Jump to content
AudioRecki

Ørganek "Czarna Madonna" - platynowa reedycja. KONKURS z Gandalfem!

Sign in to follow this  
AudioRecki   |  

Gdybym rozpoczął od zespołu SOFA,  gdzie Tomek Organek udzielał się (a nawet stanowił filar zespołu) - niewiele by to części melomanom powiedziało. Zespół SOFA swój najlepszy czas miał pod koniec zeszłej dekady. Ale wszystko co dobrze rokuje, wbrew pozorom (prawie) zawsze ma szansę na rozwój i powstanie jeśli nie na gruncie danego, to zapewne jakiegoś przyszłego projektu. I tak też było w tym przypadku. Grupa SOFA grająca muzykę z pogranicza kilku gatunków w efekcie końcowym "urodziła" kolejny projekt.  Ørganek (bo o tym zespole chcę wspomnieć) powstało, kiedy Tomkowi udało się namówić do współpracy Adama Staszewskiego oraz Roberta Markiewicza (kolegów z zespołu SOFA). I nagle okazało się, że to trio potrafi zagrać konkretnie i nie boi się zaprezentować muzyki w znacznie mocniejszych klimatach. Muzyka ugrzeczniona odeszła wreszcie (i słusznie) na bok.

Ørganek to zespół kompletnie "z innej bajki" niż SOFA. Tutaj panowie nie boją się pokazać męskich klimatów, brzmienia czerpiącego pełnymi garściami z rocka ale i sięgając przy tym do korzeni bluesa. Album "Czarna Madonna" to drugi z kolei zespołu, w którym muzyka jeszcze bardziej nakręca słuchaczy, gdzie głośność powinna być adekwatna do gatunku muzyki czy gitarowych "brudów".  ØRGANEK brzmieniem i podejściem do tematu przekazu na swój sposób wraca do korzeni rocka, dobrego brzmienia, które zbudowało muzykę XX wieku. Oczywiście dodając do tego nowoczesność i swój styl.

Album "Czarna Madonna" brzmi po prostu twardo - męsko, nie ma kalkulacji i udawania. Tomek swoim głosem "atakuje" słuchacza i daje mu do zrozumienia, że nie ma przelewek w opowiadaniu o swoim życiu i emocjach. To muzyka dla tych, których nie przeraża fakt posiadania trzydniowego zarostu. A w tym wszystkim najważniejsze - przekaz Tomka - tak konkretny i bezpośredni. Najlepszym przykładem niech będzie utwór "Mississippi w ogniu". Artysta nie bawi się w nim w kalkulację i udawane subtelności. Męska miłość jest nad wyraz szczera, bezkompromisowa i zero jedynkowa. Tak, taka jak każdy z nas - facetów właśnie z trzydniowym zarostem (a może i więcej?).

Czy oznacza to, że album jest "brutalny" w formie muzycznej i przekazie? Absolutnie nie! "Czarna Madonna" ukazuje także na równi wrażliwość i bezkompromisowość. Cała płyta stanowi swoiste wyznanie Organka, wyrzuca z siebie, tak po męsku wszystkie swoje wewnętrzne emocje. Absolutnie nie brutalizując przekazu, ale stawiając na bezkompromisowość męskiego "ja". Jako dowód na to niech posłuży za przykład utwór "Ultimo".

 

O albumie "Czarna Madonna" wydanej po raz pierwszy w lipcu 2016 roku wyrażono już wiele opinii - zawsze pozytywnych. Jeśli zabierzecie się za album gwarantuję, że (dla przykładu) do tytułowej "Czarnej Madonny" wrócicie wiele razy. Już na wstępie warto zaznaczyć - nie chodzi o żadne motywy religijne! Utwór ten to absolutne obecnie arcydzieło, utwór wspaniały, wielowymiarowy. Jeśli nie cały album, to ten utwór kiedyś przejdzie do klasyki polskiego rocka.

 

Album obecnie doczekał się reedycji, wyjątkowej bo dwupłytowej. Obok już głównej płyty, słuchacze otrzymują jeszcze jedną, swoisty bonus - na którym zawarte jest pięć dodatkowych utworów. Trzy z nich są znanymi utworami Edwarda Stachury, dwa pozostałe to nigdy nie publikowane kompozycje. Są to utwory, które  powstały w czasach tworzenia "Czarnej Madonny" , a Tomek z zespołem ma do nich spory sentyment. Jak mówią: "Wiedzieliśmy, że nie będą pasowały stylistycznie do naszej nowej płyty, chcieliśmy dać im możliwość zaistnienia (...)"

Jeśli posiadacie już pierwsze wydanie - znacie więc wartość albumu od strony muzycznej i nie muszę Was przekonywać, że platynowa reedycja stanowi fantastyczną okazję do uzupełnienia kolekcji o wyjątkowe wydanie. Tym bardziej patrząc na zawartość reedycji.

Dla tych, którym album "Czarna Madonna" umknął gdzieś po drodze premier wydawniczych (poważnie, są tacy?) reedycja to obowiązkowa pozycja. Macie okazję już dziś nabyć klasykę polskiego rocka, który (wierzcie lub nie) za kilka lat będzie stanowił jeden z głównych albumów gatunku. 

 

Dzięki naszemu partnerowi Magazynu Kulturalnego -  internetowemu sklepowi muzycznemu Gandalf - mamy niespodziankę! Na pierwszą osobę, której uda się odnaleźć celowy błąd w powyższym tekście - czeka platynowa reedycja albumu!

Jeśli szukacie dobrego, męskiego grania - zdecydowanie polecam! Jest moc obfitująca w solidne, gitarowe granie. Jest to, czego szukamy w tego typu nagraniach i albumach - prawdziwych, nieudawanych i sztucznie ugrzecznionych pod publikę emocji - wreszcie mamy teksty, które opowiadają jakąś historię. Dodatkowo dostaniecie solidną dawkę doskonałego wokalu Tomka i sporą ilość gitarowego czadu. I najważniejsze - ta płyta już dziś jest wielka.

 

AudioRecki (Magazyn Kulturalny, AudioStereo)

Za album dla naszych czytelników oraz swoistą motywację do napisania tego tekstu - szczególne podziękowania dla firmy Gandalf z Łodzi.

logo-dla-facebook-min-2.thumb.png.99fcaa66d62e0dff84752bc8d36181bb.png 

https://www.gandalf.com.pl

link do albumu w sklepie: https://www.gandalf.com.pl/m/czarna-madonna-reedycja/

 

czarna-madonna-reedycja.thumb.jpg.c4dba275ef8cd284d2a4516e61b1242d.jpg

 

Utwory:

CD1:


1.Introdukcja
2.Rilke
3. Mississippi w Ogniu
4. Get It Right
5. Son of a Gun
6. Wiosna
7. Hkdk
8. Ki Czort - gościnnie Adam "Nergal" Darski
9. Ultimo
10. Psychopomp

11. Czarna Madonna
12. Warszawa 17:11


CD2:


1. Right On Time
2. Jestem Niczyj ( słowa Edward Stachura)
3. Wędrówką życie jest człowieka ( słowa Edward Stachura)
4. Niemiłość
5. Ta Nasza Młodość - (Autor tekstu: Tadeusz Śliwiak. Muzyka: Zygmunt Konieczny aranżacja: zespół ØRGANEK )

Sign in to follow this  


User Feedback

Recommended Comments

Album ,,Czarna Madonna" został wydany po raz pierwszy w listopadzie a nie w lipcu 2016

 • Like 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
3 minuty temu, kacpi napisał:

Album ,,Czarna Madonna" został wydany po raz pierwszy w listopadzie a nie w lipcu 2016

Zgadza się. Pierwsze wydanie płyty "Czarna Madonna" miało miejsce dokładnie 4 listopada 2016 nakładem wytwórni Mystic Production.

Gratulujemy i skontaktujemy się poprzez PW!

 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Popol Vuh reedycja, wielki konkurs BMG i AudioStereo!

  Jeszcze kilka tygodni temu zapraszaliśmy wszystkich Was tak do audycji w RMF Classic, jak i zapowiadaliśmy ukazanie się absolutnie unikatowego, audiofilskiego wydania pierwszych płyt legendarnego zespołu POPOL VUH.   Dziś dzięki uprzejmości firmy BMG oraz nieprzecenionej pomocy p. Filipa Sarniaka (wielkie podziękowania raz jeszcze), mamy dla naszych czytelników w/w wydanie dosłownie na gorąco do "zgarnięcia". Wydanie jest niesamowite pod względem jakości i zawartości. Dedykowane

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka

  Scooter powraca do Polski. "Space Transmission", Warszawski Torwar.

  Zespół Scooter w latach 90 był nie tylko motorem muzyki rave, ale także mocno wytaczał kierunek rozwoju muzyki tego gatunku na rynku muzycznym. Singiel „Hyper Hyper” jako pierwszy w historii z tego typu muzyką dotarł do drugiego miejsca listy przebojów oraz otrzymał certyfikat platynowej płyty na niemieckim rynku muzycznym.   Nikt nie zaprzeczy popularności zespołu, a samemu wokaliście - sporej ilości fanów (lub odwrotnie). Zespół swoją popularność potrafił przekuć w niemały

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy

  Cambridge Audio YOYO M. Tyle energii w tak małej postaci!

  Duże, większe i jeszcze większe... głośniej, lepiej, subtelniej. A czasem jedyne co chcemy, to "wrzucić" jakąś muzykę, by w tle naszych codziennych obowiązków umilała nam czas. I kiedy nie mamy tego czasu na wygodne rozsiadanie się w naszych fotelach, kiedy brakuje czasu na ta całą celebrację muzyki - sięgamy po proste i sprawdzone rozwiązania. Małe, sympatyczne głośniki aktywne stanowią od kilku lat coraz większy rynek, często wręcz zastępując duże, rozbudowane systemy audio. Tak to już jest, k

  AudioRecki
  AudioRecki
  Akcesoria

  Tomasz Mreńca... krótki wywiad i koncert. Konkurs!

  W dniu wczorajszym (zgodnie z zapowiedzią) odbyło się wyjątkowe spotkanie z Tomkiem i jego kompozycjami. Jak sam mówi, muzyka obecnie stanowi sens jego życia, dosłownie żyje nią i wszystko co robi w swej codzienności jest jej podporządkowane. Samego artystę i jego muzykę mieliśmy okazję przybliżyć naszym czytelnikom jeszcze nie tak dawno temu:   Obecnie przedstawiamy Wam krótki wywiad i zapraszamy do video zapisu z wybranych momentów koncertu, jaki odbył się w Warszawskim klubie SPATi

  AudioRecki
  AudioRecki
  Reportaże 2

  Electro-Acoustic Beat Sessions (EABS) w Studio U22. Zaproszenia czekają!

  Electro-Acoustic Beat Sessions czyli w skrócie EABS, to Wrocławska grupa wyrosła na Hip Hopie, obecnie kojarzona stricte z jazzem. Robi się ciekawie, prawda? To  dodajmy do tego fakt, że w swoich kompozycjach oddawali już hołd Milesowi Daviesowi i Krzysztofowi Komedzie, a sami nie chcą utożsamiać się stricte z konkretnym gatunkiem muzycznym i robi się nader interesująco. W muzyce EABS usłyszymy nie tylko wpływy jazzowe, bowiem w ich kompozycjach goszczą takie gatunki jak wspomniany hip-hop, funk

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy 3
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.