Ten gigant ze stajni Denona otwiera nowy rozdział w nieustającym wyścigu zbrojeń pomiędzy największymi producentami potężnych wzmacniaczy.
Denon kontratakuje. Po tym jak jego japoński rywal Onkyo przytarł mu mocno nosa w 2007 roku, a w wyścigu po laur producenta najnowocześniejszych wzmacniaczy i amplitunerów wyprzedziły go Yamaha i Pioneer, nie wspominając już o presji ze strony Marantza, Denon zaprezentował swoje najnowsze dzieło – AVC-A1HD, czyli potężny wzmacniacz zintegrowany THX Ultra2 z rozbudowanymi funkcjami sieciowymi (obsługa sieci bezprzewodowych 802,11b/g oraz Ethernetu), którym chce zdominować ten prestiżowy rynek.
Jest to wielki (i to naprawdę wielki, choć z drugiej strony nie aż tak bardzo ciężki) wielokanałowy wzmacniacz, potrafiący obsłużyć wiele źródeł analogowych i cyfrowych oraz dostarczyć dźwięk o dużej mocy do dowolnego zestawu kolumn. Wyposażono go też w systemy przetwarzania obrazu HD i automatycznej konfiguracji, potrafi pracować w Sieci, obsługuje internetowe radio i może współpracować z praktycznie każdym iPodem czy odtwarzaczem MP3 dostępnym na rynku. Wszystko to sprawia, że przynajmniej na papierze mamy do czynienia z bardzo wszechstronnym urządzeniem, mogącym stanowić serce rozbudowanego systemu domowej rozrywki. Do tego dochodzi obietnica najwyższej jakości dźwięku z wielokanałowych ścieżek zapisanych na płytach Blu-ray i DVD.
AVC-A1HD wyposażono w najnowszą wersję układu skalującego Realta SXT2 HQV, a dzięki interfejsowi HDMI v1.3a potrafi on również dekodować dźwięk w bezstratnych formatach TrueHD i DTS-HD MA. Do tego dochodzą wszystkie nowe funkcje udostępniane przez HDMI v1.3, jak chociażby automatyczna synchronizacja dialogów, Deep Color, większa głębia bitowa, rozszerzona przestrzeń kolorów xvYCC oraz skalowanie sygnałów z wszystkich wejść do formatu 1080p.
Wzmacniacz pełni rolę huba HDMI dzięki sześciu wejściom oraz dwóm wyjściom (chociaż, szczerze mówiąc, wolelibyśmy więcej tych ostatnich) i potrafi bez żadnego dodatkowego przetwarzania przesłać sygnał 1080p24. Na tym nie kończy się lista możliwości nowej implementacji HDMI – ich wykorzystanie będzie zależało od dalszego rozwoju formatów wideo.
UZBROJONY I NIEBEZPIECZNY
Ten potwór oferuje aż 12 wejść audio przedwzmacniacza oraz dwa wyjścia. Ci, którzy nie posiadają pełnego systemu surround 9.3 w swoim salonie (czyli większość z nas), być może będą zainteresowani możliwością zasilenia do czterech osobnych stref z czterech różnych źródeł, z uwzględnieniem ograniczeń dotyczących liczby kanałów dostępnych w dodatkowych strefach. Podawana przez producenta moc wynosi 200W na kanał w trybie stereo, jednak, jak to zazwyczaj bywa, w bloku zasilacza dochodzi do zniekształceń, co ogranicza moc przy zasilaniu większej liczby kanałów.
W naszym laboratorium zmierzyliśmy moc w trybie stereo na poziomie 200W, chociaż przy aktywnych pięciu kanałach wartość ta spada do 158W na kanał.
Tak czy inaczej, jest to ogromna moc, za którą odpowiada układ zasilania oparty na potężnym transformatorze toroidalnym i symetrycznych obwodach w konfiguracji dual-mono. Nie zapomniano też o wewnętrznych wzmocnieniach, mających na celu ograniczenie zniekształceń. System ten, co może się wydać zaskakujące, sprawdza się wyjątkowo dobrze, a naszą opinię opieramy nie tylko na tym modelu, ale również na doświadczeniach z wcześniejszymi urządzeniami wyposażonymi w ten system.
KSZTAŁT FALI
Pod wieloma względami AVC-A1HD wydaje się aż do bólu konwencjonalny. Na pierwszy rzut oka, i to pomimo atrakcyjnego wizualnie, wygiętego kształtu przedniego panelu, nowy Denon wygląda dość podobnie do swoich hi-endowych poprzedników, chociażby do AVC-A1XV. Nie wyposażono go też w najnowszy system przetwarzania dźwięku THX Ultra2 Plus i związane z tym korzyści, z których mogliby skorzystać najbardziej zagorzali kinomaniacy. Jednak tylny panel przeorganizowano w celu zapewnienia większej czytelności, a stare, wysłużone i niezgrabne menu ekranowe zastąpiono czymś bardziej współczesnym – prawdziwym graficznym interfejsem użytkownika (GUI). Wymaga on nieco przyzwyczajenia, ale dzięki rozbudowanemu systemowi menu i precyzyjnym opisom jest praktyczniejszy i dostarcza znacznie więcej informacji.
W pudle znajdziemy też dwa piloty – jeden do obsługi strefy głównej, a drugi, nieco uproszczony, do obsługi strefy drugiej. Główny pilot to konstrukcja elektroluminescencyjna z dotykowym ekranem, ale jego wyświetlacz wygląda dość blado, a ikony graficzne nie są zbyt czytelne. Poprzednie wersje sterowników prezentowały się naszym zdaniem lepiej.
Podobnie jak w przypadku innych wzmacniaczy tej klasy, przyzwyczajenie się do AVC-A1HD zabiera trochę czasu. Jest to ogromny, niezgrabny potwór, który zajmuje mnóstwo miejsca, a jego wysokość sprawia, że nie wszędzie da się go postawić. GUI to krok w dobrym kierunku, ale ceną jest wydłużony okres aklimatyzacji. Jest to wzmacniacz, który może wzbudzić strach u starszych ludzi, wywołać panikę wśród dzieci i zwierząt domowych. Do tego nawet doświadczeni użytkownicy będą musieli poświęcić trochę czasu, aby nauczyć się wykorzystywać wszystkie jego możliwości. Dlatego jeżeli ktoś preferuje raczej te urządzenia, które wystarczy tylko podłączyć, to prawdopodobnie nie jest to model dla niego.
Oczywiście są granice tego, co jest możliwe. Na przykład nie da się wykorzystać Denona do konwersji sygnału HDMI na postać analogową (Component, S-Video czy Composite, chociaż należałoby się zastanowić, kto chciałby z czegoś takiego korzystać, mając do dyspozycji tyle wejść HDMI), a kiedy korzystamy ze złącza Component Video, w strefie drugiej nie mamy ekranowego menu. Do tego w niektórych trybach THX – Ultra 2 Cinema, Muisc i Games – oprócz standardowych głośników surround niezbędne są głośniki tylne. Konieczne jest również szerokopasmowe łącze internetowe (przewodowe lub bezprzewodowe), jeśli chcemy skorzystać z internetowego radia, o ile oczywiście odpowiada nam tak kiepska jakość dźwięku.
W DZIAŁANIU
Jest to potężny wzmacniacz, grający z łatwością i bardzo transparentnie nawet przy dużych poziomach głośności, a na dodatek potrafi współpracować z kolumnami, które w normalnych warunkach niełatwo zadowolić – na przykład Yamahami z serii Soavo czy Monitor Audio Precision.
Doskonale też działa w zestawieniu ze źródłami HD. Podłączyliśmy do niego odtwarzacz HD DVD Toshiby – wiemy, że technologia ta jest na wymarciu, ale nie podzieliła jeszcze losów VHS – i dźwięk Dolby TrueHD powalił nas na kolana. Denon brzmiał w sposób nieco bardziej cywilizowany i zdyscyplinowany, niż się spodziewaliśmy, ale nie brakowało mu płynności czy dynamiki. Podobne efekty można uzyskać z płyt Blu-ray.
Przetestowaliśmy też sygnał HD 720p z dekodera satelitarnego i również w tym wypadku efekt był znakomity – obraz był nieskazitelny i szczegółowy, a pojawiające się okazjonalnie artefakty ruchu nie pochodziły z dekodera ani samego sygnału.
Jeśli chodzi o muzykę, to Denon, podobnie jak jego liczni konkurenci, wychodzi naprzeciw pokoleniu iPoda. Tym samym AVC-A1HD zawiera algorytmy "odzyskujące" utracone elementy w skompresowanych plikach audio, jednak nie należy się spodziewać po takich sztuczkach zbyt wiele. Jeśli jakaś informacja w sygnale muzycznym została utracona, to nie uda się jej wiernie odtworzyć, chociaż zastosowany tu system zapewnia muzyczne doznania, które można uznać za całkiem przyjemne. Niemniej nie da się uzyskać wrażenia dużej rozdzielczości, co jest typowym problemem stratnych formatów kompresji i nagrania AAC 256k z iPoda brzmiały gorzej niż oryginały.
Denon świetnie za to radzi sobie z płytami CD i SACD (skorzystaliśmy z odtwarzacza SACD Denon DCD-SA1). Podobnie jak wyższej klasy wzmacniacze z serii AVR, AVC-A1HD jest wyposażony w złącze Denon Link, które umożliwia bezpośrednie przesłanie sygnału SACD w postaci cyfrowej do konwersji cyfrowo-analogowej we wzmacniaczu. Jest to optymalne rozwiązanie i należy z niego korzystać, o ile tylko pozwala na to nasz odtwarzacz, gdyż uzyskany w ten sposób dźwięk charakteryzuje się niezwykłą wręcz stabilnością i czystością.
Jakość brzmienia nie dorównuje co prawda dwukanałowemu wzmacniaczowi PMA-SA1, ale należy pamiętać, że jest on o wiele droższy i nie oferuje tylu zaawansowanych funkcji co AVC-A1HD.
PRODUKT Denon AVC-A1HD
RODZAJ Wzmacniacz AV
CENA 19.995 zł
KONTAKT www.denon.pl
Więcej artykułów na http://www.hfc.com.pl/
Artykuł pochodzi z "Hi-Fi Choice & Home Cinema" nr. 9/08