Skocz do zawartości
IGNORED

Najlepsze polskie wykonanie Bacha na CD


PiotrS

Rekomendowane odpowiedzi

Jak się przyjrzeć to wcale nie tak mało mamy nagrań Bacha, począwszy od Landowskiej, a skończywszy choćby na ostatnim nagraniu Duczmal Wariacji Goldbergowskich przeniesionych na orkiestrę.

Nap[iszcie kogo i jakie rodzime nagranie z muzyką JSB uważacie za najlepsze/ulubione?

 

Mój typ to Suity Wiolonczelowe Andrzeja Bauera.

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim faworytem jest Anderszewski. Nie nagrał Bacha zbyt wiele ale to czego dokonał jest po prostu nadzwyczajne.

 

Wydaje się że JSB nie ma jak narazie wielkiego szczęśćia do nagrań klawesynowych (z wyjątkiem WG Celine Frish). Wybór partit nie ma sobie równych (pamiętając o Guldzie). W dołączonej do ostaniego numeru Gramophone płytce zamieszczono 2 kńcowe części 6 suity angielskiej JSB. I znowu zachwyt. Porównałem sobie ten fragmencik z nagraniem Gulda - podobie jak swój wielki poprzednik Anderszewski ma "mózg w każdym palcu" (kto to powiedział?) jednak nie ma tu tych dziwacznych eksperymentów a mimo to jest orginalny, o nagraniu Perahii szkoda chyba wspominać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, a ja Bacha w wykonaniu Anderszewskiego nie trawię, za to Perahię bardzo cenię... de gustibus.

 

Do polskich wykonań dorzuciłbym jeszcze "Koncerty Fortepianowe" w wykonaniu Malickiego i kwartetu Prima Vista (DUX). Nie jest to może wzorzec i do kilku rzeczy możnaby się przyczepić, ale ogólnie mocna czwórka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>AntonioVi

Wariacje Celine Frisch są faktycznie piękne, ale jest kilka znakomitych nagrań Bacha

na klawesyn. Zresztą Kłosiewicz wypada całkiem, całkiem w porównaniu z wieloma klawesynowymi dawnymi i mniej dawnymi "mistrzami" (nie mówiąc o pieknej realizacji dźwiękowej). Kilka lat temu znowu uaktywniła się B.Verlet w nieco "stonowanym" wcieleniu choć wciąż lubiąca Bacha bardzo ekspresyjnego. Natomiast do perełek muzyki na klawesyn z Bachem zaliczyłbym na pewno poniższe trzy nagrania:

1) P.Hantai - Wariacje Goldbergowskie (są dwie równie piękne wersje, choć wolę pierwszą).

2) B.Rannou - Siuty Angielskie

3) T.Pinnock - Partity (drugie nagranie - z 2000 roku)

 

Do tego dodać możnaby jeszcze niedawną realizację Ch.Rousseta Siut Angielskich oraz płytę Hogwooda z Suitami Francuskimi. Klawesyniści grający Bacha - co mi osobiście bardzo się podoba - trochę zwalniają grając go delikatniej i nie traktując instrumentu jedynie po to aby pokazać polifonię utworu.

Anderszewski robi wrażenie swymi zawrotnymi tempami i szwajcarską precyzją i choć Bach, jak wspomina któryś z jego synów, lubił szybkie tempa, to Anderszewskiego są dla mnie za szybkie - on zawsze z przodu, a ja zostaję w tyle :-)

 

Pozdr.

 

 

 

 

 

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze to:

[obrazekLUKASZ-157900_1.jpg] [obrazekLUKASZ-157900_2.jpg] [obrazekLUKASZ-157900_3.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-1186-100003832 1170258402_thumb.jpg

post-1186-100003833 1170258401_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielkich polskich nagran chcialbym wymienic, bo rzadko kto je zna, ciacone bacha w wykonaniu, nieststy troszke zapominanego juz polskiego pianisty, Witolda Małcużynskiego. Jego gre cechowal szlachetny umiar, co bardzo odpowiada tej muzyce, a czego mi akurat brakuje w slynnych nagraniach Ciacony micheleangelego. Wielka szkoda ze czas robi swoje i coraz trudniej znalezc te nagrania. EMI wydalo jakies 6 lat temu 2 plytowy zestaw z nagraniami Chopinowskimi (bardzo dobre mazurki).

Nie wiem czy nagral cos Bacha niezyjacy rowniez dyrygent Karol Teutsch. Nigdy nie zapomne wspanialej sarabandy Haendla, ktora postawila mi wszystkie wlosy na ciele, na zwyklym koncercie w Łodzi jakies 10 lat temu. Do dzisiaj to mi gra w glowie i dodam ze do dzis nie wiem co to byla za sarabanda :)

Jest czego szukac z nagran polakow. Genialny Bronisław Huberman nagrał ciacone (tym razem juz na skrzypcach). Nagrania dokonano po wypadku w który połamał sobie kosci lewej reki, a wlasciewie po rekonwalescencji. Nie jest to wielka technika, ale napewno jest to wielka muzyka. Poleca zreszta inne nagrania tego genialnego skrzypka.

Nikomu nie trzeba polecac Henryka Szerynga, nagran bach jest kilka.

Andrzej Hiolski nagral podobno kantate Ich habe genug, ale nie slyszalem tego.

Sonaty i partity zarejestrowalo polskie radio (nieststy chyba nie wydalo) z Jakowiczem. Polecam, bo bardzo lubie tego artyste, choc poglos kosciiola w ktorym dokonano rejestracji chyba byl nieco zbyt duzy i troche mi przeszkadzal.

Jesli ktos wspomnnial Landowska, to ja pozwole sobie wymienic .... Stokowskiego (tez mial polskie korzenie). Jego przeróbki bacha to cos jedyneo w swsoim rodzaju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars, z tą "ciacone" to CI pewnie chodzi o Chaconny................... ;)

a chaconne d-moll to akurat fantastycznie nagrał Jorge Bolet

 

Polacy - Suity Bauera faktycznie super - kiedyś porównywałem z Yo-Yo Ma i byli na równo :)

 

Poza tym - na Bachu się nie znam więc państwu nie pomogę niestety :(

a co do MAłcużyńskiego - w tym roku mija 90 rocznica jego urodzin :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PiotrS>

 

Oczywiście że jest trochę dobrych nagrań "klawiszowych" utworów Bacha w wykonaniu klawesynistów. Zapomniełem wspomnieć o nagraniu "Inventions & sinfonies" Elisabeth Joye. Co do Hantaia to nie odnajduję w jego nagraniach matafizyki, jego gra jest dla mnie zbyt siłowa. Co do Balndine Rannou to jest to jedna z moich ulubionych klawesynistek - znam jej wspaniałe nagrania z muzyką francuskę, Bacha przyznaję nie słuchałem. Pdobnie jest z Pinnockiem - nie znam jego nagrań solowych - bardzo mi się podoba jego płyta z R.Podger (sonaty skrzypcowe JSB), gdzie nagranie partii klawesynu nie ma sobie równych.

 

Jeśli chodzi o pianistów to myslę że to im nalezy się palama pierwszeństwa jeśli chodzi o nagrania fundamentalnego działa jakim jest "Das Wohletemperirte Klavier" - nie słyszałem o wybinym nagraniu klawesynowym, a pianistów jest co najmniej kilku (G.Gould, F.Gulda).

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.