Skocz do zawartości
IGNORED

Zagubiona autostrada - interpretacja


theli28

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się podzielić propozycją interpretacji Zagubionej Autostrady, proszę o sugestie.

 

Saksofonista Fred Madison przeżywa koszmar mężczyzny - nie potrafi spełnić seksualnie swojej żony, skutkiem czego jest zdradzany a ponadto okazuje się iż Pani Madison znajduje upodobanie w utrwalaniu swoich igraszek z kochankami na tasmie filmowej. Fred zabija kochanków, Dicka i Andy'ego a także - w szczególnie bestialski sposób - swoją żonę. Fred kochał Renee i jednocześnie nienawidził, jej zabicie okazało się traumą, Fred usiłował wyprzeć to zdarzenie z pamięci, ostatecznie nastąpiło rozdwojenie jaźni. Bohater zaczyna żyć w wyimagowanym świecie, tak jakby nic nie zaszło, natomiast osobowość która "wie" (prawdziwe ja) powoli zaczyna dochodzić do głosu, czego przejawem jest głos w domofonie oznajmiający "Dick Laurent nie żyje"

 

W tym właśnie miejscu rozpoczyna się film, który jest próbą wniknięcia w świat wykreowany przez człowieka cierpiącego na osobowość mnogą

 

Prawdziwa tożsamość Freda usiłuje dotrzeć do fałszywego ja i wyznać prawdę o zabójstwie, które jest wypierane. Manifestacją tego są kolejne kasety wideo które krok po kroku przybliżają do prawdy. Łącznikiem z prawdziwą przeszłością jest także obawa Renee przed zawartością pierwszej kasety - najwyraźniej boi się że jest to nagrany kompromitujący ją film.

 

Fred popełnia także grzech pychy - podczas, zapewne kolejnego, nieudanego zbliżenia z żoną, czuje się poniżony i świadek - żona - powinien zostać usunięty. Wtedy też, prawdopodobnie, zaprasza Mystery Man'a, który jest złym wcieleniem Freda, personifikacją podświadomości i reprezentuje pragnienie czynienia zła.

 

Symbolicznie pokazany jest proces rozpadu osobowości: Fred znika w mroku, po czym pojawia się ponownie oraz osobliwie przypatruje się swemu odbiciu w lustrze.

 

Karą za popełniony grzech jest wiecznie poszukiwanie własnej tożsamości - a jej odnalezenie spowoduje kolejny rozpad i tak bez końca. Prawdziwa tożsamość zawiera informacje o morderstwie, która to za wszelką cenę jest wypierana.

 

Prawdziwe ja za pomocą trzeciej kasety zdołało przekazać fakt zabójstwa, Fred oczywiście go nie pamięta i jednocześnie mu zaprzecza. Zostaje skazany na śmierć na krześle elektrycznym. Podczas pobytu w celi śmierci nękają go nieznośne bóle głowy - są to zaburzenia dysocjacyjne. Prawda o zabójstwie musi zostać - po raz kolejny wyparta - Fred zamienia się w Petera i tworzy kolejny świat gdzie ma "czyste" konto.

 

Personifikacją prawdziwego ja są rodzice Petera i jego dziewczyna Sheila - wiedzą co się stało "tamtej nocy" ale nie chcą o tym opowiedzieć. Chodzi o zabójstwo Renee, Peter doznaje wizji sceny mordu, po czym dopadają go bóle głowy, zaburzenia dysocjacyjne, identycznie jak w przypadku swojego poprzedniego wcielenia Freda.

 

Niemniej na początku istnienia kolejnej fałszywej tożsamości wszystko układa się dobrze. Peter poznaje Alice, czyli Renee, która jest jej przeciwieństwem - nosi się na biało, jest blondynką. W trakcie trwania znajomości, kiedy Peter odkrywa że Alice ma przeszłość z Andym i Dickiem, dziewczyna nosi kolory zmierzające do czerni, co upodabnia ją do swego pierwowzoru.

 

Gdy Peter widzi Alice w scenie miłości z kimś innym, ta go poniża. Mówi: "Chciałeś ze mną porozmawiać? Chciałeś zapytać: dlaczego?" To przebłyski inforamcji od prawdziwego ja. Kolejne to słowa Alice na pustyni: "nigdy nie będziesz mnie miał" i jej odejście.

 

Powyższe wydarzenie z wcześniejszym podwójnym zabójstwem domniemanych kochanków, Andy'ego i Dicka, powoduje iż dalsze utrzymywanie Petera, jako fałszywej osobowości, nie ma już sensu, dlatego też zostaje on odsunięty i zastąpiony przez Freda. Mystery Man szepcze coś Fredowi na ucho i znika. Fred, prawdopodobnie na skurek rady Mystery Mana, jedzie do swojego domu i mówi do domofonu "Dick Laurent nie żyje". Spełnia tym sposobem podwójną rolę:

 

1. jako personifikacja prawdziwego ja przekazuje informację fałszywemu Fredowi który jest w domu;

 

2. po przekazaniu informacji jest gotowy do kolejnego rozpadu.

 

Fred wsiada do samochodu i w ostatniej scenie filmu, w podobnej scenerii jak w więzieniu, zamienia się w kolejne wcielenie, jako kolejna próba zapomnienia i ucieczki od koszmarnej prawdy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

The odd get even.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratuluję ciekawych zainteresowań

 

taka interpetacja jest jedną z popularniejszych

niektóre wypowiedzi Lyncha zdawały się uzasadniać taką interpretację

 

moim zdaniem taka psychologiczna interpretacja to racjonalizacja

racjonalizując nie da się uniknąć luk i niespójności

to się po prostu nie może trzymać kupy, zawsze będzie potrzebne jakieś "deus ex machina" w rodzaju "Fred zamienia się w Petera i tworzy kolejny świat"

 

"tworzy"? w jakim sensie? gdzie i kiedy to się dzieje? itd.

 

żeby wszystko co istotne "weszło na swoje miejsce" trzeba uznać "czynnik nadprzyrodzony", tak samo jak w "Fire walk with me" oraz "Mullholand Drive"

 

trzeba też pamiętać, że nie wszystko jest istotne - Lynch tworzy te fabuły w sposób intuicyjny, jakby śnił, ważny jest "message", to jest bliższe poezji niż prozie

 

>Fred popełnia także grzech pychy - podczas, zapewne kolejnego, nieudanego zbliżenia z żoną, czuje

>się poniżony i świadek - żona - powinien zostać usunięty. Wtedy też, prawdopodobnie, zaprasza

>Mystery Man'a, który jest złym wcieleniem Freda, personifikacją podświadomości i reprezentuje

>pragnienie czynienia zła.

 

"grzech pychy", "karą za popełniony grzech" - to jest ciekawe, że posługujesz się taką teologiczną terminologią, świadomie?

 

Mystery Man "personifikacją podświadomości" - a może po prostu jest to szatan diabeł?

 

w każdym razie gada i zachowuje się jak diabeł według teologii, interesujesz się teologią?

 

BTW znasz film "Harry Angel"? też niekiepski

 

pzdrw.

graaf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Her name is Renee. And You, who the fuck are You"?!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FWWM, LH i MD to są wszystko "proste historie"

 

trzeba tylko "mieć kluczyk" (= "pozbyć się pewnych uprzedzeń")

 

ten kluczyk jest w scenach, dotyczących tego co na obrazkach, które załączam

i w tym, że nie ma o tym niczego w scenariuszu:

 

>Strangely enough, there is NO mention of angels anywhere in

>the FWWM shooting script (not in the conversation between

>Laura and Donna, not the picture in Laura's room, not the

>appearance of the angel Ronette sees in the train car, and

>not the angel Laura sees at the end of the movie), so the

>angel concepts were definitely a last-minute addition by

>Lynch.

 

czymś ten koncept musi być ale czy "definitely a last-minute addition"?

 

to są proste filmy na bardzo niepopularne tematy, dlatego "nikt ich nie rozumie"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5623-100008176 1204800109_thumb.jpg

post-5623-100008177 1204800083_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie - zagubionej autostrady w 100%, racjonalnie wytłumaczyć się chyba nie da. Jest zbyt wiele dwuznacznych sytuacji i co gorsze - nie moża mieć pewności że są dwuznaczne :)

 

Strażnicy w więzieniu - "ten morderca żony wyglądy naprawdę kiepsko" - "KTÓRY?" - odpowiada drugi i się śmieją. Żart? Wiedzą że Fred uważa się za Peta? Inne propozycje? :))

 

Idąc w intepretacje, świadomie (lub nie) wyłapuje się elementy które pasują - a mniej lub bardziej ignoruje się te które stoją w sprzeczności.

 

Gdy Fred nakrywa Renee na spotkaniu z Laurentem, Renee wychodzi - dlaczego jest identycznie ubrana jak na przyjęciu u Andy'ego? To ten sam dzień? etc. etc, pytań można mnożyć.

 

Co do grzechu pychy - czytałem swego czasu interpretację Kubricka "Odyseja Kosmiczna", było właśnie napisane że Hal popełnił grzech pychy - pomylił się i nie chciał się do tego przyznać, jakoś mi się natrętnie skojarzyło...

 

Rzeczywiście masz rację, Zagubioną Autostradę należy uchwycić intuicyjnie, bez próby dokładniejszego wnikania. Natomiast Mulholland Drive jest wg. mnie zupełnie do zinterpretowania i nie jest aż tak ulotny.

 

Jakbyś mógł dokładniej opisać zachowanie MM jako pasujące do Szatana zgodnie z teologią.

 

Harrego Angela znam, bardzo, bardzo dobry. Z podobnych klimatów mogę polecić "Stay".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

The odd get even.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"to są proste filmy na bardzo niepopularne tematy, dlatego "nikt ich nie rozumie""

 

O, zdecydowanie tak! Lost highway jest mi szczególnie bliski, byłem kiedyś z taką Renee....... Rozstaliśmy się ale niewiele brakowało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

The odd get even.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze raz Anioł Stróż Laury Palmer

niesamowite jest, że tej scenie towarzyszy obłędne decrescendo z Agnus Dei z Requiem Cherubiniego

 

(które grano na mszy żałobnej Beethovena na jego życzenie poniekąd, zresztą nie tylko Beethoven, literalnie wszyscy w XIX wieku rozpływali się nad tym Requiem, potem całkiem zapomnianym - Schumann, Brahms, Mendelssohn, Berlioz a nawet Wagner)

 

Agnus Dei, qui tollis peccata mundi, dona eis requiem

Requiem eternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jakbyś mógł dokładniej opisać zachowanie MM jako pasujące do Szatana zgodnie z teologią.

 

nie podam wielu szczegółów bo filmu dawno nie oglądałem, jest dla mnie zbyt przerażający

 

od rzeczy podstawowych - wyraźnie jest inny - nawet wygląda upiornie, ale jakoś nikt nie zdaje się tego zauważać/komentować, w ogóle jakoś nikt go nie zauważa - "jakiś znajomy" tego czy owego

jest go "wielu" - jest na przyjęciu i jednocześnie w domu Freda, "imię jego legion"

jest wyraźnym autorem całej intrygi prowadzącej do morderstw - od inspiracji po literalne podawanie noża

ponadto - nigdy nie przychodzi niezaproszony, co stanowczo podkreśla w rozmowie z Fredem - całkiem jak szatan

no i jest po tym wszystkim prześladującym Freda oskarżycielem - "who the fuck are You"

 

szatan to właśnie oskarżyciel - oskarża człowieka przed Bogiem (vide księga Hioba)

 

znakomicie pasuje też tu tajemniczy kowboj z MD - analogiczna postać

 

sorry że tak pobieżnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

8 Mar 2008, 16:56

>This Mortal Combat

 

zajefajne przejęzycznie :-))

 

oczywiście - This Mortal COIL! :-))

 

 

 

hahaha niezłe!!!oczywiscie myslałem o Coil,napisałem Combat.Sub Zero czuje sie pewnie dowartosciowany :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze o Song to the siren. Pamiętam moje poszukiwania tego kawałka w erze przedinternetowej (dla mnie)

Lynch powiedział kiedyś, ze to jego ulubiony kawałek ever. Podobnie jak Lorrando z MD, też jest to cover w oryginale Tim Bukley, a Lorrando to oryginalnie Crying Roya Orbisona, jakby ktoś miał wątpliwości ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.