Jump to content

TOPPING E30

M@rgot

Przed nami kolejna odsłona produktów marki Topping, przetwornik cyfrowo analogowy E30, który posiada certyfikat audio HI-RES z obsługą DSD 512 i 768 kHz / 32-bitowy dźwięk.
Rozmiarem i wyglądem E30 pasuje idealnie do wzmacniacza słuchawkowego L30, razem na biurku prezentują się świetnie.

Przetwornik ma solidną aluminiową obudowę o prostym i minimalistycznym wyglądzie. Na przednim panelu znajduje się jeden przycisk sensorowy, służący do sterowania oraz pomarańczowo-niebieski panel LED, który informuje użytkownika o częstotliwości próbkowania, głośności, wejściu i typie pliku. Jasność wyświetlacza można ustawić na trzech poziomach.

Na tylnym panelu znajduje się: para wyjść RCA, optyczne i koncentryczne złącze cyfrowe, złącze żeńskie USB typu „A” oraz wejście zasilania DC (5V).

DSC_3526.thumb.JPG.2528334234bd9daf90b05ba77f1c3ab1.JPG  DSC_3528.thumb.JPG.fb046d43da95e53be07409c3daefb77e.JPG

 

DSC_3536.thumb.JPG.463da3c837333a5228e87e6c8a621d0e.JPG  DSC_3537.thumb.JPG.b6ed12df737345c8b90fe8948f4e3661.JPG

 

image.thumb.png.6501d43b876ab88eba99707d432b5762.png

 

W komplecie wraz z DAC dostajemy kabel USB typu B, kabel USB typu A na DC, pilot zdalnego sterowania i instrukcję obsługi. Niektórzy mogą się zdziwić, ale Topping nie dołącza zasilacza do E30, możemy go zasilić bezpośrednio z usb komputera lub za pomocą ładowarki 5,5 V.

E30 jest wyposażony w nowy układ DAC Asahi Kasei AK4493, który jest częścią najwyższej linii przetworników cyfrowo-analogowych, które wykorzystują słynną technologię Velvet Sound , czyli technologię niskich zniekształceń, które umożliwiają reprodukcję sygnałów w sposób całkowicie wierny oryginalnemu dźwiękowi, w niespotykanym dotąd stopniu. Układ odbiornika AK4118 został użyty, jako wejście optyczne i koncentryczne. Topping używa tego układu w większości swoich przetworników cyfrowo- analogowych ze względu na niski jitter i stabilność. Na pokładzie jest również najnowszy USB XU208 firmy XMOS, który jest jednym z najlepszych rozwiązań na rynku i umożliwia E30 odbierać i dekodować 32-bitowe pliki PCM 768 kHz i DSD512 przez USB.

Obsługa przetwornika jest bardzo prosta i intuicyjna. Mamy jeden przycisk sterujący, który pełni rolę ON/OFF oraz selektora wejść. W komplecie mamy również pilot, który oprócz podstawowych funkcji posiada przycisk automatycznego włączania / wyłączania zasilania, przycisk wyciszenia, można wybrać żądany filtr cyfrowy (łącznie 6 filtrów) i zmienić poziom jasności wyświetlacza. E30 ma funkcję automatycznego włączania i wyłączania. Automatycznie wejdzie w stan gotowości, gdy sygnał wejściowy zostanie utracony lub niedostępny w ciągu 1 minuty. Po wykryciu dowolnego sygnału na wejściu włącza się i przełącza na to wejście.

Po przesłuchaniu kilku utworów pierwsze wnioski, jakie wysuniemy to scena, jest ona szeroka, przejrzysta, napowietrzona z niesamowitą głębią. Wszystko jest na niej dobrze ułożone i obrazowane. E30 nie uwydatnia żadnego obszaru częstotliwości, linia basu jest mocna i dobrze kontrolowana, ale bez zbędnego podbarwienia, które niestety często daje efekt kluchy i spowolnienia. Niskie tony nie zalewają niskich średnich, przez co na początku może się nam wydawać, że wokal nie brzmi masywnie, nie wychodzi na słuchacza, ale po chwili dochodzimy do wniosku, że brzmi on właśnie naturalnie, czysto i realistycznie. Góra pasma jest dobrze napowietrzona z dużą ilością szczegółów, ale nie jest ona sucha i męcząca.
Duży plus dla Toppinga za wejście usb, które w tańszych przetwornikach wypada gorzej od coaxiala, tu natomiast w moim systemie okazało się najlepsze, czysto bez jakichkolwiek pyknięć, zakłóceń, a przy tym natywne DSD.
Po kilku dniach słuchania duetu L30 i E30,aż nie chciało mi się wracać do Aune X1S, który przy Toppingu gra po ciemniejszej stronie mocy z podkreślonym basem.
Topping E 30 to kompletny przetwornik cyfrowo analogowy i śmiało można, powiedzieć, iż w tym przedziale cenowym pozostawia konkurencję w tyle.

DSC_3524.thumb.JPG.ab31c4e28e6218a098d328527aff65ee.JPG

 

Dziękuję Firmie Audiomagic.pl za udostępnienie sprzętu do testów.

 

Małgorzata Rutkowska-Mamica

 

 

Specyfikacja techniczna:
- Obsługiwane formaty:
  USB :44.1kHz-768kHz 16bit-32bit
  OPT/COAX : 44.1kHz-192kHz 16bit- 24bit
- DSD (natywna)
  USB :DSD64-DSD512
  OPT/COAX: nieobsługiwane
- DSD (DoP)
  USB : DSD64-DSD256
  OPT/COAX: nieobsługiwane
- Napięcie wyjściowe: 2Vrms at 0dBFS
- THD + N:<0.0003% at 1kHz a-ważenie
- Hałas:<2uVrms at a-weighting
- Przesłuch:-130dB przy 1 kHz
- SNR:>121dB przy 1kHz
- Zakres dynamiczny: 119dB przy 1kHz
- Balans kanału:<0.3 dB

 • Like 1


User Feedback

Recommended Comments

Bardzo dobry Dac, w tej cenie chyba trudno szukać dźwiękowo lepszego, aczkolwiek mój po Usb lekko trzaśnie czasem przy przewijaniu lub pauzowaniu. Po optyku idealnie. 

 • Like 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Trudno powiedzieć. D30 nigdy nie trzaskał. E30 (ze świeżej w miarę serii z poprawioną polaryzacją) czasem trzaśnie. Sprawdzałem 2 różne laptopy z win 10, w tym jeden ze świeżą instalacją. Sterowniki Toppinga z ich strony. Jeden w trybie Exclusive przez jakiś czas nie trzaskał. Patrząc na forum ASR wynika że tak bywa.

 • Like 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • FiiO LC-BT2

  Często tu na forum padają pytania, jakie słuchawki wybrać, tradycyjne przewodowe czy bluetooth ? Czy warto kupować drugą parę bezprzewodową dla wygody, jeśli już mamy swoje ulubione słuchawki przewodowe ? Tu pomocne okazują się wszelkie adaptery bluetooh np. niedawno opisywany FiiO Btr 5 lub FiiO LC-BT2, czyli słuchawkowy bezprzewodowy pałąk na szyję, bardzo ciekawa propozycja dla osób aktywnych, uprawiających różne sporty. FiiO LC BT-2 ma silikonową konstrukcję z pałąkiem na szyję, sam pał

  M@rgot
  [email protected]
  Akcesoria

  MB Audio Cable - Diamond RCA

  Firma, a raczej manufaktura MB Audio Cable działa na naszym, polskim rynku od kilku lat. Jak większość krajowych manufaktur, koncentruje się na sprzedaży w mniejszej skali, ale za to dużą uwagę kładzie na kontakt bezpośredni z klientem. Siła marki skupia się na osobie projektanta i konstruktora kabli, jego charyzmie, stosunku do klientów, a przede wszystkim słuchowi i gustowi muzycznemu, które odpowiadają za odpowiednie strojenie i zachowanie proporcji dźwiękowych przewodów. Patr

  plastik1989
  plastik1989
  Kable 5

  Eagle Cable Deluxe 1m RCA

  Firma Eagle Cable GmbH istnieje od 1986 roku. Założona w Niemczech, ma siedzibę w malowniczym regionie, Badenia-Wirtembergia, blisko granicy z Francją i Szwajcarią. Zajmuje się produkcją kabli i przewodów dla różnych branży, w tym branży audio i wideo.   Cała produkcja produktów z serii audio odbywa się w Niemczech, a ogólnie firma szczyci się, że 90% całej produkcji odbywa się u Nich w kraju, ponadto zarząd i własność firmy nadal jest w rodzinie założyciela. Wprawdzie, nie ma to

  plastik1989
  plastik1989
  Kable

  STX Foton 300

  Firma STX obecna jest na polskim rynku audio od 1990 roku. Jest znana i bardzo dobrze oceniana w środowisku DIY, które oczekuje wyjątkowej jakości podzespołów do realizacji własnych projektów. STX jest również dostawcą przetworników dla wielu firm produkujących zestawy głośnikowe Hi Fi oraz Hi End w Polsce jak i zagranicą. W ostatnim czasie firma również pojawiła się  ze swoimi produktami w wyższej grupie cenowej. Takim to produktem jest recenzowany przeze mnie STX Foton 300 – ś

  plastik1989
  plastik1989
  Kolumny

  Cayin N3Pro

  W 2018 roku na 25 lecie Firmy Cayin Audio odbyła się premiera flagowego DAPa N8 HR-Player. Namieszał on trochę w branży przenośnych odtwarzaczy audio, a to za sprawą dwóch stopni wyjściowych, dających słuchaczowi możliwość wyboru trybu pracy jako tranzystor lub lampa. Jednak jak to z flagowcami bywa cena dla większości z nas, jest zaporowa, bo około 15 tyś. Po dwóch latach Cayin postanowił wykorzystać technologię lampową w młodszym i tańszym bracie flagowca N3Pro. Jak przystało na Firmę Cay

  M@rgot
  [email protected]
  Akcesoria 14
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.