Skocz do zawartości
IGNORED

Glosnik 16 ohm wzmacniacz 8 ohm


MARCO888

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam takie pytanie, jezeli podlacze glosnik 16ohm'owy pod wzmacniacz np 8ohm "wydobede" z niego wszytstkie jego mozliwosci lub przynajmniej zadowalajace przecietnego sluchacza. Jezeli nie to jaki wzmacniacz bylby potrzebny aby bylo cos slychac????

Pzdr

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/6053-glosnik-16-ohm-wzmacniacz-8-ohm/
Udostępnij na innych stronach

AFAIK takie połączenie jest bezpieczne (głośnik o wyższej impendacji niż wzmacniacz). Gdyby było odwrotnie, faktycznie groziłoby to uszkodzeniem wzmacniacza.

 

Pozdr

 

PS Też jestem ciekaw, co to za głośniki???

obi nie do końca, jeśli impedancja głośników jest niższa od wzmacniacza narażone są kolumy (wzmacniacz też nie jest wdzięczny za takie połączenie) jeśli jest odwrotnie tzn. impedancja głośników jest dwókrotnie większa od wzmacniacza moża uszkodzić wzmacniacz. Co do pierwszej uwagi często pewne osoby zapominają i podłączają przez biwiring (2 pary wyjść wzmacniacza) do podwójnych gniazd w kolumnach, i gdy kolumna jest 4 ohmowa często siadają wysokotonowe, znam takie przypadki.

Gdyby można było głośnikiem 16ohm uszkodzić wzmacniacz 8ohm to tym bardziej uległby on uszkodzeniu bez podłączenia żadnego głośnika, kiedy oporność obciążenia jest prawie nieskończona!!! W takiej konfiguracji moc będzie połowę mniejsza niż ta którą można uzyskać na głośniku 8ohm. Dotyczy to oczywiście wzmacniaczy tranzystorowych. Jeżeli chodzi o lampowe to te które pracują na pentodach lub tetrodach strumieniowych nie powinny pracować bez obciążenia, natomiast tym pracującym na triodach również nic się nie stanie.

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Najlepiej kupić standardowy wzmacniacz 4 Omowy o jak największej mocy - wtedy nie będzie żadnych problemów. Z prawa Ohma wynika, że przy tym samym zasilaniu wzmacniacz będzie oddawał do głośnika 16 Omowego 2 x mniejszą moc niż do 8 Omowego i 4x mniejszą niż do 4 Omowego. We wzmacniaczach tranzystorowych podaje się zazwyczaj minimalną impedancję głośników, większa powoduje oddawanie mniejszej mocy i nie ma negatywnego wpływu na pracę wzmacniacza. Generalnie wzmacniacz powiniem mieć moc większą niż głośnik. Dlaczego? Unikniemy wtedy zniekształceń powstającyh cprzy przesterowaniu wzmacniacza. A głośników nie spalimy, chyba, że przesadzimy z głośnością. Ale w takim przypadku możemy spalić wysokotonówkę w 100 Watowej kolumnie 15 Watowym wzmacniaczem.

seba, nie gniewaj sie ale to ponizsze to same "bajki", namieszales totalnie

 

>jeśli impedancja głośników jest niższa od wzmacniacza narażone są kolumy (wzmacniacz też nie jest wdzięczny za takie połączenie)

wrong -> to zagrozenie dla wzmacniacza

 

>jeśli jest odwrotnie tzn. impedancja głośników jest dwókrotnie większa od wzmacniacza moża uszkodzić wzmacniacz.

wrong -> zero zagrozenia ani dla wzmacniacza, ani dla glosnika

 

>Co do pierwszej uwagi często pewne osoby zapominają i podłączają przez biwiring (2 pary wyjść wzmacniacza) do podwójnych gniazd w kolumnach, i gdy kolumna jest 4 ohmowa często siadają wysokotonowe, znam takie przypadki.

 

a to jusz najwieksze zamieszanie, ale pokolei

- biwiring nie ma nic wspolnego z 2 parami wyjść wzmacniacza a jedynie z niezaleznym polaczeniem tor nisko- i toru wysiokotowego. Co prawda Mozna te 2 pary wykorzystac dla zrealizowania biwiring, ale rownie dobrze mozna to osiagnac jedna para wyjsc

- biwiring nie ma absolutnie nic wspolnego z wplywem na impedancje glosnikow (na te 4 ohmy)

- wspomniane przez ciebie uszkodzenie wysokotonowego najprawdopodobniej wynika z przeciazenia wzmacniacza, ktory zaczyna generowac znieksztalcenia o wysokiej amplitudzie (mocy) w zakresie wysokich czestotliwosci wlasnie fatalnych dla glosnikow wysokotonowych.

 

 

Powracajac do tematu 16 ohmowe glosniki przy 8 ohmpwym wzmacniaczu -> zaden problem, jedyny "ujemny" skutek to w uproszczeniu fakt, ze nie beda w 100% "wysterowane" (czyli nie ma wplywu na jakosc a jedynie na maksymalna osiagana glosnosc)

 

xajas

______________

www.jaschiks.com

xajas ma oczywiście rację, a ja tylko dodam, że moc rośnie tylko teoretycznie dwukrotnie przy 2 razy mniejszej rezystancji wyjściowej. Można policzyć na palcach wzmacniacze które to potrafią.

cyt.,,a to jusz najwieksze zamieszanie, ale pokolei

- biwiring nie ma nic wspolnego z 2 parami wyjść wzmacniacza a jedynie z niezaleznym polaczeniem tor nisko- i toru wysiokotowego. Co prawda Mozna te 2 pary wykorzystac dla zrealizowania biwiring, ale rownie dobrze mozna to osiagnac jedna para wyjsc

- biwiring nie ma absolutnie nic wspolnego z wplywem na impedancje glosnikow (na te 4 ohmy),,

 

 

 

Można oczywiście osiągnąć jedną, ale czemu piszesz że nie ma nic wspólnego z połączenia 2 par gniazd, teraz to za bardz się uniosłeś i niestety KLAPE DAŁĘŚ

Bi-wiring (przy wykorzystaniu dwóch par kanałów wzmacniacza) ma do impedancji i to dużo, tutaj ty dałeś ciała, przy wykorzystaniu 2 par gniazd we wzmacniaczu impedancja wzrasta dwukrotnie, i ogromna większość wzmacniaczy ma wtedy min. 8Ohm, spróbuj wtedy podłączyć kolumny 4 ohmowe.

Seba, niestety znowu musze sie powtorzyc (sory), ale ta wypowiedz:

 

"..Bi-wiring (przy wykorzystaniu dwóch par kanałów wzmacniacza) ma do impedancji i to dużo, tutaj ty dałeś ciała, przy wykorzystaniu 2 par gniazd we wzmacniaczu impedancja wzrasta dwukrotnie, i ogromna większość wzmacniaczy ma wtedy min. 8Ohm.."

 

to w dalszym ciagu groch z kapusta :-))

 

- moge sie jedynie domyslac, ze moze piszac o dwoch parach kanalow wzmacniacza masz na mysli bi-amping a nie bi-wiring

- w dalszym ciagu nie widze zwiazku miedzy bi-ampingiem tudziez bi-wiringiem a spowodowana przez to zmiana impedancji, co mialo by spowodowac ten wzrost impedancji (notabene zupelnie niegrozny, grozny bylby spadek!!!)?

 

Czy ty przypadkiem nie mylisz rownoleglego podlaczenia dwu par glosnikow do jednego wzmacniacza (powodujacego spadek lacznej impedancji o polowe) z bi-wiringiem?

 

xajas

______________

www.jaschiks.com

Dwie pary gniazd tego samego kanału nie mają znaczenia, bo i tak są zmostkowane w środku.

 

Czy podłączymy kolumnę normalnie, czy za pomocą bi-wiring'u impedancja widziana przez wzmacniacz jest dokładnie taka sama.

Panowie z początku postów, co wy za bzdury wypisujecie?

Głośniki o wyższej impedancji nie maja prawa uszkodzić wzmacniacza. Wyższa impedancja powoduje osłabiebienie sygnału - niższą efektywnośc (mniej decybeli) niż w konfiguracji gdzie impedancja głośników i wzmaka są sobie równe.

 

Natomiast stosowanie głośników o impedancji mniejszej niż podawana na wzmaku może spowodować przy głośnym słuchaniu jego uszkodzenie. A to dlatego że głośnik o mniejszym oporze jakby więcej prądu ciągnie ze wzmaka i to go może przeciążać, do zagrzania i spalenia włącznie

 

Nawet w instukcjach obsługi pisza producenci żeby dawac kolumny o x Ohmach albo od x Ohmów wzwyż.

 

Jasne już wszystko?

 

pozdro

Im glosnik ma wiek.impedancje tym lepsze tlumienie dla samego wzmacniacza.[Damping faktor]

Moc bedzie stos.mniejsza ale powinien byc lepszy dzwiek.W latach ok.50/70-tych czesto stosowane byly glosniki 16[czasem wiecej]ohm,bo glownymi wzmac.wspolprac.byly lampusy.

Bardziej znanymi producentami takich glosnikow byli,Tannoy,Goodmans,Altec Lansing,JBL,Celestion.

  • Redaktorzy

Otóż to. Niektóre małe monitory BBC miewały 16 ohm impedancji (jako cały zestaw), przy bardzo niskiej skuteczności niewiele przekraczającej 80 dB. Pracowały z nimi angielskie wzmacniacze tranzystorowe o niewielkich jak na obecne czasy mocach, rzadko przekraczających 50 wat/8 ohm.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.