Jump to content

Teufel ULTIMA 40 ACTIVE

Marka Teufel nie jest u Nas w kraju zbyt dobrze znana. Raczej jest to dzieło przypadku i nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, gdyż patrząc na jej pozycję i historyczną rolę w rodzimych Niemczech, wydaje się to wręcz dziwne.

 

O firmie

Firma została założona w Berlinie w 1979 roku, przez Peter’a Tschimmel’a. Był jednym z wielu innowacyjnych konstruktorów, złotej epoki sprzętów audio, podobne początki miały takie marki jak brytyjski NAIM czy Linn, amerykański Mcintosh i wiele innych wiodących obecnie firm.

 

ultima-40-aktiv-mk3-black.thumb.jpg.2a38c9ad8530afc2c9ff4a404c0795ee.jpg
Jedna kolumna posiada wyświetlacz oraz moduł wzmacniacza,
z którego wychodzi sygnał do drugiej kolumny, defacto
pasywnej. 
160926_RK_ULTIMA_40_Explo.thumb.jpg.b0e64db5eabc7530fb89386db3d12070.jpgSchemat budowy głośnika średniotonowego, z kewlarową
membraną.

 
 
 

Działalność

Teufel rozpoczął swoją działalność od idei stworzenia produktu, który dostarcza jakość nieproporcjonalnie dużą do ceny. W początkowym okresie skupiał się na rynku DIY, który w tamtych czasach przyciągał znacznie szerszą grupę hobbystów – majsterkowiczów, niż obecnie. Ogólnie udział rynku audio w elektronice użytkowej był znacznie większy niż obecnie, dlatego kity DIY wzbudzały większe zainteresowanie niż dzisiaj. Na fali tej popularności i dzięki dobrze opracowanym urządzeniom Teufel szybko wzmacniał swoją pozycję na rynku niemieckim, powoli stając się liderem produktów do samodzielnego montażu.

 

Rozwój firmy

Wraz z rozwojem firmy, otwieraniem kolejnych lokali i budowaniem renomy na rynku, Teufel zaczął też wprowadzać gotowe kolumny głośnikowe. Cieszyły się bardzo dobrą prasą i wysoko oceniane były przez branżystów jak i konsumentów. Jednak firmę przede wszystkim wyróżniała innowacyjność formy sprzedaży i otwarcie na nowe technologie. Postanowili wycofać się z sieci dilerskich i w pełni przejść na sprzedaż bezpośrednią poprzez katalogi. Bardzo mocno obniżyło to koszty produktu i wymaganych marż, co przełożyło się na niezwykłą atrakcyjność cenową urządzeń.

ultima-40-aktiv-mk3-detail-back.thumb.jpg.71011f55a868b030a330937944a4fd14.jpgultima-40-aktiv-mk3-detail-bottom-bluetooth.thumb.jpg.c4f9747452a5e488ca76a7fa1224b5aa.jpg

Tak jest też i w przypadku opisywanego przeze mnie modelu ULTIMA 40 Active. Ciężko uwierzyć, że w cenie, w której audiofil przywykł kupować podstawki pod kolce lub co najwyżej średniej jakości przewód zasilający, można kupić w zasadzie kompletny zestaw audio. W prawdzie produkt ten to kolumny aktywne, ale dzięki wzbogaceniu o DACa oraz połączenie interfejsem Bluetooth, praktycznie otrzymujemy pełen zestaw stereo. Dodatkowo dla urządzeń z jednej rodziny produktowej, Teufel zawsze oferuje możliwość rozszerzenia zestawu. W przypadku sprzętów z rodziny ULTIMA, nawet w tańszej wersji pasywnej, można je rozbudować do systemu 5.1 lub 4.0.

 

Kolumny

Kolumna to średniej wielkości kolumna podłogowa, trójdrożna z dwoma wooferami. Głośniki basowe o rozmiarze 165 mm, są zdublowane i pracują w oddzielnych komorach. Membrana głośników basowych wykonana jest z plecionki z włókna szklanego na gumowym zawieszeniu. Głośniki są produkcji własnej Teufel. Głośnik średniotonowy, również posiada membranę z włókna szklanego, podobnie jak protoplasta tego rozwiązania, czyli B&W, dla tego głośnika wybrano żółty kolor membrany. Głośnik posiada metalowy korektor fazowy zamiast osłony przeciwpyłowej. Wizualnie ocenić go można jako produkt wysokiej jakości, ale prócz materiału membrany żadnych danych technicznych nie jestem w stanie podać – to również produkt własny producenta. Poniżej głośnika średniotonowego znajduje się 25mm kopułka głośnika wysokotonowego. Kolumna jest całkiem sporych rozmiarów, więc umieszczenie w tym miejscu kopułki wybrano zapewne po to by znajdowała się na wysokości uszu siedzącego słuchacza. Jest też umiejscowiona bardzo blisko membrany zarówno głośnika średniotonowego jak i niskotonowych, co sprzyja w precyzyjnemu kreowaniu sceny dźwiękowej. Co dosyć nietypowe dla kopułek, głośnik ten wyposażony jest w korektor fazy, będący równocześnie osłonką chroniącą przed przypadkowym wgnieceniem kopułki. Cały zestaw przetworników, chroniony jest przez solidną maskownicę, która jest na tyle gęsta, że chroni przed uszkodzeniami wynikającymi z lekkich uderzeń w przednią część kolumny. Z tyłu znajdują się dwa porty Bass Refleks, chronione są siateczką, która uniemożliwia wrzucenie czegokolwiek do środka obudowy. Razem z mocną maskownicą, osłoną i głośnika wysokowodnego i zakrytymi tunelami bass refleks, kolumna wydaje się być wyjątkowo odporna na co młodszych domowników.

ultima-40-aktiv-mk3-detail-bottom-cover-bluetooth.thumb.jpg.35d57e1bdb0b1572f8d5baf1b1c5f94e.jpgultima-40-aktiv-mk3-detail-bottom-teufel.thumb.jpg.f9fc32a76fbef19e4ecbc958c853d647.jpg

Na kolumnie prawej, będącą pasywną, z tyłu obudowy znajdziemy tylko złącze wejścia sygnału ze wzmacniacza. Na kolumnie lewej (sterującej), na tylnym panelu znajduje się wyjście sygnału wzmocnionego (do kolumny prawej), złącze zasilania, wejście sygnału audio RCA (z potencjometrem czułości sygnału), następnie wejście cyfrowe sygnału do DAC (za pośrednictwem światłowodu), gniazdo USB, gniazdo HDMI do telewizora oraz wyjście sygnału do subwoofera, o który można rozszerzyć zestaw. Sterowanie odbywa się za pośrednictwem pilota, a wybrane wejścia, poziom głośności i inne informacje wyświetlane są na czerwonym wyświetlaczu ukrytym pod maskownicą lewej kolumny. Wyświetlacz znajduje się na wysokości dolnego głośnika niskotonowego. Można go włączyć lub wyłączyć oraz regulować poziom jasności.

 

Panel dotykowy

Na górze kolumny jest mały panel dotykowy z podstawowymi przyciskami pozwalającymi obsługiwać ją bez pilota. Do wyboru są dwie wersje kolorystyczne wykończenia; czarna i biała. Oba w matowym, chropowatym materiale, będącym tworzywem sztucznym. Wygląda jakby był wodoodporny i nadawał się do czyszczenia mokrą szmatką, ale sam tego nie próbowałem robić. Sama obudowa wykonana jest z MDF, ze wzmocnieniami z litego drewna.

ultima-40-aktiv-mk3-detail-display-tv.thumb.jpg.937da9fa9d713dca410fb16fe7c2be6e.jpgultima-40-aktiv-mk3-detail-hdmi.thumb.jpg.c1e344ec4d88316fcc03a491cb839f23.jpg

 

Dźwięk

Dźwięk kolumn jest duży, pompatyczny – to pierwsze wrażenie jakie odebrałem po uruchomieniu. Świetnie współgra to z efektami kinowymi, jeżeli będziemy używać je też jako kolumny do kina domowego. Bas jest bardzo obszerny i mimo, iż jest dosyć jednorodny, poprawnie oddaje rytmikę i dynamikę nagrania. Minimalny sensowny metraż dla tej kolumny to według mnie dwadzieścia metrów kwadratowych, a dobrze wypełniać będą dźwięk w pomieszczeniach do czterdziestu metrów i dopiero w takim metrażu pojawić się może niedosyt niskich rejestrów, który wymagać będzie podpięcia subwoofera.

 

Średnie tony są czyste, równo grające, raczej w stronę technicznego przekazywania dźwięku, bez podkolorowań. Przy poprawnym ustawieniu i odsunięciu od ścian, nawet z podstawowym źródłem dźwięku i transmisji przez Bluetooth wyczuwalna jest głębia nagrania. Werble i dźwięki o gwałtownej dynamice mają odpowiedni atak i twardość.

ultima-40-aktiv-mk3-detail-touchpanel.thumb.jpg.71f7c7b802b4c549ceca953774f7c931.jpgultima-40-aktiv-mk3-front-straight-black-cover.thumb.jpg.91cb4a3e612311d4b3f146bcde406b2e.jpgultima-40-aktiv-mk3-front-straight-black.thumb.jpg.4504f1e1a925accca1e9ed5540c76027.jpg

Wysokie tony są wyraźne i czytelne, ale nie przesłaniają reszty przekazu muzycznego. Poprawnie oddają informacje o wszystkich smaczkach i przeszkadzajkach w utworze, bez przesadnego zasypywania informacjami.

 

Kolumna jest wszechstronna zarówno, jeśli chodzi o gatunki muzyczne jak i zastosowanie. Równie dobrze wpisze się system nakierowany na kino domowe, jak i do codziennego słuchania muzyki w tle za pośrednictwem Bluetooth. Dla bardziej wymagającego słuchacza dostępne jest wejście analogowe RCA, które pozwoli uzyskać lepszą jakość dźwięku, ze źródła wysokiej klasy, na przykład gramofonu. Dla miłośników muzyki przechowywanej w plikach istnieje możliwość podpięcia do komputera za pośrednictwem portu USB, kolumna wtedy traktowana jest jak dodatkowa karta muzyczna z własnym przetwornikiem cyfrowo analogowym.

ultima-40-aktiv-mk3-white.thumb.jpg.b4bea9c32cf45f0f043da95ceeafb1eb.jpgultima-40-aktiv-mk3-remote.thumb.jpg.2d5206cd811897b48efffc640fbba9d0.jpg

Duża moc wbudowanego wzmacniacza, duża funkcjonalność wynikająca ze sterowania pilotem, wbudowanego DACa, interfejs bezprzewodowy, w połączeniu z dobrej jakości przetwornikami i jakością wykonania, daje produkt niezwykle ciekawy, szczególnie w kontekście bardzo atrakcyjnej ceny. Mogę polecić z pełnym przekonaniem.

 

Rafał Czuk 

 

 

Wymiary:

Szerokość:  21,50 cm
Głębokość: 32,00 cm
 
Wysokość: 106,50 cm
Waga: 20,00 kg
 

Wymiary podstawa: głębokość: 35cm/szerokość: 25 cm

 

  

Specyfikacja

Typ :     Trójdrożna

Konstrukcja obudowy:   Bass reflex

Materiał obudowy:        MDF

Powierzchnia obudowy: Foliowana

Pojemność wewnętrzna netto:    54 Litry

Kolce:    Tak

Tweeter (średnica):       25,00 mm

Tweeter (materiał):        Tkanina

Driver średniotonowy (ilość): 1

Driver średniotonowy (średnica): 165,00 mm

Driver średniotonowy (materiał): Kevlarowy, chromowany phase plug

Woofer (ilość):   2

Woofer (średnica) :   165,00 mm

Woofer (materiał) Włókno szklane

Moc ciągła (IEC - Long Term): 120 W

Czułość (2.83 V / 1 m)  87 dB

Zakres częstotliwości od/do:   45 - 20,000 Hz

Szczytowa moc znamionowa (IEC - Short Term):   200 W

Maksymalny poziom ciśnienia akustycznego:  108 dB/1m

Impedancja:    4-8 Ohm
User Feedback

Recommended Comments

10 minut temu, szpotek73 napisał:

jak zwykle impedancja do wyboru😁

przy aktywnych kolumnach bez znaczenia

Jedna jest aktywna, a druga pasywna. 🙂  Z tej jednej gdzie jest wzmacniacz wychodzi sygnał (wzmocniony) do kolumny drugiej, która defacto jest kolumną pasywną. I zapewne te widełki impedancji 4-8 ohm podane dla niej. 

Share this comment


Link to comment
Share on other sitesJoin the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • NAD M10v2

  Choć integracja, wielofunkcyjność i kompaktowość od lat odmieniane są przez wszystkie przypadki, to dziwnym zbiegiem okoliczności wśród audiofilsko zorientowanych odbiorców w większości przypadków wywołują reakcje alergiczne o różnym nasileniu. Niby technika, szczególnie cyfrowa, nawet nie tyle idzie, co gna do przodu, miniaturyzacja nie zawsze dotyczy metraży mikro-apartamentów a rozmiar powoli przestaje być wyznacznikiem klasy, bądź jej braku, jednak do przełamania umownych uprzedzeń trzeba ni

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Wzmacniacze

  Teufel - THEATER 500

  Teufel Marka Teufel jest już znana naszym czytelnikom z wcześniejszego testu kolumn ULTIMA 40 ACTIVE, soundbara CINEBAR 11, czy konkursu w jakim brali udział nasi czytelnicy.   O firmie Dla tych którzy spotykają się z nią pierwszy raz, w ramach przypomnienia kilka słów:   Firma została założona w Berlinie w 1979 roku, przez Peter’a Tschimmel’a. Był jednym z wielu innowacyjnych konstruktorów, złotej epoki sprzętów audio, podobne początki miały takie

  plastik1989
  plastik1989
  Kolumny 2

  Janek Pentz - Paradox

  Janek Pentz – Paradox   Ciekawy album, młodego polskiego muzyka komponującego i wykonującego swoje utwory, solo na gitarze. Album pozwala docenić szeroki wachlarz dźwięków gitary i poznać kunszt muzyka po klasycznej edukacji gry na tym instrumencie. Ciekawe przeżycie muzyczne, z którym polecam się zapoznać.     Cena: 40 zł Lista utworów: 1. Prelude 2. Paradox 3. Nocturne 4. Kłobuk 5. Wabi-Sabi 6. Interlude 7. Nevermore 8. The Sun 9. The Road

  plastik1989
  plastik1989
  Muzyka

  Siltech - Factory tour (EN)

  Recently, I had the opportunity to go to the Siltech factory in the Netherlands, which I used to write an article about the Siltech brand, as well as about their plant where they produce their products. Employees of the Polish distribution of Siltech, were sent there for training in the field of product servicing, and I diligently took advantage of the possibility of getting along with them and creating this material. First of all, I was curious about what a cable production plant might loo

  plastik1989
  plastik1989
  Reportaże

  HiFiMAN HE-400se

  Kiedy kilka lat temu zaczynałam swoją przygodę ze słuchawkami, wszystko wydawało mi się proste, dopóki nie trafiłam do sklepu i nie usłyszałam pytania, jakie to mają być słuchawki dynamiczne czy planarne ? Ponieważ cena słuchawek planarnych była dla mnie zaporowa mój wybór był oczywisty. Trochę czasu minęło i dzisiaj trafiły do mnie na testy słuchawki HifiMan HE-400se, oczywiście wykonane w technologii magnetostatycznej, w cenie niewiele ponad 700 złotych. Aby wyjaśnić, dlaczego cena mnie dz

  M@rgot
  M@rgot
  Słuchawki
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.