Jump to content

Wywiad z prezesem firmy ESARC Hi-Tech

audiostereo.pl
audiostereo.pl
Sign in to follow this  

Wywiad z prezesem włoskiej firmy ESARC Hi-Tech, Matteo Cibelli.

(Firma ESARC zajmuje się praktycznym wykorzystaniem materiałów o gigantycznej magnetostrykcji (Giant Magnetostrictive Materials, GMM). GMM są to materiały (stopy metali), które pod wpływem pola magnetycznego zmieniają swoją formę, czyli zmieniają energię magnetyczną w mechaniczną i odwrotnie: energię mechaniczną w magnetyczną).

 

 

 

Alek Rachwald.: Wykorzystanie GMM jako nowego źródła fal akustycznych to pomysł w stylu XXI wieku. Proszę powiedzieć naszym czytelnikom o Pańskiej firmie, i dlaczego i w jakich okoliczościach zdecydowaliście się promować tę specyficzną technologię?

 

Matteo Cibelli: Esarc zawsze był zainteresowany zaawansowanymi technologiami. Na stopy GMM natrafiliśmy, poszukując nowych produktów tego rodzaju. Początkowo byliśmy reprezentantem pewnej brytyjskiej firmy pracującej nad GMM, a następnie rozpoczęliśmy własne prace, mając na uwadze zapotrzebowanie rynku i możliwości poprawy jakości dźwięku.

 

AR: GMM nie jest pierwszym pomysłem, obejmującym emitowanie sygnałów akustycznych przez płaskie powierzchnie. Technologie takie jak głośniki elektro- i megnetostatyczne są w użyciu przynajmniej od lat 50., lecz te rozwiązania są złożone technicznie i z tego powodu kosztowne. Jednak w latach 90. pojawiło się nowe rozwiazane – panele NXT – na pierwszy rzut oka przypominające rozwiązania GMM. Jednak te głośniki nie osiągnęły dużej popularności. Czy GMM jest rozwinięciem tej idei?

 

MC: Istnieje silny związek między NXT, a naszymi rozwiązaniami. Różnicą jest użyty stop. Podczas gdy w NXT konieczne jest ścisłe obliczenie położenia transmitera na powierzchni drgającej, GMM nie mają takich wymagań. Stosowany przez nas specjalny stop GMM pozwala umieszczaać nasze elementy gdzie bądź, na wielu rodzajach i rozmiarach powierzchni. Powodem, dla których NXT nie osiągnęło jak dotąd popularności, są trudności z instalacją. Nasze urządzenia mogą np. napędzać szyby w witrynie sklepowej dzięki prostemu zamocowaniu ich ich w dowolnym miejscu okna, baz żadnych obliczeń, co z NXT nie jest możliwe.

 

AR: Czy wynika z tego, ze wasze transmitery, o stosunkowo małych rozmiarach, mogą poruszać duże powierzchnie, jak ściany, stoły lub szyby okienne, bez żadnego specjalnego przygotowania napędzanych obiektów?

 

MC: Właśnei tak. Chcieliśmy uzyskać urządzenie skrajnie proste w użyciu i w instalacji. Zapewne tu jest klucz do sukcesu. Nie ma potrzeby przygotowywania poruszanej powierzchni i nie ma potrzeby obliczeń. Wystarczy przylepić urządzenie i grać.

 

AR: Duże powierzchnie mogą produkować fale o dużej długości i niskich częstotliwościach akustycznych, podczas gdy małe będą emitować fale krótsze. Czy jest możliwe skorygowanie tego efektu przy stosowaniu technologii GMM z powierzchniami o różnej wielkości i kształcie?

 

MC: Współpracujemy z Instytutem Fizyki Materiałów w Mediolanie, zaś nasz dział badawczo-rozwojowy jest głęboko zaangażowany w badania nad przenoszeniem częstotliwości przez różne materiały. Jest wiele dróg korygowania sygnału w naszych urządzeniach. Pierwszajest mechaniczna, przez stosowanie specjalnychn dysków z różnych materiałów, ograniczających niektóre częstotliwości jak zwrotnica w kolumnie głośnikowej. Jednak najlepszą metodą jest zastosowanie korektora elektronicznego.

 

AR: Czy może Pan krótko wyjaśnić, do jakich zastosowań przewidziano wasze urzadzenia GMM?

 

MC: Zastosowań jest wiele. Przyciągnęliśmy już uwagę architektów. Pracujemy z wieloma znanymi architektami i projektantami, oferując im pomoc w czynieniu głośników niewidzialnymi. Współcześnie stosuje się minimalny design i duże skrzynie plus rozwleczone wszędzie przewody niezbyt do tego pasują. Pięknym przykładem jest Parco della Musica w Rzymie, projektu architekta Renzo Piano. Jest to prawdopodobnie największy teatr w Europie i jeden z największych na świecie. ESARC Hi-Tech jest zaangażowany w w przygotowanie planów i zainstalowanie niewidocznego systemu nagłośnienia. Jesteśmy angażowani w wiele innych projektów w branży kolejowej, budowie jachtów, supermarketów, sal wystawowych i targowych, hoteli, biur, sal konferencyjnych i basenów kąpielowych (słyszenie muzyki pod wodą) i w wiele podobnych.

 

AR: Może pan wyjaśnić, czy transmitery GMM są w stanie dawać jakość dźwięku, która może być akceptowalna w terminach hi-fi, co mogłoby pozwolić na stosowanie ich w takich aplikacjach audio, jak multiroom czy car audio?

 

MC: Nasze urzadzenia GMM mają bardzo dobrą odpowiedź częstotliwościową, ale w tej sytuacji do pełnego sukcesu konieczna jest odpowiednio dobra powierzchnia do montażu. Tworzymy wiele systemów 5.1 i klienci są zadowoleni z korzyści, jakie dają niewidoczne głośniki. Instalacje samochodowe są teoretycznie możliwe, ale trzeba wziąć pod uwagę, że nasze urządzenia pracują jako dipole, dając 100% energii do wnętrza i 100% na zewnątrz. W samochodzie rezultat byłby trudny do przewidzenia, ze względu na małe powierzchnie i obecność naturalnych pudeł rezonansowych, jakimi są niektóre części wozu.

 

AR: W katalogu ESARC można zobaczyć urządzneia zarówno profesjonalne, jak i do zasosowań domowych, w rodzaju DIY. Czy Pańska firma oferuje również kompletne usługi, zawierające profesjonalny projekt i instalację w domu lub w biurze?

 

MC: Tak, ponieważ nasza technologia jest nowa i architekci nie są zbyt obyci z naszymi urządzeniami Opracowaliśmy darmowy projekt pracujący pod CAD. Stanowi to dużą pomoc dla architektów i instalatorów. Oferujemy każdy rodzaj pomocy osobom instalującym nasze systemy (zwykle robią to elektrycy) w celu uzyskania rezultatu o najwyższej jakości, „state of the art”.

 

AR: Jaką przyszłość przewiduje Pan dla technologii GMM? Jak szeroko może być stosowana w domu, lecz również np. w przemyśle?

 

MC: Wiedza o zastosowaniach GMM jest wciąż się poszerza. Dział badawczo-rozwojowy ESARC Hi-Tech prowadzi badania, które sięgają granic obecniej wiedzy. Pracujemy z włoskimi i europejskimi instytutami naukowymi w celu zwiększenia możliwości GMM nie tylko w zastosowaniach audio, lecz również w ochronie środowiska i w przemyśle.

AR: Dziękuję Panu za wywiad.

 

Więcej o GMM:

http://www.esarc.pl/faq.html

http://smart.ippt.gov.pl/past/smart03/PDF/Bomba.pdf

 

Fotografie:

1. S-Driver ("niewidoczny subwoofer", linia Professional)

2. F-Driver TXB25 (linia Consumer)

3. adapter Bluetooth do TXB25

Sign in to follow this  


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Pylon Jasper 25

  Powiedzieć, o firmie Pylon, że to najbardziej prężnie rozwijająca się Polska marka głośnikowa – to jakby nie powiedzieć nic. Jeżeli chodzi o sprzedaż, skalę produkcji czy park maszynowy, całą krajową konkurencję wyprzedzają o lata świetlne. Przepis na sukces założonej w 2011 roku firmy wcale nie zawiera w sobie jakiś nadzwyczajnych rozwiązań marketingowych, genialnych zagrywek rynkowych, potężnego kapitału startowego etc. W zasadzie to przepis był bardzo prosty – solidny produkt, atrakcyjni

  plastik1989
  plastik1989
  Kolumny

  System Audio Saxo 7 Active

  Życie audiofile nie jest łatwe, a to ze względu na wieczne poszukiwanie tego najlepiej brzmiącego sprzętu, Często już nam się wydaje, że właśnie mamy to, czego szukaliśmy, a jednak nadal kombinujemy, eksperymentujemy z kablami, z akustyką i tak w kółko. Czasami jednak musimy iść na pewne kompromisy czy to ze względu na finanse, a może brak miejsca lub naszą „drugą połowę”, która nie akceptuje plątaniny kabli, a kolumny muszą być w kolorze białym. Bywa, też tak, ze sami wybieramy wygodę i pr

  M@rgot
  [email protected]
  Kolumny

  Leben RS 28CX

  Leben RS 28CX to dzielony, lampowy przedwzmacniacz linowy wyposażony w lampową sekcję wzmacniacza RIAA dla wkładek MM. Przedwzmacniacz jest urządzeniem dzielonym, czyli rozbitym na dwa komponenty. W tym konkretnym przypadku, w jednej obudowie mamy kompletny, lampowy zasilacz, a w drugiej urządzenie sensu stricte, czyli układ wzmacniający sygnał, moduł RIAA, oraz selektor wejść wraz z potencjometrem siły wzmocnienia, oraz balansu kanałów. Taki zabieg ma na celu odizolowanie zakłóceń, jakie g

  plastik1989
  plastik1989
  Przedwzmacniacze

  Linn Majik DSM

  Tym razem, w ramach wstępniaka pozwolę sobie na małą retrospekcję. Dawno, dawno temu, czyli lekko licząc będzie jakieś 10 lat, kiedy byłem szczęśliwym posiadaczem nader zgrabnych, acz wrednych, podłogówek Neat Motive 1  (w wersji z odwróconą aluminiową kopułką) coś mnie podkusiło aby spróbować szkockich specjałów i w mojej skromnej samotni pojawili się ówcześni przedstawiciele Linna z budżetowym „kombajnem” Sneaky, oraz nieco bardziej ambitnym Majikiem. Roztaczając już od progu wizję audiofilski

  Fr@ntz
  [email protected]
  Wzmacniacze

  Audeze LCD-1

  Miłośnikom słuchawek amerykańskiej marki Audeze nie trzeba przedstawiać, gdyż praktycznie od pojawienia się jej na rynku jasnym było, że mamy do czynienia z produktami z tzw. górnej półki, czyli jest bardzo dobrze pod względem brzmieniowym i niestety boleśnie pod finansowym. Wiadomo jakość kosztuje. Wystarczy tylko przypomnieć, że nawet swoiste novum, czyli dokanałowe iSine 20, przynajmniej na początku swojej kariery, okupowały rejony sporo przekraczające 2 500 PLN, co dla większości platoniczny

  Fr@ntz
  [email protected]
  Słuchawki
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.