Skocz do zawartości
IGNORED

ECC82 I E88CC co o nich sądzicie?


heiser092

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was. Chcę zrobić sobię wzmacniacz słuchawkowy OTL, mam już nawet projekt który zrealizuje. Jestem tylko ciekaw jak te lampy w porównaniu do innych lamp, lepszych czy gorszych wypadają brzmieniowo? Mowa raczej o Teslach (chwilowo nie stać mnie na Mulardy). Czy ECC82 dadzą rade sobie z 250 ohm'mowymi słuchawkami? :) Jestem w temacie lamp początkujący, chce się czegoś nauczyć ;)

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/89187-ecc82-i-e88cc-co-o-nich-s%C4%85dzicie/
Udostępnij na innych stronach

Zrób i odpal najpierw układ na tanich lampach ( np na ruskich zamiennikach ) , a później będziesz wymieniał lampy i kreował sygnaturę dźwięku poprzez wymianę lamp . Jeżeli układ wzmaka otl o którym piszesz jest ze strony Kamyka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) to jest to trudny układ do odpalenia . Odpowiednie prowadzenia mas , problemy z brumem iid . Montaż na pcb skutecznie to wyklucza lub bardziej ogranicza te przypadłości w technice lampowej . Jeżeli jesteś zainteresowany to mam płytkę wzmaka do tego otl i zasilacza by pkrecz z forumowego zamówienia . Ostały mi się leżą i czekają na lepsze czasy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kajo dokładnie chodzi o projekt Kamyka ;) Mógłbyś mi wysłać foto tych PCB? ;) ile byś chciał za te płyteczki? Ja chciałem właśnie wykonać go na PCB, nie mam doświadczenia w monatżu przestrzennym.

 

Chociaż też zastanawiałem się nad płytką, którą sam Pan Kamyk zaprojektował i którą udostępnia do termotranferu.

Najpierw się przewal przez wątek na tym forum " Lampowy wzmacniacz słuchawkowy DIY " , tam jest wszystko lub prawie wszystko o tym wzmaku ( problemy , sugestie , rozwiązania itd ) . Tylko uważaj bo można się się zgubić bo wątek przeplatał się z innym projektem i trzeba to uważnie porozdzielać . Ja ten wątek studiowałem z 3 razy bo za pierwszym to się zgubiłem . Są tam sugestie samego Kamyka co do układu , rozwiązania problemów . Jak sam wyczytasz zastosowanie PCB nie jest do końca "panaceum" na wszystkie bolączki techniki lampowej .

Co do płytek samego wzmaka i dedykowanego zasilacza ( nie lampowego ) to są w wątku zdjęcia . Ja zamawiałem właśnie z forumowego zamówienia w tym wątku . Płytki były wykonane przez kolegę pkrecza . Są tam także zamieszczone schematy do tych PCB .

 

Co do samych PCB to dam znać bo muszę je odszukać . Co do ceny to nie wiem za ile je kupowałem . Muszę sprawdzić w wątku lub lepiej sam poszukaj w wątku i daj mi znać . U mnie chroniczny brak czasu .

A ja polecam układ AIKIDO ze strony Toma:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Wykonałem kilka w różnych konfiguracjach zarówno jako preampy lub też jako słuchawkowce OTL. Odpowiednio prowadząc masę - można go doprowadzić do całkowitej ciszy - mnie udało się dojść do niemierzalnej wartości szumu - na zakresie 5mv na moim oscyloskopie. Bardzo polecam ten układ - jak dla mnie rewelacja. Ponadto na stronie jest masa porad dla początkujących i zaawansowanych, omówionych wiele rozwiązań i pomysłów. Gość dużo eksperymentuje - to widać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

A ja tam wolę wzmak z trafem. Może być dużo prostszy (zrobiłem wzmak, którego _jedynymi_ elementami są duotrioda, trafo i 1 rezystor), lepiej brzmi i nie robi fochów przy niskoomowych słuchawkach.

Ja uparłem się na konstrukcję P. Kamyka. Nie mam niskoomowych słuchawek, więc problemów mieć nie będę jeśli chodzi o oporność słuchawek :) Przeglądałem wątek o tych konstrukcjach OTL i wiem już co nieco :)

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Jak chcesz. Ja miałem 250-ohmowe Beyery DT880, podpinałem je pod OTL-a na 12AU7/E88CC/E81CC + 6AS7/6080. Przerobiłem na wejściu Sylvanie Gold Brand, Tung-Sole, RCA, Amperexy takie i owakie, ileś różnych Philipsów, ileś wersji GE, Siemensy, Telefunkeny i jeszcze kupę innych wynalazków, na wyjściu ruskie 6N13S, RCA, Philipsy w końcu Telefunkeny. Potem przyszedł push-pull na 6N30P-DR z trafem podpięty prosto pod Sabre32 i zrobił OTL-owi z d**y jesień średniowiecza. To nie była subtelna poprawa, to była miazga. OTL to ślepa uliczka, która nie prowadzi do celu.

> Father_PiO

 

Piszesz o dwóch różnych konstrukcjach otl-a . To co opisujesz to chyba konstrukcja forumowego kolegi by Bryan ( był wątek na tym forum ) ściągnięta ze strony headwize i przez niego poprawiona chyba że robiłeś bezpośrednio ze strony headwize . Miałem ją kiedyś robić ale nie nadaje się jako dodatkowo przedwzmacniacz .

Jaki miałeś w otl-u kondensator na wyjściu bo to jak w konstrukcjach z transformatorem ( jaki jakościowo transformator ??? ) ma znaczenie .

Oczywiście nie oceniam bo nie wiem jaką miałeś konstrukcję otl-a i jaką masz z trafem . Może zamieść schematy i twoje doświadczenia na forum a na pewno ktoś skorzysta z twojego doświadczenia .

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

>>>Piszesz o dwóch różnych konstrukcjach otl-a.

 

Wiem o czym piszę, przecież po to podałem, jakie lampy były użyte.

 

>>>To co opisujesz to chyba konstrukcja forumowego kolegi by Bryan

 

To moja konstrukcja, powstała zanim kolega Bryan pierwszy raz zalogował się na AS.

 

>>>Jaki miałeś w otl-u kondensator na wyjściu bo to jak w konstrukcjach z transformatorem ( jaki jakościowo transformator ??? ) ma znaczenie .

 

Właśnie o to chodzi - nie miałem ŻADNEGO. Układ był zasilany symetrycznym napięciem, na wyjściu było 0 DC, sprawdzane galwanometrem po każdym uruchomieniu. Trafo w późniejszym wzmaku to customowy SAC Thailand.

 

>>>Może zamieść schematy i twoje doświadczenia na forum a na pewno ktoś skorzysta z twojego doświadczenia.

 

Schematy giną w pomroce dziejów, a samego wzmaka już się pozbyłem. Po przesłuchaniu układu Sabre32+6N30P+trafo, nie miał u mnie czego szukać.

To jeżeli ta twoja nowa konstrukcja "Sabre32+6N30P+trafo" a właśnie ją miałem na myśli jest taka świetna brzmieniowo i powala wszystkie otl-e to zamieść schemat/y , doświadczenia itd . Może autor wątku a może inni forumowicze skorzystają . Ja osobiście chętnie twoją konstrukcją poznam :)

Ja osobiście chętnie twoją konstrukcją poznam :)

 

Kajo to jest "Konstrukcja". "Konstrukcjo" to jest Kajo. No i już się znacie :)

 

A na poważnie, mam nadzieje, że juz niedługio bedzie happy end.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wszystko high-end co się świeci......

  • 2 tygodnie później...

Chłopaki spokojnie... Nie sądziłem że dojdzie do takiej agresji przez ten wątek ;) Może i bym zrobił coś takiego super i wgl oh i ach ale ja nie jestem zawodowym elektronikiem, ucze się sam powoli wszystkiego i chce zacząć od czegoś prostrzego. Poza tym finanse też są dla mnie ograniczeniem. Więc raczej jeśli chodzi o konstrukcje Pana areg i Father_PiO to są raz że poza moim zasięgiem intelektualnego projektu, to i poza zasięgiem funduszy jak na tą chwile. Gdyby było inaczej nie pytał bym o tak "kiepską" konstrukcje Pana Kamyka i dobór tak "słabych" lamp.

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Odpuść sobie ironię, bo ciutkę się akurat mylisz: konstrukcja, którą chcesz wykonać, jest znacznie bardziej skomplikowana. Konstrukcja, o której ja napisałem, jest skrajnie prosta, bo tor audio zawiera dosłownie: jedną duotriodę, jeden rezystor i jeden transformator (nie, nic nie przeoczyłem). Jeśli potrzebujesz układu ćwiczebnego albo układu, który każdy potrafi wykonać, to moje rozwiązanie jest znacznie lepsze. Dodam, że układ jest wzmacniaczem jednostopniowym, więc nie ma żadnych elementów sprzęgających i całkowicie eliminuje problem niskoomowych słuchawek. Twoje są wysokoomowe, ale chcę podkreślić, ze po prostu impedancja słuchawek nie ma z grubsza znaczenia, bo masz na wyjściu trafo. To, że Areg ma wypasione zasilanie nie oznacza, że takie jest konieczne. Znowu, zasilanie tego wzmacniacza może być znacznie prostsze, niż tego, który planujesz, bo jest to push-pull, który kasuje tętnienia zasilania. Nikt też nie zmusza do kupowania customowych traf SAC Thailand ani 6N30P w wersji -DR, można to zrobić za ułamek ceny układu, który pokazał Areg. Układ może w ogóle nie być na 6N30P, tylko m.in. na 6S3P, które kosztują grosze.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.