Jump to content

TOPPING L30

M@rgot

Po udanej premierze flagowego duetu ze stajni Toppinga, a mowa tu o wzmacniaczu słuchawkowym A90 i przetworniku cyfrowo analogowym D90, przyszła pora na wydanie kompaktowe pod względem rozmiarów i ceny, czyli wzmacniacz L30 i przetwornik E30. Dzięki Firmie Audiomagic.pl miałam okazje przetestować oba produkty i każdy z nich zasługuje na swoje „5 minut”, dlatego opiszę je w osobnych artykułach. Na pierwszy ogień idzie Topping L30. Po otwarciu opakowania, zaskoczenie, jaki on jest mały 3,2x10x13,4 cm, można go porównać do dysku przenośnego, czy kostki masła. 

 

image.thumb.png.1c27c79b910ed4c2c39535e262b0dee8.png

 

 

Obudowa L30 wykonana jest z jednego kawałka aluminiu. Do wyboru są dwie wersje kolorystyczne czarna i srebrna. Front wzmacniacza pokryty jest błyszczącym szkłem, co nadaje mu elegancji. Zaczynając od lewej strony, znajduje się włącznik i jednocześnie przełącznik między trybem przedwzmacniacza a wzmacniaczem słuchawkowym. Kolejny przełącznik to wybór wzmocnienia -9 dB, 0 dB i +9 dB. Dalej mamy pojedyncze gniazdo słuchawkowe 6,35 mm (1/4 ”) i pokrętło głośności.
Z tyłu jest pojedyncze wejście RCA, a ponieważ wzmacniacz, może pracować również, jako preamp, jest też wyjście RCA i wejście 15 V AC.

image.thumb.png.dc5fa0c3a6d919cb46f6529dd6e6857b.png

 

1. Przełącznik trybu wyjścia

2. Przełącznik wzmocnienia

3. Wskaźnik mocy

4. Wyjście słuchawkowe Jack 6.35mm

5. Pokrętło głośności

6. Analogowe wejście RCA prawego kanału

7. Wejście analogowe RCA lewego kanału

8. Wyjście analogowe RCA prawego kanału

9. Wyjście analogowe RCA lewego kanału

10. Wejście zasilania

 

DSC_3532.thumb.JPG.bb6f9eaf8edeeb744b57b8d714becc53.JPG  DSC_3530.thumb.JPG.19f057dbd9c2d623db3b35def7cdf785.JPG 

 

DSC_3526.thumb.JPG.411838f81ef6e1dc5c51593272f4e5df.JPG  DSC_3528.thumb.JPG.83afe229d37c2446dd9a96dd33d7894d.JPG 

 

W komplecie dostajemy zasilacz i przejściówkę 6,35 mm na 3,5 mm, niestety Topping nie dołączył kabli RCA. Wracając jeszcze do zasilacza, to wszyscy wiemy jak ważna to, jest kwestia, wśród audiofili krąży powiedzenie, że „wzmacniacz gra tak dobrze, jak dobrze go zasilimy”.
To nie jest zwykły zasilacz impulsowy à la ładowarka do telefonu, ale ciężki transformator AC o napięciu 15 V i obciążeniu 1 A, wewnątrz skrywa jednofazowy transformator z laminowanym rdzeniem.

 

DSC_3538.thumb.JPG.991879e16aee96efc5b7e1ca819eadca.JPG

 

 

Podobnie jak czyni to większość firm Topping, wykorzystał w L30 sprawdzone rozwiązania ze swojego flagowego wzmacniacza A90. Mamy ten sam N ested F eedback C omposite A mplifier (NFCA), dzięki czemu wzmacniacz wykazuje większe wzmocnienie, wyższe szybkości narastania i znacznie mniejsze zniekształcenia.
Posiada również hybrydową architekturę sprzężenia zwrotnego napięcie / prąd w połączeniu z technologią UHGF (Ultra High Gain Feedback) zapewnia doskonałą wydajność AC i DC. L30 osiąga imponująco wysoką maksmalną mocy wyjściową 3,5 W przy 16 omach z dynamicznym zakresem 141 dB, przy jednoczesnym utrzymaniu całkowitych zniekształceń harmonicznych i szumu (THD + N) <0. 00006%.

Wykresy pomiarowe wykonane przez Amira założyciel Audio Science Review potwierdzają wszystkie osiągnięcia L30 i umieszczają go w rankingu na tym samym poziomie co A90, RME ADI-2 DAC FS czy Monoprice Monolith 887.

 

image.thumb.png.7f801a7870d2c2526f3679f504fd7a4a.png

 

To zobaczmy czy to, co pokazują wykresy i podaje specyfikacja, ma odbicie w brzmieniu.
Ponieważ sprzęt dotarł do mnie zupełnie nowy, dałam mu kilka dni na wygrzanie. Po akomodacji przyszła chwila prawdy jak zagra to maleństwo. Pierwsze skojarzenie, jakie nasunęło mi się, aby określić jego charakterystykę dźwiękową to czystość i moc. Topping L30 ma całkowicie przejrzystą, dynamiczną i bezbarwną prezentację. Nic tak naprawdę się nie wyróżnia, a mimo to wszystko jest na swoim miejscu. Ponieważ bas czy średnica nie są w ogóle uwypuklone, na początku może to brzmieć jak nudny wzmacniacz, ale im dłużej się go słucha, tym bardziej można docenić jego szczerość w odwzorowaniu dźwięku. Nie chce być źle zrozumiana, ale według mnie to są to właśnie cechy dobrego wzmacniacza, to on ma być neutralny, nie ubarwiać, nie dodawać swojego charakteru, dzięki temu lepiej oddzielimy sygnaturę źródła od sygnatury słuchawek czy kolumn, łatwiej dobierzemy słuchawki do konkretnego wzmacniacza. 

Niektóre tańsze wzmacniacze tranzystorowe mogą mieć tendencję do dodawania wrażenia „olśnienia” lub sterylności szczególnie do wysokich tonów, tu tego nie ma, jest czysto, klarownie, dynamicznie, neutralnie w całym paśmie.

 

DSC_3521.thumb.JPG.4884199cde35111a1b46537f4ad91d27.JPG  DSC_3524.thumb.JPG.9542ca7617ce08b79532e562d9c87f8d.JPG 

 

Testowałam L30 z Hifiman Sundara, MrSpeakers Aeon Flow Open oraz IEM Aune E1. Bardzo podobało mi się połączenie z Hifiman Sundar, które są równo grającymi słuchawkami i sprawdzają się w większości gatunków muzycznych. Hifimany, mimo iż są to wysoko skuteczne słuchawki to jednak nie, są takie łatwe do napędzenia, lubią dostać trochę prądu, żeby pozbyć się łatki leniwych i wolnych słuchawek. Tu właśnie L30 poradził sobie świetnie, dodał im drive i pazura, a jednocześnie nie zatracił, przestrzennej i szczegółowej góry.
Aeon Flow Open mają nieco podkreśloną górę pasma z selektywnymi wybrzmieniami, dużą ilością detali i momentami, męczyło mnie połączenie z L30. Do tych słuchawek idealnie sprawdza mi się wzmacniacz lampowy Lucarto Audio, który łagodzi górę Aeon.
Z Aune E1 po przełączeniu wzmocnienia na pozycję -9 db pełna syneria i przyjemność słuchania, brzmią tak jak, lubię z ładnie prowadzonym i kontrolowanym basem, który nie zalewa średnicy, a tylko podkreśla niższe średnie i wypycha lekko wokale.

Wyjście analogowe RCA z tyłu L30 jest zmienne, co oznacza, że L30 może pracować, jako przedwzmacniacz z parą aktywnych monitorów. Niestety nie miałam w trakcie testu możliwości przetestowania tej funkcji.

 Topping L30 to wzmacniacz słuchawkowy z funkcją przedwzmacniacza, który jest kompaktowy, niedrogi i przede wszystkim niezwykle wydajny. Korzysta z doskonałych pomiarów, dzięki czemu zapewnia reprodukcję dźwięku o niesamowitej precyzji, bogactwie i dynamice. Dzięki poziomowi wyjściowemu 26 Vp-p, mocy 2x 3500 mW i impedancji wyjściowej poniżej 0,1 oma, L30 nie będzie miał problemu z dopasowaniem do wszystkich typów słuchawek. L30 sprawdzi się równie dobrze ze słuchawkami o wysokiej impedancji, które wymagają dużej mocy wejściowej, jak i z dousznymi słuchawkami o bardzo wysokiej czułości.

 

 

Małgorzata Rutkowska-Mamica

 

Dane techniczne:

Maksymalna moc wyjściowa: 3,5 W/16 Ohm, 0,28 W/300 Ohm

THD&N: < 0.00007%/500mW (32 Ohm)

Impedancja wyjścia słuchawkowego: mniejsze niż 0.1 Ohm

Crosstalk: 91 dB

Wymiary: 134 x 100 x 32 mm

wyjście: jack 6,3mm

 

System testowy:

Pliki: Raspberry PI4 + Allo DigiOne Signature z wgranym SnakeOil, Roon Bridge oraz laptop z programem Foobar 2000
DAC:  IFI XDSD
Wzmacniacz:  Lucarto Audio Alberto HPA200, Aune X1s 10th anniversary, Chord Hugo TT
Interkonekty: Haiku Audio, Albedo Flat One
Kabel USB:  Lucarto Audio, Taga Harmony TUD

Sieciówki: Lucarto Audio PC -2EVO

Słuchawki: HIFIMAN Sundara, Aune E1, MrSpeakers Aeon Flow Open

 

 

 

 

 




User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.



Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Yamaha SR-B40A

    Skoro legendarna „złota polska jesień” postanowiła dopieścić nas swoim nieco bardziej melancholijno-depresyjnym obliczem serwując przeplatany deszczem i śniegiem maraton pluchy a tym samym pozbawiając nas nie tylko złudzeń, co dylematów związanych z ewentualnymi weekendowo – popołudniowymi planami spacerowymi, jakoś trzeba zyskany tym sposobem „wolny” czas sobie zagospodarować. Owo zagospodarowanie jest tym bardziej na czasie, że lepiej – znaczy się cieplej i suszej, już było a na zmianę – powró

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Soundbary

    Bowers & Wilkins 607 S3

    Pomijając systemy wielokanałowe, którym dziwnym zbiegiem okoliczności poświęciłem dwie ostatnie recenzje, podstawkowe monitory są oczywistym wyborem dla wszystkich tych, którzy czy to z własnej woli, czy też zmuszeni prozą życia słuchają w niezbyt imponujących metrażach i/lub z tzw. systemów desktopowych. I choć w większości przypadków powyższa decyzja wiąże się z jakimiś kompromisami, to jeśli tylko podczas wyboru zamiast wywołanego chwilową promocją impulsu pokierujemy się nie tylko logiką, le

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Dali Oberon 5.1 - 1/1/VOKAL/SUB C-8D

    Choć od niepamiętnych czasów uważam się za ortodoksyjnego stereofila, to z biegiem lat nabrałem właściwej „skamielinom” pobłażliwej łagodności i akceptacji dla innych niż moje własne wyborów. Ba, doszło nawet do tego, że okazjonalnie pozwalam sobie na wycieczki w wielokanałowe rewiry i o zgrozo większość takich eskapad bardzo miło wspominam. Co prawda w trakcie takowych eksperymentów salon zaczyna przypominać połączenie biurowego open-space’a przed ukryciem całego okablowania pod podłogą i wojsk

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    BMN Beszele 2 Pro

    BMN Beszele 2 Pro   Kto z nas miłośników sprzętu audio nie marzył kiedyś o głośnikach marzeń przeglądając zagraniczne periodyki z cenami podawanymi najczęściej w DM lub USD? Nie, nie. DM to akurat nie Depeche Mode. To Deutsche Mark, czyli marka niemiecka. Ci bardziej zmotywowani i powiedzmy odważni, zdolni podejmowali się wyzwań i sami budowali swoje zestawy głośnikowe lub też modyfikowali posiadane - w oparciu o części, które można było w tamtym czasie zdobyć. I nie chodzi li tylko tu

    kangie
    kangie
    Kolumny 14

    iFi iDSD Diablo 2 - najnowszy, transportowalny przetwornik c/a ze wzmacniaczem

    iFi Audio to brytyjska firma założona w 2012 roku przez Thorstena Loescha oraz Vincenta Luke’a. Przez ten czas zdążyła ona solidnie zapaść w pamięć wielu fanom słuchawek i sprzętów mobilnych dzięki swoim produktom, które nie tylko świetnie brzmią, ale i prezentują bardzo wysoką jakość wykonania. iFi iDSD Diablo 2 - najnowszy, transportowalny przetwornik c/a ze wzmacniaczem iFi iDSD Diablo 2 to nowa odsłona bardzo lubianych przetworników cyfrowo-analogowego ze wzmacniaczem słuchaw

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    News | Tests | Others
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.