Jump to content

TOPPING E30

M@rgot

Przed nami kolejna odsłona produktów marki Topping, przetwornik cyfrowo analogowy E30, który posiada certyfikat audio HI-RES z obsługą DSD 512 i 768 kHz / 32-bitowy dźwięk.
Rozmiarem i wyglądem E30 pasuje idealnie do wzmacniacza słuchawkowego L30, razem na biurku prezentują się świetnie.

Przetwornik ma solidną aluminiową obudowę o prostym i minimalistycznym wyglądzie. Na przednim panelu znajduje się jeden przycisk sensorowy, służący do sterowania oraz pomarańczowo-niebieski panel LED, który informuje użytkownika o częstotliwości próbkowania, głośności, wejściu i typie pliku. Jasność wyświetlacza można ustawić na trzech poziomach.

Na tylnym panelu znajduje się: para wyjść RCA, optyczne i koncentryczne złącze cyfrowe, złącze żeńskie USB typu „A” oraz wejście zasilania DC (5V).

DSC_3526.thumb.JPG.2528334234bd9daf90b05ba77f1c3ab1.JPG  DSC_3528.thumb.JPG.fb046d43da95e53be07409c3daefb77e.JPG

 

DSC_3536.thumb.JPG.463da3c837333a5228e87e6c8a621d0e.JPG  DSC_3537.thumb.JPG.b6ed12df737345c8b90fe8948f4e3661.JPG

 

image.thumb.png.6501d43b876ab88eba99707d432b5762.png

 

W komplecie wraz z DAC dostajemy kabel USB typu B, kabel USB typu A na DC, pilot zdalnego sterowania i instrukcję obsługi. Niektórzy mogą się zdziwić, ale Topping nie dołącza zasilacza do E30, możemy go zasilić bezpośrednio z usb komputera lub za pomocą ładowarki 5,5 V.

E30 jest wyposażony w nowy układ DAC Asahi Kasei AK4493, który jest częścią najwyższej linii przetworników cyfrowo-analogowych, które wykorzystują słynną technologię Velvet Sound , czyli technologię niskich zniekształceń, które umożliwiają reprodukcję sygnałów w sposób całkowicie wierny oryginalnemu dźwiękowi, w niespotykanym dotąd stopniu. Układ odbiornika AK4118 został użyty, jako wejście optyczne i koncentryczne. Topping używa tego układu w większości swoich przetworników cyfrowo- analogowych ze względu na niski jitter i stabilność. Na pokładzie jest również najnowszy USB XU208 firmy XMOS, który jest jednym z najlepszych rozwiązań na rynku i umożliwia E30 odbierać i dekodować 32-bitowe pliki PCM 768 kHz i DSD512 przez USB.

Obsługa przetwornika jest bardzo prosta i intuicyjna. Mamy jeden przycisk sterujący, który pełni rolę ON/OFF oraz selektora wejść. W komplecie mamy również pilot, który oprócz podstawowych funkcji posiada przycisk automatycznego włączania / wyłączania zasilania, przycisk wyciszenia, można wybrać żądany filtr cyfrowy (łącznie 6 filtrów) i zmienić poziom jasności wyświetlacza. E30 ma funkcję automatycznego włączania i wyłączania. Automatycznie wejdzie w stan gotowości, gdy sygnał wejściowy zostanie utracony lub niedostępny w ciągu 1 minuty. Po wykryciu dowolnego sygnału na wejściu włącza się i przełącza na to wejście.

Po przesłuchaniu kilku utworów pierwsze wnioski, jakie wysuniemy to scena, jest ona szeroka, przejrzysta, napowietrzona z niesamowitą głębią. Wszystko jest na niej dobrze ułożone i obrazowane. E30 nie uwydatnia żadnego obszaru częstotliwości, linia basu jest mocna i dobrze kontrolowana, ale bez zbędnego podbarwienia, które niestety często daje efekt kluchy i spowolnienia. Niskie tony nie zalewają niskich średnich, przez co na początku może się nam wydawać, że wokal nie brzmi masywnie, nie wychodzi na słuchacza, ale po chwili dochodzimy do wniosku, że brzmi on właśnie naturalnie, czysto i realistycznie. Góra pasma jest dobrze napowietrzona z dużą ilością szczegółów, ale nie jest ona sucha i męcząca.
Duży plus dla Toppinga za wejście usb, które w tańszych przetwornikach wypada gorzej od coaxiala, tu natomiast w moim systemie okazało się najlepsze, czysto bez jakichkolwiek pyknięć, zakłóceń, a przy tym natywne DSD.
Po kilku dniach słuchania duetu L30 i E30,aż nie chciało mi się wracać do Aune X1S, który przy Toppingu gra po ciemniejszej stronie mocy z podkreślonym basem.
Topping E 30 to kompletny przetwornik cyfrowo analogowy i śmiało można, powiedzieć, iż w tym przedziale cenowym pozostawia konkurencję w tyle.

DSC_3524.thumb.JPG.ab31c4e28e6218a098d328527aff65ee.JPG

 

Dziękuję Firmie Audiomagic.pl za udostępnienie sprzętu do testów.

 

Małgorzata Rutkowska-Mamica

 

 

Specyfikacja techniczna:
- Obsługiwane formaty:
  USB :44.1kHz-768kHz 16bit-32bit
  OPT/COAX : 44.1kHz-192kHz 16bit- 24bit
- DSD (natywna)
  USB :DSD64-DSD512
  OPT/COAX: nieobsługiwane
- DSD (DoP)
  USB : DSD64-DSD256
  OPT/COAX: nieobsługiwane
- Napięcie wyjściowe: 2Vrms at 0dBFS
- THD + N:<0.0003% at 1kHz a-ważenie
- Hałas:<2uVrms at a-weighting
- Przesłuch:-130dB przy 1 kHz
- SNR:>121dB przy 1kHz
- Zakres dynamiczny: 119dB przy 1kHz
- Balans kanału:<0.3 dB
User Feedback

Recommended Comments

Trudno powiedzieć. D30 nigdy nie trzaskał. E30 (ze świeżej w miarę serii z poprawioną polaryzacją) czasem trzaśnie. Sprawdzałem 2 różne laptopy z win 10, w tym jeden ze świeżą instalacją. Sterowniki Toppinga z ich strony. Jeden w trybie Exclusive przez jakiś czas nie trzaskał. Patrząc na forum ASR wynika że tak bywa.

Share this comment


Link to comment
Share on other sitesJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Copland CSA70

  Po bardzo miło wspominanej hybrydowej integrze CSA100 przyszła pora nie nieco młodsze i skierowane do nieco szerszego aniżeli do tej pory grona duńskie rodzeństwo. W tzw. międzyczasie okazało się bowiem, że Copland, wbrew panującej modzie na atakowanie audiofilskiego Olimpu konstrukcjami w cenie luksusowego wozidła, bądź kawalerki z fosą na Oficerskim Żoliborzu, zdecydował się zainteresować pułapem wydawać by się mogło zarezerwowanym i zdominowanym przez wysokie modele wytwórców jeśli nie „korpo

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Wzmacniacze

  AudioQuest Mackenzie XLR

  O ile tylko pamięć mnie nie zawodzi, co wcale, przynajmniej w moim wieku, nie jest takie oczywiste, to nasz dzisiejszy obiekt testu pojawił się na rynku w lutym … bynajmniej nie bieżącego a 2014 r. Mamy zatem do czynienia z konstrukcją na tyle „dojrzałą”, że pół żartem, pół serio można byłoby uznać, iż od roku podlegającą obowiązkowi szkolnemu. Skoro jednak w portfolio AudioQuesta nadal egzystuje, to nic nie stoi przecież na przeszkodzie, by przyjrzeć się czy i jak zniósł próbę czasu.  O kim a r

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Kable

  NuPrime Omnia Stream Mini DAC

  Ustalając listę urządzeń na czerwcowe testy niejako z automatu wpisałem nań najnowszą propozycję regularnie pojawiającej się na naszych łamach marki NuPrime. Ot kolejne urządzenie w rozsądnej cenie, desktopowej rozmiarówce i świetnej relacji jakość/cena. W końcu tak było do tej pory i nic nie wskazywało, żeby cokolwiek miało się zmienić. Aż do teraz, gdyż kiedy kurier dostarczył przesyłkę z obiektem dzisiejszego testu początkowo zastanawiałem się, czy przypadkiem nie jest to jedna z kilku paczek

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Źródła

  Circle Labs M200 & P300

  Prawie pół roku temu miała miejsce moja pierwsza styczność z dzielonym zestawem preampa i końcówki mocy Circle Labs M200 & P300. Na małej, zamkniętej prezentacji tego sprzętu, bezpośrednio u dystrybutora, w grupie kilku osób, mogliśmy posłuchać świeżutkiego wtedy dzieła - krakowskiej manufaktury Circle Labs.   Wrażenie jakie wtedy wywarło na nas, ten sprzęt było skrajnie pozytywne. Jedni zachwycali się wyjątkową dbałością o detale i jakość wykonania, innych szokowała moc, dynamika

  plastik1989
  plastik1989
  Wzmacniacze 6

  Klipsch Reference R-800F  - Prezentacja AUDIOTrendt

  Krakowski salon AUDIOtrend, na łamach naszego portalu pragnie zaprezentować najnowszą serię kolumn Klipsch, a mianowicie przedstawiciela odświeżonej serii Reference. Model Reference R-800F, to sporej rozmiarów kolumna dwudrożna, wyposażona w dwa, dwudziestocentymetrowe głośniki średnio basowe oraz aluminiowy głośnik wysokotonowy. Wszystkie użyte głośniki są autorskim produktem Klipscha.  Głośnik jest przystosowany do rozbudowy o nadstawkę Dolby Atmos – (np. dedykowana przez Klipsch R-40SA).

  plastik1989
  plastik1989
  Kolumny
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.