Jump to content

Teufel ULTIMA 40 ACTIVE

plastik1989

Marka Teufel nie jest u Nas w kraju zbyt dobrze znana. Raczej jest to dzieło przypadku i nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, gdyż patrząc na jej pozycję i historyczną rolę w rodzimych Niemczech, wydaje się to wręcz dziwne.

 

O firmie

Firma została założona w Berlinie w 1979 roku, przez Peter’a Tschimmel’a. Był jednym z wielu innowacyjnych konstruktorów, złotej epoki sprzętów audio, podobne początki miały takie marki jak brytyjski NAIM czy Linn, amerykański Mcintosh i wiele innych wiodących obecnie firm.

 

ultima-40-aktiv-mk3-black.thumb.jpg.2a38c9ad8530afc2c9ff4a404c0795ee.jpg
Jedna kolumna posiada wyświetlacz oraz moduł wzmacniacza,
z którego wychodzi sygnał do drugiej kolumny, defacto
pasywnej. 
160926_RK_ULTIMA_40_Explo.thumb.jpg.b0e64db5eabc7530fb89386db3d12070.jpg



Schemat budowy głośnika średniotonowego, z kewlarową
membraną.

 
 
 

Działalność

Teufel rozpoczął swoją działalność od idei stworzenia produktu, który dostarcza jakość nieproporcjonalnie dużą do ceny. W początkowym okresie skupiał się na rynku DIY, który w tamtych czasach przyciągał znacznie szerszą grupę hobbystów – majsterkowiczów, niż obecnie. Ogólnie udział rynku audio w elektronice użytkowej był znacznie większy niż obecnie, dlatego kity DIY wzbudzały większe zainteresowanie niż dzisiaj. Na fali tej popularności i dzięki dobrze opracowanym urządzeniom Teufel szybko wzmacniał swoją pozycję na rynku niemieckim, powoli stając się liderem produktów do samodzielnego montażu.

 

Rozwój firmy

Wraz z rozwojem firmy, otwieraniem kolejnych lokali i budowaniem renomy na rynku, Teufel zaczął też wprowadzać gotowe kolumny głośnikowe. Cieszyły się bardzo dobrą prasą i wysoko oceniane były przez branżystów jak i konsumentów. Jednak firmę przede wszystkim wyróżniała innowacyjność formy sprzedaży i otwarcie na nowe technologie. Postanowili wycofać się z sieci dilerskich i w pełni przejść na sprzedaż bezpośrednią poprzez katalogi. Bardzo mocno obniżyło to koszty produktu i wymaganych marż, co przełożyło się na niezwykłą atrakcyjność cenową urządzeń.

ultima-40-aktiv-mk3-detail-back.thumb.jpg.71011f55a868b030a330937944a4fd14.jpgultima-40-aktiv-mk3-detail-bottom-bluetooth.thumb.jpg.c4f9747452a5e488ca76a7fa1224b5aa.jpg

Tak jest też i w przypadku opisywanego przeze mnie modelu ULTIMA 40 Active. Ciężko uwierzyć, że w cenie, w której audiofil przywykł kupować podstawki pod kolce lub co najwyżej średniej jakości przewód zasilający, można kupić w zasadzie kompletny zestaw audio. W prawdzie produkt ten to kolumny aktywne, ale dzięki wzbogaceniu o DACa oraz połączenie interfejsem Bluetooth, praktycznie otrzymujemy pełen zestaw stereo. Dodatkowo dla urządzeń z jednej rodziny produktowej, Teufel zawsze oferuje możliwość rozszerzenia zestawu. W przypadku sprzętów z rodziny ULTIMA, nawet w tańszej wersji pasywnej, można je rozbudować do systemu 5.1 lub 4.0.

 

Kolumny

Kolumna to średniej wielkości kolumna podłogowa, trójdrożna z dwoma wooferami. Głośniki basowe o rozmiarze 165 mm, są zdublowane i pracują w oddzielnych komorach. Membrana głośników basowych wykonana jest z plecionki z włókna szklanego na gumowym zawieszeniu. Głośniki są produkcji własnej Teufel. Głośnik średniotonowy, również posiada membranę z włókna szklanego, podobnie jak protoplasta tego rozwiązania, czyli B&W, dla tego głośnika wybrano żółty kolor membrany. Głośnik posiada metalowy korektor fazowy zamiast osłony przeciwpyłowej. Wizualnie ocenić go można jako produkt wysokiej jakości, ale prócz materiału membrany żadnych danych technicznych nie jestem w stanie podać – to również produkt własny producenta. Poniżej głośnika średniotonowego znajduje się 25mm kopułka głośnika wysokotonowego. Kolumna jest całkiem sporych rozmiarów, więc umieszczenie w tym miejscu kopułki wybrano zapewne po to by znajdowała się na wysokości uszu siedzącego słuchacza. Jest też umiejscowiona bardzo blisko membrany zarówno głośnika średniotonowego jak i niskotonowych, co sprzyja w precyzyjnemu kreowaniu sceny dźwiękowej. Co dosyć nietypowe dla kopułek, głośnik ten wyposażony jest w korektor fazy, będący równocześnie osłonką chroniącą przed przypadkowym wgnieceniem kopułki. Cały zestaw przetworników, chroniony jest przez solidną maskownicę, która jest na tyle gęsta, że chroni przed uszkodzeniami wynikającymi z lekkich uderzeń w przednią część kolumny. Z tyłu znajdują się dwa porty Bass Refleks, chronione są siateczką, która uniemożliwia wrzucenie czegokolwiek do środka obudowy. Razem z mocną maskownicą, osłoną i głośnika wysokowodnego i zakrytymi tunelami bass refleks, kolumna wydaje się być wyjątkowo odporna na co młodszych domowników.

ultima-40-aktiv-mk3-detail-bottom-cover-bluetooth.thumb.jpg.35d57e1bdb0b1572f8d5baf1b1c5f94e.jpgultima-40-aktiv-mk3-detail-bottom-teufel.thumb.jpg.f9fc32a76fbef19e4ecbc958c853d647.jpg

Na kolumnie prawej, będącą pasywną, z tyłu obudowy znajdziemy tylko złącze wejścia sygnału ze wzmacniacza. Na kolumnie lewej (sterującej), na tylnym panelu znajduje się wyjście sygnału wzmocnionego (do kolumny prawej), złącze zasilania, wejście sygnału audio RCA (z potencjometrem czułości sygnału), następnie wejście cyfrowe sygnału do DAC (za pośrednictwem światłowodu), gniazdo USB, gniazdo HDMI do telewizora oraz wyjście sygnału do subwoofera, o który można rozszerzyć zestaw. Sterowanie odbywa się za pośrednictwem pilota, a wybrane wejścia, poziom głośności i inne informacje wyświetlane są na czerwonym wyświetlaczu ukrytym pod maskownicą lewej kolumny. Wyświetlacz znajduje się na wysokości dolnego głośnika niskotonowego. Można go włączyć lub wyłączyć oraz regulować poziom jasności.

 

Panel dotykowy

Na górze kolumny jest mały panel dotykowy z podstawowymi przyciskami pozwalającymi obsługiwać ją bez pilota. Do wyboru są dwie wersje kolorystyczne wykończenia; czarna i biała. Oba w matowym, chropowatym materiale, będącym tworzywem sztucznym. Wygląda jakby był wodoodporny i nadawał się do czyszczenia mokrą szmatką, ale sam tego nie próbowałem robić. Sama obudowa wykonana jest z MDF, ze wzmocnieniami z litego drewna.

ultima-40-aktiv-mk3-detail-display-tv.thumb.jpg.937da9fa9d713dca410fb16fe7c2be6e.jpgultima-40-aktiv-mk3-detail-hdmi.thumb.jpg.c1e344ec4d88316fcc03a491cb839f23.jpg

 

Dźwięk

Dźwięk kolumn jest duży, pompatyczny – to pierwsze wrażenie jakie odebrałem po uruchomieniu. Świetnie współgra to z efektami kinowymi, jeżeli będziemy używać je też jako kolumny do kina domowego. Bas jest bardzo obszerny i mimo, iż jest dosyć jednorodny, poprawnie oddaje rytmikę i dynamikę nagrania. Minimalny sensowny metraż dla tej kolumny to według mnie dwadzieścia metrów kwadratowych, a dobrze wypełniać będą dźwięk w pomieszczeniach do czterdziestu metrów i dopiero w takim metrażu pojawić się może niedosyt niskich rejestrów, który wymagać będzie podpięcia subwoofera.

 

Średnie tony są czyste, równo grające, raczej w stronę technicznego przekazywania dźwięku, bez podkolorowań. Przy poprawnym ustawieniu i odsunięciu od ścian, nawet z podstawowym źródłem dźwięku i transmisji przez Bluetooth wyczuwalna jest głębia nagrania. Werble i dźwięki o gwałtownej dynamice mają odpowiedni atak i twardość.

ultima-40-aktiv-mk3-detail-touchpanel.thumb.jpg.71f7c7b802b4c549ceca953774f7c931.jpgultima-40-aktiv-mk3-front-straight-black-cover.thumb.jpg.91cb4a3e612311d4b3f146bcde406b2e.jpgultima-40-aktiv-mk3-front-straight-black.thumb.jpg.4504f1e1a925accca1e9ed5540c76027.jpg

Wysokie tony są wyraźne i czytelne, ale nie przesłaniają reszty przekazu muzycznego. Poprawnie oddają informacje o wszystkich smaczkach i przeszkadzajkach w utworze, bez przesadnego zasypywania informacjami.

 

Kolumna jest wszechstronna zarówno, jeśli chodzi o gatunki muzyczne jak i zastosowanie. Równie dobrze wpisze się system nakierowany na kino domowe, jak i do codziennego słuchania muzyki w tle za pośrednictwem Bluetooth. Dla bardziej wymagającego słuchacza dostępne jest wejście analogowe RCA, które pozwoli uzyskać lepszą jakość dźwięku, ze źródła wysokiej klasy, na przykład gramofonu. Dla miłośników muzyki przechowywanej w plikach istnieje możliwość podpięcia do komputera za pośrednictwem portu USB, kolumna wtedy traktowana jest jak dodatkowa karta muzyczna z własnym przetwornikiem cyfrowo analogowym.

ultima-40-aktiv-mk3-white.thumb.jpg.b4bea9c32cf45f0f043da95ceeafb1eb.jpgultima-40-aktiv-mk3-remote.thumb.jpg.2d5206cd811897b48efffc640fbba9d0.jpg

Duża moc wbudowanego wzmacniacza, duża funkcjonalność wynikająca ze sterowania pilotem, wbudowanego DACa, interfejs bezprzewodowy, w połączeniu z dobrej jakości przetwornikami i jakością wykonania, daje produkt niezwykle ciekawy, szczególnie w kontekście bardzo atrakcyjnej ceny. Mogę polecić z pełnym przekonaniem.

 

Rafał Czuk 

 

 

Wymiary:

Szerokość:  21,50 cm
Głębokość: 32,00 cm
 
Wysokość: 106,50 cm
Waga: 20,00 kg
 

Wymiary podstawa: głębokość: 35cm/szerokość: 25 cm

 

  

Specyfikacja

Typ :     Trójdrożna

Konstrukcja obudowy:   Bass reflex

Materiał obudowy:        MDF

Powierzchnia obudowy: Foliowana

Pojemność wewnętrzna netto:    54 Litry

Kolce:    Tak

Tweeter (średnica):       25,00 mm

Tweeter (materiał):        Tkanina

Driver średniotonowy (ilość): 1

Driver średniotonowy (średnica): 165,00 mm

Driver średniotonowy (materiał): Kevlarowy, chromowany phase plug

Woofer (ilość):   2

Woofer (średnica) :   165,00 mm

Woofer (materiał) Włókno szklane

Moc ciągła (IEC - Long Term): 120 W

Czułość (2.83 V / 1 m)  87 dB

Zakres częstotliwości od/do:   45 - 20,000 Hz

Szczytowa moc znamionowa (IEC - Short Term):   200 W

Maksymalny poziom ciśnienia akustycznego:  108 dB/1m

Impedancja:    4-8 Ohm




User Feedback

Recommended Comments

10 minut temu, szpotek73 napisał:

jak zwykle impedancja do wyboru😁

przy aktywnych kolumnach bez znaczenia

Jedna jest aktywna, a druga pasywna. 🙂  Z tej jednej gdzie jest wzmacniacz wychodzi sygnał (wzmocniony) do kolumny drugiej, która defacto jest kolumną pasywną. I zapewne te widełki impedancji 4-8 ohm podane dla niej. 

dataOK:
TopicOK: 0
---
Flaga: 1

Share this comment


Link to comment
Share on other sites



Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Nuprime Omnia A200

  NuPrime to producent elektroniki audio z USA. Założycielem marki jest Jason Lim, współtwórca marki NuForce'a. NuPrime powstał na bazie odkupionego od NuForce działu projektującego urządzenia klasy hi-end (reszta NuForce'a trafiła do Optomy). Wraz z działem hi-endu Jasom przejął wszystkie prawa do dotychczas stworzonych przez NuForce'a technologii. Nowy zespół projektantów wsparty dotychczasowym know-how osiągnął natychmiastowe efekty. Najważniejszymi produktami marki są wzmacniacze i końcówki

  M@rgot
  M@rgot
  Wzmacniacze 1

  Promocja TV oraz Soundbar LOEWE - gratisowe głośniki

  Krakowski salon Audio-Video AUDIOtrendt, zaprasza na prezentację telewizorów marki Loewe:    Nowa linia telewizorów bild firmy Loewe wykorzystuje najwyższej jakości panele OLED 4K najnowszej generacji w rozmiarach 65, 55 i 48 cali. W połączeniu z nową obudową Loewe SL7, potężnym procesorem NT7 i nowym oprogramowaniem Loewe os7, telewizory Loewe bild zapewniają perfekcyjne wrażenia z oglądania różnorodnych treści wideo. Użytkownicy mogą cieszyć się najnowocześniejszymi standardami

  plastik1989
  plastik1989
  Newsy

  iFi xDSD Gryphon

  O tym, że słuchawki bezprzewodowe już dawno przestały cierpieć na przypadłości wieku dziecięcego stanowiąc mało poważną a tym samym poważaną alternatywę dla swojego bazującego na standardowej – przewodowej łączności rodzeństwa wiedzą chyba wszyscy zainteresowani. Wystarczy bowiem wspomnieć wyborne flagowe Bowers & Wilkins Px8, nieco bardziej przystępne Px7 S2, czy też bezlik ostatnio coraz bardziej popularnych dokanałówek w stylu Denon AH-C830NCW, Bowers & Wilkins PI7, czy Bang & Olu

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Źródła

  Bowers & Wilkins Px8

  Powiem szczerze, że kiedy ekipa Sieci Salonów Top HiFi & Video Design zwróciła się do mnie z pytaniem, czy przypadkiem nie miałbym ochoty rzucić okiem i uchem na flagowe słuchawki Bowers & Wilkins podsyłając odpowiedniego linka, byłem święcie przekonany, że przecież dopiero co skończyłem ich test. Jak się jednak okazało po pierwsze pomimo uderzającego podobieństwa ów test dotyczył modelu Px7 S2 a tym razem na redakcyjny tapet trafić miały Px8 a po drugie miał on miejsce … w lipcu, więc n

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Słuchawki

  Wystawa Audio Video Show 2022

  Wystawa Audio Video Show 2022                   Tegoroczną relację chciałem rozpocząć od słów „W Warszawie jak co roku spotykamy się na wystawie Audio Video Show, która jest największym świętem audiofila i melomana w naszym kraju”. Cóż… nie mogę tego zrobić, ponieważ w poprzednich latach odebrano nam to święto, pozbawiono wolności, skazano na na zamknięcie i ograniczenie spotkań towarzyskich. Smutny to był czas. Przysychały znajomości, świat poszarzał. Muzyka płynąca z naszych sy

  palton
  palton
  Reportaże
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.