Skocz do zawartości
IGNORED

Jazzmani akordeoniści


piter

Rekomendowane odpowiedzi

Tak ze 2 lata temu obejrzałem sobie w kablówce, w jakiejś francuskiej stacji festival jazzowy, niestety nie pamiętam gdzie i co to było. Wystąpił tam m. in. gościu improwizujący solo na akordeonie. Przez kilkanascie minut dawał niesamowitego czadu, a w miare występu szczena coraz bardziej opadała mi do ziemi. Jestem raczej słabo zorientowany w tematyce jazzowej, więc jego nazwisko nic mi nie powiedziało.

 

Wrażenie na mnie zrobił nieliche, to i zapisałem je sobie żeby poszukać jakiś nagrań. Niestety kartkę mi gdzieś wcieło i musiałem obejść się ze smakiem, ale jego występ do dzisiaj mam w pamięci.

 

Więc mam pytanie kontrolne do tutejszych speców od jazzu : zakładając ( coś trzeba przyjąć za punkt odniesiena ) że to jest znana postać w świecie jazzowym to na kogo byście stawiali ?. Są jacyś znani jazzmani akordeoniści ? Ja nie mogę sobie skojarzyć, ale to czywiscie o niczym nie świadczy. Wierze mocno w zbiorową mądrość forum więc rzucam pytanie i mam nadzieje że uda się znaleźć jakieś ciekawe tropy!.

 

Acha i żeby było jasne, nie był to A. P.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę swój przypadek. Usłyszałem kiedyś śpiewajacego Murzyna w radio. Zrobil na mnie kolosalne wrażenie. Próbowałem zdobyć namiary w redakcji muzycznej tej radiostacji. Niestety po kilku telefonach musiałem zrezygnować ze względu na nieuchwytność pewnych osób. Jakiś czas później usłyszałem go ponownie. Był to Luther Vandross, ten sam co wtedy, ale wrażenie już nie to samo.

Za Skaldami >nie o to chodzi by złowić króliczka, ale by gonić go

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> piter

 

Jak w kablówce i stacja francuska , to może - Mezzo.

Dają koncerty - jazz, klasyka, world/folk, ...

A co do wykonawcy, to nie mogę pomóc.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu se można płyty kupić... to NIE JEST REKLAMA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi podchodzi album Stanko "From The Green Hill"

Nagrany b.dobrze i ponoc nienajlepszy album Stanko bo malo na nim gra, ale polecam ...

Tylko jedna uwaga ... tam nie gra akordeon a bandoneon i gra na nim

Dino SALUZZI

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli moja recenzja cokolwiek pomoże... Najpierw wprowadzę element subiektywny – zależy co się komu podoba. JA lubię brzmienie akordeonu, a trzech to już bardzo, przypominają bardzo dynamiczne organy.

 

 

Kompozycje na poszczególnych płytach są podobne, jeśli spodoba się estetyka z jednej, pozostałe też się spodobają. Dominują ostinatowe motywy, przetykane charakterystycznymi klasterowymi współbrzmieniami (utrzymanymi w estetyce Arvo Paerta, choć o wiele mniej refleksyjnymi:)). Muzyka jest dość eklektyczna, nieco transowa - a z transu wyłaniają się reminiscencje Piazzoli, nawiązania do bluesa i jazzu, rosyjskiej muzyki ludowej, paryskiego tradycyjnego grania uliczno-knajpianego. Są też zabawne pastisze muzyczki disco czy tej z fliperów... Panowie zdecydowanie i po trzykroć potrafią grać na akordeonach – zawrotne tempa, pełna barwa, doskonała dynamika i artykulacja oraz jak dla mnie zadziwiające efekty perkusyjne – też wydobywane z akordeonu.

 

 

Na stronie są zajawki w mp3 – kupił nie kupił posłuchać warto

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja słuchałem PLAY STATION - jest naprawde świetna. Nawiązuje w pewien sposób do dźwięków komputerowych, ale robi to w sposób szczególny.

 

Słuchałem też MOTION TRIO kiedy wystąpili razem z Bobby Mc'Ferrinem na ostatnim koncercie w Polsce. Świetny występ.

 

No tak, niewiele w sumie napisałem ... ale POLECAM ! :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez widzialem ich koncert .... MOTION TRIO. Mam troche mp3.

Az ciezko sobie wyobrazic jak ci kolesie graja ... nieraz te dzwieki to nie dzwieki z akordeonu ... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam sie do podziękowań. Przy okazji, może ktoś się orientuje gdzie można dostać płyty tria Artango . Mam ich jedno świetne nagranie koncertowe 'Metropole" ( Virgin 5452962 ) i chciałbym więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaje za wpisem "nowy2"

 

Ogladalem na PLANETE godzinny dokument o Richardzie Galliano.

Jedna z osob ktore o nim opowiadaly powiedziala takie slowa:

 

"Jak gra Galliano, ma sie wrazenie ze jego akordeon spiewa jak solista."

 

I osobiscie odnioslem wrazenie, ze takich wykonan jeszcze nigdy nie slyszalem.

Facet gra bardzo plynnie i miekko. To wirtuoz akordeonu, ktorego mozna odniesc analogia do stylu tworczosci Coltraine'a.

Facet nawet przyczynil sie do zmiany ukladu klawiatury akordeonu klawiszowego, aby lepiej wydobywac dzwieki.

Kazdemu zainteresowanemu polecam, sam chce zdobyc jakies jego nagrania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Po raz pierwszy w historii ludzkości możesz przenieść chorobę, na którą nie chorujesz, na kogoś, kto został na nią zaszczepiony !!!" u2be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem se dzisiaj płytkę Motion Trio "Live in Vienna" i potwierdzam,

grają fantastycznie. Jeśli by ktoś nie wiedział że to nagrania akustyczne,

to w niektórych momentach mógłby być święcie przekonany że goście używają sporo eklektroniki, szczególenie zadziwiające wziąwszy pod uwagę, że to było nagranie koncertowe.

Jutro lecę kupić ich następną płyte.

Co doGalliano to kupiłem "Spleen" ale na razie nie przypadł mi do gustu. Muzyczka nadaje sie bardziej na tapęte dziwiękową ma za dużo lukru jak na mój gust, ale może nie jestem dziś w nastroju...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.