Skocz do zawartości
IGNORED

Srebrzanka i kynar ...


Frycu

Rekomendowane odpowiedzi

Ilosc dostepna na rynku srebrzonych kabli w dielektryku z Kynaru/Teflonu zwieksza sie. Dostepne sa juz srednice 24AWG, a nawet wieksze. Oczywiscie roznych firm. Czy ktos bawil sie takimi kablami, jesli tak to w jakim zastosowaniu i jakie rezultaty uzyskal.

 

Planuje pewne rozwiazania i chcialem porozmawiac na ten temat.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4204-srebrzanka-i-kynar/
Udostępnij na innych stronach

A mi się ta ilość dostępnych kabli tego typu wcale nie zwiększa,są dwa czy trzy źródła i nie widze postępu,ani ilościowego ani jakościowego.Zreszta szkoda ,ze wszystkie te Kynary/Teflony/Tefzele są z miedzi posrebrzanej.Lepsza jest goła miedź co niestety często słychać:miedź srebrzona jest zawsze nienaturalnie rozjaśniona brzmieniowo.Podejrzewam ,że w 80% spowodowane to jest kiepską jakością srebrzenia a nie tylko tego ,że miedź jest srebrzona ,ale jednak.Czysta miedź gra lepiej.Tylko bądź tu mądry i znajdz gdzieś czystą miedź solid core w izolacji teflonowej,najlepiej OFC lub OFHC i do tego jeszcze w rozsądnej cenie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4204-srebrzanka-i-kynar/#findComment-61300
Udostępnij na innych stronach

Ja wlasnie staram sie zlapac kontakt z dystr termokurczliwek z teflonu

i producentem waleczkow teflonowych - chce na tym cos zlozyc.

Zobaczymy co wyjdzie.

 

Kabel jest jasniejszy to sie zgadza, ale nie tak mocno i ma dosc niezla szybkosc jak napisalem juz wczesniej.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4204-srebrzanka-i-kynar/#findComment-61304
Udostępnij na innych stronach

Tak jest jedna firma ,która je teoretycznie sprowadza (termokurcze z teflonu).Wałeczki czy rurki teflonowe też są dostepne.

Widzisz ja siedzę w tym od dawna i wiele próbowałem.

To,że wiele próbowałem znaczy też ,że bardzo wiele oczekuję.

W Tefzelach/Kynarach nie widze potencjału....po prostu sa słabe i nie wyciągniesz z nich dobrego bardzo brzmienia.

No a że zrobisz kabel lepszy od sklepowego za 300-400zł to się zgadza.

Nadal mam chęć drążyc temat i jestem zainteresowany.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4204-srebrzanka-i-kynar/#findComment-61308
Udostępnij na innych stronach

W kablach trzeba rozróżnić trzy rzeczy:

1.Budowa kabla.

2.Jakość przewodnika.

3.Jakość dielektryka.

Pierwszy element jest dla wielu laików mało ważny,wszyscy dyskutuja o czystości miedźi czy srebra a nikt o budowie kabla.Moim skromnym zdaniem jest on najważniejszy.Natomiast jeśli chce się zrobić kabel który będzie grał jak sklepowy za 3-4tys trzeba połączyć te trzy elementy.Każdy z nich musi być zmaksymalizowany (tak robią dobre firmy).

Załóżmy ,ze chcemy interkonekt.Jaka jest dobra budowa nie jest tak trudno dociec.Dielektryki wiadomo: idealnie powietrze,teflon,poliolefin (te koszulki znajdziesz łatwiej),dalej polietylen ..itd.

Gorzej z materiałem.I tu wchodzi w grę raczej tylko solid core o przekroju 26-28AWG.Najlepiej czysta miedź w izolacji teflonowej.

Dlatego zaciekawił mnie ten watek,tylko gdzie taką znaleźć????

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4204-srebrzanka-i-kynar/#findComment-61324
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś kiedyś topowe interkonekty XLO,poszukaj zdjęć.To jest bardzo dobra budowa.6żył na + i 6 na - równolegle.Łączenie równoległe zawsze zmniejsza oporność kabla.Łączenie róznych średnic (np.26i 28 lub 25 i 30) jest dobre bo kabel zrobiony z cieńszym ma inne zalety niż kabel zrobiony z grubszych,wady tez zreszta.To takie połączenie zalet i likwidacja wad.Sęk w tym ,że daleko nie zajdziemy jak nie znajdziemy dobrego materiału.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4204-srebrzanka-i-kynar/#findComment-61331
Udostępnij na innych stronach

Przyjzyj sie kablom XLO lub odszukaj na TNT-Audio projekt kabli DIY pod tytułem X-Cables.Ta budowa jest bardzo dobra.Stosujac Kynar czy Tefzel w tym oplocie otrzymasz dobre rezultaty,ale ,zeby otrzymac bardzo dobre trzeba lepszy materiał! poza tym nie wiem czy masz zdolności manualne,bo tego typu konstrukcja/oplot ich wymaga!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4204-srebrzanka-i-kynar/#findComment-61336
Udostępnij na innych stronach

Może troche zwariowany pomysł i drogi, już kiedyś o tym pisałem:

-Kupić tanie kable Audioquesta (najlepiej z miedzi PSC+, ewentualnie PSC),

-wyciągnąć z izolacji (w nowszych kablach łatwiej - rurki)

-włożyć do luźniejszych rurek z Teflonu (izolacja "powietrzna")

- zastosować kimberopodobny splot

;-)))

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4204-srebrzanka-i-kynar/#findComment-61342
Udostępnij na innych stronach

Ta z gestszymi splotami to ta właściwa.Tązrzadszymi robino by była mniejsz pojemność,ale jak większa pojemność brzmi,nie da się raczej określić bo wiele innych czynników sie przy okazji zmienia.

 

Wkładanie drutu który ma już swoją izolację do rurek nie da żadnych korzyści,gołych owszem.

Pomysł jest dobr,zalezy tylko jakich AudioQuest uzywa średnic.

I tylko sek w tym ,ze na metrową parę kabli X trzeba 50 metrów cienkiego druta w izolacji.Czy to wciąz się bedzie opłacało.Tylko drogie kable AudioQuesta mają duzo żyłek...

sploty Kimbera sobie już dawno odpuściłem.Nie ma z nich wiekszych korzyści.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4204-srebrzanka-i-kynar/#findComment-61349
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli kabli X, tylko coś zbliżonego do droższych AQ.

A splot Kimbera tylko po to, żeby to jakoś sensownie unieruchomić. Ewentualnie czwórka typu "starquad", coś takiego poleca Van den Hul do interkonektu DIY z srebrnego drutu MCS-1000...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4204-srebrzanka-i-kynar/#findComment-61350
Udostępnij na innych stronach

ludzie myslcie!!!

jaki sens ma nakladanie koszulek termokurczliwych z teflonu?

przeciez tam jest domieszka jaisch innych plastikow i elastomerow zeby pracowalo i stala dielektryczna jest inna niz dla teflonu. powlekanie ma sens ale fabrycznie a takich mozliwosci w domu nikt nie ma.

zreszta jaka jest roznica miedzy teflonem a polietylenem czy pcv? kilka procent? kilknascie? jak robicie kondensator to rzeczywiscie zabawa w materialy ma sens - technologicznie prosciej zrobic gdy cos jest pomiedzy a i pojemnosc wieksza, parametry sa wazne ze wzgledu na szybkosc oddawania ladunku do obwodu itd.

ale ludzie! - jak budujecie kable glosnikowe wezcie i zwiekszcie odleglosci medzy kablami o 10%. przyrost indukcyjnosci bedzie minimalny - a dla kabli gdzie przesylacie wieksze moce i tak pomijalne. wlasnie po to dnm rezon ma taka konstrukcje!!! ze wyglada jak starozytny antenowy

a jak robicie interkonekt zrobcie jak kimber - warkocz. indukcyjnosc likwidujecie bo srednio kabelki + i - ida w tym samym miejscu. pojemnosc mala bo dielektryk to glownie powietrze. zaklocenia miedzy + i - minimalne bo zyly na zblizeniach ida po katem zblizonym do 90stopni czyli oddzialywania nie ma.

kupa firm lansuje sensowne rozwiazania tylko wystaczy popatrzec i kopiowac w DIY.

teflonem sie nie pobawicie w warunkach domowych a i fabrycznie czesto uzywa sie go glownie z powodow marketingowych.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4204-srebrzanka-i-kynar/#findComment-61401
Udostępnij na innych stronach

>bartek

kable posrebrzane graja kijowo bo warstwa srebra jest za cienka- i wsokie tony ida srebrem a niskie czesciowo miedzia - szef audioquesta uwaza ze to jest przyczyna znieksztalcen fazowych - bo materialy maja rozne predkosci fazowe. ale z ptu widzenia fizyka to dla mnie gorsze jest to ze istnieje nie tyle przesuniecie w fazie co rozmycie tonow niskich - najwieksze dla tej czestotliwosci gdzie glebokosc wniekaia jest rowna polowie grubosci warstwy miedzi. i dlatego gora jest czysta a doly rozmyte co daje wrazenie ostrego dzwieku. poniewaz nie wierze ze warstwa srebra ma jednakowa grubosc na calej dlugosci wiec romyte jest praktycznie wszystko co wnika glebiej niz warstwa srebra.

juz kiedy pisalem ze pomysly cynawania czy srebrzania sa porobione - chyba ze ktos chce specyficzny kabel do korygowania wad klockow - ale to tez jest dyskusyjne czy takie zabawy maja sens

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4204-srebrzanka-i-kynar/#findComment-61404
Udostępnij na innych stronach

Wiesz wydaje mi się ,ze myślę!

Nakładanie koszulek z Teflonu ma wiekszy sens niż nakładanie tych samych z polietylemu ,nakładanie których z kolei ma znacznie większy sens niż tych z PCV,a niestety koszulka często jest potrzebna.Większość producentów uzywa koszulek na swoich kablach,bo niestety jakoś trzeba kabel osłonić lub zabudować.Domieszki o których piszesz tylko pomagają-dodają elastyczności.

Wiesz na temat budowy kabli jest wiele teorii i dróg którymi można dążyc.Budowa kabla ma ogromny wplyw na takie parametry jak indukcyjność,pojemność i rezystancję i z reguły coś kosztem czegoś.Zwiększenie odległości o 10% jest tylko jedną z setek dróg którą można pójść,a DNM Reson nie jest żadnym wyznacznikiem w wysokiej klasy kablach.Co do interkonektu jak kimber to mi osobiście ta budowa nie pasuje.

Wogóle wydaje mi się ,że masz troszkę zamkniety pogląd na te sprawy ,bez obrazy ale jest wiele dobrych sposobów a nie tylko warkoczi i 10% oddalenie przewodników.Czy testowałeś wiele różnych kombinacji? Czy masz duże doświadczenie.Twoje informacje brzmią trochę jak wyczytane na stronach producentów kabli.

Jest bardzo duża różnica w brzmieniu tego samego przewodu w którym użyto PVC jako dielektryka a tym w którym uzyto PE.Miedzy teflonem a PE niestety też i to słychać i można to stwierdzić doświadczalnie.

To,że miedź srebrzona gra gorzej od czystej moze wynikac też z tego ,ze warstwa srebra nigdy idealnie nie pokryje miedzi,albo z tego ,ze jest wiele rodzajów srebra.

Temat jest bardzo rozległy i jest wiele możliwosci (tak jak wieloma topologiami wzmacniaczy mozna uzyskać bardzo dobry dźwięk).Osobiście od dawna kombinuję z kablami i próbuję mnóstwo topologi,budów i materiałów.Czytam wszystko w tym temacie ale wierze tylko w to co sam wypróbuje i polegam na własnym doświadczeniu w przeciwieństwie do wielu teoretyków.To naprawde wszystko słychać.

Jestem zawsze otwarty ,ale trochę zniecheciłeś mnie Patefonie do dalszej dyskusji twierdzeniami:zróbcie tak i siak to jest najlepsze.Czy aby naprawdę??

Przepraszam jeśli nie zabiorę już głosu w tym wątku jeżeli wypowiedzi nie wydadzą mi się konstruktywne i do czegoś prowadzące.

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4204-srebrzanka-i-kynar/#findComment-61428
Udostępnij na innych stronach

Frycu,

Najbardziej przyzwoite koszulki sa z polietylenu (z PCV są strasznie kiepskie wyglądowo i brzmieniowo).To znaczy sa niewiele droższe od tych z PCV a duzo lepsze i ładnie wygladają.Są zawsze takie jakby porowate,matowe.Jeszcze lepsze sa Poliolefinowe i dalej Teflonowe.

Jeżeli masz problem z kupieniem koszulek z PE to daj znac a znajdę ci gdzieś ich dobre źródło w internecie.Teraz akurat nie pamiętam ,bo głównie używam Poliolyfenu,ale ten jest znacznie droższy.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4204-srebrzanka-i-kynar/#findComment-61430
Udostępnij na innych stronach

bartek sorry ze tak napisalem ze odebrales to jako atak - nie chcialem zeby moj post brzmial tak brutalnie

zgoda ze slyszysz roznice miedzy pcv a teflonem - tu nie ma dyskusji ale o ile masz ta sama geometrie - ja twierdze ze kabel na teflonie i kabel na pcv z troche wieksza odlegloscia bedzie mial taka sama pojemnosc - to nie trzeba miec doswiadczenia tylko wykorzytac prawa natury

ale jesli bierzesz pod uwage ta sama geometrie i zastepujesz izolacje z pcv w interkonekcie termokurczliwa koszulka na teflonie to bardzo mozliwe ze dostaniesz efekt gorszy niz z pcv bo masz tam kilkadziesiat procent domieszek czesc z elastomerow zeby sie kabel skurczyl po podgrzaniu i dodatkowo domieszke polimerow termoplastycznych zeby zostal taki po skurczeniu (teflon topi sie dopiero w 400 a w zasadzie chyba nawet sie rozklada). nic za darmo a przenikalnosc dielektryczna takiej koszulki moze byc badziewna - moze nawet bylbym w stanie zmusic kolegow po fachu zeby to zmierzyli. na pewno otrzymasz cos pomiedzy teflonem a guma

jesli masz technologie pozwalajaca na pokrycie prawdzowym teflonem to

co innego ale watpie zeby tak bylo

takie koszulki termokurczliwe sie stosuje zeby izolacja byla odporna np na dzialanie kwasow i alkocholi ropuszczalnikow itd bo teflon jest znany z opornosci - tu domieszki nie przeszkadzaja o ile jest ich malo - w najgorszym wypadku rozpuszczalnik wyplucze troche plastiku ale tylko z powierzchni izolacji i przewod bedzie chroniony

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4204-srebrzanka-i-kynar/#findComment-61438
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówie o materiałach takich jak Teflon,PCV czy PE to głównie nie jako o koszulkach tylko wogóle.Np. dielektryku/rurce na który nawijasz druciki w konstrukcji interkonektu ala XLO.Tu ewidentnie słuchać.

Kazde porównanie dwóch dielektryków jest istotne oczywiście tylko wtedy ,gdy wszystkie pozostałe parametry poza porównywanym w obu przypadkach sa identyczne,to oczywiste.

Zrób sobie taki test weź zwykłą srebrzonke (miedź srebrzona) np. 0,5mm i nałóż koszulkę termokurczliwą i zrób taki najprostszy interkonekt :obkręć dwa przewodniki wokół siebie,tgz. tweasted pair tak jak kable w skrętce komputerowej.Tylko na jednej parze daj koszulki z PCV a na drugiej z PE i porównaj oba kable brzmieniowo.Najlepiej użyj tej samej ilosci skręceń.

Srebro srebru nie równe ,głównie z powodu czystosci ,ale i innych bliżej nie określonych.Zamów srebro z dwóch różnych źródeł (nawet o tej samej czystości),różnice w brzmieniu raczej będą.

Mnie głównie interesuje skad wziąść wysokiej czystości drut miedziany,goły lub w jakiejś dobrej izolacji w średnicach 0,5-0,2mm.To samo ze srebrem!

Bez dobrego materiału ciężko jest zrobić kabel wysokiej klasy bo pewnego poziomu sie nie przeskoczy.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/4204-srebrzanka-i-kynar/#findComment-61445
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.