Jump to content

Denon DRA-800H. Czy amplitunery stereo wracają na dobre?

AudioRecki
AudioRecki

Firma DENON od lat znana jest z solidnych konstrukcji sprzętu stereo, bez względu na zawirowania i zmiany w samej firmie - DENON pozostaje dla wielu synonimem dobrej jakości i często przystępnej ceny.

Rzecz jasna na przestrzeni ostatnich lat tak produkty tej firmy (ale też i innych firm audio) jak i oferta zmieniały się w sposób diametralny. Firmy często ogłaszały definitywne rozstania z produktami stereo i zwiększenie udziału na rynku w kinie domowym... by po pewnym czasie wrócić z mniej lub bardziej udanymi konstrukcjami dwu kanałowymi.

DENON jako firma z jednej strony konsekwentnie rozbudowuje ofertę tak o "wszystko mające" amplitunery wielokanałowe, z drugiej nie zapomina o segmencie stereo tak dla zamożniejszych melomanów (ale bez przesady) jak i o tych, dla których muzyka ma towarzyszyć w ich codzienności, nie drenując kieszeni na zbędne fanaberie. W tym poszukiwaniu pogodzenia kilku światów wyłania się "nowy zawodnik" - amplituner stereo z funkcjami często nie mniejszymi niż wielokanałowe konstrukcje. I takim to produktem jest testowany przez nas DENON DRA-800H, który z jednej strony ma oferować ogromną funkcjonalność, z drugiej gwarantować doskonały stosunek jakości brzmienia do kwoty, za jaką przychodzi nam zapłacić za w/w sprzęt. Czy jest to możliwe? Powiedzieliśmy "sprawdzamy" i dzięki uprzejmości AUDIOTRENDT z Krakowa otrzymaliśmy do testów DRA-800H.

 

Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że DENON tworząc testowany amplituner stereo miał ułatwione zadanie w każdym możliwym zakresie. Z jednej strony ogromne doświadczenie w  projektowaniu sprzętu stereo, z drugiej przez ostatnie kilka lat firma dorobiła się naprawdę sporej ilości produktów wielokanałowych, które cechowały się takim wyposażeniem jak wbudowane najnowsze porty HDMI, świetne przetworniki C/A czy wbudowane układy oraz oprogramowanie odpowiedzialne za bezprzewodowy streaming muzyki. Można więc w temacie DRA-800H przyjąć bardzo skrótowo, że z klasycznego kina odjęto kilka końcówek odpowiedzialnych za napędzanie kolumn tylnych czy środkowej i wypuszczenie sprzętu jako produktu stereo - z myślą o tych, którym stereo wystarczy do szczęścia. I jest w tym duża ilość prawdy - lecz nie do końca, bo jednak producent zapewnia o "całkiem nowym opracowaniu całego urządzenia". Patrząc na to wszystko okiem klienta - czy to źle, kiedy poszukując sprawdzonych rozwiązań do tego cenionej marki, znajdujemy produkt nas interesujący, nawet jeśli miałby być oparty o już istniejące rozwiązania? Wręcz przeciwnie - dzięki temu każdy znajduje "coś dla siebie" - jak w przypadku w/w amplitunera stereo.

 

DRA-800H od strony funkcjonalnej i samego wyposażenia sprawia urządzenie, które spokojnie zastąpi kilka przy tym dając naprawdę świetną jakość dźwięku. I myliłby się każdy, kto sugerowałby "dobry dźwięk jedynie z telewizora". Otóż DENON tchnął sporą ilość życia w muzykę jaką możemy usłyszeć w tym amplitunerze i to bez względu na wybrane źródło dźwięku, a jest tych źródeł naprawdę sporo. otrzymujemy pełnowartościowy streamer zbudowany o HEOS. Rzecz jasna pełne wsparcie dla asystentów głosowych Amazon Alexa i Google Assistant (o Siri w naszym języku można zapomnieć - z oczywistych względów). Streamer oraz DAC zapewniają wsparcie formatów Hi-Res, a sygnał w tym przypadku odbywa się drogą bezprzewodową Wi-Fi. Dla maniaków dźwięku, dla których nie mniejsze znaczenie ma obraz informacją istotną może być  pełne wsparcie z sygnałami UltraHD (HDR10 i HLG) przy czym nie należy martwić się o ilość portów HDMI - tych nie powinno zabraknąć nawet w przypadku sporej ilości urządzeń korzystających z tego gniazda. HDMI w ilości 5 gniazd to w dzisiejszych czasach może nie rekord, ale na pewno spora ilość gniazd ułatwiająca życie.

Samo audio to dodatkowo aż trzy wejścia cyfrowe, dwa analogowe oraz wbudowany wzmacniacz phono wspierający wkładki MM. Komu będzie mało wrażeń w temacie niskich dźwięków może do swojego zestawu podłączyć dwa subwoofery (aktywnych), a także otrzymujemy wyjście pre-out (druga strefa). Wbudowany wzmacniacz wg. producenta może pochwalić się wzmacniaczami dającymi aż 100 watów na kanał. 

 

A co w temacie brzmienia. Tutaj można by ubrać to w słowa, że nic tak nie cieszy jak świadomy wybór i subiektywna ocena wg. własnych kryteriów i co najważniejsze - potrzeb. Bo z jednej strony otrzymujemy sprzęt przypominający wyposażeniem wielokanałowy amplituner kina, z drugiej - co będzie pozytywnym zaskoczeniem - dźwięk odbiega znacząco od konstrukcji wielokanałowych (na plus rzecz jasna). 

Amplituner DRA-800H w trakcie testów zaimponował szerokością sceny, z drugiej strony spójnością przekazu. Nic tak nie buduje klimatu jak dobrze brzmiący sprzęt, który potrafi oddać w pewnym zakresie klimat koncertu. Jest więc sporo dźwięku, które można uznać za spójne i wyważone w prezentacji, jednak nie pozbawione swoistej "naleciałości" polegającej na budowaniu przekazu mocnego, można napisać "z charakterem". DENON nie stosuje półśrodków w trakcie odtwarzania muzyki tak z plików jak i z TV (via HDMI). A im więcej się dzieje, tym amplituner więcej pokazuje w przekazie. Odtwarzając przy tym gatunki spokojniejsze (np.: Indy Rock) nie można narzekać na to, co słyszmy w naszych głośnikach. Nagle "zadziorność" jaką amplituner pokazywał w trakcie koncertów TOTO czy 10cc ucicha, a muzyka zdaje się płynąć spokojnie i bez zbędnej nerwowości. Nie dostajemy oszukiwanej "lampy", nie ma w tym wszystkim "audiofilskich sztuczek" i udawania, że sprzęt zaprowadzi nas do bram audiofilskiego raju. Nic z tych rzeczy! DRA-800H odda sumienie to, co zostało zarejestrowane w słuchanej muzyce, robiąc to przy okazji w taki sposób, że ciężko będzie zarzucić cokolwiek mając przy tym na uwadze ile kosztuje ten sprzęt i co w zamian dostajemy. Muzyce nie brakuje niczego, ale też pozbawiona jest nerwowości i przesadnej dynamiki z jaką spotykamy się w przypadku wielokanałowych konstrukcji. Firma DENON nie szukała cudownych rozwiązań w temacie brzmienia, oparła się o poprawę tego wszystkiego, czego brakowało zwolennikom konstrukcji stereofonicznych stykających się z wielokanałowymi amplitunerami. Jest więc ewolucja na duży plus, nie rewolucja i zdaniem osób słuchających w/w sprzęt z korzyścią dla słuchacza. Z jednej strony mamy kombajn świetnie wyposażony, z drugiej brzmienie "z charakterem", które w przypadku filmów czy co istotniejsze z muzyką live czy np.: rockową - potrafi zagrać bardzo dobrze. A kiedy przychodzi potrzeba na coś spokojniejszego - DENON nie zawiedzie i pokaże się z bardzo dobrej strony, dając popis brzmienia godny klasycznych rozwiązań stereo z segmentu Hi-Fi dostępnego dla zwykłego zjadacza parówek.

 

Nas najbardziej zaskoczył (na plus) z muzyką koncertową i filmową, nie zawiódł także w temacie muzyki z "drugiej strony bariery" i album HAEVN ze swoimi niuansami, i detalami brzmiał na tyle przekonywująco, że dało się zapomnieć o amplitunerze, a wręcz mówiliśmy o brzmieniu jak o klasycznym sprzęcie stereo, bez tych wszystkich dodatków w postaci przetworników czy portów HDMI. 

 

Jeśli ktoś poszukuje tego typu rozwiązań DENON DRA-800H można, a nawet należy sprawdzić w swoim systemie. Kwota jak za możliwości i samo brzmienie zaskakująco niska (ok. 2800 złotych), przy tym obsługa urządzenia oraz możliwości sieciowe na bardzo wysokim poziomie. Przez cały okres testu urządzenie działało stabilnie i ani razu nie doszło do zerwania połączenia z naszą siecią Wi-Fi. O tyle ważna informacja, że już kilka innych urządzeń audio działających w zasięgu naszej sieci potrafiło zgubić zasięg lub zrywać połączenie z siecią.

 

                     D_SDA_800H_gallery_4.thumb.png.985406e64976c8490b1249583b194c62.png     D_SDA_800H_gallery_6.thumb.png.e2bc3a007626b298c35a83b77a5920e0.png

     

                                                             D_DRA-800H_slider_1_eu.thumb.jpg.529196f293c49a6d211c36f82aeff477.jpg

 

 

AudioRecki

Za sprzęt do testów dziękujemy firmie AUDIOTRENDT z Krakowa.

https://audiotrendt.com.pl

 

Technicznie (w skrócie):

Dwukanałowy amplituner Hi-Fi z funkcjami sieciowymi o mocy 100 W na kanał (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, THD: 0,07%, 2 kanały)

Wejście gramofonowe Phono oraz korektor MM

Analogowe radio FM oraz cyfrowy moduł DAB+

Dźwięk w wysokiej rozdzielczości (192kHz / 24bit FLAC, WAV, ALAC i DSD 2.8 / 5.6MHz)

Obsługa Spotify, Amazon Music, TuneIn, Deezer.

Platforma HEOS multiroom do bezprzewodowego streamingu muzyki:

Kompatybilność z asystentami głosowymi Amazon Alexa, Google Assistant oraz Apple Siri

4K/60 Hz, HDR10, HLG, 4:4:4 colour resolution oraz BT.2020

Kompatybilność z Smart TV, HDMI-CEC

Analogowe i cyfrowe wejścia audio

Głośniki A / B oraz wyjście przedwzmacniacza Strefy 2

 

 

 • Like 1


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Sziget Festival line-up podany.

  Sziget Festival jest imprezą bogatą nie tylko kulturowo (ze względu na uczestników wydarzenia z praktycznie całego świata), ale jest imprezą nader bogatą od strony muzycznej. Motto imprezy powinno brzmieć "dla każdego (ucha) coś miłego". W tym roku line-up potwierdza charakter imprezy i już po pierwszej analizie listy zapowiedzianych artystów widać, że organizator nie ma zamiaru dokonywać zmian odnośnie różnorodności gatunków. Wracając do "spisu treści" artystów, którzy zaprezentują się w Budape

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy

  Dwie nowe płyty Davida Bowie’go.

  Davida Bowie’go nie ma z nami już cztery lata. Czas niestety w tym przypadku nie uleczył straty wspaniałego artysty, za to pozostały po nim wspaniałe utwory, bogata dyskografia i zapis wielu koncertów. Ale to nie wszystko, w czeluściach studia nagraniowego gdzieś na taśmach matkach zapewne kryją się perełki do tej pory nie publikowane, a warte odkrycia. Tak też jest i w tym przypadku, dzięki wytwórni Parlophone kilka tygodni temu został wydany pierwszy album. To tzw. "epka"  David Bowie "Is It A

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka

  Jean Michel Jarre z nowym projektem muzycznym opartym o SI

  Jean Michel Jarre to nie tylko wielki mistrz muzyki elektronicznej i człowiek, dzięki któremu ten gatunek muzyczny zyskał nowe oblicze i brzmienie. Do dziś jego najbardziej rozpoznawalne albumy cieszą się ogromną popularnością wśród fanów gatunku, a niektóre kompozycje bez trudu rozpoznawane są nawet przez osoby nie mające większego rozeznania w muzyce elektronicznej. J. M. Jarre to nieustanne źródło nowych pomysłów i kompozycji, które często zaskakują nawet fanów muzyka. W grudniu zeszłego roku

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka 3

  Gregory Porter. Fenomen muzyczny po raz dziewiąty już w kwietniu.

  Gregory Porter został okrzyknięty fenomenem muzycznym ostatnich lat. Jego debiut w postaci albumu "Water" z 2010 roku przyniósł artyście nominację do nagrody Grammy. Zgodnie z powiedzeniem "co się odwlecze..." trzeci album „Liquid Spirit”, nagrany w 2013 roku dla Blue Note Records, otrzymał Nagrodę Grammy 2014 w kategorii „Najlepszy Album Jazzowy”. Na poparcie tej nagrody przy okazji stał się jednym z najpopularniejszych albumów w sieci. Melomani korzystający ze streamingu jako źródła muzyki ods

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka

  ARMIA wydaje reedycje albumu „Pocałunek Mongolskiego Księcia”.

  Przez ostatnie dwie, trzy dekady na rynku wydawniczym pojawiało się sporo albumów ważnych, mniej ważnych i niezauważonych. W 2003 roku zespół ARMIA oddał w ręce swoich fanów album, który wielokrotnie był określany jako rewelacyjny powrót zespołu do swojej najlepszej formy muzycznej sprzed lat. „Pocałunek Mongolskiego Księcia” pokazał wszystkim, że był to powrót w naprawdę wielkim stylu, nieoczekiwany czy wręcz nawet z góry skazany na swoistą porażkę - okazał się pozytywnym zaskoczeniem. Poprzedn

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.