Jump to content
Wzmacniacze

Cyrus 82 DAC

Testujemy niewielki, wręcz minimalistyczny wzmacniacz marki Cyrus, który zaskakuje wydajnością i dynamiką.

 

 

PRODUKT Cyrus 8 2 DAC

RODZAJ Wzmacniacz zintegrowany

CENA 7.699zł oraz 3.599zł (opcjonalny zasilacz PSX-R2)

WAGA 6,9kg

WYMIARY (SxWxG) 215x73x360 mm

 

 

NAJWAŻNIEJSZE CECHY

• Moc: 2x88W (6Ω)

• Pobór mocy: 280W (przy pełnej mocy)

• Wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy 24-bit/192kHz

• Mikroprocesor sterujący wieloma funkcjami (dotyczy wejść i wyświetlacza)

• Podwójne terminale wyjściowe dla funkcji bi-wire

• Wydajny transformator i spory bufor prądowy

• Opcjonalny zasilacz PSX-R2 pozwalający na osiągnięcie jeszcze wyższej wydajności prądowej

• Wejścia analogowe: sześć par RCA

• Wyjścia analogowe RCA z przedwzmacniacza (dwie pary); wyjścia dla Zone 2

• Wyjście słuchawkowe

• Cyfrowe wejścia: dwa optyczne, dwa koaksjalne, asynchroniczne USB

 

 

DYSTRYBUCJA E.I.C. Sp. z o.o. www.cyrusaudio.pl

 

Źródło: Hi-Fi Choice & Home Cinema

 

Cyrus wtopił się w audiofilski krajobraz nie tylko za sprawą oryginalnego i łatwo rozpoznawalnego designu, ale przede wszystkim ze względu na brzmienie, poniekąd łamiące stereotypy dotyczące niewielkich wzmacniaczy zintegrowanych. Firma z hrabstwa Cambridgeshire stawia na minimalizm, ale bynajmniej nie w kontekście praktyczności, bowiem produkowana przez Anglików elektronika należy do urządzeń o wysokiej funkcjonalności i sporych możliwościach. Testowany wzmacniacz jest najnowszą, uniwersalną integrą, wyposażoną w wydajne stopnie końcowe oferujące niemal 90W na kanał, a także przetwornik cyfrowo-analogowy i szereg wejść poszerzających funkcjonalność we współpracy z analogowymi źródłami sygnału.

 

Mały wielki wzmacniacz

Cyrus ma nieco inne niż pozostali producenci podejście do konstruowania urządzeń audio, co jest widoczne w zasadzie od początków istnienia firmy. Obecnie produkowane komponenty w większości bazują na charakterystycznej i tej samej obudowie, niezależnie czy mamy do czynienia ze wzmacniaczem, przetwornikiem C/A, odtwarzaczami CD, czy też przedwzmacniaczem. Oczywiście w katalogu znalazły się również inne, jeszcze bardziej nietuzinkowo zaprojektowane urządzenia, takie jak chociażby wielofunkcyjny wzmacniacz Cyrus One czy prezentujący się futurystycznie system Lyric (zob. recenzję w nr. 12/17 HFC). Powszechnie stosowana w większości urządzeń Cyrusa obudowa odlewana jest z metali lekkich jako monolit. Takie wykonanie wyróżnia urządzenia marki na tle innych (oryginalny i niespotykany design), ale wiąże się też ze specyficznym podejściem do kwestii wydajności chłodzenia, bo niewielka obudowa ogranicza możliwość zastosowania klasycznego radiatora oddającego ciepło z tranzystorów końcowych do otoczenia (zob. Warto wiedzieć). Co ciekawe, dystrybutor dostarczył nam do testu nie tylko wzmacniacz, ale też odtwarzacz CD, pełniący w zasadzie funkcję transportu, jak również dodatkowy zasilacz PSX-R2 w celu zademonstrowania jego wpływu na dźwięk wzmacniacza 8 2 DAC. Sam wzmacniacz nie jest zwykłą jednostką, tak naprawdę należy go traktować jako integralną część systemu Cyrusa – Brytyjczycy zachęcają do kupna całego systemu, dzieląc go chociażby na transport oraz wzmacniacz z wbudowanym przetwornikiem C/A. Tak więc sygnał cyfrowy wypuszczony ze wspomnianego transportu (w tym wypadku był to CD XT Signature) dekodowany jest do postaci analogowej dopiero po przejściu przez obwody przetwornika C/A zainstalowanego we wzmacniaczu 8 2 DAC, co w pełni uzasadnia jego nazwę – DAC (Digital to Analog Converter). Z kolei moduł z dodatkowym zasilaczem nie jest wcale propozycją obowiązkową, ponieważ, jak pokazały odsłuchy, wzmacniacz i bez niego radzi sobie doskonale, jednak mimo wszystko jest to dodatkowy element przewidziany dla najbardziej wymagających użytkowników, chcących wycisnąć maksimum możliwości z posiadanego systemu Cyrusa.

Wnętrze wzmacniacza zdradza, co dla jego konstruktorów było priorytetem i daje odpowiedź na pytanie, dlaczego taki mały wzmacniacz może stawać w szranki z kilkukrotnie większymi gabarytowo amplifikacjami, zwłaszcza w kontekście oddawanej mocy. W oczy od razu rzuca się potężny transformator toroidalny zajmujący większość powierzchni. Tor zasilający jest dalej uzupełniony o wydajny prostownik oraz magazyn prądowy w postaci dwóch kondensatorów elektrolitycznych o pojemności 10.000μF każdy. Aby maksymalnie odseparować tor wzmacniający od toru cyfrowo-analogowego, zastosowano oddzielny niewielki transformator dostarczający napięcie do przetwornika C/A. Tranzystory mocy przymocowano do specjalnie wyprofilowanych niewielkich radiatorów, które wraz z obudową tworzą monolit, co poprawia wydajność układu chłodzenia. Elementy są wysokiej jakości, a montaż zarówno pod kątem staranności wykonania, jak i topologii układu nie pozostawia wiele do życzenia. Wzmacniacz wyposażono w aż dwa wyjścia z przedwzmacniacza, co pozwala na stosowanie rozbudowanych instalacji, a także wyjście sygnału dla drugiej strefy, dzięki czemu przy użyciu kolejnej dwukanałowej końcówki mocy lub monobloków można równolegle napędzać kolumny znajdujące się w innym pomieszczeniu. Jednym słowem – Cyrus 8 2 DAC jest urządzeniem o małych gabarytach, ale o dużej funkcjonalności.

 

Majstersztyk!

Podczas dwóch sesji odsłuchowych korzystałem zarówno z samego wzmacniacza, jak i konfiguracji z dodatkowym zasilaczem PSX-R2. 8 2 DAC już na samym wstępie pokazał, że żadna muzyka nie jest dla niego wyzwaniem – obojętnie czy na tacce odtwarzacza lądowała płyta z mocnym rockiem w wykonaniu australijskiej legendy AC/DC, czy też muzyka Stinga wspomagana przez spory skład symfoniczny, do moich uszu zawsze docierał dźwięk o nienagannej kontroli i ze znakomicie oddaną dynamiką. Jeśli na wstępie ten wzmacniacz czaruje tak dobrą dynamiką, to w takim razie czego możemy oczekiwać po dodatkowym zasilaczu?

PSX-R2 to przede wszystkim element służący do zwiększenia wydajności wzmacniacza, wykonany w oparciu o kompletny układ zasilający, bazujący na jeszcze wydajniejszym transformatorze toroidalnym oraz rozbudowanym magazynie prądowym. Podłączenie PSX-R2 od razu daje się odczuć poprzez jeszcze lepiej oddaną dynamikę, zwłaszcza w skali makro. Bas nabiera sprężystości i wydaje się mieć nieco lepszy atak, aczkolwiek muszę przyznać, że bez dodatkowego zasilacza wzmacniacz Cyrusa radził sobie na tyle dobrze, że spokojnie mógłby stanąć w szranki z najlepszymi konstrukcjami z podobnego przedziału cenowego. PSX-R2 jest urządzeniem dla naprawdę osłuchanych osób, chcących niewielkim kosztem podrasować możliwości wzmacniacza nie tylko pod kątem dynamiki, ale też basu i, co najważniejsze, przestrzeni. Choć w wersji bez zewnętrznego zasilania 8 2 DAC z oddaniem panoramy stereofonicznej radził sobie wzorowo, to w połączeniu z PSX-R2 scena dźwiękowa nabrała rozmachu i zwiększyła swą objętość. Przy czym precyzja w lokalizacji poszczególnych instrumentów oraz oddanie trójwymiarowości sceny dźwiękowej pozostały bez zmian, co świadczy o tym, że sam wzmacniacz radzi sobie pod tym względem doskonale.

Cyrus oferuje gęsty, zrównoważony dźwięk o neutralnej barwie. Nie jest to tranzystor próbujący udawać lampę, ale w pełni rasowy wzmacniacz oparty na technologii półprzewodnikowej. W jego brzmieniu pojawiają się pewne pierwiastki osładzające i wygładzające prezentację, ale jest to raczej cecha brzmienia typowa dla Cyrusa, z jaką użytkownicy innych konstrukcji tej marki mogli się już spotkać. 8 2 DAC kładzie więc nacisk na barwę, niejako łamiąc stereotyp dotyczący zimnych konstrukcji tranzystorowych pozbawionych pierwiastka muzykalności. W ten sposób zbliża się do ideału „tranzystora”, oferując przy tym dynamikę pozbawioną ograniczeń, a w wersji z dodatkowym modułem zasilania zamienia się w prawdziwą petardę. Z drugiej strony wzmacniacz ten wydaje się idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących wierny i naturalny przekaz oparty na tych wszystkich cechach, które są typowe dla wydajnych konstrukcji tranzystorowych. Do tego napędzi niemal każde zestawy głośnikowe, co zasługuje na szczególne uznanie, bo kto by się spodziewał, że w obudowie wielkości mocno spłaszczonego pudełka na buty znajdzie się mała elektrownia?

 

Podsumowanie

Jeśli rozglądacie się za designerskim i eleganckim systemem, gabarytowo niewiele większym od miniwieży, a do tego brzmiącym rasowo i dysponującym atrybutami nieodłącznie związanymi z dźwiękiem typowym dla najlepszych konstrukcji ze średniego przedziału cenowego, to Cyrus może okazać się udanym wyborem na długie lata. Arkadiusz Ogrodnik

 

 

WERDYKT

JAKOŚĆ DŹWIĘKU 5

JAKOŚĆ/CENA 5

JAKOŚĆ WYKONANIA 5

MOŻLIWOŚCI 5

 

PLUSY: Oryginalny projekt i autorskie rozwiązania w zakresie aplikacji i montażu poszczególnych podzespołów. Wysoka funkcjonalność w połączeniu ze sporą wydajnością, możliwość napędzania praktycznie dowolnych zespołów głośnikowych, zwłaszcza przy wykorzystaniu zasilacza PSX-R2. Brzmienie szczegółowe, pozbawione agresji, o sporej rozpiętości dynamicznej. Bas o nienagannej kontroli. Plastyczny przekaz, barwna średnica

 

MINUSY: Użytkownik ze względu na rozwiązania techniczne i design jest niejako skazany na system firmowy – po prostu taki zestaw lepiej się prezentuje. Niewygodne terminale wyjściowe, akceptujące wyłącznie wtyki bananowe w wersji BFA 4mm

 

OGÓŁEM: 8 2 DAC to nietypowa konstrukcja, która najlepiej prezentuje się w firmowym zestawieniu. Ten niewielki wzmacniacz oferuje zaskakująco obszerny i dynamiczny dźwięk bez względu na gatunek muzyki

 

OCENA OGÓLNA 5

 

 

WARTO WIEDZIEĆ

Ze względu na specyfikę urządzeń marki Cyrus, a także chęć zwiększenia wydajności układu chłodzenia zaprojektowano osobliwą obudowę, która tak naprawdę działa jak jeden wielki radiator. Zarówno z lewej, jak i prawej strony widać charakterystyczne użebrowania i kanały tworzące niewielkie radiatory, ale z racji monolitycznego odlewu są one integralną częścią obudowy mającej za zadanie odbierać nadmiar ciepła z tranzystorów pracujących w stopniach końcowych. Cyrus jako jeden z nielicznych producentów wręcz zaleca ustawianie poszczególnych komponentów jeden na drugim, co w pewnym sensie koliduje z ogólnie przyjętymi zasadami. Jeśli jednak przyjrzymy się poszczególnym komponentom, to zauważymy, że niezależnie od tego czy mamy do czynienia ze wzmacniaczem, odtwarzaczem, przetwornikiem C/A, czy też przedwzmacniaczem każde z tych urządzeń ma identyczną obudowę z ulokowanymi w tych samych miejscach radiatorami, które przy ustawieniu urządzeń jeden na drugim tworzą charakterystyczny długi kanał chłodzący – nie ma tutaj mowy o zakłóceniu pracy układu chłodzenia jak np. wówczas, gdy użytkownik ustawia odtwarzacz CD na wzmacniaczu, ograniczając tym samym jego wentylację. Co ciekawe, spodnia pokrywa w każdym z urządzeń jest wykonana z tworzywa sztucznego i bynajmniej nie jest to zabieg związany z poszukiwaniem oszczędności, a wymuszony charakterystyką przewodzenia cieplnego, jaką Anglicy chcieli osiągnąć – konstruktorom zależało przede wszystkim na tym, żeby spodnia płyta nie odbierała ciepła z odlanej z metali lekkich obudowy, działającej jak radiator, a tym samym nie ogrzewała dodatkowo elementów znajdujących się wewnątrz urządzeń.

 

 

Wyimek:

„Nie jest to tranzystor próbujący udawać lampę, ale w pełni rasowy wzmacniacz oparty na technologii półprzewodnikowej”

 

 

DYSTRYBUCJA W POLSCE www.eic.com.pl

 

W Polsce dystrybucję produktów marki Cyrus prowadzi firma E.I.C. Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. Jest wyłącznym przedstawicielem na polskim rynku wielu renomowanych producentów elektroniki użytkowej: szerokiej gamy komponentów hi-fi i high-end audio oraz systemów kina domowego. Swoją działalność firma E.I.C. Sp. z o.o. rozpoczęła pod koniec roku 1996, wprowadzając na rynek polski produkty renomowanego niemieckiego wytwórcy zestawów głośnikowych – Quadral.

Obecnie w ofercie firmy znajdują się następujące marki: Synthesis, Cyrus, Quadral, Tannoy, Klipsch, PMC, Onkyo, Esoteric, Kimber Kable, Straight Wire, QuistCable, M-audio.

Date Added

SilentPower LAN iPurifier PRO – dedykowany do sieci Ethernet filtr z aktywną izolacją optyczną

SilentPower LAN iPurifier PRO – dedykowany do sieci Ethernet filtr z aktywną izolacją optyczną   Wywodząca się ze znanego iFi Audio nowa marka SilentPower wprowadza właśnie na rynek niezwykle ciekawe urządzenie. LAN iPurifier PRO – bo o nim mowa – to aktywny filtr dla sieci LAN, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie podłączamy poprzez kabel sieciowy streamer audio, czy też każde inne urządzenie współpracujące z naszym sprzętem grającym. Najnowszy produkt marki SilentPower zapewni nam

audiostereo.pl
audiostereo.pl
News | Tests | Others

Co Jest Grane Festival | Bilety

O wydarzeniu Warszawski Co Jest Grane Festival wraca w tym roku do najbardziej klimatycznego miejsca w mieście, jakim jest park przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Bilety na Co Jest Grane Festival już w sprzedaży! Co Jest Grane Festival Warszawa 2024 Tegoroczny festiwal będzie multikulturowy z wiodącą rolą muzyki, kobiecy, rodzinny i piknikowy. Na odwiedzających w każdym wieku czeka mnóstwo atrakcji – koncerty topowych polskich gwiazd, Targi Książki Kulinarnej

AudioNews
AudioNews
Newsy

Pink Floyd History: Welcome to the Machine Tour | Bilety

O wydarzeniu Przygotuj się na podróż przez historię Pink Floyd: Koncert w warszawskiej Stodole to prapremiera ekscytującej europejskiej trasy koncertowej z okazji 60. urodzin Pink Floyd i 50. rocznicy wydania albumu „Wish You Were Here”! Pink Floyd History: Welcome to the Machine Tour bilety jużw sprzedaży.   Pink Floyd History: Welcome to the Machine Tour w Warszawie Pink Floyd History to pochodzący z Włoch najlepszy zespół specjalizujący się w repertuarze Pink Floyd w Europ

AudioNews
AudioNews
Newsy

Olsztyn Green Festival 2024 | Bilety

O wydarzeniu 10 lat Olsztyn Green Festival na plaży, w słońcu i przy dźwiękach muzyki! Brzmi dobrze? Świętuj z nami w dniach 15-17 sierpnia 2024. Olsztyn Green Festival 2024 bilety już w sprzedaży. Olsztyn Green Festival 2024 line-up   Line-up Olsztyn Green Festival 2024 tworzą: sanah, Taco Hemingway, Edyta Bartosiewicz, Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka, Kortez, Zalewski, Bartek Królik, Daria ze Śląska, Kim Nowak, Łona x Konieczny x Krupa, Mery Spolsky, Pola Rise, Smolik/

AudioNews
AudioNews
Newsy

Leszek Możdżer solo koncert | Bilety

O wydarzeniu Leszek Możdżer solo - to koncert tak wyjątkowy, jak wyjątkowy jest sam Artysta, jego jazzowa dusza, wirtuozerski warsztat pianisty i muzyczna wyobraźnia! Bilety już dostępne.   Możdżer solo koncert Bo Leszek Możdżer to pianista wybitny. To też kompozytor, który dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelno

AudioNews
AudioNews
Newsy


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.