Jump to content

HiFiMAN HE-400se

M@rgot

Kiedy kilka lat temu zaczynałam swoją przygodę ze słuchawkami, wszystko wydawało mi się proste, dopóki nie trafiłam do sklepu i nie usłyszałam pytania, jakie to mają być słuchawki dynamiczne czy planarne ? Ponieważ cena słuchawek planarnych była dla mnie zaporowa mój wybór był oczywisty.
Trochę czasu minęło i dzisiaj trafiły do mnie na testy słuchawki HifiMan HE-400se, oczywiście wykonane w technologii magnetostatycznej, w cenie niewiele ponad 700 złotych.
Aby wyjaśnić, dlaczego cena mnie dziwi, przybliżę trochę podział słuchawek ze względu na technologię i użyty typ przetwornika

Zdecydowanie najbardziej popularnym przetwornikiem jest typ dynamiczny, montowany w większości najpopularniejszych słuchawek. To rodzaj głośnika, który przekształca płynący do niego prąd w słyszalną falę akustyczną. Membrana, wykonana z papieru lub innego tworzywa, do której przymocowano niewielką cewkę, jest wprawiana w ruch. Cewka jest umieszczona w silnym stałym polu elektromagnetycznym.

Drugi typ to słuchawki elektrostatyczne, to niestety grupa drogich i rzadkich produktów. Działają na tej samej zasadzie co elektrostatyczne kolumny. Budowa nie jest skomplikowana. Najważniejszym elementem jest polimerowa, bardzo cienka membrana (jej grubość liczona jest w mikronach – tysięcznych częściach milimetra). Przymocowana jest do niej cewka, do której doprowadzono wysokie napięcie, nawet o napięciu 1000 V. Membrana jest umieszczona pomiędzy statorami. To do nich jest doprowadzony sygnał ze wzmacniacza, który modulując odpowiednio pole elektrostatyczne, wprawia w ruch membranę, co owocuje dźwiękiem.

Ze względu na konieczność dostarczania do elektrostatów wysokiego napięcia słuchawki te sprzedawane są razem z dedykowanymi wzmacniaczami. Wysokiej klasy modele elektrostatyczne brzmią bardzo przejrzyście, szczegółowo i lekko, co od wielu lat przykuwa uwagę audiofilskiej społeczności. Obecnie jedyny producent, który para się wywarzaniem takiego sprzętu, to japoński Stax.

Kolejny typ to słuchawki wytwarzane w technologii magnetostatycznej, nazywanej także planarną lub ortodynamiczną. W słuchawkach pracują przetworniki przypominające elektrostaty. Przetwornik posiada ruchomą membranę, ale na jej powierzchni zamontowana jest na stałe cewka. Z dwóch stron umieszczone są dwa duże magnesy, które za pomocą sił elektromagnetycznych wprawiają membranę w ruch. Dzięki równomiernemu rozłożeniu cewki na membranie pracuje ona całą swoją powierzchnią, która jest dużo większa od membran w klasycznych przetwornikach dynamicznych. Ze względu na budowę słuchawki planarne odznaczają się brzmieniem zbliżonym do elektrostatów, jednak pozbawione są ich niedogodności użytkowych, m.in. stosowania specjalnych wzmacniaczy dostarczających wysokie napięcie polaryzujące. Cechują się dobrą rozdzielczością, dynamiką, holografią i ilością przekazywanych detali.

Technika planarna była popularna pod koniec lat 60 tych i w latach 70 tych XX wieku. Później zapomniana na kilkanaście, powróciła głównie za sprawą dwóch firm – HiFiMan i Audeze. Pierwsze modele były niestety drogie. Teraz to się zmienia i w przedziale 1000-2000 mamy już dostępne kilka modeli np. Hifiman Sundara, Monoprice Monolith M1060, Takstar HF-580. Teraz do tego grona dołączył model HifiMan HE-400se.

Słuchawki dostarczane są w komplecie z kablem 1,5 m zakończonym wtykami 3,5 mm oraz adapterem 6,35 mm. Hifiman chyba czyta opinie użytkowników, bo nie jest to już tania, sztywna plecionka skrytykowana w wielu artykułach. Kabel jest giętki, elastyczny, łatwo się układa, nie przenosi zakłóceń i nie mikrofonuje.
Wizualnie słuchawki są prawie identyczne jak wcześniejszy model HE-400i 2020.
Nauszniki są wykonane z plastiku w kolorze srebrnym i doskonale imitują aluminium.
Mimo zastosowanego tworzywa nie wyglądają tanio ani tandetnie, nic nie skrzypi, a zdarza się to niestety w droższych modelach np. Focali. Z zewnątrz muszle pokryte są czarnym grillem, przez który widać magnesy przetwornika. Pady to połączenie eco skóry i weluru. Pojedyńczy pałąk wyściełany eco skórą i metalowe jarzma są identyczne jak w modelu Hifiman Deva. Całość robi dobre wrażenie, zarówno z wyglądu, jak i w dotyku słuchawki wyglądają na solidne.
W słuchawkach zastosowano nowy magnes Stealth, którego specjalny kształt umożliwia swobodny przepływ fal dźwiękowych, radykalnie zmniejszając ich turbulencję.

 

1926569476_HiFiMAN_HE-400se(1).thumb.jpg.29f802a0c4ee95ccae6b09e12d6b3e5c.jpg 1548086579_HiFiMAN_HE-400se(2).thumb.jpg.68be32ffa13d3a839bea4ab1fb815340.jpg 

631057792_HiFiMAN_HE-400se(3).thumb.jpg.f7c31fb84a98599f5eae6a5c9cf1af83.jpg1433103411_HiFiMAN_HE-400se(4).thumb.jpg.472e3393b03b4cbbeae91804f6ea336d.jpg

 

1408477301_HiFiMAN_HE-400se(5).thumb.jpg.f9922eccd151d4fa92593c6eeca1099a.jpg

Słuchawki, które do mnie przyjechały, były zupełnie nowym egzemplarzem, dałam im więc trochę czasu na wygrzanie, poplumkały sobie z jakąś playlistą.
Po dwu dniowej rozgrzewce włączyłam sobie najnowszą płytę Ewy Bem „Live”.
Jedna z pierwszych myśli o brzmieniu HE-400se było, spokojny, zrelaksowany dźwięk, wciągający, niemęczący. I czy one na pewno kosztują 700 zł ? Sygnatura dźwięku jest liniowa, żadne pasmo nie wychodzi przed szereg. Jak przystało na planary, Hifimeny prezentują nam czysty dźwięk o naturalnym brzmieniu.
Basu jest sporo, choć może go brakować niektórym „basolubom”. Jak na konstrukcję otwartą, jest on dosyć, żwawy i precyzyjny, nie zalewa średnicy. Jest pozbawiony spowolniałych i dudniących dźwięków, ładnie się rozciąga.
Średnica to jedna z mocniejszych stron HE-400se, instrumenty brzmią bardzo szczegółowo, dokładnie, nie ma tu zatłoczenia i zlania dźwięku. Tak jak powinno być cała paleta instrumentów jest słyszalna i dobrze pozycjonowana na scenie.
Wokale nie są wypchnięte na pierwszy plan, brzmią czysto, bezpośrednio, ale nie brakuje im też energii.
Góra jest dobrze napowietrzona, wyraźna, ale nie należy do najdokładniejszych, część wysokich tonów jest wygładzona, dźwięki szybciej „znikają”, mam na myśli wszelkie dzwoneczki, przeszkadzajki, wybrzmiewają one krócej. Dzięki temu zabiegowi Hifiman uniknął ostrości, która często kłuje w uszy w tanich słuchawkach.
Jak w większości konstrukcji otwartych scena jest szeroka, przestrzenna.
HE-400se dużo zyskują po zmianie kabla na zbalansowany, poprawie ulega dynamika oraz brzmienie instrumentów.
Mimo iż producent reklamuje te słuchawki, jako wysoce skuteczne i łatwe do wysterowania nawet przez smartfona, to zdecydowanie nie żałujmy im prądu. Dopiero po podpięciu słuchawek do wzmacniacza słuchawkowego, możemy usłyszeć w pełni ich możliwości.
Jak wypadają HE-400SE w stosunku do modelu Hifiman Sundara ?
W języku młodzieżowym powiedziałabym „wstydu nie ma”. Jednak brzmienie w stosunku do Sundara jest nieco uproszczone, szczególnie jeśli chodzi o wokale, dynamikę i szczegółowość. Sundara to model o oczko wyżej, jeśli chodzi o dźwięk, ale też kosztuje dwu krotnie więcej.
HifiMan HE-400se to świetna propozycja dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze słuchawkami, to pierwszy krok do świata planarnego magnetyzmu dla osób, które jeszcze nie wypróbowały słuchawek planarnych. Muszę tu przytoczyć często używany frazes, jest to bardzo dobra propozycja biorąc pod uwagę „najlepszy stosunek jakości do ceny”.

Za udostępnienie słuchawek do testu, dziękuję RAFKO Dystrybucja

 

 

Małgorzata Rutkowska-Mamica

 

Specyfikacja techniczna

Przetworniki: Magnetostatyczne 

Obudowa: Otwarta

Impedancja: 25 Ohm

Skuteczność: 91 dB

Pasmo przenoszenia: 20 - 20.000Hz

Kabel 1.5m

Wtyki: 3.5mm mini jack, 6.3mm duży jack

Waga bez kabla:     390 g

 

 
User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Guest
This is now closed for further comments

 • Nuprime Omnia A200

  NuPrime to producent elektroniki audio z USA. Założycielem marki jest Jason Lim, współtwórca marki NuForce'a. NuPrime powstał na bazie odkupionego od NuForce działu projektującego urządzenia klasy hi-end (reszta NuForce'a trafiła do Optomy). Wraz z działem hi-endu Jasom przejął wszystkie prawa do dotychczas stworzonych przez NuForce'a technologii. Nowy zespół projektantów wsparty dotychczasowym know-how osiągnął natychmiastowe efekty. Najważniejszymi produktami marki są wzmacniacze i końcówki

  M@rgot
  M@rgot
  Wzmacniacze 1

  Promocja TV oraz Soundbar LOEWE - gratisowe głośniki

  Krakowski salon Audio-Video AUDIOtrendt, zaprasza na prezentację telewizorów marki Loewe:    Nowa linia telewizorów bild firmy Loewe wykorzystuje najwyższej jakości panele OLED 4K najnowszej generacji w rozmiarach 65, 55 i 48 cali. W połączeniu z nową obudową Loewe SL7, potężnym procesorem NT7 i nowym oprogramowaniem Loewe os7, telewizory Loewe bild zapewniają perfekcyjne wrażenia z oglądania różnorodnych treści wideo. Użytkownicy mogą cieszyć się najnowocześniejszymi standardami

  plastik1989
  plastik1989
  Newsy

  iFi xDSD Gryphon

  O tym, że słuchawki bezprzewodowe już dawno przestały cierpieć na przypadłości wieku dziecięcego stanowiąc mało poważną a tym samym poważaną alternatywę dla swojego bazującego na standardowej – przewodowej łączności rodzeństwa wiedzą chyba wszyscy zainteresowani. Wystarczy bowiem wspomnieć wyborne flagowe Bowers & Wilkins Px8, nieco bardziej przystępne Px7 S2, czy też bezlik ostatnio coraz bardziej popularnych dokanałówek w stylu Denon AH-C830NCW, Bowers & Wilkins PI7, czy Bang & Olu

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Źródła

  Bowers & Wilkins Px8

  Powiem szczerze, że kiedy ekipa Sieci Salonów Top HiFi & Video Design zwróciła się do mnie z pytaniem, czy przypadkiem nie miałbym ochoty rzucić okiem i uchem na flagowe słuchawki Bowers & Wilkins podsyłając odpowiedniego linka, byłem święcie przekonany, że przecież dopiero co skończyłem ich test. Jak się jednak okazało po pierwsze pomimo uderzającego podobieństwa ów test dotyczył modelu Px7 S2 a tym razem na redakcyjny tapet trafić miały Px8 a po drugie miał on miejsce … w lipcu, więc n

  Fr@ntz
  Fr@ntz
  Słuchawki

  Wystawa Audio Video Show 2022

  Wystawa Audio Video Show 2022                   Tegoroczną relację chciałem rozpocząć od słów „W Warszawie jak co roku spotykamy się na wystawie Audio Video Show, która jest największym świętem audiofila i melomana w naszym kraju”. Cóż… nie mogę tego zrobić, ponieważ w poprzednich latach odebrano nam to święto, pozbawiono wolności, skazano na na zamknięcie i ograniczenie spotkań towarzyskich. Smutny to był czas. Przysychały znajomości, świat poszarzał. Muzyka płynąca z naszych sy

  palton
  palton
  Reportaże
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.