Jump to content
AudioRecki

Ørganek "Czarna Madonna" - platynowa reedycja. KONKURS z Gandalfem!

Sign in to follow this  
AudioRecki   |  

Gdybym rozpoczął od zespołu SOFA,  gdzie Tomek Organek udzielał się (a nawet stanowił filar zespołu) - niewiele by to części melomanom powiedziało. Zespół SOFA swój najlepszy czas miał pod koniec zeszłej dekady. Ale wszystko co dobrze rokuje, wbrew pozorom (prawie) zawsze ma szansę na rozwój i powstanie jeśli nie na gruncie danego, to zapewne jakiegoś przyszłego projektu. I tak też było w tym przypadku. Grupa SOFA grająca muzykę z pogranicza kilku gatunków w efekcie końcowym "urodziła" kolejny projekt.  Ørganek (bo o tym zespole chcę wspomnieć) powstało, kiedy Tomkowi udało się namówić do współpracy Adama Staszewskiego oraz Roberta Markiewicza (kolegów z zespołu SOFA). I nagle okazało się, że to trio potrafi zagrać konkretnie i nie boi się zaprezentować muzyki w znacznie mocniejszych klimatach. Muzyka ugrzeczniona odeszła wreszcie (i słusznie) na bok.

Ørganek to zespół kompletnie "z innej bajki" niż SOFA. Tutaj panowie nie boją się pokazać męskich klimatów, brzmienia czerpiącego pełnymi garściami z rocka ale i sięgając przy tym do korzeni bluesa. Album "Czarna Madonna" to drugi z kolei zespołu, w którym muzyka jeszcze bardziej nakręca słuchaczy, gdzie głośność powinna być adekwatna do gatunku muzyki czy gitarowych "brudów".  ØRGANEK brzmieniem i podejściem do tematu przekazu na swój sposób wraca do korzeni rocka, dobrego brzmienia, które zbudowało muzykę XX wieku. Oczywiście dodając do tego nowoczesność i swój styl.

Album "Czarna Madonna" brzmi po prostu twardo - męsko, nie ma kalkulacji i udawania. Tomek swoim głosem "atakuje" słuchacza i daje mu do zrozumienia, że nie ma przelewek w opowiadaniu o swoim życiu i emocjach. To muzyka dla tych, których nie przeraża fakt posiadania trzydniowego zarostu. A w tym wszystkim najważniejsze - przekaz Tomka - tak konkretny i bezpośredni. Najlepszym przykładem niech będzie utwór "Mississippi w ogniu". Artysta nie bawi się w nim w kalkulację i udawane subtelności. Męska miłość jest nad wyraz szczera, bezkompromisowa i zero jedynkowa. Tak, taka jak każdy z nas - facetów właśnie z trzydniowym zarostem (a może i więcej?).

Czy oznacza to, że album jest "brutalny" w formie muzycznej i przekazie? Absolutnie nie! "Czarna Madonna" ukazuje także na równi wrażliwość i bezkompromisowość. Cała płyta stanowi swoiste wyznanie Organka, wyrzuca z siebie, tak po męsku wszystkie swoje wewnętrzne emocje. Absolutnie nie brutalizując przekazu, ale stawiając na bezkompromisowość męskiego "ja". Jako dowód na to niech posłuży za przykład utwór "Ultimo".

 

O albumie "Czarna Madonna" wydanej po raz pierwszy w lipcu 2016 roku wyrażono już wiele opinii - zawsze pozytywnych. Jeśli zabierzecie się za album gwarantuję, że (dla przykładu) do tytułowej "Czarnej Madonny" wrócicie wiele razy. Już na wstępie warto zaznaczyć - nie chodzi o żadne motywy religijne! Utwór ten to absolutne obecnie arcydzieło, utwór wspaniały, wielowymiarowy. Jeśli nie cały album, to ten utwór kiedyś przejdzie do klasyki polskiego rocka.

 

Album obecnie doczekał się reedycji, wyjątkowej bo dwupłytowej. Obok już głównej płyty, słuchacze otrzymują jeszcze jedną, swoisty bonus - na którym zawarte jest pięć dodatkowych utworów. Trzy z nich są znanymi utworami Edwarda Stachury, dwa pozostałe to nigdy nie publikowane kompozycje. Są to utwory, które  powstały w czasach tworzenia "Czarnej Madonny" , a Tomek z zespołem ma do nich spory sentyment. Jak mówią: "Wiedzieliśmy, że nie będą pasowały stylistycznie do naszej nowej płyty, chcieliśmy dać im możliwość zaistnienia (...)"

Jeśli posiadacie już pierwsze wydanie - znacie więc wartość albumu od strony muzycznej i nie muszę Was przekonywać, że platynowa reedycja stanowi fantastyczną okazję do uzupełnienia kolekcji o wyjątkowe wydanie. Tym bardziej patrząc na zawartość reedycji.

Dla tych, którym album "Czarna Madonna" umknął gdzieś po drodze premier wydawniczych (poważnie, są tacy?) reedycja to obowiązkowa pozycja. Macie okazję już dziś nabyć klasykę polskiego rocka, który (wierzcie lub nie) za kilka lat będzie stanowił jeden z głównych albumów gatunku. 

 

Dzięki naszemu partnerowi Magazynu Kulturalnego -  internetowemu sklepowi muzycznemu Gandalf - mamy niespodziankę! Na pierwszą osobę, której uda się odnaleźć celowy błąd w powyższym tekście - czeka platynowa reedycja albumu!

Jeśli szukacie dobrego, męskiego grania - zdecydowanie polecam! Jest moc obfitująca w solidne, gitarowe granie. Jest to, czego szukamy w tego typu nagraniach i albumach - prawdziwych, nieudawanych i sztucznie ugrzecznionych pod publikę emocji - wreszcie mamy teksty, które opowiadają jakąś historię. Dodatkowo dostaniecie solidną dawkę doskonałego wokalu Tomka i sporą ilość gitarowego czadu. I najważniejsze - ta płyta już dziś jest wielka.

 

AudioRecki (Magazyn Kulturalny, AudioStereo)

Za album dla naszych czytelników oraz swoistą motywację do napisania tego tekstu - szczególne podziękowania dla firmy Gandalf z Łodzi.

logo-dla-facebook-min-2.thumb.png.99fcaa66d62e0dff84752bc8d36181bb.png 

https://www.gandalf.com.pl

link do albumu w sklepie: https://www.gandalf.com.pl/m/czarna-madonna-reedycja/

 

czarna-madonna-reedycja.thumb.jpg.c4dba275ef8cd284d2a4516e61b1242d.jpg

 

Utwory:

CD1:


1.Introdukcja
2.Rilke
3. Mississippi w Ogniu
4. Get It Right
5. Son of a Gun
6. Wiosna
7. Hkdk
8. Ki Czort - gościnnie Adam "Nergal" Darski
9. Ultimo
10. Psychopomp

11. Czarna Madonna
12. Warszawa 17:11


CD2:


1. Right On Time
2. Jestem Niczyj ( słowa Edward Stachura)
3. Wędrówką życie jest człowieka ( słowa Edward Stachura)
4. Niemiłość
5. Ta Nasza Młodość - (Autor tekstu: Tadeusz Śliwiak. Muzyka: Zygmunt Konieczny aranżacja: zespół ØRGANEK )

Sign in to follow this  


User Feedback

Recommended Comments

Album ,,Czarna Madonna" został wydany po raz pierwszy w listopadzie a nie w lipcu 2016

 • Like 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites
3 minuty temu, kacpi napisał:

Album ,,Czarna Madonna" został wydany po raz pierwszy w listopadzie a nie w lipcu 2016

Zgadza się. Pierwsze wydanie płyty "Czarna Madonna" miało miejsce dokładnie 4 listopada 2016 nakładem wytwórni Mystic Production.

Gratulujemy i skontaktujemy się poprzez PW!

 

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Fezz Audio pyta swoich klientów (i nie tylko)... ankieta internetowa.

  W sieci dostępna jest ankieta obejmująca kilka pytań związanych z Fezz Audio (i nie tylko). Co ciekawe, ankieta ta skierowana jest nie tylko do obecnych użytkowników produktów w/w marki, ale obejmuje w szerszym zakresie w ogóle użytkowników sprzętu audio. Zdecydowanie polecam, bo dzięki kolejnym głosom klientów sprzętu audio na naszym rynku w pewnym stopniu wpływamy też na jego funkcjonowanie. Ankieta rzecz jasna jest w 100% bezpieczna i anonimowa dla każdej osoby, która zdecyduje się wziąć

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy 3

  Noble Audio - kolejna odsłona

  Niedawno miałam okazję opisywać słuchawki Noble Audio Trident. Dzisiaj dzięki firmie audiomagic.pl dotarły do mnie kolejne modele amerykańskiego producenta Sage oraz Django. Oba modele dostałam w wersji testowej, czyli bez dodatkowych akcesoriów. Jak udało mi się ustalić z dystrybutorem, kupując, otrzymujemy: - zestaw tipsów - futerał z tworzywa w kształcie skrzynki - materiałowy woreczek - karabińczyk - szczoteczkę do czyszczenia - silikonowe opaski   Wszystkie

  M@rgot
  [email protected]
  Słuchawki

  Klipsch RF-7 III... zagrane koncertowo.

  Klipsch... marka, która ma chyba tyle samo zwolenników co jeśli nie przeciwników, to na pewno osób mijających jej produkty "szerokim łukiem". Powodów jest kilka i zapewne każdy "jest dobry", co jednak nie oznacza faktu, że produkty Klipsch nie bronią się i potrafią naprawdę sporo zaoferować zainteresowanym klientom. Tekst ten będzie więc i o "wadach" w/w kolumn, ale i w głównej mierze bardziej o zaletach RF-7 III, a zamiast formy typowego testu - relacja z posiadania przez dłuższy czas tych

  AudioRecki
  AudioRecki
  Kolumny 2

  Audio Pro Addon C5

  Kontynuując typowo wakacyjną tematykę nie chciałbym wyjść na osobnika starszego niż węgiel, ale jeszcze w PRL-u, czyli wcale nie tak dawno temu, letni wyjazd dla większości społeczeństwa oznaczał bądź to prywatne kwatery, bądź coś nieco bardziej zorganizowanego w ramach FWP. W dodatku, oprócz oczywistych rozrywek na świeżym powietrzu, dostępność do tzw. „okna na świat”, czyli telewizora ograniczała się do ledwo zipiącego Rubina w świetlicy, bądź … nie było jej wcale. Dlatego też niezwykłym „szac

  Fr@ntz
  [email protected]
  Akcesoria

  Denon New Envaya

  No i w końcu jest. Upragniony i z wytęsknieniem przez calutki rok wypatrywany urlop. Hotel zaklepany, pogoda gwarantowana, wszelakiej maści mazidła o sunfactorze 50, kąpielówki i zestawy ABC do snorkelingu spakowane, więc przynajmniej teoretycznie można ruszać na podbój Morza Czerwonego. Tak przynajmniej mogłaby uważać większość „normalnej” części naszej populacji. Cóż jednak mają począć jednostki w ciężkim stadium uzależnienia od ulubionej a zarazem jakże różnej od serwowanej z hotelowych radio

  Fr@ntz
  [email protected]
  Akcesoria 1
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.