Skocz do zawartości
Ta podstrona jest jeszcze w przebudowie! Czytaj więcej.. ×

Test dyfuzora WB Acoustics 1D/1/7


audiostereo.pl
  • 6fc835b16b58755ed2757afe83339316 https://www.audiostereo.pl/uploads/old/post-1-100005795%201272639755.jpg,old/post-1-100005796%201272639755.jpg,old/post-1-100005797%201272639755.jpg,old/post-1-100005798%201272639755.jpg,old/post-1-100005799%201272639755.jpg

Akustyka pomieszczenia to temat trochę śliski. Śliskość bierze się stąd, że tak się jakoś składa, że osobom z kręgu „do muzyki przez sprzęt” zwykle łatwiej jest wydać 10 000 pln na nowy klocek, niż 2 000 pln na coś poprawiającego właściwości akustyczne pomieszczenia. Jednocześnie świadomość, że akustyczne właściwości pomieszczenia mają istotny wpływ na końcowe brzmienie systemu, wydaje się dość dobrze zakorzeniona, przynajmniej w gronie znanych mi audiofilów nikt nie ma co do tego faktu wątpliwości. Mimo to, w pokoju odsłuchowym przeciętnego audiofila lub po prostu melomana znacznie łatwiej można napotkać odbijacz akustyczny w formie szklanego stolika (czy nawet gołe ściany), niż jakiś ustrój pochłaniający, nie mówiąc już o rozpraszaczu (dyfuzorze). Chyba, że pochłaniaczem jest kot: ruchomy futrzany absorber akustyczny słusznie popularny w kręgach audiofilskich. Jednak na potrzeby skutecznej poprawy akustyki jeden, czy nawet cztery koty, to wciąż zbyt mało.

 

Ja też mam trochę na sumieniu w tej mierze. Na usprawiedliwienie mogę podać, że moje dotychczasowe pomieszczenia były strasznie zagracone, i jako takie wykazywały znośne właściwości akustyczne niejako same z siebie. Jednak powiał wiatr zmian. Moje nowe pomieszczenie odsłuchowe jest prostopadłościanem o wymiarach około 4x7x2,7 m, z jedną ścianą częściowo otwartą, i jako niedawno zasiedlone nie zdążyło jeszcze zarosnąć przedmiotami. Można więc liczyć, że jego właściwości da się udoskonalić, stosując odpowiednie ustroje akustyczne. Są różne szkoły stosowania akustycznych uzdatniaczy (tłumienie za kolumnami, a odbijanie za słuchaczem, odbijanie za kolumnami, a tłumienie za słuchaczem), jednak generalnie można przyjąć, że ustroje akustyczne to absorbery pochłaniające określone długości fal akustycznych, dyfuzory rozbijające fale i nie dopuszczające do powstawania jednolitych fal odbitych i rezonansów (również w określonym zakresie częstotliwości), a także pułapki basowe, będące odmianą absorberów, nastawione na trudne do tłumienia niskie częstotliwości.

 

Firma WB Acoustics nadesłała właśnie do redakcji sześć paneli rozpraszających, z prośbą o przetestowanie. Panele wykonano na planie dosyć dużego prostokąta, o pionowym wymiarze ponad metr, dzięki czemu górna krawędź dyfuzora sięga wyżej głowy siedzącego człowieka (np. słuchającego muzyki w fotelu). Dyfuzor wyposażono w zaczepy, jednak egzemplarze testowe zaopatrzono w opcjonalne nóżki, co dodatkowo zwiększyło ich wysokość. Później stwierdziłem, że ta łączna wysokość dyfuzora w zupełności wystarczy, aby uzyskać wpływ na brzmienie.

Dyfuzor 1D/1/7 wykonany jest z MDF i malowany. Dostępna jest również wersja w okleinie oraz wykonana ze sklejki. Producent rekomenduje ustawianie paneli po dwa lub więcej, najlepiej za kolumnami oraz w różnych położeniach przy ścianach bocznych, nie zaleca natomiast (przynajmniej w moim pokoju) umieszczania ich za plecami słuchacza.

 

Odsłuch rozpocząłem z panelami ustawionymi p jednym, a następnie po dwa za kolumnami. W tej konfiguracji nie osiągnąłem istotnych zmian dźwięku, które mógłbym przypisać wpływowi dyfuzorów. Tylna ściana mego pokoju pokryta jest w całości półką wypełnioną książkami, sądzę zatem, że taki ustrój akustyczny poważnie niweluje wpływ innych. Słyszalny efekt dałoby zapewne zainstalowanie paneli na otwartej przestrzeni lub na tle gołej ściany.

 

Następnie zacząłem ustawiać panele po dwa i po trzy wzdłuż bocznych ścian pokoju, z jednej strony przysłaniając okna, z drugiej zaś otwartą przestrzeń. Panele rozpoczynały się na wysokości miejsca podsłuchowego i ciągnęły w stronę sprzętu. W tym ustawieniu musiały mieć wpływ na pierwsze odbicia dźwięku od ścian bocznych. Istotnie, tutaj zmiana miała charakter subtelny, lecz znaczący. Pojawiło się wrażenie poszerzenia sceny, a także jej gęstszego wypełnienia przed słuchaczem. Odniosłem też subiektywne i trudne do wytłumaczenia wrażenie minimalnego zwiększenia głośności. Scena uległa pogłębieniu i jednocześnie lekko się przybliżyła. Całkowita zmiana konfiguracji (przeniesienie wszystkich paneli za kolumny) powtórnie zawęziło i lekko odsunęło scenę. Efekt był niewielki w skali, lecz całkowicie słyszalny.

 

Jaka konfiguracja brzmiała lepiej? W mojej ocenie ta z panelami po bokach pomieszczenia. Ogólna powierzchnia zajmowana przez muzyków była większa w obu wymiarach. W pionie różnic nie stwierdziłem. Bez paneli po bokach pokoju dźwięk stawał się bardziej zdystansowany, dominowało wrażenie chłodnej obserwacji, podczas gdy z ustrojami na miejscu było więcej poczucia uczestnictwa. Efekt uważam za wart uwagi, dodatkowym plusem jest też stosunkowo niewysoka cena dyfuzorów WB Acoustics.

 

Alek Rachwald

 

 

Szczegółowe dane:

Dystrybucja WB Acoustics

Cena ok. 500 pln/szt (zależnie od wykończenia)

Wysokość dyfuzora może zostać wykonana wg. zamawiającego

Rozpraszanie dźwięku w jednej płaszczyźnie

Rozprasza pierwsze odbicia dźwięku.

Wymiary (SxWxG) 47x60-110x12,5 cm

 

 

Wykorzystany system: Kolumny głośnikowe APS AEON, przedwzmacniacz Flying Mole PA-S1, odtwarzacz CD Advance Acoustic MCD-403/MDA-503, kable: interkonekty Zu Audio RCA, Sound Project XLR, cyfrowy AES/EBU Nordost Silver Shadow, sieciowe IsoTek i Zu Audio.

Załączone miniaturyOpinie użytkowników

Rekomendowane komentarzeWitam szanownego redaktora.Wielkie dzięki,nareszcie coś o akustyce!Ja właśnie czekam na te dyfuzory,zamówiłem wersję ze sklejki i jestem ciekaw ,czy spełnią moje oczekiwania !? Z pewnością,jest to najtańszy dyfuzor tego typu na rynku.Dlatego wreszcie zdecydowałem się na zakup.Może uda mi się wreszcie wyeliminować niezbyt estetyczne ustroje własnej konstrukcji z pokoju ,w którym słucham :).Patrząc na pokój redaktora,można odnieść wrażenie,że akustyka tego pomieszczenia jest już dość dobrze ukształtowana(regały z książkami,inne graty).Ja zauważyłem taki trend w audio.Ludzie kupują drogi sprzęt,wstawiają to do pięknych salonów i przeżywają frustracje,że im nic nie gra.Następnie wydają fortunę na kable,którymi rzekomo mają poprawić niedoskonałości pomieszczenia(tu min. sieciowe).Cudów nie ma ! Jeżeli pomieszczenie nie będzie odpowiednio zaadaptowane akustycznie,nie uzyskamy dźwięku nawet poprawnego.Dlatego jestem za kontynuowaniem tego typu testów.Następny produkt tej firmy to dyfuzor dwuwymiarowy 2D/2/7,warto by zainteresować forumowiczów.Pozdrawiam

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

baltfan, widzę, że z akustyką jesteś na "ty"

 

Ciekawe jakie ustroje ty budowałeś patrząc na te śmiecie, które są w tytule. Z liczby pierwszej 7 zapewne powyższy wyrób jest zrobiony. Trzeba by spojrzeć na zakres w jakim działają. To może dopiero uświadomić z czym mamy do czynienia.

 

 

 

Dla ciekawości powiem, że ja mam ustroje RPG z liczby pierwszej 43 bo z większej się nie da. Są to największe komercyjne ustroje jakie robią.

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście ,akustyka mnie pasjonuje i stawiam ją na pierwszym miejscu na drodze do budowania systemu odsłuchowego.Wszystkie ustroje jakie posiadam są wykonane na podstawie doświadczeń odsłuchowych (pomysły zaczerpnięte z prasy audio).W chwili obecnej opanowałem trzeci pokój,co jest dla mnie już sukcesem.Problemem nadal jest powierzchnia,niestety zbyt mała.Chciałoby się pokoju o powierzchni ponad 25 m2 :).Obecnie 16 ! WB acoustic działa ponoć w zakresie 600-3000 hz ,efektywnie.Oczywiście ma rozpraszać.Na pewno trochę pochłania,a być może ma wpływ na bas.Ja nie bez powodu zamówiłem wersję ze sklejki.Jestem zdania,że trzeba dać szansę rodzimemu producentowi.Też bym chciał RPG,niestety mój budżet nie pozwala mi na zakup takich ustrojów.Co do estetyki,moim zdaniem jest niezła.Kwestia gustu.To prawie mebel !Z tym ,że bezużyteczny,nie da się wsadzić tam czegokolwiek.Jest to typowy dyfuzor SCHROEDERA,takim jest też regał z książkami,wystarczy je odpowiednio ustawić i będzie to dobrze działało.Na pewno jest to lepsze jak gołe ściany.Nie ma co polemizować,trzeba spróbować i w miarę obiektywnie ocenić.Ja dokonałem wyboru sam.Jedynie namiary na firmę zdobyłem z reklamy.Już w przyszłym tygodniu spodziewam się dostawy.Przyjdzie moment prawdy:)Załączam foto swoich "ustrojów",działają w szerokim paśmie :)Pozdrawiam

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,to prawda.W zasadzie w ten sposób jedynie się tłumi i to jedynie zakres średnio i wysokotonowy.W pewnym momencie udało mi się przetłumić swój pokój.Jednak zastosowanie tych prymitywnych ustrojów dało bardzo dużo.Np. walce z wykładziny stojące w rogach zniosły falę stojącą na basie.Wykładzina za miejscem odsłuchowym jak i piramidka za zestawami polepszyła lokalizację i uspokoiła dźwięk.W pustych ścianach było tragicznie.Bas buczał,źródła dźwięku były rozmyte a wysokie (tioxid)kłuły uszy.Dlatego zdecydowałem się przebudować wszystko i zaczynam skromnie ,wstawiam dyfuzory WB.Jeżeli zadziałają,robię drugi krok.Wyrzucam piramidkę(gąbka)i wstawiam w jej miejsce dyfuzor 2D (dwuwymiarowy).Podobne ustroje stosowała firma profesjonalnie zajmująca się aranżacją akustyczną wnętrz.Oczywiście warto by zacząć od pomiarów,fs rezonansowa itd.Najciężej jest opanować bas.Wykonanie pułapek basowych i ich zestrojenie wymaga wiedzy i doświadczenia.Ja zastawiłem rogi pokoju walcami w wykładziny remontowej i zadziałało.Może ktoś zna inne dobre sprawdzone rozwiązania?Byle nie meble!

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

baltfan,

poniżej wyliczyłem jakich wymiarów powinien być ten ustrój aby działał w przedziale przez ciebie podanym.

Oznacza to, że max. głębokość to około 10cm a szerokość podziałki to jakieś 4,7cm.

Frequency : 1000 Hz

Prime seed : 7

Frequency low : 750,0 Hz

Frequency high : 3 649,6 Hz

 

Depth of wells :

Well 0 = 0,00 cm

Well 1 = 2,46 cm

Well 2 = 9,83 cm

Well 3 = 4,91 cm

Well 4 = 4,91 cm

Well 5 = 9,83 cm

Well 6 = 2,46 cm

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!Wymiary tego dyfuzora to : głębokość 12,5 cm,szerokość 47 cm,wysokość 60-100 cm,podaję za producentem.Niestety jeszcze nie dotarły do mnie.Wybrałem wersję o wysokości 110 cm.Być może działanie tego ustroju nie zostało precyzyjnie obliczone?Wiem,że Schroedery powinno się wykonywać do konkretnej adaptacji,ja eksperymentuję :)Nie chiałbym od razu zakładać ,że to będzie jakaś porażka!Więc wolę poczekać i przekonać się osobiście jak to działa.Stawiam je na puste ściany.Fotki które zamieściłem ,to tylko część moich "syfuzorów",głównie pochłaniacze.Dzięki za fachową podpowiedź.

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

no wreszcie coś się ruszyło w sprawie akustyki na forum.

1 test ustrojów! W innym wątku forum poruszyłem temat ciekawych w rozwiązaniu nowych ustrojów Avconu (rozpraszanie/ pochłanianie)http://www.avcon.com.pl/index.php?id=28 . Może w następnej kolejności jakiś mały test?? Ciekawe było by porównanie nowego pomysłu (jak się sprawdza) i tradycyjnej szkoły budowy ustrojów. Sam jestem w trakcie budowy (dłuuugo to trwa, ale zawsze coś ważniejszego jest do zrobienia) pomieszczenia odsłuchowego.

 

pozdr.

Robert

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie się umawiałem na odsłuch z tymi ustrojami. Co do WB Acoustic to przyznam, że przydałyby mi się takie, najlepiej ze 6 sztuk. Mój pokój jest asymetryczny, ono pozwalają to dobrze skorygować.

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Fajnie by było założyć oddzielny wątek,czy to w klubie,czy dziale DIY.Zastanawiam się ,jak zachęcić forumowiczów,do spojrzenia na problemy akustyki.Żeby wogóle chcieli uznać akustykę,za temat istotny a wręcz priorytetowy ,przy budowaniu systemu odsłuchowego.Przydałaby się profesjonalna pomoc,jak P.Potempskiego,który niewątpliwie na tym się doskonale zna(Jeszcze raz dzięki).Pozdrawiam

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronachJeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.