Skocz do zawartości
Akcesoria

Ton Traeger Reference HL5 - Podstawki do Kolumn Harbeth HL5

Specyfikacja techniczna kolumn Harbetha (wszystkich modeli, nie tylko opisywanego przeze mnie modelu SHL5XD) jest taka, że obudowa jest tak samo ważnym i wpływającym na brzmienie elementem kolumny, jak sam głośnik. 

 

Wspomniane przeze mnie, technologiczne rozwiązanie jakim cechują się kolumny Harbetha, to oparcie się na lekkich, cienkich i drgających ściankach kolumny, ale za to dobraniu ich drgań i rezonansów własnych, w taki sposób, by wkomponowały się w zaplanowane zestrojenie zwrotnicy. Tak więc te częstotliwości, które powstają podczas pracy ścianek obudowy, są wkalkulowane w zestrojenie zwrotnicy. Pasożytnicze rezonanse zostały, w pewnym stopniu okiełznane i zaprzęgnięte do pracy w kolumnie. 

_DSC5573.thumb.jpeg.31a427929bc8bda28031f525c3149e3a.jpeg_DSC5605.thumb.jpeg.59dfa14f5053209965c24abf250e0186.jpeg_DSC5616.thumb.jpeg.b92b287b53da2f4d40213d2cc84a5ee0.jpeg

Jest to rozwiązanie odmienne i całkowicie alternatywne, do używanego najczęściej modelu, stosowanego przez lwia część producentów audio. Obecnie najczęściej używane rozwiązanie polega na tym, by ścianki jak najbardziej wzmocnić, usztywnić i wytłumić, tak by drgania wyeliminować najbardziej, ile się da. Oczywiście całkowicie się tego nie da zrobić, a skuteczność tych zabiegów, zależy od tego jak solidną i mocną obudowę producent przygotuje. 

 

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, ale w przypadku rozwiązania z grającymi ściankami – które stosuje Harbeth – rodzaj użytych standów pod kolumnę, staje się kluczowy. Owszem, w każdym przypadku standy mają wpływ na brzmienie, ale gdy w grę wchodzi kolumna z grającymi obudowami, to użycie nieodpowiedniego standu, może zmienić strojenie kolumny. Dzieje się tak, ponieważ ciężkie standy z balastem, przykręcane do obudowy czy klejone blue-tackiem, usztywnią i wytłumią drgania kolumny, co jest korzystne, jeśli producent starał się je minimalizować. Ale w przypadku, kolumny takiej jak Harbeth, gdzie, projekt zakłada pracę ścianki i jest to uwzględnione w zwrotnicy, to jej wytłumienie, zmienia całkowicie założone przez producenta strojenie kolumny. 

 

W przypadku kolumn Harbeth użycie standów innych, szczególnie takich wykonanych w całkiem odmiennej technologii, czyli na przykład mass loadery – stadny ważące po kilkadziesiąt kilo, wyspawanych z ciężkich metalowych profili, może skończyć się bardzo złym efektem dźwiękowym. Utracimy naturalność i lekkość średnicy, całkowicie zmieni się prezentacja basu, który w pewnych partiach staje się słabo kontrolowany, a w innych jest zbyt chudy, dając poczucie niedosytu.

 

Dlatego w przypadku kolumn Harbeth, tak ważne jest by stosować je ze standami dedykowanymi do tej kolumny. Tu nie chodzi tylko o wymiar podstawy i wysokość, która musi się zgadzać do konkretnej kolumny, ale również o pełne uwzględnienie pracy obudowy. 

2.thumb.jpg.d65bf283c3e9df2de8a22e22345f46fc.jpg4.thumb.jpg.86c63cb8d3202ae268d0204ff8c74dcc.jpg

Ton Traeger Audio Reference, to produkt będący efektem pracy niemieckiej manufaktury z Bawarskiego miasteczka Füssen, znajdującego się w okolicy Alp. Manufaktura ta, mocno podkreśla swoje przywiązanie do ekologii i troski o dobro planety. Dlatego reklamują swoje produkty jako w pełni organiczne i wykonane ręcznie, pakowane w produkty pochodzenia naturalnego, produkcję pozbawioną szkodliwych dla środowiska materiałów. 

 

Oczywiście nie ma to żadnego wpływu na dźwięk, ale misja ta jest dla Nich na tyle ważna, że pragnęli podkreślić to w swojej ofercie – co za Nimi powtarzam. Jeśli chodzi o wykonanie samych standów, to są to lekkie, drewniane standy, olejowane na czarno. Zamki i łączenia w drewnie są idealnie spasowane, drewno jest odpowiednio długo sezonowane i wysuszone – nie ma więc ryzyka pękania czy wygięcia. 

 

Rodzaj drewna jest wyselekcjonowany pod kątem optymalnego dźwięku, pochodzi z Bawarskich lasów i pozyskiwane jest zachowaniem zrównoważonej wycinki i sadzenia – co potwierdza certyfikat FSC (Rada ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej/Forest Stewardship Council). Słuchając więc kolumn na tych standach, nie musimy mieć wyrzutów sumienia, że przyczyniliśmy się do zniszczenia amazońskiej dżungli czy syberyjskiej tajgi. 

8.thumb.jpg.748728123be0f005ca78beab4c578b73.jpg9.thumb.jpg.06d0e8e67a29f3ffe879be5a256bf14f.jpg8.thumb.jpg.748728123be0f005ca78beab4c578b73.jpg

_DSC5610.jpeg_DSC5612.jpeg_DSC5617.jpeg

Jeśli chodzi i zastosowaną technologię, to nie jest to jakaś szczególnie zaawansowana sprawa. Stand drewniany, również ma swoje rezonanse, więc grubość nóżek, powierzchnia kontaktu z kolumną, łączenie listewek – każda z tych rzeczy ma wpływ. Wystarczy więc „tylko” trafić w optymalne punkty dla każdego z parametru i otrzymujemy idealny stand. Zrobić to można metodą prób i błędów lub odpowiednio zaawansowanymi symulacjami albo przy pomocy obu tych metod. Ważny jest efekt końcowy, a ten w standach Ton Traeger Audio udało się uzyskać. Otrzymujemy więc produkt, w pełni sprawdzony, zoptymalizowany pod konkretną kolumnę, wykonany z zachowaniem troski o los naszej planety i do tego stworzony z niezwykłą pieczołowitością i dokładnością.

_DSC5618.jpeg_DSC5621.jpeg_DSC5619.jpeg

 

Myślę, że w takiej sytuacji nie trzeba dodatkowych rekomendacji. Zresztą sam fakt sprzedaży i dystrybucji ich, jako dedykowanego rozwiązania w ponad dwudziestu krajach, w tym: praktycznie cała Europa, Ameryka, ale też Indie, Tajlandia i Australia, niejako obrazuje skuteczność i efektywność tego produktu. 

Standy te dedykowane są do kolumn marki Harbeth, link do materiału o kolumnach.

 

Rafał Czuk

 

 

Sprzęt do testów dostarczył Salon audioplaza.pl z Poznania. 

 

https://audioplaza.pl/producent/ton-traeger-audio

https://audioplaza.pl/products/37140-ton-traeger-reference-hl5-podstawki-do-kolumn-harbeth-hl5-salon-poznan

 

Jedyny w Wielkopolsce dealer marki Harbethy – salon audioplaza.pl.. Przestrzeń, którą audioplaza.pl przygotowała dla swoich klientów szybko zyskała uznanie i rozgłos wśród rodzimej branży audio. Potwierdzona wykresami i certyfikacją liniowa akustyka pozwala obcować z dźwiękiem zgodnym z zamysłem konstruktorów. SHL5plus XD pokazały tutaj co oznacza wierna rekonstrukcja. Instrumenty i wokale brzmią wiarygodnie i bez zbędnych dodatków. Powstała holografia sprawiła, że głośniki całkowicie znikają w tej przestrzeni i mimo niewielkiej kubatury udało się zbudować bogatą i rozbudowaną scenę. Potwierdziło się, że akustyka jest nie mniej ważna niż odpowiedni dobór wszystkich, poszczególnych elementów systemu stereo. Odpowiednie i profesjonalne jej przygotowanie, tak jak ma to miejsce w poznańskiej audioplazie daje najlepsze możliwości świadomej selekcji i doboru komponentów wg subiektywnych upodobań każdego z nas.

 

https://www.audioplaza.pl/

https://www.facebook.com/audioplaza.eu

https://www.instagram.com/audioplaza_poznan/

 

 

 

Data dodania

Edyta Bartosiewicz | Bilety

Opis Edyta Bartosiewicz to polska wokalista, autorka tekstów i producent muzyczny. Urodziła się w 1965 roku w Warszawie. Karierę rozpoczęła w latach 80. W tym czasie związała się z zespołem „Stuff", który zmienił się w Holloee Poloy. Wydana przez nich płyta nie odniosła jednak sukcesu, grupa rozwiązała się, a artystka rozpoczęła karierę solową.   Edyta Bartosiewicz jest też pięciokrotną laureatką Fryderyków oraz członkinią Akademii Fonograficznej ZPAV. Współpracowała z artystami t

AudioNews
AudioNews
Newsy

43. Międzynarodowy Festiwal Piknik Country i Folk, Mrągowo 2024 | Bilety

O wydarzeniu Przed nami 43. edycja legendarnego Festiwalu Piknik Country i Folk w Mrągowie! Ten najstarszy i największy Festiwal Muzyki Country w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń europejskich związanych z tym gatunkiem muzyki, odbędzie się w dniach 26 i 27 lipca 2024r. w Amfiteatrze nad jeziorem Czos. Bilety już w sprzedaży!   43. Międzynarodowy Festiwal Piknik Country i Folk, Mrągowo 2024 - informacje Początek koncertów każdego dnia o godzinie 19:30. K

AudioNews
AudioNews
Newsy

Lady Pank - A nam nie chce się iść do domu | Bilety

O wydarzeniu Wraz ze zbliżającym się latem zespół Lady Pank zaprasza na serię koncertów pod hasłem "A nam nie chce się iść do domu". Uczestnicy usłyszą na żywo ulubione hity grupy, takie jak "Zawsze tam, gdzie Ty" czy "Kryzysowa narzeczona", co uczyni letnie wieczory naprawdę niezapomnianymi! Bilety już w sprzedaży.   Lady Pank - A nam nie chce się iść do domu Lady Pank to zespół o bogatej historii, który nadal nie przestaje zaskakiwać. Po ponad 40 latach na scenie wciąż nie

AudioNews
AudioNews
Newsy

25. Mazurska Noc Kabaretowa | Bilety

O wydarzeniu Trudno w to uwierzyć, ale Mazurska Noc Kabaretowa ma już 25 lat! Chcemy ten jubileusz świętować w sobotę 24 sierpnia od godz. 19:30 razem z Wami i naszymi wspaniałymi artystami. Bilety już w sprzedaży.   25. Mazurska Noc Kabaretowa Na deskach mrągowskiego amfiteatru nad Jeziorem Czos wystąpią: Kabaret Ani Mru Mru, Katarzyna Zielińska, Paranienormalni, Kabaret pod Wyrwigroszem, Kabaret Chyba, Kabaret Ciach, Michał Czernecki i Michał Paszczyk oraz Ola Radomska.

AudioNews
AudioNews
Newsy

Melodika Sky Blue SB2R

Mając nadzieję, że czytają nas osoby 18+ zakładam, że większość z Was zna powiedzenie o tym, że „nie trzeba kupować browaru, żeby napić się piwa”. Podobnie jest z okablowaniem audio, gdyż by przekonać się o tym, że „kable grają” mało kto od razu rzuca się z motyką na słońce celując w high-endową stratosferę pokroju Stealth Audio Śakra v.16. Krótko mówiąc przeważa zdrowy rozsądek, więc decydując się na pierwsze „poważne”, a za takie dołączane do większości urządzeń „sznurówki” uznać nie sposób, „

Fr@ntz
Fr@ntz
Kable


Opinie użytkowników

Rekomendowane komentarze

W dniu 7.11.2023 o 13:49, AUDIOPUNKT napisał:

Witam,

a jaka cena takich podstawek bo może da się je zastosować do GRAHAM AUDIO

2449 szt (model pod SHL5). Myślę, że kupując razem z kolumnami można liczyć na rabat. 

Zrzutekranu2023-11-9o13_06_09.thumb.png.d8e841c16306a1dd196f307142fc8d46.png

W dniu 7.11.2023 o 20:19, szpotek73 napisał:

9200 zł za parę🤣

Da się je kupić prawie dwa razy taniej niż napisałeś... 4900 zł bez żadnych rabatów... 

Podziel się komentarzem


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.