Skocz do zawartości
Muzyka

POPOL VUH - reedycja 5 płyt już wkrótce!

26 kwietnia br. dzięki BMG ukaże się reedycja pięciu pierwszych płyt legendarnego kraut-rockowego zespołu POPOL VUH: "Affenstunde", "Hosianna Mantra", "Einsjäger & Siebenjäger", "Aguirre" i "Nosferatu".

 

                                                                                                  ktiSBfNX.thumb.jpeg.cffc4db8796f8c2662f3fca8fa5dfe51.jpeg

 

POPOL VUH - to obecnie zespół - legenda i pionierzy muzyki elektronicznej oraz klasycy rocka progresywnego. Zespół został założony w 1969 przez Floriana Fricke i działał nieprzerwanie do 2001 roku. POPOL VUH uznawani są za czołowych przedstawicieli rocka eksperymentalnego, którzy wykraczali daleko poza swój obrany gatunek, czyli kraut rock. Przez ponad trzy dekady działalności muzycznej członkowie łączyli rocka z elektroniką, włączając często elementy muzyki etnicznej. Byli pionierami eksperymentów muzycznych z użyciem syntezatorów Mooga.

Dziś stając na parkietach klubów na całym świecie 99% osób bawiących się nie ma pojęcia, że cała historia Trance wyglądałaby zgoła inaczej, gdyby nie POPOL VUH. To ten właśnie zespół tworząc swoje kompozycje - tworzył podwaliny do takich gatunków muzycznych jak trance czy ambient.

W 1972 roku reżyser Werner Herzog* rozpoczął trwającą wiele lat współpracę z zespołem, w trakcie której Fricke tworzył ścieżki dźwiękowe do najważniejszych filmów Herzoga, które otrzymały kilka nominacji do Oscara.

 

                                                                                                  0*1QD5IYPpgugFRaFK.thumb.png.51b59fc7620af968186dc810cce64563.png

                                                                                   (Herzog i jego dzieło - Nosferatu, 1979 rok. Muzyka: POPOL VUH)

 

Swoisty hołd dla klasyków świat muzyki elektronicznej oddał w 2011 roku, gdy za remixy Popol Vuh zabrali się m.in.: Ame (Dixon/ Innervisions) Stereolab, Mouse on Mars, Thomas Fehlmann (The Orb) oraz Peter Kruder (Kruder & Dorfmeister).

 

Rozpisując się o przedstawianej reedycji nie można pominąć poszczególnych albumów wchodzących w jej skład. Opiszemy dla zachęty dwa z nich, resztę pozostawiając do odkrywania zainteresowanym melomanom przez duże M.

Otóż debiutancki album "Affenstunde" z 1970 roku jest absolutnie legendarny dla każdego użytkownika instrumentów Mooga. W tamtym czasie Florian Fricke fascynował się mitologią Majów i ich wersją legendy stworzenia świata i człowieka, dlatego album pełen był duchowych, kontemplacyjnych i transowych elementów. Co ciekawe sama nazwa zespołu POPOL VUH wprost nawiązuje do kultury Majów - zainteresowanych zachęcam do zagłębienia tematu we własnym zakresie, bo jest co odkrywać.

"Einsjäger & Siebenjäger" to piąty album POPOL VUH, wydany 1974 roku przez Kosmische Musik. Ten liryczny, progresywny album, uważany jest za jeden z najlepszych w historii grupy. Zawwiera pięć świetnych kompozycji i jeden tytułowy utwór trwający 19 minut. Zawiera atmosferę pełnego oddania muzyce, z długimi nastrojowymi utworami. To liryczna podróż z momentami skondensowanej energii, pięknymi melodiami i zwrotami. Poza głosem Djong Yun, obecny jest tu pełne mocy gra Floriana Fricke oraz elektryzująca gitara Daniela Fichelshera.

 

                                              KCrtu1JU.thumb.jpeg.d66e4635ca009d38c9df8e5c62136620.jpeg                         IPR6BK3a.thumb.jpeg.de60022d8f694e58e93882c3131e20c2.jpeg

 

Reedycja to AŻ sześciopłytowe wydawnictwo kolekcjonerskie – box set "The Essential Album Collection Vol. 1",  które zawiera po raz pierwszy w historii wydane razem pierwsze pięć albumów zespołu POPOL VUH . Wydania zostały PRZYGOTOWANE OD PODSTAW Z MYŚLĄ  o słuchaczach używających sprzętu wysokiej jakości: nagrania są w jakości high-quality, a winyle są o gramaturze 180g. 

 

 

 

Reedycja w najbliższym już czasie trafi także do naszego pokoju odsłuchowego "ZIGZAG", po odsłuchach zdamy Wam dokładną relację i podzielimy się naszymi wrażeniami. Tak więc szczegółowa recenzja - już wkrótce!

 

 

Polecamy wszystkim melomanom, w szczególności tym przez duże "M", dla których twórczość zespołu stanowiła od lat poszukiwanie i eksperymentowanie z dźwiękami. Prezentowana reedycja stanowi nie lada okazję do nabycia naprawdę wyjątkowego wydania, wartego poświęconego czasu na ponowny odsłuch - tym razem od podstaw powstałego z myślą o wysokiej jakości sprzęcie audio. Oprawa wydania oraz fakt, że po raz pierwszy na rynku pojawia się taka edycja stanowi dodatkowy atut, by prezentowana reedycja znalazła się w Waszych zbiorach muzyki.

 

                                 71pJ1BT9MWL._SL1500_.thumb.jpg.9bfe32c37e999cbf4c1a759d44339a44.jpg        71vL92A8hvL._SL1400_.thumb.jpg.1d438b92b808c5def37c433f596cec52.jpg   61fSv33LD5L._SL1400_.thumb.jpg.3c35c214625b300d6d8b86295ba7c31d.jpg

 

Płyty do nabycia m.in.:

https://www.empik.com/the-essential-collection-popol-vuh-volume-1-popol-vuh,p1224775121,muzyka-p

 

https://www.empik.com/affenstunde-popol-vuh,p1224773910,muzyka-p

https://www.empik.com/aguirre-original-motion-picture-soundtrack-popol-vuh,p1224774229,muzyka-p

https://merlin.pl/nosferatu-original-motion-picture-soundtrack-cd-popol-vuh/8212478/

https://merlin.pl/hosianna-mantra-cd-popol-vuh/8212477/

 

 

* Jeden z najwybitniejszych niemieckich scenarzystów i reżyserów. Na jego koncie znajdują się takie tytułu jak m.in.: Inferno, Zły Porucznik (1 nominacja i 1 nagroda, niezapomniana rola Nicolas'a Cage) czy Nosferatu Wampir z 1979 roku (w roli głównej rewelacyjny Klaus Kinski).

 

Za dostarczenie części materiałów do publikacji oraz swoistą inspirację dziękujemy p. Filipowi (BMG).

 

AudioRecki (Magazyn Kulturalny, AudioStereo)

Data dodania




Audio Physic Midex 2

Przeglądając oferty z rynku wtórnego trudno nie odnieść wrażenia, że wszystko starsze niż dekadę i w dodatku jako-tako działające niejako z automatu zasługuje na miano klasyki, etykietę vintage a i z reguły wzmianki o High-Endzie nie może zabraknąć. Niestety sytuacja na rynku pierwotnym również nie nastraja optymizmem, gdyż pojawienie się każdej kolejnej inkarnacji danego modelu związane jest z zauważalnym wzrostem cen a jeśli tylko spece od marketingu wpadną na pomysł jego limitacji, bądź sygno

Fr@ntz
Fr@ntz
Kolumny

Pink Floyd, Radio Łódź i Q21

Kolejny odsłuch z Radiem Łódź i salonem Q21 odbędzie się już w najbliższą niedzielę! Jako partner techniczny salon Q21 ma ogromną przyjemność zaprosić Was na kolejny wielokanałowy odsłuch. Tym razem na miejscu będzie możliwy odsłuch legendarnej płyty Pink Floyd at Pompeii – MCMLXXII. Nie można jej nazwać zwykłym albumem koncertowym – to zapis wyjątkowego występu w ruinach starożytnego amfiteatru, pełnego improwizacji, psychodelii i brzmieniowych eksperymentów. Utwory takie jak „Echoes”,

audiostereo.pl
audiostereo.pl
Newsy

Kaliber 44 – Pionierzy psychorapu i głos pokolenia lat 90.

W połowie lat 90., gdy Polska na dobre weszła w burzliwy okres transformacji, na obrzeżach głównego nurtu kultury zaczęły rodzić się nowe formy ekspresji. Kapitalizm pukał do drzwi z obietnicami dobrobytu, kolorowe reklamy i zachodnia popkultura zaczęły wypierać szarość PRL-owskich blokowisk, ale w wielu domach nadal panował chaos, bieda i niepokój. Młodzież wchodziła w dorosłość bez mapy, w rzeczywistości, która była jednocześnie obiecująca i przerażająca. W tym właśnie klimacie zadebiutował ze

AudioNews
AudioNews
Felietony 3

Eurowizja 2025: Tydzień do wielkiego finału w Bazylei

69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 13, 15 i 17 maja 2025 roku w nowoczesnej hali St. Jakobshalle w Bazylei. Po emocjonującym zwycięstwie Nemo z utworem „The Code” podczas konkursu w Malmö w 2024 roku, Szwajcaria po raz trzeci w historii stała się gospodarzem wydarzenia. Wcześniej miało to miejsce w 1956 roku, kiedy zorganizowano pierwszą edycję, oraz w 1989 roku. Wybór Bazylei jako miejsca organizacji nie był przypadkowy – to miasto znane z wielokulturowości, bogatej sceny arty

audiostereo.pl
audiostereo.pl
Felietony

Nowe nośniki czy stare dusze? Audiofilskie rozterki na dziś

Siedzę sobie wieczorem, lampka się grzeje, z głośników sączy się „Kind of Blue” na oryginalnej szpuli, i myślę: czy ja się przypadkiem nie zatrzymałem w czasie? Bo świat idzie do przodu – nie ma zmiłuj. Młodzież odpala Spotify w jakości „super hyper lossless”, ktoś tam testuje nowego DAC-a z chipem rodem z NASA, a ja... ja znów kombinuję jak podpiąć starego Teaca do lampy, żeby nie buczało. No właśnie. Gdzie my dzisiaj jesteśmy jako audiofile? Czy jeszcze próbujemy gonić nowinki, czy j

AudioFelek
AudioFelek
Newsy


Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.