Jump to content

Denon DRA-800H. Czy amplitunery stereo wracają na dobre?

AudioRecki
AudioRecki

Firma DENON od lat znana jest z solidnych konstrukcji sprzętu stereo, bez względu na zawirowania i zmiany w samej firmie - DENON pozostaje dla wielu synonimem dobrej jakości i często przystępnej ceny.

Rzecz jasna na przestrzeni ostatnich lat tak produkty tej firmy (ale też i innych firm audio) jak i oferta zmieniały się w sposób diametralny. Firmy często ogłaszały definitywne rozstania z produktami stereo i zwiększenie udziału na rynku w kinie domowym... by po pewnym czasie wrócić z mniej lub bardziej udanymi konstrukcjami dwu kanałowymi.

DENON jako firma z jednej strony konsekwentnie rozbudowuje ofertę tak o "wszystko mające" amplitunery wielokanałowe, z drugiej nie zapomina o segmencie stereo tak dla zamożniejszych melomanów (ale bez przesady) jak i o tych, dla których muzyka ma towarzyszyć w ich codzienności, nie drenując kieszeni na zbędne fanaberie. W tym poszukiwaniu pogodzenia kilku światów wyłania się "nowy zawodnik" - amplituner stereo z funkcjami często nie mniejszymi niż wielokanałowe konstrukcje. I takim to produktem jest testowany przez nas DENON DRA-800H, który z jednej strony ma oferować ogromną funkcjonalność, z drugiej gwarantować doskonały stosunek jakości brzmienia do kwoty, za jaką przychodzi nam zapłacić za w/w sprzęt. Czy jest to możliwe? Powiedzieliśmy "sprawdzamy" i dzięki uprzejmości AUDIOTRENDT z Krakowa otrzymaliśmy do testów DRA-800H.

 

Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że DENON tworząc testowany amplituner stereo miał ułatwione zadanie w każdym możliwym zakresie. Z jednej strony ogromne doświadczenie w  projektowaniu sprzętu stereo, z drugiej przez ostatnie kilka lat firma dorobiła się naprawdę sporej ilości produktów wielokanałowych, które cechowały się takim wyposażeniem jak wbudowane najnowsze porty HDMI, świetne przetworniki C/A czy wbudowane układy oraz oprogramowanie odpowiedzialne za bezprzewodowy streaming muzyki. Można więc w temacie DRA-800H przyjąć bardzo skrótowo, że z klasycznego kina odjęto kilka końcówek odpowiedzialnych za napędzanie kolumn tylnych czy środkowej i wypuszczenie sprzętu jako produktu stereo - z myślą o tych, którym stereo wystarczy do szczęścia. I jest w tym duża ilość prawdy - lecz nie do końca, bo jednak producent zapewnia o "całkiem nowym opracowaniu całego urządzenia". Patrząc na to wszystko okiem klienta - czy to źle, kiedy poszukując sprawdzonych rozwiązań do tego cenionej marki, znajdujemy produkt nas interesujący, nawet jeśli miałby być oparty o już istniejące rozwiązania? Wręcz przeciwnie - dzięki temu każdy znajduje "coś dla siebie" - jak w przypadku w/w amplitunera stereo.

 

DRA-800H od strony funkcjonalnej i samego wyposażenia sprawia urządzenie, które spokojnie zastąpi kilka przy tym dając naprawdę świetną jakość dźwięku. I myliłby się każdy, kto sugerowałby "dobry dźwięk jedynie z telewizora". Otóż DENON tchnął sporą ilość życia w muzykę jaką możemy usłyszeć w tym amplitunerze i to bez względu na wybrane źródło dźwięku, a jest tych źródeł naprawdę sporo. otrzymujemy pełnowartościowy streamer zbudowany o HEOS. Rzecz jasna pełne wsparcie dla asystentów głosowych Amazon Alexa i Google Assistant (o Siri w naszym języku można zapomnieć - z oczywistych względów). Streamer oraz DAC zapewniają wsparcie formatów Hi-Res, a sygnał w tym przypadku odbywa się drogą bezprzewodową Wi-Fi. Dla maniaków dźwięku, dla których nie mniejsze znaczenie ma obraz informacją istotną może być  pełne wsparcie z sygnałami UltraHD (HDR10 i HLG) przy czym nie należy martwić się o ilość portów HDMI - tych nie powinno zabraknąć nawet w przypadku sporej ilości urządzeń korzystających z tego gniazda. HDMI w ilości 5 gniazd to w dzisiejszych czasach może nie rekord, ale na pewno spora ilość gniazd ułatwiająca życie.

Samo audio to dodatkowo aż trzy wejścia cyfrowe, dwa analogowe oraz wbudowany wzmacniacz phono wspierający wkładki MM. Komu będzie mało wrażeń w temacie niskich dźwięków może do swojego zestawu podłączyć dwa subwoofery (aktywnych), a także otrzymujemy wyjście pre-out (druga strefa). Wbudowany wzmacniacz wg. producenta może pochwalić się wzmacniaczami dającymi aż 100 watów na kanał. 

 

A co w temacie brzmienia. Tutaj można by ubrać to w słowa, że nic tak nie cieszy jak świadomy wybór i subiektywna ocena wg. własnych kryteriów i co najważniejsze - potrzeb. Bo z jednej strony otrzymujemy sprzęt przypominający wyposażeniem wielokanałowy amplituner kina, z drugiej - co będzie pozytywnym zaskoczeniem - dźwięk odbiega znacząco od konstrukcji wielokanałowych (na plus rzecz jasna). 

Amplituner DRA-800H w trakcie testów zaimponował szerokością sceny, z drugiej strony spójnością przekazu. Nic tak nie buduje klimatu jak dobrze brzmiący sprzęt, który potrafi oddać w pewnym zakresie klimat koncertu. Jest więc sporo dźwięku, które można uznać za spójne i wyważone w prezentacji, jednak nie pozbawione swoistej "naleciałości" polegającej na budowaniu przekazu mocnego, można napisać "z charakterem". DENON nie stosuje półśrodków w trakcie odtwarzania muzyki tak z plików jak i z TV (via HDMI). A im więcej się dzieje, tym amplituner więcej pokazuje w przekazie. Odtwarzając przy tym gatunki spokojniejsze (np.: Indy Rock) nie można narzekać na to, co słyszmy w naszych głośnikach. Nagle "zadziorność" jaką amplituner pokazywał w trakcie koncertów TOTO czy 10cc ucicha, a muzyka zdaje się płynąć spokojnie i bez zbędnej nerwowości. Nie dostajemy oszukiwanej "lampy", nie ma w tym wszystkim "audiofilskich sztuczek" i udawania, że sprzęt zaprowadzi nas do bram audiofilskiego raju. Nic z tych rzeczy! DRA-800H odda sumienie to, co zostało zarejestrowane w słuchanej muzyce, robiąc to przy okazji w taki sposób, że ciężko będzie zarzucić cokolwiek mając przy tym na uwadze ile kosztuje ten sprzęt i co w zamian dostajemy. Muzyce nie brakuje niczego, ale też pozbawiona jest nerwowości i przesadnej dynamiki z jaką spotykamy się w przypadku wielokanałowych konstrukcji. Firma DENON nie szukała cudownych rozwiązań w temacie brzmienia, oparła się o poprawę tego wszystkiego, czego brakowało zwolennikom konstrukcji stereofonicznych stykających się z wielokanałowymi amplitunerami. Jest więc ewolucja na duży plus, nie rewolucja i zdaniem osób słuchających w/w sprzęt z korzyścią dla słuchacza. Z jednej strony mamy kombajn świetnie wyposażony, z drugiej brzmienie "z charakterem", które w przypadku filmów czy co istotniejsze z muzyką live czy np.: rockową - potrafi zagrać bardzo dobrze. A kiedy przychodzi potrzeba na coś spokojniejszego - DENON nie zawiedzie i pokaże się z bardzo dobrej strony, dając popis brzmienia godny klasycznych rozwiązań stereo z segmentu Hi-Fi dostępnego dla zwykłego zjadacza parówek.

 

Nas najbardziej zaskoczył (na plus) z muzyką koncertową i filmową, nie zawiódł także w temacie muzyki z "drugiej strony bariery" i album HAEVN ze swoimi niuansami, i detalami brzmiał na tyle przekonywująco, że dało się zapomnieć o amplitunerze, a wręcz mówiliśmy o brzmieniu jak o klasycznym sprzęcie stereo, bez tych wszystkich dodatków w postaci przetworników czy portów HDMI. 

 

Jeśli ktoś poszukuje tego typu rozwiązań DENON DRA-800H można, a nawet należy sprawdzić w swoim systemie. Kwota jak za możliwości i samo brzmienie zaskakująco niska (ok. 2800 złotych), przy tym obsługa urządzenia oraz możliwości sieciowe na bardzo wysokim poziomie. Przez cały okres testu urządzenie działało stabilnie i ani razu nie doszło do zerwania połączenia z naszą siecią Wi-Fi. O tyle ważna informacja, że już kilka innych urządzeń audio działających w zasięgu naszej sieci potrafiło zgubić zasięg lub zrywać połączenie z siecią.

 

                     D_SDA_800H_gallery_4.thumb.png.985406e64976c8490b1249583b194c62.png     D_SDA_800H_gallery_6.thumb.png.e2bc3a007626b298c35a83b77a5920e0.png

     

                                                             D_DRA-800H_slider_1_eu.thumb.jpg.529196f293c49a6d211c36f82aeff477.jpg

 

 

AudioRecki

Za sprzęt do testów dziękujemy firmie AUDIOTRENDT z Krakowa.

https://audiotrendt.com.pl

 

Technicznie (w skrócie):

Dwukanałowy amplituner Hi-Fi z funkcjami sieciowymi o mocy 100 W na kanał (8 ohm, 20 Hz - 20 kHz, THD: 0,07%, 2 kanały)

Wejście gramofonowe Phono oraz korektor MM

Analogowe radio FM oraz cyfrowy moduł DAB+

Dźwięk w wysokiej rozdzielczości (192kHz / 24bit FLAC, WAV, ALAC i DSD 2.8 / 5.6MHz)

Obsługa Spotify, Amazon Music, TuneIn, Deezer.

Platforma HEOS multiroom do bezprzewodowego streamingu muzyki:

Kompatybilność z asystentami głosowymi Amazon Alexa, Google Assistant oraz Apple Siri

4K/60 Hz, HDR10, HLG, 4:4:4 colour resolution oraz BT.2020

Kompatybilność z Smart TV, HDMI-CEC

Analogowe i cyfrowe wejścia audio

Głośniki A / B oraz wyjście przedwzmacniacza Strefy 2

 

 

 • Like 1


User Feedback

Recommended Comments

15 godzin temu, Pakol napisał:

Z jakimi monitorami dobrze by ten amplituner Denona zagrał?

Jak duży metraż? Jaki rodzaj muzyki?

Share this comment


Link to comment
Share on other sites

Mały pokój 10 m-normalnie tragedia-i dlatego myślę o monitorach i to jeszcze z wydechem z przodu.Moja uwaga na razie skierowana jest na Cambridge SX 60 czy Aeromaxy 2, Elac Debut B6 .2, Focal Chorus 706 lub Chora 806,Pylon Audio Ruby,Opal lub Diamond.Jedynie Opale mają wydech z tyłu.Muzykę słucham bardzo szeroko,od rocka,metalu,alternatywy po przez elektronikę,pop czy nawet jazz.Przede wszystkim zależy mi na fajnej scenie z szczegółami.Chciałbym posłuchać swojej muzyki i odkryć w nagraniach rzeczy,których wcześniej nie słyszałem(przedtem amplituner 5.1 Yamahy + Eltaxy Universe 5.0 i subwoofer Yamaha Sw 011).Kiedyś nastawiłem sie na kino domowe i filmy teraz chcę kompromisu między kinem domowym(bo lubię koncerty na blue rayu) a stereo.Właśnie obecny Denon DRA 800H czy Marantz NR1200 biorę pod uwagę,chyba że ktoś poleci mi inne fajniejsze rozwiązanie.

Edited by Pakol

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Głośniki instalacyjne MELODIKA. Muzyka wprost ze ściany.

  Sporo czasu minęło od czasu odsłuchu głośników Melodika oznaczonych symbolem BLI6 LCR. Model ten miał swoją pierwszą prezentacje nie tak dawno (2018) i już w jej trakcie na Audio Video Show (jeszcze jako prototyp) zyskały pochlebne opinie. Czym jest tak naprawdę głośnik instalacyjny każdy, nawet średnio zainteresowany sprzętem meloman doskonale wie. Audiofile, którzy każdy możliwy przewód mają rozpracowany aż do samego atomu - tym bardziej mają wiedzę z czym się "je", lub dokładniej - do cz

  AudioRecki
  AudioRecki
  Kolumny

  Audio Technica AT-LP120XUSB

  O ile mnie pamięć nie myli obiekt dzisiejszej recenzji jest bodajże pierwszą konstrukcją o napędzie bezpośrednim jaka do tej pory zagościła w naszej redakcji. Oczywiście na samym forum frakcja akolitów czysto vintage’owych, bądź stanowiących raz mniej, raz bardziej udane wariacje na temat kultowych Technicsów jest nad wyraz aktywna, jednak na same testy nic takowego do nas nie dotarło. Co ciekawe, nawet w pełni zautomatyzowana Audio-Technica AT-LP3 posiadała napęd paskowy. Kiedyś jednak musi być

  Fr@ntz
  [email protected]
  Źródła

  E#mc2 ponownie podbije nasze serca!

  Czas płynie, a jak głosi mądre przysłowie... historia lubi się powtarzać. Tak było w latach 80 ubiegłego wieku, tak jak się okazało jest i teraz. Ale zacznijmy od początku. Album "Ogród Króla Świtu" w dniu swojej premiery okazał się niesamowitym sukcesem, czym zaskoczył mistrza elektroniki i dał paliwo do dalszego działania. Jak "wieść gminna niesie" wtedy to właśnie Piotr Nagłowski zaproponował wydanie singla, który w swym przekazie miał być wprost promocją i zapowiedzią drugiego albumu. Na wyd

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy

  Slayer "Repentless Killogy" już w listopadzie!

  "Repentless" zespołu Slayer rodził się w bólach. Fani oczekiwali czegoś mocnego, czasem ponad wręcz realną ocenę dokonań zespołu z ostatnich dwóch dekad. Kiedy w 2015 roku na rynku ukazał się "Repentless" od razu pojawiły się głosy zawodu, w dużej mierze oparte o osobiste sympatie do poszczególnych członków zespołu. Zmiany w kapeli (zresztą nie tylko tej) to rzecz czasem nieodzowna, tym bardziej kiedy obejmuje śmierć któregoś z członków zespołu, a tak było w przypadku Slayer. Kiedy w 2013 roku J

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka

  Muniek Staszczyk z solowym albumem "Syn Miasta"

  Kiedy w październiku 2017 roku (to już równe 2 lata) Muniek ogłosił zawieszenie działalności zespołu T.Love, fani nie kryli z jednej strony smutku, z drugiej było to niemałe zaskoczenie. Tym bardziej mając w pamięci, że na jesieni 2016 roku ukazał się kolejny studyjny album grupy o nazwie... "T.Love". Jak ktoś powiedział "przyroda nie znosi próżni", obecnie Muniek Staszczyk skupił się na solowej karierze, co w efekcie końcowym przyniosło na rynek wydawniczy nowy (oczywiście solowy) album Muńka -

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.