Skocz do zawartości
IGNORED

Jak rozpoznać koniec lampy


kiki

Rekomendowane odpowiedzi

W moim tunerze VINCENT STU 1 (posiada 2 lampy) po ok. minucie albo 2 wyłącza się przekaźnik i tuner gubi zasilanie (gaśnie nawet wyświetlacz i dioda zasilania).Przez tą pierwszą lub nawet 3 minuty gra normalnie.Podmieniałem jedną z lamp i nic ,druga mniejsza przylutowana jest.CZY TO MOŻĘ BYĆ KONIEC TEJ DRUGIEJ LAMPY?.Lampy żażą się normalnie ,nawet gdy tuner padnie.Tuner ma 3 lata i nie jest intensywnie eksploatowany .JAK sprawdzić ,czy lampa (TA MAŁA) jest dobra-nie chciałbym bez powodu wylutowywać.A przy okazji ,gdzie można taki tuner naprawić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej to nie lampa.

Objawy jej zgonu są nieco inne. Kiedyś też o to pytałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Albo pomału dźwięk ulega degradacji - wtedy można usłyszeć ogólne pogorszenie jakości brzmienia i dodatkowo puki-stuki, cykania - wtedy też można zaobserwować inne żarzenie, migotanie, inne anomalia.

Albo od razu lampa nie żyje - wtedy w głośnikach można usłyszeć ciszę... albo nie zauważyć tego wcale :-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może być lampa , cos podobnego widziałem ostatnio w delta studio , winowajca były dwie lampy kt88 , wzmacniacz działał prawidłowo tylko po około godzinie wyłanczał się i trudno było znaleźć tego przyczyne .Po wymianie wadliwych lamp działa ok .

Czyli objawy zyzycia lamp i ich wadliwego działania moga być bardzo róznorodne .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieją mierniki lamp,pozwalające zbadać jej parametry.Można na tej podstawie postawić diagnozę.Mierniki takie mają-czasami w punktach napraw rtv-tych z długoletnią historią.Łatwiejszy sposób polega na zastąpieniu wątpliwej lampy nową o "katalogowych"100% parametrach i dokonanie odsłuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taipan3:

 

>to może być lampa , cos podobnego widziałem ostatnio w delta studio

 

Ponieważ mowa o moim wzmacniaczu, słów kilka uściślenia. Wyłączanie się wzmacniacza było objawem prawidłowym - w ten sposób działa jedno z zabezpieczeń, jakie przewidziane zostały przez konstruktora. Wzmacniacz miał wyeksploatowane lampy mocy, w związku z ich nieprawidłową pracą zabezpieczenie odcinało prąd anodowy.

 

Nie sądzę, by to zjawisko można było uogólniać na każde urządzenie wyposażone w lampy, w szczególności na wyłączający się CD Vincenta.

 

>wzmacniacz działał prawidłowo tylko po około godzinie wyłanczał się i trudno było znaleźć

>tego przyczyne .

 

O ile mi wiadomo, nikt nie próbował nawet "szukać przyczyny", nie można więc mówić o żadnych "trudnościach". Pierwszą i ostatnią diagnozą była wymiana lamp.

 

> Po wymianie wadliwych lamp działa ok .

 

Że tak przekornie spytam - a skąd wiesz? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiki:

 

>W moim tunerze VINCENT STU 1 (posiada 2 lampy) po ok. minucie albo 2 wyłącza się przekaźnik i tuner

>gubi zasilanie

 

Awaria wcale nie musi być związana z lampami.

 

> A przy okazji ,gdzie można taki tuner naprawić?

 

Trudno polecać konkretne miejsce, skoro nie podałeś gdzie mieszkasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teo , ja wiem że skleroza nie boli , ale spotkalismy sie w Fonarze , czy mam dalej przypominać ? :-)

Awaria niekoniecznie musi być związana z lampami , nie jest to typowy objaw zużycia lamp ale też nie można na samym początku autorytatywnie wykluczyć że lampy sa na pewno w porządku .Bez wizyty w serwisie się nie obejdzie .

np w mojej lampie , diabełki konczyły żywot zupełnie inaczej , jeden po prostu się przepalił i przestał działac natomiast drug przez kilkanaście sekund świecił bardzo jasnym światłem w sposób bardzo spektakularny i tak zakończył sój żywot

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taipan3:

 

>Teo , ja wiem że skleroza nie boli , ale spotkalismy sie w Fonarze

 

Tyle to ja wiem, pytanie natomiast, skąd wiesz o moim wzmacniaczu rzeczy, których sam nie zdążyłem jeszcze porządnie sprawdzić? ;))) Np. że "Po wymianie wadliwych lamp działa ok"... Szklana kula? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taipan3:

 

> a nie działa OK ?

 

Nie wiesz tego? To czemu piszesz, że działa? ;)

 

>wydawało mi sie że jest naprawiony

 

A było w nim cokolwiek naprawiane? Znów wiesz o moim wzmacniaczu coś, o czym ja nie wiem? ;o

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim tunerze VINCENT STU 1 (posiada 2 lampy)... druga mniejsza przylutowana jest.

 

A cóż to za dziwoląg? Skonstruowany przez debila - amatora (czyżby to STU było skrótem od STU-knięty???) czy może to kolejna oszczędność na nieświadomym czyhającej "miny" nabywcy i zmuszanie go do fatygowania się z bublem do "a-Ł-toryzowanego" serwisu ?

 

Jeżeli jest jakaś możliwość manewru w bebechach tunera to po prostu popraw (albo daj poprawić) ten ewidentny debilizm - wlutowując podstawkę pod tę lampę.

 

Zapewne da się jakaś dobrać - chociaż może być trudno, gdyż średnica okręgu pinów podstawki zazwyczaj jest większa niż lampy.

 

Pzdr. Zoltan

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Tuner oddałem do serwisu PRO studio W wARSZAWIE ,ale jak na razie brak pomysłu.Jednak Serwisant nie sugerował lampy.

P.S.Jak lampę się wlutowuje-rozstaw pinów taki sam,nic nie oznaczone..Lampa 6n16b.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.