Jump to content
AudioRecki

POPOL VUH - reedycja 5 płyt już wkrótce!

Sign in to follow this  
AudioRecki   |  

26 kwietnia br. dzięki BMG ukaże się reedycja pięciu pierwszych płyt legendarnego kraut-rockowego zespołu POPOL VUH: "Affenstunde", "Hosianna Mantra", "Einsjäger & Siebenjäger", "Aguirre" i "Nosferatu".

 

                                                                                                  ktiSBfNX.thumb.jpeg.cffc4db8796f8c2662f3fca8fa5dfe51.jpeg

 

POPOL VUH - to obecnie zespół - legenda i pionierzy muzyki elektronicznej oraz klasycy rocka progresywnego. Zespół został założony w 1969 przez Floriana Fricke i działał nieprzerwanie do 2001 roku. POPOL VUH uznawani są za czołowych przedstawicieli rocka eksperymentalnego, którzy wykraczali daleko poza swój obrany gatunek, czyli kraut rock. Przez ponad trzy dekady działalności muzycznej członkowie łączyli rocka z elektroniką, włączając często elementy muzyki etnicznej. Byli pionierami eksperymentów muzycznych z użyciem syntezatorów Mooga.

Dziś stając na parkietach klubów na całym świecie 99% osób bawiących się nie ma pojęcia, że cała historia Trance wyglądałaby zgoła inaczej, gdyby nie POPOL VUH. To ten właśnie zespół tworząc swoje kompozycje - tworzył podwaliny do takich gatunków muzycznych jak trance czy ambient.

W 1972 roku reżyser Werner Herzog* rozpoczął trwającą wiele lat współpracę z zespołem, w trakcie której Fricke tworzył ścieżki dźwiękowe do najważniejszych filmów Herzoga, które otrzymały kilka nominacji do Oscara.

 

                                                                                                  0*1QD5IYPpgugFRaFK.thumb.png.51b59fc7620af968186dc810cce64563.png

                                                                                   (Herzog i jego dzieło - Nosferatu, 1979 rok. Muzyka: POPOL VUH)

 

Swoisty hołd dla klasyków świat muzyki elektronicznej oddał w 2011 roku, gdy za remixy Popol Vuh zabrali się m.in.: Ame (Dixon/ Innervisions) Stereolab, Mouse on Mars, Thomas Fehlmann (The Orb) oraz Peter Kruder (Kruder & Dorfmeister).

 

Rozpisując się o przedstawianej reedycji nie można pominąć poszczególnych albumów wchodzących w jej skład. Opiszemy dla zachęty dwa z nich, resztę pozostawiając do odkrywania zainteresowanym melomanom przez duże M.

Otóż debiutancki album "Affenstunde" z 1970 roku jest absolutnie legendarny dla każdego użytkownika instrumentów Mooga. W tamtym czasie Florian Fricke fascynował się mitologią Majów i ich wersją legendy stworzenia świata i człowieka, dlatego album pełen był duchowych, kontemplacyjnych i transowych elementów. Co ciekawe sama nazwa zespołu POPOL VUH wprost nawiązuje do kultury Majów - zainteresowanych zachęcam do zagłębienia tematu we własnym zakresie, bo jest co odkrywać.

"Einsjäger & Siebenjäger" to piąty album POPOL VUH, wydany 1974 roku przez Kosmische Musik. Ten liryczny, progresywny album, uważany jest za jeden z najlepszych w historii grupy. Zawwiera pięć świetnych kompozycji i jeden tytułowy utwór trwający 19 minut. Zawiera atmosferę pełnego oddania muzyce, z długimi nastrojowymi utworami. To liryczna podróż z momentami skondensowanej energii, pięknymi melodiami i zwrotami. Poza głosem Djong Yun, obecny jest tu pełne mocy gra Floriana Fricke oraz elektryzująca gitara Daniela Fichelshera.

 

                                              KCrtu1JU.thumb.jpeg.d66e4635ca009d38c9df8e5c62136620.jpeg                         IPR6BK3a.thumb.jpeg.de60022d8f694e58e93882c3131e20c2.jpeg

 

Reedycja to AŻ sześciopłytowe wydawnictwo kolekcjonerskie – box set "The Essential Album Collection Vol. 1",  które zawiera po raz pierwszy w historii wydane razem pierwsze pięć albumów zespołu POPOL VUH . Wydania zostały PRZYGOTOWANE OD PODSTAW Z MYŚLĄ  o słuchaczach używających sprzętu wysokiej jakości: nagrania są w jakości high-quality, a winyle są o gramaturze 180g. 

 

 

 

Reedycja w najbliższym już czasie trafi także do naszego pokoju odsłuchowego "ZIGZAG", po odsłuchach zdamy Wam dokładną relację i podzielimy się naszymi wrażeniami. Tak więc szczegółowa recenzja - już wkrótce!

 

 

Polecamy wszystkim melomanom, w szczególności tym przez duże "M", dla których twórczość zespołu stanowiła od lat poszukiwanie i eksperymentowanie z dźwiękami. Prezentowana reedycja stanowi nie lada okazję do nabycia naprawdę wyjątkowego wydania, wartego poświęconego czasu na ponowny odsłuch - tym razem od podstaw powstałego z myślą o wysokiej jakości sprzęcie audio. Oprawa wydania oraz fakt, że po raz pierwszy na rynku pojawia się taka edycja stanowi dodatkowy atut, by prezentowana reedycja znalazła się w Waszych zbiorach muzyki.

 

                                 71pJ1BT9MWL._SL1500_.thumb.jpg.9bfe32c37e999cbf4c1a759d44339a44.jpg        71vL92A8hvL._SL1400_.thumb.jpg.1d438b92b808c5def37c433f596cec52.jpg   61fSv33LD5L._SL1400_.thumb.jpg.3c35c214625b300d6d8b86295ba7c31d.jpg

 

Płyty do nabycia m.in.:

https://www.empik.com/the-essential-collection-popol-vuh-volume-1-popol-vuh,p1224775121,muzyka-p

 

https://www.empik.com/affenstunde-popol-vuh,p1224773910,muzyka-p

https://www.empik.com/aguirre-original-motion-picture-soundtrack-popol-vuh,p1224774229,muzyka-p

https://merlin.pl/nosferatu-original-motion-picture-soundtrack-cd-popol-vuh/8212478/

https://merlin.pl/hosianna-mantra-cd-popol-vuh/8212477/

 

 

* Jeden z najwybitniejszych niemieckich scenarzystów i reżyserów. Na jego koncie znajdują się takie tytułu jak m.in.: Inferno, Zły Porucznik (1 nominacja i 1 nagroda, niezapomniana rola Nicolas'a Cage) czy Nosferatu Wampir z 1979 roku (w roli głównej rewelacyjny Klaus Kinski).

 

Za dostarczenie części materiałów do publikacji oraz swoistą inspirację dziękujemy p. Filipowi (BMG).

 

AudioRecki (Magazyn Kulturalny, AudioStereo)

Sign in to follow this  


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Obraz i muzyka bliskie ideału dzięki ZAPPITI PRO 4K HDR SERIES.

  Multimedia w naszym codziennym życiu stanowią od kilku już dekad podstawę rozrywki dla całej rodziny. Przeszliśmy już chyba wszyscy etap kaset VHS, płyt DVD i  Blu-Ray. Obecnie można by uznać najnowsze rozwiązanie w postaci płyt UHD 4K za idealne, gdyby nie jeden "problem". Otóż przez wiele lat świat cyfrowy dzielił się na fizyczne nośniki (płyty) i pliki w postaci filmów czy muzyki. Im bliższe nam obecne czasy, tym coraz bardziej widać stawianie przez użytkowników na jakość tak obrazu jak i dźw

  AudioRecki
  AudioRecki
  Źródła

  Monitor Audio PL300II. Kiedy muzyka potrafi przemówić do naszych serc.

  Rynek audio od lat niezmiennie kieruje się swoimi prawami. Są duże firmy od lat cenione za którymi idą niezliczone rzesze wiernych klientów, są też małe manufaktury, które starają się obok tych wielkich pokazać, że ich konstrukcje też nie są gorsze. Za wielkimi firmami zawsze przemawiają argumenty w postaci wieloletnich badań, dużego zespołu inżynierów, możliwości rozwoju i co najważniejsze - patenty i technologie, często stanowiące wyróżnik na in plus.  Tak też jest z firmą Monitor Audio,

  AudioRecki
  AudioRecki
  Kolumny

  Remaster Chic już na dniach na czarnym krążku.

  Chyba nie ma takiej osoby, która nie znała by kawałka "Le Freak". Za tym już obecnie kultowym utworem stoi fantastyczny zespół Chic, który w dorobku artystycznym poza wspomnianym "Le Freak", wylansował znacznie więcej hitów obejmujących gatunek funk i disco-soul. Kolejnym wielkim hitem, które jest dziełem Nile'a Rodgers'a i Bernard'a Edwards'a to "Dance Dance Dance". Kawałek ten przeszedł już do klasyki gatunku, podbijając w latach 70 ubiegłego wieku parkiety disco na całym ś

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka

  Lector Audio w nowej odsłonie... Powstał pokój odsłuchowy.

  Z Lector Audio jest tak, jak z tymi mitycznymi jednorożcami, które wywołują u niektórych podziw i zaciekawienie, każdy coś o nich słyszał... niewielu "widziało i uwierzyło". Można by napisać, że produkty Włoskiej manufaktury mają zadanie ułatwione w stosunku do jednorożców (te zostawmy już w spokoju), otóż w przypadku sprzętu z logo Lector - wielu posłuchało i wielu uwierzyło. Co więc różni podejście dystrybutora produktów cenionych przez część środowiska melomanów, do dystrybutorów innych marek

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy 4

  Audio-Technica AT-LPW40WN

  O ile początkowy, spowodowany renesansem czarnej płyty, wysyp budżetowych gramofonów nie wzbudził mojego większego entuzjazmu, to po ustabilizowaniu się sytuacji na rynku obraz przedstawia się zdecydowanie ciekawiej. Po prostu, to co od lat zalegało w firmowych magazynach albo trafiło na hipermarketowe półki i poszło w świat w ramach którejś z „mega” promocji albo, co równie prawdopodobne, uległo samoistnej biodegradacji. W końcu sami producenci zrozumieli, że więcej amatorów takich odgrzewanych

  Fr@ntz
  [email protected]
  Źródła
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.