Jump to content

TOPPING E30

M@rgot

Przed nami kolejna odsłona produktów marki Topping, przetwornik cyfrowo analogowy E30, który posiada certyfikat audio HI-RES z obsługą DSD 512 i 768 kHz / 32-bitowy dźwięk.
Rozmiarem i wyglądem E30 pasuje idealnie do wzmacniacza słuchawkowego L30, razem na biurku prezentują się świetnie.

Przetwornik ma solidną aluminiową obudowę o prostym i minimalistycznym wyglądzie. Na przednim panelu znajduje się jeden przycisk sensorowy, służący do sterowania oraz pomarańczowo-niebieski panel LED, który informuje użytkownika o częstotliwości próbkowania, głośności, wejściu i typie pliku. Jasność wyświetlacza można ustawić na trzech poziomach.

Na tylnym panelu znajduje się: para wyjść RCA, optyczne i koncentryczne złącze cyfrowe, złącze żeńskie USB typu „A” oraz wejście zasilania DC (5V).

DSC_3526.thumb.JPG.2528334234bd9daf90b05ba77f1c3ab1.JPG  DSC_3528.thumb.JPG.fb046d43da95e53be07409c3daefb77e.JPG

 

DSC_3536.thumb.JPG.463da3c837333a5228e87e6c8a621d0e.JPG  DSC_3537.thumb.JPG.b6ed12df737345c8b90fe8948f4e3661.JPG

 

image.thumb.png.6501d43b876ab88eba99707d432b5762.png

 

W komplecie wraz z DAC dostajemy kabel USB typu B, kabel USB typu A na DC, pilot zdalnego sterowania i instrukcję obsługi. Niektórzy mogą się zdziwić, ale Topping nie dołącza zasilacza do E30, możemy go zasilić bezpośrednio z usb komputera lub za pomocą ładowarki 5,5 V.

E30 jest wyposażony w nowy układ DAC Asahi Kasei AK4493, który jest częścią najwyższej linii przetworników cyfrowo-analogowych, które wykorzystują słynną technologię Velvet Sound , czyli technologię niskich zniekształceń, które umożliwiają reprodukcję sygnałów w sposób całkowicie wierny oryginalnemu dźwiękowi, w niespotykanym dotąd stopniu. Układ odbiornika AK4118 został użyty, jako wejście optyczne i koncentryczne. Topping używa tego układu w większości swoich przetworników cyfrowo- analogowych ze względu na niski jitter i stabilność. Na pokładzie jest również najnowszy USB XU208 firmy XMOS, który jest jednym z najlepszych rozwiązań na rynku i umożliwia E30 odbierać i dekodować 32-bitowe pliki PCM 768 kHz i DSD512 przez USB.

Obsługa przetwornika jest bardzo prosta i intuicyjna. Mamy jeden przycisk sterujący, który pełni rolę ON/OFF oraz selektora wejść. W komplecie mamy również pilot, który oprócz podstawowych funkcji posiada przycisk automatycznego włączania / wyłączania zasilania, przycisk wyciszenia, można wybrać żądany filtr cyfrowy (łącznie 6 filtrów) i zmienić poziom jasności wyświetlacza. E30 ma funkcję automatycznego włączania i wyłączania. Automatycznie wejdzie w stan gotowości, gdy sygnał wejściowy zostanie utracony lub niedostępny w ciągu 1 minuty. Po wykryciu dowolnego sygnału na wejściu włącza się i przełącza na to wejście.

Po przesłuchaniu kilku utworów pierwsze wnioski, jakie wysuniemy to scena, jest ona szeroka, przejrzysta, napowietrzona z niesamowitą głębią. Wszystko jest na niej dobrze ułożone i obrazowane. E30 nie uwydatnia żadnego obszaru częstotliwości, linia basu jest mocna i dobrze kontrolowana, ale bez zbędnego podbarwienia, które niestety często daje efekt kluchy i spowolnienia. Niskie tony nie zalewają niskich średnich, przez co na początku może się nam wydawać, że wokal nie brzmi masywnie, nie wychodzi na słuchacza, ale po chwili dochodzimy do wniosku, że brzmi on właśnie naturalnie, czysto i realistycznie. Góra pasma jest dobrze napowietrzona z dużą ilością szczegółów, ale nie jest ona sucha i męcząca.
Duży plus dla Toppinga za wejście usb, które w tańszych przetwornikach wypada gorzej od coaxiala, tu natomiast w moim systemie okazało się najlepsze, czysto bez jakichkolwiek pyknięć, zakłóceń, a przy tym natywne DSD.
Po kilku dniach słuchania duetu L30 i E30,aż nie chciało mi się wracać do Aune X1S, który przy Toppingu gra po ciemniejszej stronie mocy z podkreślonym basem.
Topping E 30 to kompletny przetwornik cyfrowo analogowy i śmiało można, powiedzieć, iż w tym przedziale cenowym pozostawia konkurencję w tyle.

DSC_3524.thumb.JPG.ab31c4e28e6218a098d328527aff65ee.JPG

 

Dziękuję Firmie Audiomagic.pl za udostępnienie sprzętu do testów.

 

Małgorzata Rutkowska-Mamica

 

 

Specyfikacja techniczna:
- Obsługiwane formaty:
  USB :44.1kHz-768kHz 16bit-32bit
  OPT/COAX : 44.1kHz-192kHz 16bit- 24bit
- DSD (natywna)
  USB :DSD64-DSD512
  OPT/COAX: nieobsługiwane
- DSD (DoP)
  USB : DSD64-DSD256
  OPT/COAX: nieobsługiwane
- Napięcie wyjściowe: 2Vrms at 0dBFS
- THD + N:<0.0003% at 1kHz a-ważenie
- Hałas:<2uVrms at a-weighting
- Przesłuch:-130dB przy 1 kHz
- SNR:>121dB przy 1kHz
- Zakres dynamiczny: 119dB przy 1kHz
- Balans kanału:<0.3 dBUser Feedback

Recommended Comments

Bardzo dobry Dac, w tej cenie chyba trudno szukać dźwiękowo lepszego, aczkolwiek mój po Usb lekko trzaśnie czasem przy przewijaniu lub pauzowaniu. Po optyku idealnie. 

 • Like 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Trudno powiedzieć. D30 nigdy nie trzaskał. E30 (ze świeżej w miarę serii z poprawioną polaryzacją) czasem trzaśnie. Sprawdzałem 2 różne laptopy z win 10, w tym jeden ze świeżą instalacją. Sterowniki Toppinga z ich strony. Jeden w trybie Exclusive przez jakiś czas nie trzaskał. Patrząc na forum ASR wynika że tak bywa.

 • Like 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Opera Loudspeakers Callas

  Ta recenzja powinna się oczywiście zacząć od opisu specyfiki włoskiego sprzętu hi-fi, że on taki wyjątkowo charakterystyczny, bowiem wysmakowany wzorniczo i zawsze z drewnem. Ponieważ jednak po pierwsze, czytelnicy znają ten szlagwort na pamięć, a po drugie, jest to opinia obiegowa, niekoniecznie mająca pokrycie w rzeczywistości, gadania o niczym nie będzie. Na początek jednak kilka słów o samej firmie, czyli podkład słowny. Opera Loudspeakers to faktycznie włoski producent i to autentyczny

  jozwa maryn
  jozwa maryn
  Kolumny 1

  Topping D30Pro + A30Pro

  Topping to chińska firma, która produkuje jedne z najlepszych przetworników cyfrowo-analogowych i wzmacniaczy, jeśli chodzi o stosunek ceny do wydajności. Portfolio firmy jest szerokie, samych przetworników DAC naliczyłam 8 modeli obecnie produkowanych, opartych o różne układy scalone: Cirrus Logic, ESS Sabre czy AKM. Niedawno Topping wypuścił na rynek aktualizację Topping D30, bardzo cenionego przetwornika DAC klasy podstawowej, do Topping D30 Pro. Nowy model różni się znacząco od swojego

  M@rgot
  [email protected]
  Akcesoria

  Chario Delphinus MKII

  Utarło się w audio przeświadczenie, o występowaniu szkół brzmienia związanych z pewnymi narodami. I tak mamy amerykańską szkołę grania z potężnymi kolumnami i dziesiątkami błyszczących końcówek mocy Mcintosha, szkołę angielską z małymi i niepozornymi urządzeniami typu Naim czy Cambridge Audio, japońska szkoła perfekcyjnie wykonanych urządzeń Accuphase z czarującym i wciągającym dźwiękiem i jest też szkoła włoska. Ją chyba poznać najłatwiej i najłatwiej zdefiniować: sam wygląd urządzen

  plastik1989
  plastik1989
  Kolumny 21

  Dynavoice CL15

  Pomimo tego, że rozwój audio przez ostanie lata to w dużym stopniu stagnacja i kurczowe trzymanie się formatów CD sprzed prawie 50 lat, czy nawet starszego standardu winylowego – jeśli chodzi o źródła, czy koncepcji głośnika dynamicznego który ma już 100 lat na karku. To jednak, gdzie nie gdzie widać jakąś nowość i powstawanie nowych segmentów na rynku. Szczególnie jeśli mówimy o sprzęcie wchodzącym pod strzechy, nie będący nurcie głównego hi fi czy hi end. Takie sprzęty, o których je

  plastik1989
  plastik1989
  Akcesoria 4

  Yamaha YH-E700A

  W związku z poluzowaniem okołocovidowych obostrzeń i nieznaczną, bo nieznaczną, acz niewątpliwie wyczekiwaną, i to nie tylko przez restauratorów, poprawą pogody ludkowie płci obojga tłumnie wylegli ze swych domostw, dość oczywistym jest, że zmianie uległy również ich nabyte podczas lockdownu przyzwyczajenia. Nie chodzi mi w tym momencie bynajmniej o paradowanie do późnego popołudnia w pidżamie, bądź przynajmniej jej dole (w końcu na Teamsach wypadałoby prezentować chociażby pozory profesjonalizm

  Fr@ntz
  [email protected]
  Słuchawki
 • MAGAZYN AUDIOSTEREO

  image_article
  Opera Loudspeakers Callas
  image_article
  Topping D30Pro + A30Pro
  image_article
  Chario Delphinus MKII
  image_article
  Dynavoice CL15
  image_article
  Yamaha YH-E700A
 • PREMIUM:

  • Liczne Rabaty u Partnerów
  • Bezpłatne Ogłoszenia Promowane
  • Opcję Ignoruj Tematy pozwalającą na ukrycie wybranych wątków na liście
  • Dostęp do dodatkowych artykułów i testów sprzętu
  • Możliwość udziału w cyklicznych spotkaniach klubowiczów (np. z okazji urodzin Audiostereo)
  • Przypisanie do grupy "Użytkownik Premium" na forum, a co za tym idzie:
   • większą skrzynkę na wiadomości PW (50 000)
   • możliwość edycji własnych postów przez 30 minut od publikacji
   • większe limity na umieszczane załączniki (1000 mb)
   • większe limity w zakładce Blogi
   • możliwość dodawania ulubionych postów do Zakładek
   • możliwość tworzenia Klubów prywatnych i zamkniętych
   • możliwość tworzenia Blogów prywatnych i tylko dla przyjaciół
   • możliwosć ukrywania sidebara
   • Sidebar

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock podczas używania strony.

Zarejestrowani użytkownicy mogą wyłączyć ten komunikat.