Jump to content
Featured

Nowy, flagowy gramofon Rega Naia sponsored-icon

Nowy, flagowy gramofon Rega Naia

image.png

Tym razem zaprezentowali oni nowy flagowy gramofon, Rega Naia, który nazywają ostatecznym. Powstał on dzięki latom żmudnych badań i testów, które były konieczne do stworzenia słynnego gramofonu Naiad. Model Naia wykorzystuje wszystko to, co było najlepsze i przenosi to do gotowej wersji produkcyjnej. Przełomowe funkcje, materiały, technologie. Wszystko opracowane przez Regę w ciągu ostatnich lat, by osiągnąć nowy poziom w jakości przy odtwarzaniu płyt winylowych. 

Pionierska technologia plinty o niskiej masy

Naia przenosi pionierską technologię plinty o niskiej masie i wysokiej sztywności, która została opracowana przez Regę, na jeszcze wyższy poziom. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu cokołu szkieletowego z włókna węglowego, zaimpregnowanego grafenem i z wypełnieniem z pianki Tancast 8. Ta ultrasztywna konstrukcja jest następnie dodatkowo wzmocniona z pomocą dwóch elementów wykonanych z ceramiki z tlenkiem aluminium. Jest to ten sam materiał, który został użyty do stworzenia przeprojektowanego ceramicznego talerza z lepszą kontrolą rezonansów, a także ulepszonym efektem koła zamachowego i kompleksowym profilem. 

Kluczowe cechy gramofonu Rega Naia

image.png

Plinta szkieletowa z włókna węglowego zaimpregnowanego grafenem z wnętrzem z pianki Tancast 8

Centralne łożysko ZTA z tlenku aluminium hartowanego cyrkonem

Tytanowe ramię RB; jednoczęściowe tytanowe łożysko pionowe i tytanowy zespół wrzeciona pionowego

Wałek i obciążnik z wolframu

Ceramiczne usztywnienia dolne i górne

Zaawansowany, referencyjny i w pełni regulowany zasilacz

Ceramiczny talerz kontrolujący rezonanse, z ulepszonym efektem koła zamachowego i kompleksowym profilem

Aluminiowe nóżki o niskiej masie

Potrójne paski napędowe Reference zapewniające lepszą stabilność napędu

Rega Aphelion 2 MC (opcjonalnie)

Dożywotnia gwarancja na wady fabryczne

Ramię

image.png

Ramię RB Titanium jest najbardziej zaawansowanym i najdokładniejszym ramieniem gramofonowym, które kiedykolwiek wypuściliśmy na rynek. Cała konstrukcja została zaprojektowana tak, aby zminimalizować liczbę połączeń, jednocześnie wykorzystując najsztywniejsze materiały we wszystkich krytycznych fragmentach. Ramię jest bliskie braku tarcia w poziomie i pionie, do tego nie posiada mierzalnego luzu w zespołach łożysk. RB Titanium wykorzystuje również nowe, jednoczęściowe, tytanowe łożysko pionowe i tytanowy zespół wrzeciona pionowego. Zalecaną wkładką jest Rega Aphelion 2 MC, której montaż jest na unikalnej, ręcznie polerowanej rurce ramienia, by utrzymać masę na jak najniższym poziomie. Całość jest uzupełniana wolframową przeciwwagą. 

Plinta z włókna węglowego impregnowana grafenem 

image.png

Uzyskanie jak najwyższej sztywności przy niskiej masie jest niezwykle ciężkim zadaniem. Rega jest pionierem w kwestii stosowania włókna węglowego impregnowanego grafenem oraz rdzenia z pianki Tancast 8. Oba materiały są stosowane w branży lotniczej oraz przemyśle kosmicznym, ale mimo to stanowią niesamowitą platformę do montażu gramofonu. Ultralekka struktura piankowego rdzenia pomaga zmniejszyć przenoszenie drgań, podczas gdy sztywność wierzchnich warstw zapewnia brak mikroruchów plinty przy odtwarzaniu naszych ulubionych winyli. Dodatek grafenu zapewnia jeszcze większą wytrzymałość i sztywność, dzięki czemu jest to najlepsza plinta na rynku wśród naszych produktów. 

Łożysko i wrzeciono z dodatkiem ZTA

image.png

Naia wykorzystuje niestandardowy aluminiowy talerz z wrzecionem i centralnym łożyskiem wykonanym z ZTA (tlenek glinu hartowany cyrkonem). ZTA został wcześniej opracowany do użytku w znacznie większych maszynach, stosowanych w przemyśle papierniczym. Odporność na ścieranie okazała się znacznie wyższa niż tlenku glinu, co uczyniło go idealnym materiałem do budowy zespołu łożyska głównego. Produkcja jest wyjątkowo skomplikowana i trudna, ale przebiega podobnie jak w przypadku innych materiałów ceramicznych. Zaczynając od przygotowania proszku z suszeniem rozpyłowym, element jest formowany w prasie izostatycznej (która wywiera nacisk we wszystkich kierunkach, aby uzyskać równomierną gęstość). Kawałek jest następnie toczony w stanie surowym (przed wypalaniem), a następnie wypalany w temperaturze 1600 °C przez 3 dni przed szlifowaniem dolnego kołnierza i otworu przed ostatecznym gładzeniem w celu dopasowania do średnicy wrzeciona. Wrzeciono i łożysko są następnie przechowywane razem jako zestaw, aby zagwarantować idealne dopasowanie. 

 

ZTA jest bardziej odporny na zużycie ścierne i wyjątkowo twardy, a zarówno wrzeciono, jak i łożysko są wykonane z identycznego materiału. Zmniejsza to ryzyko nierównego zużycia, ponieważ mają one identyczną twardość. Wrzeciono pracuje na ultracienkiej warstwie w pełni syntetycznego oleju, co ma pozytywny wpływ na żywotność. Rezultatem tego złożonego procesu inżynieryjnego jest najtwardszy, najdokładniejszy i najtrwalszy zespół łożyskowy, jaki kiedykolwiek wyprodukowaliśmy.

Referencyjny zasilacz

image.png

Zasilacz referencyjny Naia zapewnia najwyższą stabilność sterowania silnikiem, wygodną i elektroniczną zmianę prędkości, zaawansowaną kontrolę antywibracyjną i dokładną, dostosowywaną przez użytkownika możliwość regulowania prędkości. Pozwala to zapewnić całkowitą precyzję i kontrolę przez cały okres eksploatacji silnika. 

Zasilacz referencyjny został umieszczony w najnowszej, specjalnie zaprojektowanej obudowie Rega. Jest przeznaczony do zasilania naszego 24-woltowego, niskoszumowego silnika w gramofonie, przy zachowaniu najniższego poziomu szumów i jak największej dokładności. Prędkość i kontrola nad silnikiem jest możliwa dzięki generatorowi DSP (digital signal processing), który został zbudowany na podstawie kryształu o wysokiej stabilności. Urządzenie to dzieli prostokątną falę na dokładną częstotliwość, która jest wymagana do obracania plattera z wybraną prędkością. 

Napęd trzypaskowy EBLT

image.png

Rega wraz ze wsparciem chemików badała i rozwijała możliwości mieszanek gumy do produkcji pasków napędowych. Trwało to aż trzy lata, by uzyskać zamierzony efekt. Dzięki wykorzystaniu specjalnego systemu utwardzania nowy pasek napędowy zapewnia niezwykłą spójność całości. Stale reprezentuje ona poziom, przy jakim substancja ma określone właściwości, zwłaszcza tę najważniejszą, elastyczność. 

Nowe paski są produkowane z pomocą najnowocześniejszych, superdokładnych narzędzi Rega, których powstanie zostało zainspirowane współpracą z producentem części do silników Formuły 1. Pozwala to na tworzenie perfekcyjnie okrągłych i dokładnych wymiarowo pasków, co jest fundamentalne dla utrzymania stabilnej prędkości obrotów. 

Technologia DB (podwójnego usztywnienia)

image.png

“Masa pochłania energię — utrata energii równa się utracie muzyki”! Niezwykle lekka plinta w połączeniu z ceramicznym usztywnieniem od góry i dołu, zamontowanym w miejscach, gdzie zwiększona sztywność jest wymagana. Mowa o miejscach między mocowaniem ramienia oraz głównym łożyskiem. Całość tworzy niezwykle solidną konstrukcję, która przypomina naprężoną belkę. 

Dzięki aż tak sztywnej konstrukcji zapobiegamy niepożądanym rezonansom, które mogą dodawać nienaturalne zniekształcenia do muzyki. Większa masa może również przenosić więcej energii, której nie chcemy transferować na winyl. Mowa tu między innymi o szumie silnika, czy łożyska. Ramię i wkładka muszą odczytywać sygnał bezpośrednio z talerza i płyty. Unikalne rozwiązanie z podwójnym usztywnieniem gwarantuje nam przekazanie jak największej ilości szczegółów. 

Dzięki zastosowaniu podwójnego usztywnienia, zamiast kompletnej powłoki, możemy zwiększać grubość i sztywność w kluczowych obszarach. Pozostajemy jednak przy dalszej redukcji masy plinty, co bezpośrednio odnosi się do kwestii pochłaniania masy i niechcianego przenoszenia szumu i energii. 

Cena gramofonu:
- Rega NAIA (wersja bez wkładki): 53999 zł.
- Rega NAIA (z wkładką Aphelion 2MC): 67500 zł.


Dystrybucja w Polsce:
21Distribution / One Audio
95-200 Pabianice, Reymonta 12
www.21Distribution.pl
www.regapolska.pl
 
User Feedback

Recommended Comments

Ciekawa konstrukcja. Szkoda, że brak danych dotyczących ramienia. W sieci również ciężko czegoś więcej się dowiedzieć.

dataOK:
TopicOK: 0
---
Flaga: 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Mysle, ze jesli ktos nie lubil P9 i dalszch  inkarnacji slepej sciezki projetowej w stylu "ostatnie szaty cesarza " to i nie polubi "Niejadka " . Tanie Regi sa dosyc przyjemne i graja jak trzeba w swoim budzecie. 

dataOK:
TopicOK: 0
---
Flaga: 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sitesGuest
This is now closed for further comments

 • Dali IO-12

  Nieco wbrew logice, a tak po prawdzie również wbrew ogólnemu postrzeganiu marki wybierając na testy „coś” sygnowane przez duńskie Dali zamiast spodziewanych kolumn głośnikowych dystrybutor – stołeczny Horn raczył był zaproponować … słuchawki. Niby ostatnimi czasy przysłowiowe nauszniki – na potrzeby niniejszej epistoły pod tym pojęciem pozwolę sobie uwzględnić wszelakiej maści wokół/na/do-uszne słuchawki, mają w swych katalogach jeśli nie wszyscy, to przeważająca większość producentów z audio zw

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Słuchawki

  Yamaha SR-B40A

  Skoro legendarna „złota polska jesień” postanowiła dopieścić nas swoim nieco bardziej melancholijno-depresyjnym obliczem serwując przeplatany deszczem i śniegiem maraton pluchy a tym samym pozbawiając nas nie tylko złudzeń, co dylematów związanych z ewentualnymi weekendowo – popołudniowymi planami spacerowymi, jakoś trzeba zyskany tym sposobem „wolny” czas sobie zagospodarować. Owo zagospodarowanie jest tym bardziej na czasie, że lepiej – znaczy się cieplej i suszej, już było a na zmianę – powró

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Soundbary

  Bowers & Wilkins 607 S3

  Pomijając systemy wielokanałowe, którym dziwnym zbiegiem okoliczności poświęciłem dwie ostatnie recenzje, podstawkowe monitory są oczywistym wyborem dla wszystkich tych, którzy czy to z własnej woli, czy też zmuszeni prozą życia słuchają w niezbyt imponujących metrażach i/lub z tzw. systemów desktopowych. I choć w większości przypadków powyższa decyzja wiąże się z jakimiś kompromisami, to jeśli tylko podczas wyboru zamiast wywołanego chwilową promocją impulsu pokierujemy się nie tylko logiką, le

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Kolumny

  Dali Oberon 5.1 - 1/1/VOKAL/SUB C-8D

  Choć od niepamiętnych czasów uważam się za ortodoksyjnego stereofila, to z biegiem lat nabrałem właściwej „skamielinom” pobłażliwej łagodności i akceptacji dla innych niż moje własne wyborów. Ba, doszło nawet do tego, że okazjonalnie pozwalam sobie na wycieczki w wielokanałowe rewiry i o zgrozo większość takich eskapad bardzo miło wspominam. Co prawda w trakcie takowych eksperymentów salon zaczyna przypominać połączenie biurowego open-space’a przed ukryciem całego okablowania pod podłogą i wojsk

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Kolumny

  BMN Beszele 2 Pro

  BMN Beszele 2 Pro   Kto z nas miłośników sprzętu audio nie marzył kiedyś o głośnikach marzeń przeglądając zagraniczne periodyki z cenami podawanymi najczęściej w DM lub USD? Nie, nie. DM to akurat nie Depeche Mode. To Deutsche Mark, czyli marka niemiecka. Ci bardziej zmotywowani i powiedzmy odważni, zdolni podejmowali się wyzwań i sami budowali swoje zestawy głośnikowe lub też modyfikowali posiadane - w oparciu o części, które można było w tamtym czasie zdobyć. I nie chodzi li tylko tu

  kangie
  kangie
  Kolumny 14
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.