Jump to content

Dynaudio Evoke 20

plastik1989
plastik1989

Dynaudio Evoke 20, to średniej wielkości (około 20 litrowe), dwudrożne monitory, Duńskiej marki – Dynaudio. Pasmo nisko-średnio tonowe przetwarza 18cm głośnik, produkcji własnej Dynaudio, a za górny zakres odpowiada, 28 milimetrowa, tekstylna kopułka – również własnej produkcji Dynaudio.  

 

Obudowa wykonana jest z MDFu, dostępna w czterech wariantach wykończenia: fornir drzewa orzechowego lub jasny fornir o nazwie „blond”. Dwa kolejne warianty, to modne ostatnio wykończenia na wysoki połysk – do wyboru czarny lub biały kolor lakieru.  

Design kolumn jest spokojny, klasyczny bez silenia się na zbytnią ekstrawagancję. Obły kształt frontu, oprócz wizualnego złagodzenia bryły, która dzięki temu nie przypomina klocka drewna, ma na celu również zmniejszenie odbić fali akustycznej od frontowej ścianki. 

_DSC2161.thumb.jpg.ee78dfd2d0a59149bfd83458ce9996d0.jpg_DSC2144.thumb.jpg.e8b67cb20bf2bb3c4011e83001794283.jpg

Tunel Bass Reflex umieszczony jest na tylnej ściance, to korzystne rozwiązanie, gdyż niweluje problem docierania dźwięku pracy mechanicznej samych przetworników. 

Oczywiście wymaga to odsunięcie kolumny od ściany w większym stopniu niż otwór z przodu kolumny, ale należy pamiętać, że o ile Bas Reflex będzie poprawnie pracował już przy odległości pół metra, to nadal to za mało by dać rozwinąć skrzydła głośnikowi wysokotonowemu.  

 

Zwężenie ścianek bocznych ku tylnej ściance, ma na celu zminimalizowania problemu fal stojących wewnątrz obudowy. Podstawa kolumna ma kształt trapezu, ścianki boczne nie są w stosunku do siebie równoległe, co jest korzystne dla radzenia sobie z falami stojącymi. 

 

Jakość forniru jest dobra, wykończenia na wysoki połysk, również nie daje nam żadnych powodów do narzekań – wszystko do siebie ładnie pasuje, słoje forniru są dopasowane, frezy równe, otwory dobrze pasujące pod przetworniki. Maskownice, mocowane są na magnesach, dzięki czemu kolumny bardzo ładnie prezentują się bez maskownic – nie ma otworów pod kołki, co wizualnie działa na korzyść tych kolumn. 

 

Co mnie trochę zdziwiło, to dosyć niska waga monitorów – niecałe 10kg. Natomiast dostarczone do testów standy Dynaudio, są wyjątkowo ciężkie i bardzo porządnie wykonane, mogę je polecić jako całkiem ciekawy produkt, nie tylko do kolumn Dynaudio. 

 

Odsłuch modelu Evoke 20 jest lekkim zaskoczeniem. Przede wszystkim nie grają, tak jak zwykło się myśleć o „firmowym” graniu Dynaudio. Nadal jest to granie łagodne, ale nie jest tak mocno po ciepłej stronie, jak zdążyło przyzwyczaić nas Dynaudio. 

_DSC2148.thumb.jpg.f6c6c99420c441e989c6eacda3368212.jpg_DSC2151.thumb.jpg.1d41ab195536287889916668558f83ed.jpg

Bas jest raczej szybki, konturowy i grający w punkt. Zero dudnienia, buczenia czy przesadzonego podbicia. W porównaniu do starszych i bardzo udanych Dynaudio Special 25 jest on po prostu lepszy. 

 

Średnica jest łagodna, bardziej naturalna i grająca mniej efekciarsko niż w starszych modelach Dynaudio. Wokale są nasycone i barwne, ale fani mocno „dopalonej” średnicy mogą się rozczarować, prezentacją tego zakresu w najnowszym modelu monitora Dynaudio. Zdecydowano się na bliższą realności prezentację, ale oczywiście nadal jest to łagodne i delikatne ocieplone granie.

 

Wysokie tony, również lekko odbiegają od firmowego brzmienia, góra jest bardzo równa i liniowa, chociaż jeśli chodzi o mikro detale i smaczki w tle muzyki to, wspomniane wyżej Special 25 bardziej mi się podobały. Zaznaczyć trzeba jednak, że obecne Evoki są znacznie tańsze i plasowane niżej w katalogu Dynaudio. 

_DSC2154.thumb.jpg.dcca89e9451dfefbd428481ab91eba95.jpg_DSC2150.thumb.jpg.e8507f98b4ab1ac4f69d242d11f57452.jpg

Podsumowując brzmienie, Evoke 20 grają znacznie bardziej neutralnie, a przez to naturalnie niż wiele z wcześniejszych, starszych produktów Dynaudio. Mi osobiście takie podejście odpowiada, ale to oczywiście kwestia prywatnych preferencji. Być może część starszych fanów marki, nie będzie zachwycona takim podejściem, ale na pewno teraz Dynaudio otwarte jest na nowych odbiorców. 

 

Dynaudio Evoke 20, to bardzie ciekawe monitory, cena nie jest wygórowana, marka znana i ceniona od lat, bardzo neutralne i dojrzałe podejście do dźwięku, naprawdę warte polecenia i posłuchania. 

 

Dane techniczne:

Kolumny podstawkowe
Skuteczność:86 dB
Moc:180 W
Impedancja: 6 Ω
Pasmo przenoszenia: 40 Hz – 23 kHz
Budowa typu bass-reflex
Woofer: 18 cm MSP; Tweeter: 28 mm
Wymiary: 215 x 380 x 307 mm
Waga: 9.9 kg
Cena: 8490 zł
Za dostarczenie do testów dziękujemy firmie Nautilus
https://nautilus.net.pl

 

 • Like 3


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Yamaha A-S1200

  Doskonale pamiętam zamieszanie, jakie blisko dekadę temu wywołała Yamaha ni stąd ni zowąd, po chwilowym zachłyśnięciu się kinem domowym, przypominając sobie o ortodoksyjnych audiofilach i czerpiąc inspiracje z własnej, nader bogatej historii prezentując  wiosną 2011 r. klasyczną serię 2000. Skąd owe zamieszanie? Cóż, w tamtych, wcale nie tak odległych czasach, szukając pochodzącego od japońskich „majorsów” stereo wybór był ograniczony praktycznie do dwóch marek – Denona i Marantza a pojawienie s

  Fr@ntz
  [email protected]
  Wzmacniacze

  Accuphase AD-2850 moduł RIAA

  Accuphase AD-2850 to moduł rozszerzenia, dedykowany do wyższych modeli przedwzmacniaczy Accuphase. Pozwala on relatywnie niskim kosztem (relatywnie, bo koszt tego modułu jest kilka razy niższy niż oddzielny preamp gramofonowy, np. C-47 oraz dodatkowe okablowanie, co nie znaczy, że jest on tani) uzyskać możliwość korzystania z gramofonu w systemach Accuphase.     Po zamontowaniu w kompatybilnym przedwzmacniaczu uzyskuje się możliwość korzystania przedwzmacniacza RIAA zarówno dla wkłade

  plastik1989
  plastik1989
  Akcesoria 7

  Marek Biliński - Wolne Loty reedycja

  Kolejna z serii reedycji płyt Marka Bilińskiego, wydanych z oryginalnych taśm matek, z bardzo łagodnym masteringiem. Według Twórcy płyta brzmi tak, jak powinna brzmieć w latach 80tych – lecz wtedy nie pozwalało na to ograniczenia sprzętowe.    Bardzo ładnie wydana, w środku prócz książeczki, zapis nutowy. Bezbarwny winyl, jest nie tylko ciekawy wizualnie, ale również powinien posiadać lepsze właściwości soniczne. Czarny kolor płyty winylowej wynika z barwnika jaki dodawany jest d

  plastik1989
  plastik1989
  Muzyka 1

  Hegel H95

  O ile w segmencie nazwijmy to ogólnie wybitnie konsumenckim i operującym na obszarze systemów domowej rozrywki, czyli nieco tracącego ostatnimi czasy na popularności, na rzecz soudbarów, kina domowego sezonowa fluktuacja modeli już nikogo nie dziwi, to w klasycznym stereo zbytnia nerwowość przy odświeżaniu oferty może przynieść więcej złego niż dobrego. Po prostu to nieco inny profil odbiorcy i nieco inne podejście do tematu, gdyż większość zakupów podejmowana jest nie dość, ze z rozmysłem, to j

  Fr@ntz
  [email protected]
  Wzmacniacze

  Denon DHT-S416

  Dopiero co wylegiwaliśmy się na plaży, bądź przemierzaliśmy wzdłuż i wszerz większe, czy też mniejsze pagórki a tu nie wiedzieć kiedy nastał wrzesień, skończyła się laba, dzieciarnia powróciła do szkolnego rygoru a my do codziennych obowiązków. Jednym słowem kanał. Całe szczęście nawet niespecjalnie śledząc branżowe publikatory gołym okiem widać, że schyłek lata to zarazem wysyp wszelakiej maści nowości, z którymi producenci czaili się przez kilka ostatnich miesięcy, mając cichą nadzieję, iż z i

  Fr@ntz
  [email protected]
  Kolumny
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.