcowej stacji 🙂 I docinki konduktora skierowane do Staszka/Cybulskiego za jego brawurowe wsiadanie do pociągów, jakże smutnie prorocze...

Aha, zapomniałbym o magicznej wokalizie, temacie przewodnim filmu, którą zadumanym głosem śpiewa Wanda Warska - melodia wchodzi w pamięć jak rzadko która.

Gorąco polecam!

tepee"

 

 

Film dostępny na YT z angielskim tytułem.

 

 

A tutaj interpretacja / analiza sceny spotkania bohaterów.

 

IMG_20230920_095929719~2.jpgIMG_20230920_095944496~2.jpg

IMG_20230920_144617826~2.jpg

 Share

1 Comment


Recommended Comments

  • Redaktorzy

"Pociąg" jako metafora podróży przez życie, podróży która nie ma żadnego wyraźnego celu.

Spotkanie po 40 latach.

 

Screenshot_20230920-141552~2.png

Link to comment
×
×
  • Create New...

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.