Skocz do zawartości
IGNORED

Kable Głośnikowe z cewek taśmowych.


antos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam zamiar zrobić kable głośnikowe na bazie cewek Alpha Core.

 

Odcinki będą o długosci ok 3m.

Ile potrzeba konkretnych cewek na taki kabel?

 

Mam też kilka pytań dotyczących wyboru wartość mH i najlepszej oporności takiej cewki a także jak obrobić końcówki i zabezpieczyć przed uszkodzeniem, inne sugestie będa mile widziane

 

Porosiłbym też o zdjęcia takiego DIY.

sorry to za mało, siedzę dośc długo przy wyszykiwarce bez konkretnych rezultatów, jest zbyt mało informacji na ten temat lub są mało konkretne, dla tego myslę że temat wart jest nowego wątku.

Wydaje się że to jest prosta sprawa rozwinąc cewkę i już.

 

Chodzi mi też o wpisy na temat róznic brzmienia w stosunku do innych konkretnych kabli.

Jak zrobic to wmiarę estetycznie i co wazne jakiej tasmy uzyć do sklejenia, a także jak ułozyć dwa odcinki względem siebie.

>>antoś

 

niedawno sklepałem coś takiego. Narazie ciężko coś powiedzieć o brzmieniu bo to pierwsza konstrukcja na takim kablu i w dodatku jeszcze nie ma za sobą żadnej próby - to może na dniach dopiero.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Saczek_xtrm, 2 Paź 2006, 13:17

 

>niedawno sklepałem coś takiego.

 

saczek > jaka technologia zdejmowania izolacji?

opalarka i patyczek do logów, czy jakaś bardziej zaawansowana?

bo taśmę to chyba poznaję ;)

Saczek_xtrm

 

wygląda ciekawie, jaka jest długość Twojego kabla?

 

Czy lepiej zrobić taki oplot, czy też lepiej równolegle?

 

wiem że tasmy nie powinny lezeć jedna nad drugą.

->Kubedes

Ja ściągałem izolację z tej taśmy "na zimo", najpierw nożem do tapet naciąłem jakieś 3mm izolacji na końcu ściągnąłem ją i potem drucik po druciku wyciągałem z całości, trzeba mieć trochę wolnego czasu na to, co do efektu dźwiękowego to powiem że przewód głośnikowy z tej tasiemki "zarósł" już kurzem, choć pewna firma produkuje z niego przewód głośnikowy, gdzieś było o tym na forum ostatnio bo ktoś takowy zakupił i wkleił zdjęcie.

A moze być taśma z Polinku? Produkują takie w izolacji pp zdaje się. Kolor czarny i szary , cena w Polinku ok 4zł/m.

Słucham teraz na takim kabelku, właśnie z GC.

Poprzednio miałem Gothama, też dobry kabel, ale ciemniejszy i nie wybrzmiewał tak dobrze na górze.

W sumie przesiadam się na coraz tańsze kable:)

Najpierw miałem Ceble Talka za ok 50zł/m, potem Gotham za ok 18zł, a teraz taśmy za ok 8zł. No nic teraz to już jest tak tanio, ze chyba będę musiał sie nieźle wybulić, żeby kupić coś zdecydowanie lepszego:)

W kazdym razie taśma z Polinku jest jak dla mnie OK, a za całosć 2x3m zapłacisz ok 50zł.

Pozdrawiam

to są kable Petera z taśmy Alpha Core...chyba też dobrze się sprawdzają z ML.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-275-100005451 1170301588_thumb.jpg

post-275-100005452 1170301586_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>>Kubedes

 

izolację zdejmowałem za pomocą tylko lutownicy. Zdejmuje się ciężko ale jakoś złazi. Gorzej że później (już po ściągnięciu izolacji) druty nadal są posklejane, ale i na to znalazłem radę - zanurzam druty obficie w kalafonii, potem cyna+lutonica i schodzi miodzio.

 

>>antoś

 

tak jak pisałem nie miałem jeszcze czasu się tym kabelkiem pobawić (jest to dopiero 1sza wersja w dodatku nie testowana) z powodu przebudowy systemu - CD-ka w tej chwili mam rozgrzebanego a na DVD nie ma co nawet próbować. Standardowo ten kabelek jest zbudowany w ten sposób że idą 2 taśmy obok siebie - ja je tutaj przeciąłem wzdłuż i zrobiłem oplot. Jak już poskładam na dniach sprzęt to napiszę coś więcej.

 

Pzdr.

antoś, 2 Paź 2006, 15:28

 

>to są kable Petera z taśmy Alpha Core

 

Opis kostrukcyjny Petera z 9 maja 2005:

 

"A wiec z jednego inductora Alpha Core ktory mozna kupic za $7

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) mozna zrobic calkiem niezle kable glosnikowe (wystarczy na 4 x 2.5m). Pozostaje jedynie je czyms zaizolowac (chociaz nie jest to konieczne jesli jestesmy w stanie tak je poprowadzic aby nie spowodowaly zwarcia).

 

W moim przypadku uzylem dosc grubej tasmy klejacej, ale zwykla tasma, lepszej jakosci, jest zupelnie wystarczjaca. Nie probowalem srebrnej foli, ale prawdopodobnie mozna by uzyskac jeczcze lepsze rezultaty.

 

Do tej pory uzywam tych kabli w jednym z systemow."

 

 

saczek > wiesz od kogoś że mu się ten przewód sprawdził jako IC, czy postanowiłeś potestować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>>Kubedes

 

Postanowiłem potestować. Kupiłem go jakiś czas temu od jednego z forumowiczów który pozbywał się zapasów - próbował go tylko jako kable głośnikowe.

Jaką tasmę izolacyjną można zastosować, i czy łączenie w przypadku większej długości nie psuje efektu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-275-100005434 1170301614_thumb.jpg

post-275-100005435 1170301613_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzisiaj zrobiłem sobie taki kabelek z folii aluminiowej, bardzo prosta budowa, trochę pracochłonny ale mozna go zrobić w jeden dzień.

 

Cztery odcinki są wykonane z najtańszej folii aluminiowej i papieru sniadaniowego w rolce. Sklejone jest to szeroką tasmą, na końcach termokurczki. Koszt ok 15.

Najlepsze jest to że obok leży Kimber 8 TC i wogóle nie mam ochoty go wpinać z powrotem/

 

Kiedyś załozyłem taki wątek odnosnie kabli z folii ale zdaje się że komuś przeszkadzał ;-)

Gdyby ktos chciał się pobawić to w skrócie opiszę jak się go robi:

 

Rzozwijamy papier sniadaniowy , kroimy 4 odcinki równej długości.

Na ten papier rozwijamy folię tak aby z każej strony folia była o 30 cm dłuższa od papieru.

Układamy idelanie równo z papierem , brzegi sklejamy kawałeczkami tasmy biurowej aby się nie przesuwały względem siebie (folia i papier).

Zawijamy całosc po długości tak aby wyszedł pasek o szer. 5 , 6 cm, nastepnie przyklejamy tasmę szeroką z jednej i drugiej strony do brzegów papieru (wystającej foli) , nadmiar taśmy obcinamy.

następnie lekko zawijamy (skręcamy) wystające końce folii i nakładamy termokurczki które z całością łączymy taśmą

 

Myslę że warto spróbować, znajomy gra na podobnych kablach (zrobionymi z papierem pakowym) ponad rok z kolumnami Dynaudio i naprawdę ani mysli wymieniać.

antoś, 5 Paź 2006, 23:16

jezeli kable dzwiekiem przypominaja tak jak wygladem

nordosta , to rzeczywiscie moze dobrze grac

kable z cewki tasmowej chyba podobne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kiedyś w klubie podłączalismy kable wykonane z tasmy miedzianej (pewno jeszcze są) - i jakos nie przypadły nam zbytnio do gustu - raczej zmulają i dały ciężkie brzmienie ;-)

Zrobilem kiedys takie kable z tasmy z kondensatorow teflonowych z Rosji :) , moj kolega plastyk bardzo ladnie pooklejal je plastrem bawelnianym , graja bardzo dobrze .

jar1, 6 Paź 2006, 16:17

ja niestey , albo stety nie mam kabli z tasm po cewkach

ale mam nordosty , no .... one to napewno nie zmulaja dzwieku

sa szybkie , moga sie podobac

  • 1 miesiąc później...

Kupiłem w Polinku taśmę 14 AWG = 2,10 mm2 (szrokość 3 cm, grubość 0,07mm) . Kosztuje to cos koło 1 zł + vat za metr. Polakierowałem elastycznym lakierem (jakiś łodziowy). Pociąłem wzdłuż na jedno centymetrowe odcinki. Każdy z odcinków owinąłem cieniutkim papierem śniadaniowym i po 3 tasiemki razem okręciłem folią polietylenową (śnadaniową taką naciągliwą i jakby lepką). Tak powstała każda żyła kabelka.

Zrobiłem na próbę tylko kawałek 0,8 m do okablowania wewnątrz kolumny zamiast kabla Phonar 4mm . Sądziłem że nie nie da sie tego usłyszeć. Jednak usłyszłem wyrazną poprawę. Ten sukces pchnął mnie do budowy 2 metrowych kabli do kolumny. Jak juz zrobiłem taśmy to podłączyłem je zamiast Cable Talk 3.1 i tu sukces jeszcze wiekszy (mimo że podłaczony był w w bi-whiring do sekcji niskotonowej).

Moje kolumieny (diy) zawsze grały nerwowo na średnicy i dynamicznie na basach, tego nie szło skorygować we wzrotnicy. Na tych taśmach mam odczycie że to inne kolumny inna klasa. Dźwięk jest poukładany średnica komunkatywna i bardzo przestrzenna i o dziwo także oczysciły się wysokie.

Zatem bardzo polecam.

Cable Talk 3.1 zostały "wywalone".

Kolczas> myślę że dzwięk się jeszcze wygładzi , musi to pograć kilka dni.

 

Ostatnio zrobiłem taki kabelek a`la Peter Daniel z cewki Alpha Core 12AWG 5cm szer. 4 odcinki w zwykłej folii samo-przylepnej. Jestem niesamowicie zadowolony, wszystkie inne kable poszły w odstawkę.

 

Moim zdaniem gra on bardziej rozdzielczo od Kimbera 8TC, ma lepszą średnicę i gra z o wiele większą kulturą. Brak sybilantu który posiada 8TC od razu jest zauważalny. Po kilku dniach odsłuchu ma się wrażenie że jest to kabel w pełni neutralny.

 

Od niedawna gram na zwrotnicy pierwszego rzędu dzięki Shark700 i moje kolumny stały się niesamowicie wprost wrazliwe na jakiekolwiek zmiany okablowania.

Wywalenie millsów i zostawienie samego kondensatora przy wysokotonówce oraz cewki przy basie dało poprawę jakiej bym nie podejrzewał że jest mozliwa.

W zyciu też bym nie pomyślał jak te Millsy zamulają, to jest poprostu szok! Pomiary wykazały że nowa zwrotka jest lepiej zestrojona niż ta od Akustyka gdzie była wyrażna górka na srednicy.

 

Oczywiście wymagało to zgrania czasowego głośników i tutaj kolumny straciły nieco na urodzie z powodu 3cm. wieńca pod głosnikiem niskotonowym.

 

W każdym razie kabelki są zaj...ste! :-)

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.