Skocz do zawartości
IGNORED

Do Xajasa


JacekPlacek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć !

Nie mam Twojego prywatnego e-maila a chciałem zapytać Ciebie o pułapki basowe. Na zdjęciu Twojego pokoju widnieją dwie dość pokaźnej wielkości. Wykonałeś je dla "świętego spokoju" czy faktycznie miałeś problemy i rezonatory okazały sie na tyle skuteczne, że wyeliminowały kłopoty z niskim pasmem. Jam mam duże podbicie przy 50Hz a przy 100Hz jest wprost gigantyczne ( cały pokój dosłownie dudni). Powoduje to , że w utworach gdzie bas jest "ciągnięty" a nie szybki i szarpany pojawia sie bardzo niemiłe uuuuuuuuuuuuuuuuu psujące całą zabawę.

Czy z Twojej praktyki wynika, że można sie tego pozbyć za pomocą tego typu pułapek ?

 

Pozdrawiam

Jacek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi,

 

dokladnie do takich celow sa takie pulapki stworzone. Alternatywa sa rezonatory plytowe. Niedawno przetlumaczylem i opublikowalem tutaj artykul jak je zbudowac i obliczac

 

xajas

_______________

www.jaschiks.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jam mam duże podbicie przy 50Hz a przy 100Hz jest wprost gigantyczne

 

jak zmiezyles te 50/100Hz?

jakie wymiary ma pokoj?

 

xajas

______________

www.jachiks.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć !

Nie jestem teraz u siebie więc podam wymiary pokoju w przybliżeniu ( w poniedziałek mogę podać dokładnie)

długość - 5m

szerokość - 3.30m

wysokość - 3.15m

 

Kolumny są rozstawione po szerokości. Między nimi mniej więcej 2.4m czyli każda kolumna ma do swojej ściany bocznej po około 60cm. Z tyłu kolumny mają ścianę z oknami w odległości około 1m. Otwory bas reflexu z przodu kolumn.

 

Pomiarów częstotliwości "buczenia" wykonałem zgrubnie posiłkują się płytą testową Fadeover'a jednak dla ewentualnego wykonawstwa pułapek podłączę przestrajany generator przebiegu sinusoidalnego i zobaczę w jakich pasmach na basie są największe podbicia.

 

Pozdr.

Jacek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że się wtrącam do wątku Xajasa, ale taki rezonans mozna obliczyć prostym wzorem:

 

Wzór na długość fali to 343/f

 

Znamy odległość między ścianami.

 

Podstawowy, pierwszy rezonans występuje kiedy fala ma długość dwa razy większą niż odległość między ścianami.

 

 

Zatem Twoje pomieszczenie ma wymiary:

 

"długość - 5m

szerokość - 3.30m

wysokość - 3.15m"

 

 

Zaczniemy od najdłuższej ściany: 5*2=10 metrów

 

Fala 10 metrów odpowiada częstotliwości 34,3Hz i na taką częstotliwość musisz stroić pułapkę rezonansową.

Niestety to nie wszystko, bo rezonansów jest więcej, każdy z nich jest wielokrotnością rezonansu podstawowego. Dlatego dobrze gdy w takie pułapce masz np. 4 komory (34Hz, 68Hz, 102Hz 136Hz), ogólnie nie przejmuj się rezonansami powyżej 130-150Hz.

 

 

Sama budowa pułapki to rzecz banalna. Jest do dokładna odwrotność działania obudowy bass-reflex.

O obudowie b-r znajdziesz w sieci bardzo dużo.

 

Resztę wskazówek da Ci xajas ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki _igod_. Faktycznie , posługując się płytą Fadeover'a następne częstotlwości po 100Hz nie doprowadzają mnie do szału :-). Problem leży między 40 a 150 Hz

Xajas> Zmierzyłem pokój.

Szerokość 3.35m, wysokość 3.25m , długość 5m a do okien , które są we wnękach 5.3m. Długość każdej wnęki to 1.2m.

Coś nie mogę dostać się teraz na Twoją stronę. Już wcześniej ściągnąłem arkusz kalkulacyjny. Nie mam go wprawdzie przed oczami ale zdaje się miałem wątpliwości co do wielkości V i V(i). Anyway byłbym wdzęczny gdybyś wytłumaczył mi z polskiego na nasze o co w tym wszystkim chodzi a przede wszystkim udzielił wskazówek konstrukcyjnych.

Czy pułapki umieszcza się przy słuchaczu ( z tym gorzej - problem miejsca ) czy przy kolumnach czy też eksperymentuje się z ich położeniem

 

Pozdr.

Jacek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zgodnie z podstawowym wzorem, który podał _igod_ wszystko się potwierdza.

1)Po szerokości - 3.35m -

a) rezonans podstawowy 51,19Hz i kolejny dla 102.38Hz

 

2) Po wysokości - 3.25m

a) rezonans podstawowy 52.76Hz i kolejny dla 105.52Hz

 

3) Po długości - 5m

a) rezonans podstawowy 34.3Hz i kolejne dla 68.6Hz, 102.9Hz, 137.2Hz

 

Zgodnie z tym co napisałem Tobie wcześniej "huczenie" u mnie dla 50Hz i 100Hz potwierdziło się we wzorach.

Trochę jest tych częstotliwości ale tak sobie myślę, że 34.3Hz jest słabo słyszalne bo leży znacznie poniżej dolnej częstotliwości granicznej kolumny i może nie trzeba budować dla niej komory ?. Nie wiem jaki jest efekt dla 137Hz bo płyta Fadeover'a tego nie obejmuje więc podłączę generator. Z drugiej strony _igod_ stwierdził żeby nie przejmować się rezonansami powyżej 130Hz. W każdym bądź razie czekam na opinię eksperta :-)

 

Pozdr.

Jacek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że Twój pokój to nie 4 ściany i dwie kolumny... dlatego interesują Cię tylko niższe częstotliwości.

 

Jesli rezonanse 34Hz Ci nie przeszkadzają to tym lepiej. Teraz należało by tylko generatorem sprawdzić które f są naprawdę dokuczliwe i zrobić pułapki.

 

Co do ustawienia to możesz wstawić je np. za zasłony żeby nie psuły estetyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_igod_> Spoko, trochę mam zagracony ten pokój dlatego nie mam efektów jak w pustej hali :-). Obawiam się, że będę musiał postawić pułapki na widoku tzn. przed zasłonami bo za nim to dużo miejsca nia ma ( albo od razu kawałek ściany albo nie dość głęboka wnęka okienna). Będą więc raczej za kolumnami oparte na ścianach bocznych. Pytanie jest jaka musi byc minimalna odległość tego typu ustrojów od kolumn ? Najwygodniej ( i najestetyczniej )byłoby dla mnie oddalić pułapki od kolumn aż "dotkną" zasłony. Byłoby to gdzieś około 1m chociaż efektywna odległość i tak się zmniejszy bo taka pułapka ma jakieś wymiary.

A tak przy okazji. Czy zmianą parametrów komór można uzyskać mniejsze lub większe tłumienie niepożądanycych częstotlwości czy na to nie mamy wpływu ?

No i na koniec zanim nie odezwie się Xajas, może dałbyś parę sensownych linków ?

 

Pozdr.

Jacek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie znam żadnych linków, nie czytałem nic na ten temat w internecie.

 

Oczywiście zmianą parametrów komór, uzyskujemy zmiany w tłumieniu.

 

Dokładniej, od kubatury komory oraz średnicy i długości tunelu. Wytłumienie jest również ważne.

 

Działa to mniej więcej tak, że układ komoratunel tworzą układ rezonansowy dostrojony do rezonansu pomieszczenia. Przy tych częstotliwościach następuje częściowa zamiana energii na ciepło w komorze (drgania).

 

 

Co do ustawienia to jak zwykle... trzeba kombinować, to tak jak z ustawianiem głośników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_igod_> No to jeszcze z innej beczki. Jeżeli wpływamy nie na przyczyne tylko na skutek czyli "łapiemy" fale akustyczne to tak sie zastanawiam, że ilość pułapek nie powinna mieć związku z ilością kolumn czyli można sobie wyobrazić zastosowanie jednej, dwóch i wiecej pułapek w pokoju. Am I right ?

 

Pozdr

Jacek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi,

 

wlasnie wrocilem z urlopu i widze temat sie conieco rozwinal.

Zeczywiscie jak huz wyliczyliscie krytyczne sa mody winikajace z niekorzystnej geometrii mieszkania gdzie wysosoksc jest niemalze rowna szerokosci pomieszczenia czyli mody szerokosci i wysokosci nakladaja sie na siebie i maja podobne pochodne (50Hz -> 100Hz). tymi 34Hz bym sobie nie zawracal glowy gdyz daja sie one znac tylko w przypadku uzycia dobrego suba.

 

Czym to zwalczyc?

 

albo helmolzem albo rezonatorem plytowym (panel absorber). Wzory do obliczania i zasada dzialania jest opisana pod

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

- helmholze sa bardziej "skrzynkowate"

- rezonatory plytowe bardziej plaskie (moze by pasowaly do wnek pod okno?)

- helmholze mozna podzielic na dwie komory dopasowane do dwu czestotliwosci

- przez wypelnienie helmholzow welna mineralna mozn aposzerzyc ich pasmo dzialania

- rezonatory plytowe mozna dostroic zmieniajac wage mebrany

- helmholze mozna dostroic zmieniajac dlugos rury BR

 

mozesz conieco poczytac na wspomnianym linku tudziez w artykule ktory kiedyc przetlumaczylem z niemieckiego

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

a potem mozemy przejsc do detali

 

xajas

______________

www.jaschiks.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xajas> Dzięki na razie. Już myślałem, że Ciebie porwali albo coś gorszego bo nigdzie nie było Twoich wpisów :-)

 

Poczytam, pomyślę i dam znać.

 

Pozdr.

Jacek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xajas>

Poczytałem ten link a wnim obszerny artykuł z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) No, cóż zrobić tego naprawdę porzadnie w moich warunkach to sie nie da ( nie mam gdzie stawiać tych pułapek) ale przynajmniej może da sie ograniczyć. Mnie tylko trochę dziwi ( a ze wspomnianego artykułu to nie wynika) , że te około 100Hz będące dopiero trzecią harmoniczną po długości ( najdłuższy bok - we wspomnianym artykule sugerują, że główne kłopoty sa z rezonansami między ścianami wdłuż najdłuższego wymiaru) a drugą po szerokości i wysokości daje taki największy huk . Należałoby się spodziewać opadającej amplitudy rezonansów kolejnych harmonicznych a u mnie tak nie jest. Znasz wyjaśnienie tego zjawiska ? Poza tym i tak nie obędzie się bez eksperymentów bo tłumienie pułapki trzeba dobrać do wielkośći występującego rezonansu a na to chyba nie ma mądrych i tylko eksperyment może coś wykazać.

Tak czy owak sugerowane prze Ciebie absorbery pod wnęki okienne odpadają ponieważ tam siedzą kaloryfery :)

Jeżeli zakładamy , że pułapki jakiekolwiek by nie były muszą stać na podłodze to mam miejsce tylko za kolumnami. Kolumny, jak wspomniałem, stoją w odległości trochę ponad metr od okien i 50cm od swoich ścian bocznych i tą przestrzeń można zagospodarować. Wewnatrz przestrzeni między kolumnami , lekko wycofany, stoi stolik ze sprzetem i telewizor.

Myślałem żeby sklecić coś w kształcie walca bo chyba to byłoby najbardziej estetyczne ( pod warunkiem, że taki profil dałoby się kupić "z metra"). Rurę rezonansową może z PCV ( są w "Castoramie" różne długości i różne średnice) albo z rurek poliuretanowych stosowanych do izolacji rur centralnego ogrzewania czy też w chłodnictwie. NIe wiem natomiast z czego zrobić główną część absorbera czyli ten większy walec do którego wejdzie rura rezonansowa. Zdaje się, że i wypełnienie jakąś watą szklaną albo wełną mineralną by się przydało gdyż jak przeczytałem poszerza to pochłaniane pasmo. A swoją drogą jaki to wszystko powinno mieć ciężar ? Nie może to chyba być za lekkie bo , jak mi sie wydaje, zacznie hałasować na częstotlwości rezonansowej.

Apropo "kalkulatorów" do rezonatora Helmholtza na podanej prze Ciebie stronie mam pytanie.

W kalkulatorze "Calculate effective depth of port:" są trzy parametry wejściowe:

1) "port width" czyli średnica rury rezonansowej

2) częstotliwość rezonansowa w Hz

3)"volume in liter". Czego to jest objętość ? Całej komory absorbera czy tylko rurki ( portu). Wychodzi mi, że komory absorbera a otrzymamy po przeliczeniu jaką długość powinna mieć rurka oraz wyliczony jest jej przekrój. Czy tak ?

Ja jest właściwie z mocowaniem rurki rezonansowej. W rezonatorze walcowym rura jest mocowana od góry i tutaj nie ma niejasności.

W prostopadłościennym czyli takim jak zbudowałeś wdłuż którego wymiaru umieszczamy rurkę ? Wydaje się , że po głębokości ( to pojęcie jest tutaj trochę mylące - głębokość kojarzy się z wymiarem pionowym a tych analizach wydaje się być traktowana tak jak szafa w domu :) gdzie głębokość to wymiar w przód ).

 

No , nie wiem. Robiłeś te rzeczy to może mi coś podpowiesz. Najlepej gdyby można było w naprędce coś sklecić tylko na 100Hz aby przekonać się jak to działa.

 

Pozdr.

Jacek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi,

 

>Należałoby się spodziewać opadającej amplitudy rezonansów kolejnych harmonicznych a u mnie tak nie jest. Znasz wyjaśnienie tego zjawiska ?

 

Jak juz wspominalem wczesniej szukalbym wytlumaczenia w nakladaniu sie rezonansow wynikajacych z szerokosci i wysokosci (podobna wysokosc i szerokosc pomieszczenia)

 

>Poza tym i tak nie obędzie się bez eksperymentów bo tłumienie pułapki trzeba dobrać do wielkośći występującego rezonansu a na to chyba nie ma mądrych i tylko eksperyment może coś wykazać.

 

Niestety "skutecznosci" gotowej pulapki nie da sie dopasowac/dobrac do potrzeb/glosnosci rezonansu, ale im wieksze pudlo/pojemnosc pulapki, tym wieksza skutecznosc. Jesli piszac o wytlumieniu masz na mysli wypelnienie welna lub podobnym materialem, to nie zmienisz jej skutecznosci a jedynie szerokopasmowosc -> wypelniona np. wylapuje rezonansy od 90Hz-110Hz a pusta 97Hz-103Hz.

 

>Jeżeli zakładamy , że pułapki jakiekolwiek by nie były muszą stać na podłodze to mam miejsce tylko za kolumnami.

 

Optymalne miejsca to wszystkie cztery rogi pomieszczenia

 

>Myślałem żeby sklecić coś w kształcie walca bo chyba to byłoby najbardziej estetyczne ( pod warunkiem, że taki profil dałoby się kupić "z metra").

 

Widzialem rozwiazania z rur kanalizacyjnych (ceramicznych/betonowych albo z tworzywa sztucznego o srednicy ok. 40cm i wysokosci 1m)

 

> Rurę rezonansową może z PCV ( są w "Castoramie" różne długości i różne średnice)

 

moga byc np. cienkie plastikowe rynny do domkow ogrodkowych albo rury do wyciagow kuchennych (takich wlasnie sam uzylem)

 

>albo z rurek poliuretanowych stosowanych do izolacji rur centralnego ogrzewania czy też w chłodnictwie.

Mysle ze za malo stabilne i trudno przymocowac

 

> NIe wiem natomiast z czego zrobić główną część absorbera czyli ten większy walec do którego wejdzie rura rezonansowa.

 

Patrz wyzej. Latwiej zrobic sklejona skrzynke z plyty pazdzierzowej 14-16mm, w wersji koncowej usztywnionej np kilkoma zebrami

 

>Zdaje się, że i wypełnienie jakąś watą szklaną albo wełną mineralną by się przydało gdyż jak przeczytałem poszerza to pochłaniane pasmo.

 

To czy poszerzenie pasma jest potrzebne musialbyc wyliczyc -> np z wysokosci wyjdzie 105Hz a z szerokosci 95Hz to zeczywiscie warto zrobic jedna komore "szerokopasmowa" czyli wypelniona

 

>A swoją drogą jaki to wszystko powinno mieć ciężar ? Nie może to chyba być za lekkie bo , jak mi sie wydaje, zacznie hałasować na częstotlwości rezonansowej.

 

Ciezar nie jest az tak krytyczny, kilka zeber wystarczy. Rezonansy takiego pudla z plyty pazdzierzowej sa napewno powyzej 100hz

 

>Apropo "kalkulatorów" do rezonatora Helmholtza na podanej prze Ciebie stronie mam pytanie.

W kalkulatorze "Calculate effective depth of port:" są trzy parametry wejściowe:

1) "port width" czyli średnica rury rezonansowej

2) częstotliwość rezonansowa w Hz

3)"volume in liter". Czego to jest objętość ? Całej komory absorbera czy tylko rurki ( portu).

 

Volume to pojemnosc skrzyni. Dla ulatwienia zrozumienia podam maly opis zasady dzialania. Rezonator Helmholza to w przeniesieniu na najprostrzy model fizyczny masa wiszaca na sprezynie:

- im wieksza drgajaca masa tym nizsza czestotliwosc drgan (rezonansu)

- im sztywniejsza sprezyna tym wyzsza czestotliwosc drgan (rezonansu)

 

W naszym przypadku ta grgajaca "masa" to powietrze poruszane w porcie BR (czyli masa powietrza w objetosci rury basrefleksowej, a "sprezyna" to powietrze zawarte w pulapce komprymowane i dekomprymowane przez powietrze wpychane przez port BR, czyli:

- im wieksza rura BR (wieksza srednica albo dlugosc) tym nizsza czestotliwosc rezonansu

- im mniejsza skrzynia (mniejsza objetosc -> Volume) tym wyzsza czestotliwosc drgan rezonansu

 

ale

 

- im mniejsza skrzynia (mniejsza objetosc -> Volume) tym mniejsza skutecznosc

 

>Wychodzi mi, że komory absorbera a otrzymamy po przeliczeniu jaką długość powinna mieć rurka oraz wyliczony jest jej przekrój. Czy tak ?

 

wynikiem obliczen powinien byc:

- srednica/przekroj rury BR

- dlugosc rury BR

- pojemnosc skrzyni

 

>Ja jest właściwie z mocowaniem rurki rezonansowej. W rezonatorze walcowym rura jest mocowana od góry i tutaj nie ma niejasności.

 

Nie odgrywa roli, widzialem rozne rozwiazania, ale nigdzie tego tematu nie rozwijano

 

Jako tip -> w trakcie strojenia mozesz rure BR zabudowac na zewnatrz zamiast do wewnatrz, zrobic ja nieco krotsza, nawinac na nia kartonowy pierscien i wysuwac go jak "antene teleskopowa" - w ten sposob mozesz porownac dzialanie przy roznych dlugosciach rury BR. Jak dobierzesz optymalna mozesz zastosowac jedan rure mocowana do wewnatrz o wyznaczonej dlugosci

 

 

xajas

_______________

www.jaschiks.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Polsce głosnik Peerles osztuje prawie 1kzł

w niemczech koło 150 e ~750zł

w Stanach 125$ ~500zł

Wyglada na to ze Polacy sa uwazani przez dytrybutorów za magnatów finansowych...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.