Skocz do zawartości
Akcesoria

IFi Audio Zen Can

We wrześniu 2018 roku światło dzienne ujrzała seria Zen od IFI Audio, na którą składał się bezprzewodowy Zen Blue i Zen DAC. Po udanej premierze seria została rozszerzona o IFI Zen Can , Zen Phono oraz Zen Dac Siugnature.

Dzięki firmie audiomagic.pl miałam przyjemność przetestować IFI Zen Can.

Cała seria ma ten sam styl  ZEN, płaska aluminiowa obudowa o trapezoidalnej konstrukcji  z wydłużonymi bokami w kolorze grafitowym z subtelnym logo IFI na wierzchu. Panel przedni i tylny Zen Can wykonany jest z błyszczącego, szczotkowanego aluminium w kolorze srebrnym. Mimo swych małych wymiarów 158x35x100mm urządzenie jest dosyć ciężkie 515 g, dzięki czemu po podpięciu kabli RCA stoi stabilnie na silikonowych nóżkach, nie przeważa się. 

 

DSC_3486.thumb.JPG.9a5b2df9dbf954a34856c2bbc195ed3e.JPG  DSC_3487.thumb.JPG.ec11036b597625f65d880a590e849210.JPG  

DSC_3489.thumb.JPG.4c6919a960bdbceb787e56b45667b141.JPG

 

Na froncie w centralnej części znajduje się pokrętło głośności, a po jego lewej stronie znajdują się trzy przyciski, power, input, czyli selektor wejść oraz gain, czyli wzmocnienie z czterema poziomami. Po prawej stronie znajduje się dwa gniazda słuchawkowe Pentaconn niezbalansowane 6,3 mm i zbalansowane 4,4 mm. Ostatni przycisk to włacznik XBass/3D.
Na tylnym panelu mamy wejście dla sygnału analogowego RCA, niesymetryczne 3,5 mm, można przez nie dostarczyć sygnał np. z naszego telefony. Mamy jeszcze wejście zbalansowane 4,4 mm oraz zbalansowane wyjście 4,4 mm, które służy do podłączenia głośników.

IFI Zen Can, co widać po złączach, to w pełni analogowy wzmacniacz słuchawkowy i w porównaniu do Zen Dac dysponujący większą mocą i radzi sobie z napędzeniem wyjątkowo „prądożernych” słuchawek planarnych.
Obwody ZEN CAN to zbalansowana, symetryczna konstrukcja dual-mono - topologia zwykle zarezerwowana dla high-endowych wzmacniaczy słuchawkowych. Układy zbalansowane od dawna są wspierane przez uznanego inżyniera elektroniki high-end, Johna Curla, obecnie konsultanta technicznego zespołu IFI Audio. Wiele kluczowych elementów zostało wykorzystanych z flagowego wzmacniacza IFI Pro iCan, którego cena jest 12-krotni większa od Zen Can.
Na stronie producenta jest to dokładnie opisane:
„Obwody ZEN CAN wykorzystują wiele dyskretnych, wysokiej jakości komponentów montowanych powierzchniowo, aby zmaksymalizować czystość dźwięku, takie jak kondensatory TDK C0G i Panasonic ECPU oraz rezystory cienkowarstwowe o ultra-niskich zniekształceniach. Niestandardowy czterowzmacniacz OV4627 firmy iFi zawiera cztery niezależne wzmacniacze operacyjne FET wykorzystujące konstrukcję „złożonej kaskady'', z obwodami sprzężenia zwrotnego o niskiej impedancji w celu optymalizacji wydajności. Kolejny niestandardowy wzmacniacz operacyjny jest używany jako stopień wejściowy, który oferuje automatyczne dopasowanie poziomu i zasila precyzyjny potencjometr TOCOS, podczas gdy w pełni dyskretny, zbalansowany, uzupełniający bipolarny stopień wyjściowy wykorzystuje ten sam bufor klasy A, który znajduje się w Pro iCAN. Obwód zasilacza obejmuje konwersję napięcia w trybie „stealth '', ponownie pochodzącą z Pro iCAN, z regulacją liniową, filtrowaniem szumów, fizyczną izolacją od czułych obwodów audio i pojemnością 4000 uF, aby zachować wystarczającą rezerwę mocy”.

 

image.thumb.png.c7cdc40e9a1657f078d80bab0ef844a5.png

 

image.thumb.png.7ac894bb3881c025f6013665208770ae.png

 

Duży plus dla producenta również za dołączony zasilacz to iFi Audio  iPower.

DSC_3493.thumb.JPG.37d786e20e1473fddd8c106b60b9f198.JPG  DSC_3496.thumb.JPG.a2cc95cef32336c8ca4e73a30b123b22.JPG 

 

  DSC_3484.thumb.JPG.bdab33518aaeaefa4487f165d9c60d51.JPG  DSC_3501.thumb.JPG.7b1dcc444abc17426e371a9df88e1577.JPG

 

 

 IFI Zen Can prezentuje czysty, precyzyjny bas, dobrze wyrównany, szybki, elastyczny i bez przesadnego nadmuchiwania.
Może nie schodzi on tak nisko, jak niektórzy „basolubi” preferują, ale tutaj z pomocą przychodzi nam XBass, czyli w pełni analogowe podbicie basów, które nieco podnosi niskie oktawy i działa bardzo gustownie, to nie jest wzmocnienie zalewające nas niskimi tonami, wszystko jest dobrze zestrojone, po prostu przekaz staje się bardziej dociążony. To oczywiście zależy też od słuchawek, Hifiman Sundary zyskiwały z włączonym XBass. Średnie tony w Zen Can są pozbawiony przebarwień, brzmią rozdzielczo i naturalnie, bardzo ładnie nieco do przodu wypychają wokale, przez co unikamy efektu przykrycia średnicy przez niskie tony. Wysokie tony nie są specjalnie wyjątkowe to, znaczy, mogłyby być bardziej organiczne i realistyczne. Ogólnie rzecz biorąc jednak całość, jest dobrze zestrojona i w połączeniu z szeroką sceną daje nam uporządkowany i miły w odbiorze spektakl muzyczny.
IFI Zen Can ma jeszcze funkcję 3D, która poszerza zdecydowanie scenę dźwiękową, ale ten zabieg bardziej napowietrza dźwięk, a co za tym idzie, dźwięk jest odchudzony z delikatnie wycofaną średnicą. W ciemno grających słuchawkach ten zabieg może się podobać.
Trzeba przyznać, że ten mały wzmacniacz słuchawkowy ma duży potencjał.
IFI Audio idąc śladem serii nano, micro czy X po raz kolejny udowadnia, iż kolejna seria Zen będzie kontynuowała założenia firmy „mały rozmiarem, wielki brzmieniem. Opracowany dla ultymatywnej jakości brzmienia-nasi inżynierowie nie zaniedbali niczego. Przełomowy stosunek jakości do ceny. W końcu high-endowe audio za przystępne pieniądze”.

Dziękuję Firmie Audiomagic.pl za udostępnienie wzmacniacza do testów.
 

 

Małgorzata Rutkowska-Mamica

 

Specyfikacja techniczna:
- Napięcie wejściowe DC 5 V / 2,5 A AC 100-240 V, 50/60 Hz (w zestawie iFi iPower)
- Maksymalne wyjście zbalansowane> 15,1 V / 385 mW (przy 600 omach)> 6,0 V / 1150 mW (przy 32 omach)
  S-E> 7,6 V / 98 mW (przy 600 omach)> 7,2 V / 1600 mW (przy 32 omach)
- Zbalansowane THD i N <0,006% (przy 360 mW / 2,4 V 16 Ohm)
  S-E <0,005% (przy 100 mW / 1,27 V 16 Ohm)
- Zrównoważony SNR> 120 dBA (at 15,2 V)
  S-E> 118 dBA (przy 7,6 V)
- Maks. Wejście zbalansowane 7,4 V RMS
- RCA 3,8 V RMS
- 3,5 mm 1,92 V RMS
- Pasmo przenoszenia 20 Hz - 20 kHz (-3 dB)
- Pobór mocy Brak sygnału ~ 5W
- Maksymalny sygnał ~ 13 W.
- Zużycie energii <1,5 W przez zasilanie USB LUB 5 V DC (zasilacz nie jest dołączony)
- Wymiary 158 x 117 x 35 mm 
- Waga netto 515g 

 

System testowy:

Pliki: Raspberry PI4 + Allo DigiOne Signature z wgranym SnakeOil, Roon Bridge oraz laptop z programem Foobar 2000
DAC:  IFI XDSD
Wzmacniacz:  Lucarto Audio Alberto HPA200, Aune X1s 10th anniversary, Chord Hugo TT
Interkonekty: Haiku Audio, Albedo Flat One
Kabel USB:  Lucarto Audio, Taga Harmony TUD

Sieciówki: Lucarto Audio PC -2EVO

Słuchawki: HIFIMAN Sundara, Aune E1

 

 

Data dodania




Metallica wraca na Stadion Śląski! Legenda ponownie zagra w Polsce 19 maja 2026 roku!

Jeszcze wczoraj nie było nic wiadomo – tylko ciche plotki, pojedyncze przecieki i nerwowe odświeżanie strony Metallica.com. A dziś? BOOM! Oficjalna informacja: Metallica zagra na Stadionie Śląskim w Chorzowie 19 maja 2026 roku! I to nie będzie byle koncert. To będzie wydarzenie roku – jedno z tych, o których mówi się dekadami. A jak znasz Metallikę, to wiesz, że tu nie ma miejsca na półśrodki. 🎟️ Przedsprzedaż biletów – rusza już 27 maja 2026! Fani zespołu muszą być czujni, bo bilety r

AudioNews
AudioNews
Newsy

Od bębnów po bit: krótka (i całkiem rock’n’rollowa) historia dźwięku w muzyce

Cześć, tu Audiofelek. Dziś zabieram Was w podróż przez dzieje dźwięku – tego, co z głośników, słuchawek i kolumn robi nam dobrze. Bo zanim powstały streamy, DAC-i i kolumny za 30 tysięcy, ktoś musiał pierwszy uderzyć w coś, co wydało z siebie bęc. Nie wiemy, kto pierwszy walnął kijem w pień drzewa i pomyślał: „Ej, fajnie brzmi”. Ale możemy być pewni, że to się wydarzyło dawno temu. Dźwięk towarzyszył ludziom od zarania – w rytuałach, w tańcach, w polowaniach. Długo, długo później pojawiły s

AudioFelek
AudioFelek
Felietony

Noble Audio FoKus Apollo

Skoro zarówno matury, jak i egzaminy ósmoklasistów mamy już za sobą a pozostała część szkolnej dziatwy z utęsknieniem wypatruje ostatniego dzwonka, to znak, że wakacje czają się tuż za rogiem, więc najwyższa pora na przegląd i uzupełnienie podróżnego ekwipunku, w którym czego jak czego, ale bezprzewodowych słuchawek zabraknąć nie może. W końcu ile można siedzieć wsłuchując się w szum samolotowych silników, suchotnicze odkasływanie współpasażerów, decybelowanie „bąbelków” i jałowe dyskusje o cora

Fr@ntz
Fr@ntz
Słuchawki 1

Czas festiwali – czyli sezon na muzyczne zajawki, nowe brzmienia i ludzi, których nie znasz, ale czujesz jakbyś znał całe życie.

No i poszło. W powietrzu czuć już nie tylko zapach grillowanego sera halloumi i rozgrzanego asfaltu, ale też ten dreszcz podskórny – zbliża się czas festiwali. Dla niektórych to coroczny rytuał, coś w rodzaju letnich rekolekcji muzycznych. Dla innych – przygoda, która zaczyna się od „idziemy tylko na jeden dzień” i kończy trzy dni później w namiocie, z nową paczką ludzi i głową pełną dźwięków, których wcześniej nawet nie znałeś. Festiwale vs. koncerty – więcej niż różnica w cenie biletu

AudioNews
AudioNews
Felietony

iFi Audio zaskakuje z trzema nowymi produktami – OMNI USB, UP Travel i GO pod Air

iFi Audio, pionier w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań audio, wprowadza na rynek trzy przełomowe urządzenia zaprojektowane z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. Nowości – OMNI USB, UP Travel oraz GO pod Air – potwierdzają zaangażowanie firmy w dostarczanie bezkompromisowej jakości dźwięku zarówno w warunkach domowych, jak i w podróży. OMNI USB – Nowa generacja kondycjonerów USB OMNI USB to flagowy kondycjoner USB firmy SilentPower, czyli podfirmy iFi Audio – stworzony dla

audiostereo.pl
audiostereo.pl
Nowości | Testy | Inne


Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia



Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.