Jump to content

Dynaudio Evoke 20

plastik1989
plastik1989

Dynaudio Evoke 20, to średniej wielkości (około 20 litrowe), dwudrożne monitory, Duńskiej marki – Dynaudio. Pasmo nisko-średnio tonowe przetwarza 18cm głośnik, produkcji własnej Dynaudio, a za górny zakres odpowiada, 28 milimetrowa, tekstylna kopułka – również własnej produkcji Dynaudio.  

 

Obudowa wykonana jest z MDFu, dostępna w czterech wariantach wykończenia: fornir drzewa orzechowego lub jasny fornir o nazwie „blond”. Dwa kolejne warianty, to modne ostatnio wykończenia na wysoki połysk – do wyboru czarny lub biały kolor lakieru.  

Design kolumn jest spokojny, klasyczny bez silenia się na zbytnią ekstrawagancję. Obły kształt frontu, oprócz wizualnego złagodzenia bryły, która dzięki temu nie przypomina klocka drewna, ma na celu również zmniejszenie odbić fali akustycznej od frontowej ścianki. 

_DSC2161.thumb.jpg.ee78dfd2d0a59149bfd83458ce9996d0.jpg_DSC2144.thumb.jpg.e8b67cb20bf2bb3c4011e83001794283.jpg

Tunel Bass Reflex umieszczony jest na tylnej ściance, to korzystne rozwiązanie, gdyż niweluje problem docierania dźwięku pracy mechanicznej samych przetworników. 

Oczywiście wymaga to odsunięcie kolumny od ściany w większym stopniu niż otwór z przodu kolumny, ale należy pamiętać, że o ile Bas Reflex będzie poprawnie pracował już przy odległości pół metra, to nadal to za mało by dać rozwinąć skrzydła głośnikowi wysokotonowemu.  

 

Zwężenie ścianek bocznych ku tylnej ściance, ma na celu zminimalizowania problemu fal stojących wewnątrz obudowy. Podstawa kolumna ma kształt trapezu, ścianki boczne nie są w stosunku do siebie równoległe, co jest korzystne dla radzenia sobie z falami stojącymi. 

 

Jakość forniru jest dobra, wykończenia na wysoki połysk, również nie daje nam żadnych powodów do narzekań – wszystko do siebie ładnie pasuje, słoje forniru są dopasowane, frezy równe, otwory dobrze pasujące pod przetworniki. Maskownice, mocowane są na magnesach, dzięki czemu kolumny bardzo ładnie prezentują się bez maskownic – nie ma otworów pod kołki, co wizualnie działa na korzyść tych kolumn. 

 

Co mnie trochę zdziwiło, to dosyć niska waga monitorów – niecałe 10kg. Natomiast dostarczone do testów standy Dynaudio, są wyjątkowo ciężkie i bardzo porządnie wykonane, mogę je polecić jako całkiem ciekawy produkt, nie tylko do kolumn Dynaudio. 

 

Odsłuch modelu Evoke 20 jest lekkim zaskoczeniem. Przede wszystkim nie grają, tak jak zwykło się myśleć o „firmowym” graniu Dynaudio. Nadal jest to granie łagodne, ale nie jest tak mocno po ciepłej stronie, jak zdążyło przyzwyczaić nas Dynaudio. 

_DSC2148.thumb.jpg.f6c6c99420c441e989c6eacda3368212.jpg_DSC2151.thumb.jpg.1d41ab195536287889916668558f83ed.jpg

Bas jest raczej szybki, konturowy i grający w punkt. Zero dudnienia, buczenia czy przesadzonego podbicia. W porównaniu do starszych i bardzo udanych Dynaudio Special 25 jest on po prostu lepszy. 

 

Średnica jest łagodna, bardziej naturalna i grająca mniej efekciarsko niż w starszych modelach Dynaudio. Wokale są nasycone i barwne, ale fani mocno „dopalonej” średnicy mogą się rozczarować, prezentacją tego zakresu w najnowszym modelu monitora Dynaudio. Zdecydowano się na bliższą realności prezentację, ale oczywiście nadal jest to łagodne i delikatne ocieplone granie.

 

Wysokie tony, również lekko odbiegają od firmowego brzmienia, góra jest bardzo równa i liniowa, chociaż jeśli chodzi o mikro detale i smaczki w tle muzyki to, wspomniane wyżej Special 25 bardziej mi się podobały. Zaznaczyć trzeba jednak, że obecne Evoki są znacznie tańsze i plasowane niżej w katalogu Dynaudio. 

_DSC2154.thumb.jpg.dcca89e9451dfefbd428481ab91eba95.jpg_DSC2150.thumb.jpg.e8507f98b4ab1ac4f69d242d11f57452.jpg

Podsumowując brzmienie, Evoke 20 grają znacznie bardziej neutralnie, a przez to naturalnie niż wiele z wcześniejszych, starszych produktów Dynaudio. Mi osobiście takie podejście odpowiada, ale to oczywiście kwestia prywatnych preferencji. Być może część starszych fanów marki, nie będzie zachwycona takim podejściem, ale na pewno teraz Dynaudio otwarte jest na nowych odbiorców. 

 

Dynaudio Evoke 20, to bardzie ciekawe monitory, cena nie jest wygórowana, marka znana i ceniona od lat, bardzo neutralne i dojrzałe podejście do dźwięku, naprawdę warte polecenia i posłuchania. 

 

Dane techniczne:

Kolumny podstawkowe
Skuteczność:86 dB
Moc:180 W
Impedancja: 6 Ω
Pasmo przenoszenia: 40 Hz – 23 kHz
Budowa typu bass-reflex
Woofer: 18 cm MSP; Tweeter: 28 mm
Wymiary: 215 x 380 x 307 mm
Waga: 9.9 kg
Cena: 8490 zł
Za dostarczenie do testów dziękujemy firmie Nautilus
https://nautilus.net.pl

 

 • Like 2


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Linn Majik DSM

  Tym razem, w ramach wstępniaka pozwolę sobie na małą retrospekcję. Dawno, dawno temu, czyli lekko licząc będzie jakieś 10 lat, kiedy byłem szczęśliwym posiadaczem nader zgrabnych, acz wrednych, podłogówek Neat Motive 1  (w wersji z odwróconą aluminiową kopułką) coś mnie podkusiło aby spróbować szkockich specjałów i w mojej skromnej samotni pojawili się ówcześni przedstawiciele Linna z budżetowym „kombajnem” Sneaky, oraz nieco bardziej ambitnym Majikiem. Roztaczając już od progu wizję audiofilski

  Fr@ntz
  [email protected]
  Wzmacniacze

  Audeze LCD-1

  Miłośnikom słuchawek amerykańskiej marki Audeze nie trzeba przedstawiać, gdyż praktycznie od pojawienia się jej na rynku jasnym było, że mamy do czynienia z produktami z tzw. górnej półki, czyli jest bardzo dobrze pod względem brzmieniowym i niestety boleśnie pod finansowym. Wiadomo jakość kosztuje. Wystarczy tylko przypomnieć, że nawet swoiste novum, czyli dokanałowe iSine 20, przynajmniej na początku swojej kariery, okupowały rejony sporo przekraczające 2 500 PLN, co dla większości platoniczny

  Fr@ntz
  [email protected]
  Słuchawki

  Leben CS 1000

  Leben CS 1000 to lampowa, stereofoniczna końcówka mocy. W stopniu wejściowym i odwracaczu fazy znajdują się po dwie lampy ECC88 oraz kolejna para 6CG7. Lampy mocy to tetrody pośrednio żarzone KT120. Wzmacniacz jest zbudowany w układzie Push Pull, jest to mniej purystyczny układ niż lampa Single Ended, ale główną zaletą takiego rozwiązania jest znacznie lepsza efektywność układu, a co za tym idzie – uzyskiwana moc końcowa. Mocy, mało nie jest, to aż 100W na kanał z lampy, pracującej w klasie

  plastik1989
  plastik1989
  Wzmacniacze

  Hegel H120

  Mogło by się wydawać, że dawniej było łatwiej i prościej. Weźmy na ten przykład takiego norweskiego Hegla. Zaczynali od integry H100, której nie chwaląc się byłem jednym z pierwszych polskich właścicieli i to na kilka lat przed oficjalną polską dystrybucją, potem dołożyli H200 plus jeszcze ze dwie „dzielonki” i finito. Wszyscy, przynajmniej w teorii, byli zadowoleni. Jak się jednak okazało najwidoczniej nie wszyscy, bo portfolio zlokalizowanej w Oslo marki zaczęło puchnąc w tempie iście wykładni

  Fr@ntz
  [email protected]
  Wzmacniacze

  Gato Audio DIA-250S NPM

  Jak zapytamy, z czym kojarzy nam się Dania, większość na pewno jednym tchem wymieni Kopenhagę, Andersena, klocki lego, Hamleta, wikingów, wiatraki i piwo. Ale jak to samo pytanie zadamy audiofilowi to z pewnością, usłyszymy: Lyngdorf, Aavik, Gato Audio, Buchardt, Jamo, Dali, Audiovector, Dynaudio, Gryphon. Jedne marki są bardziej, inne mniej popularne, czy to za sprawą dostępności, czy polityki marketingowej, ale wiele z nich możemy spotkać na corocznych targach Audio Video Show w Warszawie. Pod

  M@rgot
  [email protected]
  Wzmacniacze 8
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.