Skocz do zawartości
IGNORED

Budowa kolumn ?? Pomocy


gunmax

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zbudować kolumny do odsłuchu stereo. Kol. podłogowe 100cm wys. nie wiem tylko jak dobrać głośniki (założenie to na kolumnę: 2xniskotonowy 20cm + wysokotonowy) jestem otwarty na propozycje. Jakie głośniki kupić aby ładnie brzmiało, a za wszystkie zmieścić się do 500zł. Może macie inne propozycje co do konstrukcji? Czy zwrotnice lepiej zrobić samemu czy kupiś gotowe, a jak kupić to jakie do powyższego opisu?Moc kolumny nie musi być duża - ok 60W znamionowej. Błagam o pomoc, bo to będą moje pierwsze kroki w audio świecie i nie chcę spalić czegoś. Za wszelkie rady i linki serdeczne dzięki.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/5842-budowa-kolumn-pomocy/
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wydaje mi się że ok.500PLN to trochę mało.

Z tanich głośników mogę polecić Teslę ARN 165/08 ( inaczej Intertechnik W170) Kosztuje ok.40PLN/szt ,

Obudowa od 15 do 30 l . W zależności od wielkości obudowy jaką wybierzesz pomogę dobrać strojenie Bass-reflex. Mały problem z wysokotonówką , Tesle są do niczego Z tanich rzeczy nic mi chwilowo nie przychodzi do głowy . Jeśli coś wybierzesz (lub może zwiększysz budżet) pomogę obliczyć zwrotnicę .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/5842-budowa-kolumn-pomocy/#findComment-84045
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc później...

Witam

 

Help - mam wzmacniacz Szwajcarskiej firmy Dual CV 1260 o mocy znamionowej 2x50W i słabiutkie tonsilki o mocy znamionowej 30W każda. Chciałbym zbudować samodzielnie kolumienki o mocy znamionowej odpowiedniej do mocy znamionowej wzmacniacza. Proszę o pomoc w doborze odpowiednich wymiarów obudowy do głośników i jak dobrać odpowiednie cewki albo jak je wykonać samemu - czy grubość ścianek obudowy odgrywa warzną role co do jakości dzwięku. Mile widziane kompletne dane.

 

Adres poczty: [email protected]

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/5842-budowa-kolumn-pomocy/#findComment-100104
Udostępnij na innych stronach

Za takie pieniądze i tylu klamotów i w takim rozmierze raczej się nie kupi. Ale można się zmieścić w cenie z mniejszą ilością sprzętu.

np.

Do proponowanych wyżej Audaxa lub Seasa -

Tonsile GDN 13/40/2, 16/50/4, 16/50/6 (po ok. 80-88zł.) lub 16/50/1 za 76zł. lub - najdroższy z nich - Monacor SPH-175 za ok. 140-150zł.

Wysokotonowe do nich - tańsze od Audaxa i Seasa - np. Monacor DT-107 lub Beyma T2010 po ok.100zł.

Najtańszy wariant to Tesla ARN5614 - 4om (wersje 8om nie bardzo nadają się do Bass Reflexu) - za ok. 40zł. z wysokotonowym Monacor, Beyma jak wyżej (choć mało sensownie) lub Tonsilem GDWK 11/100 za 90zł. albo GDWK 10/80/19 za 54zł. Co daje cenę ok. 180-190zł. za komplet głosników a dla desperatów w cenie do 500zł. starcza nawet do kolumny 3-głosnikowej z 2*ARN5614 łączonymi szeregowo - i jeszcze wydadzą im resztę :)))

pozdr.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/5842-budowa-kolumn-pomocy/#findComment-100193
Udostępnij na innych stronach

Trochę za dużo tu matematyki. To wygląda tak, jakby kolega szedł na zakupy (proszek do prania, masło, kiełbasa itd.) i miał 500zł żeby się zmieścić.

Najpierw zdecyduj się na membranę, ja polecam polipropylen Tonsila. Dźwięk będzie super i nie będzie mowy o kompromisach bo kasy mało...

Potem kup do tego jedwabne wysokie w cenie około 80-130zł.

Teraz na poważnie potraktuj skrzynki, koniecznie co najmniej 4cm front, komory balastowe na dole, raczej wysoki basreflex, bo przy takich delikatnych głośniczkach za nisko nie zejdziesz. Lepiej więc jesli bas otrzymasz trochę wyższy ale szybszy, niż jak go rozmulisz.

jeśli chodzi o zwrotnicę to kiedyś też myślałem że JanBo wystarczy. Proponuję żebyś skopiował sobie jakieś fajne kolumny i ściągnął sobie zwrotnice z internetu. Wystarczy że trochę podrasujesz je uwzgledniając inne przetworniki i po sprawie.

To tyle, na początek zmieścisz się w cenie, a i zabawy będziesz miał sporo.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/5842-budowa-kolumn-pomocy/#findComment-101398
Udostępnij na innych stronach

Andrzej - własnie głosniki Tonsila które zaproponowałem są to polipropyleny. Zwłaszcza GDN 16/50/4 nadaje sie do BR. Wystarczy mu objetośc 26 - 27 litrów i strojenie na 40-45Hz a zagra całkiem dobrze. Mozna zastosować zwrotnice o której juz ktoś napisał na forum - czyli 2 rząd odstrojony rezystorem tak żeby przypominał 1 rząd z układem RC. W zaleznosci od głosnika wysokotonowego mozna go uciąć wyżej ok. 3,8khz i połączyć np. z GDWK 10/80/19 albo kupic Seasa KT28 i uciąć powżej 2,5Khz. W obu przypadkach filtr 3 rzędu powinien zapewnić skuteczne odcięcie.

 

Co do obudowy to też nie warto przesadzać przy takiej konstrukcji (przód może byc z klejonego MDFu i wtedy 36mm grubości wystarczy). Natomiast komora balastowa jest wynikiem tego ze w podłogowej obudowie objętość jest za duża dla głosnika. Taka komora to kłopot, bo jest sprzegnięta z obudową i rezonuje - żeby stłumić jej rezonans trzeba ją zasypać. A jak dodatkowej komory w obudowie nie ma to problem z nią nie istnieje :) JMlab w serii kolumn z linią transmisyjną miał taką balastową komorę na samym dole - niewielką i w niej umieszczał zwrotnicę a potem zasypywał, co tłumiło rezonans komory, drgania zwrotnicy i stabilizowało wysoka kolumnę - taki efekt, trzy w jednym ;)

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/5842-budowa-kolumn-pomocy/#findComment-101439
Udostępnij na innych stronach

-->Andrzej

 

Co do dadatkowej komory balastowej - to takiej unikaj jak się da. Nie wszyscy wiedzą że komory balastowe jest to efekt uboczny projektu a nie swiadome działanie. Komory powstały dlatego że konstruktor potrzebował mniejszej objętosci dla głośnika a projektował z założenia kolumne podłogową. Więc ją przegradzał i powstawała mu komora połączona mechanicznie z objętością głośnika - taka komora drga, jakos tam rezonuje i zeby stłumić jej rezonanse trzeba ją zasypać. Gdy nie ma komory to nie ma problemu i piasek zwykle niepotrzebny ;)

Jeśli musisz mieć tę dodatkową komorę to staraj się żeby nie była zbyt duża. Możesz w niej umiścić terminal z gniazdami i zwrotnicę. Dzięki temu będziesz po zasypaniu miał tłumienie drgań komory.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/5842-budowa-kolumn-pomocy/#findComment-101476
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy później...

powtarzam jeszcze raz temat z innego działu poniewarz nie wiem kiku rzeczy... chcę zbudować kolumnę do pieca basowego a potem do gotarowego. to pierwsze to nie ma byś sub, jeszcze raz powtarzam NIE sub.tylko zwykła paczka.chcę się dowiedzieć jaki materjał jakie głośniki: czy nieskotonowe czy raczej średniotonowe. ma być czterogłośnikowa. Jak policzyć wymiary i jakich użyć obić. jednym słowem wszystko od początku. a jeszcze wygłuszenie..dziękuję bardzo zależy mi na tej kolumnie bo chcę na niej grać. mam do dyspozycji pieniądze jakie będą potrzebne, byle by nie przekraczały wartości kolumny w sklepie, chyba że będzie miała być lepsza niż w sklepie... z góry dziękuję...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/5842-budowa-kolumn-pomocy/#findComment-199674
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na temat głośników HECO ?? Są to z tego co się orientuje dość solidne i dobre głośniczki a ceny od 70zł/szt. przy sopranach a co do średich to się jeszcze nie orientowałem. Trzymaj się z Budową...

Serdecznie Pozdrawiam,

Audio-nie-fil

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/5842-budowa-kolumn-pomocy/#findComment-200927
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy zabrali się do radzenia jakie to głośniki będą najlepsze, ile kosztują, ktoś chciał już zarobić na zrobieniu obudowy itd itp.... Skoro jest to DIY to niech będą to dyskusje otwarte, a zabawa niech polega na tym,że kolumna powstanie we własnym zakresie na podstawie wskazówek, a nie pomocy i wyręczaniu. Nikt z wcześniej wypowiadających się nie napisał, ze 2x20cm + wysokotonowiec to bardzo poroniony pomysł, nikt nie próbował określać ile litrów ma mieć obudowa, jak ma być tłumiona jak ma być zrobiona zwrotnica itd itp... Komora balastowa rzeczywiście nie ma racji bytu, bo lepiej przeznaczyć tą przestrzeń na dokładniejsze zestrojenie skrzynki. Niech sam zainteresowany napisze dokładniejsze pytania i potem można rozpocząć konstrukcję. Tak naprawdę każdy z glośników, poza wynalazkami o parametrach z księzyca nadaje się i wprawny konstruktor sobie z nim poradzi. Należy unikać glośników o Qts wyższym od 0,5 jesli chce się mieć bass-reflex, a o ile dobrze pamiętam to głośniki tesli niezbyt często spełniają to wymaganie. Zeby ładnie grało to chyba raczej celuloza, a nie polipropylen, ale to rzecz gustu...

 

 

A teraz skoro wszyscy radzą, oto moja rada: zrezygnuj z 2x20cm, bo zakopiesz się w zwrotnicy, nie dobierzesz wysokotonowca i bas będzie brumił tak, jak stary biały Jelcz na drugim biegu. Żeby ładnie brzmiało za 500 zł kup sobie te głosniki heco na allegro, 18cm max! po jednym na kolumnę! i do tego z monacora kopułkę jedwabną DT-99. Nie kupuj gotowej zwrotnicy, bo jest liczona na szkolnym wzorze z technikum i jest przydatna jak ślepemu wrotki. Jeśli nie umiesz robić zwrotnicy wyższych rzędów, spróbuj zrobić tą najprostrzą (cewka+kondensator i opornik), przy odrobinie szczęścia nie będzie tak źle, a na pewno lepiej, niz przy takiej "kupionej" zwrotnicy.

 

 

 

 

Teraz kwestia "paczki"basowej: Musisz zdecydowac,czy będzie to gitara basowa, czy elektryczna. Jeśli basowa, kup 4 basowce !!! (charakterystyka powinna opadac już poniżej 1kHz) na twardym zawieszeniu i podłącz tak, żeby pasowały impedancyjnie. Obudowę zrób BEZ bass-reflexu, niech to będzie obudowa zamknięta. Idź na targ do górala, niech Ci przywiezie worek wełny łod łowiecki i nie wkładaj tam przypadkiem gąbki, bo zabijesz ten dźwięk, gdy kciukiem uderzasz o strunę...

 

a poza tym to POWODZENIA !!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/5842-budowa-kolumn-pomocy/#findComment-201998
Udostępnij na innych stronach

dzięki, zdecydowanie mi pomogles... powiem Ci o co dokładnie mi chodzi. chce najpierw zrobić paczke do basu. zdecydowałem się na wersję 4 głośnikową bo chcę w miarę dużo mocy i nie taka małą paczkę. mimo wszystko obudowa będzie br, może nawet 4 rury, oddzielę po dwa głośniki mniej więcej po równo i dwa br nastroje wyżej a dwa niżej. największy problem mam z głośnikami. mniej więcej wiem jakie parametry ale nie chcę kupiś czegoś co się rozleci, a nie mam za dużo kasy. kolumna w sklepie ASHDOWNA kosztuje 1500 zł a ja chcę żeby to wyszło mniej i to trochę mniej no i nie chcę się poddać. muślałem o CELESTIONIE BL-10-100 ale jest drogi jak na 4 sztuki, FANE Ax12-75 ale ma mało mocy i też jest drogi, albo EMINENCE Legoend 125 ale kwestia podobna. wszelkie twoje rady są mile widziane, jak i gdzię coś dobrze i tanio kupić. dzięki że trochę porządziłeś.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/5842-budowa-kolumn-pomocy/#findComment-203175
Udostępnij na innych stronach
  • 9 miesięcy później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.