Skocz do zawartości
IGNORED

23mkw kino + stereo potrzebna pomoc od podstaw.


Gość cycus12

Rekomendowane odpowiedzi

Gość cycus12

(Konto usunięte)

Witajcie

 

jestem w trakcie budowy domu i powoli muszę pomyśleć nad pomieszczaniem audio – wideo, wybrałem pokój na piętrze na końcu budynku. Trzy ściany zewnętrzne, ponad połowa ściany wewnętrznej ma bufor w postaci pomieszczeń gospodarczych (czytać cichych).

 

Podłoga to monolit (wylewka), ściany gazobeton (ściany zewnętrzne ocieplone styropianem). Sufit teoretycznie płyta gipsowa. Powierzchnia około 23mkw (według projektu 374 x 593, realnie będzie minimalnie większe).

 

Pomieszczenie ma służyć wyłącznie do odsłuchu stereo i jako kino (albo siedzenia w ciszy z książką). Chciałbym się dowiedzieć na co mam zwróć uwagę jeszcze na etapie budowy samego budynku, co na tym etapie mogę zrobić (lub wręcz muszę).

 

Na chwilę obecną uwzględniłem osobne zasilanie pokoju z podziałem na oświetlanie i gniazda zasilające. Co jeszcze ?

 

61mckjk5ogll.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

Cóż widzę że wszyscy się zawinęli i coraz to trudniej o pomoc na tym forum. Poszukałem samemu i oto jakie wyciągnąłem wnioski. Jeśli się gdzieś mylę a ktoś ma chęci i wiedzę to proszę o korektę.

  • Proporcje pomieszczenia – nie znam jeszcze dokładnych wymiarów ale z uśrednionych wynika że do to ani ideał ani tragedia..
  • Izolacja pomieszczenia – w moim przypadku zbędna (chyba że okolice drzwi)
  • lokalizacja okien i drzwi – prawie dobre, na oknach będą duże ciężkie kotary (albo na całej tylnej ścianie) zaś drzwi są w tylnej części i nie w narożniku
  • podłoga – dobra
  • ściany – średnio, zalecałoby się np. płyty gipsowe
  • sufit – dobrze (płyty gipsowe + wełna mineralna)

Dodatkowo do pomieszczenia muszę zaaplikować:

  • Gruby dywan, tylko nie wiem jaki dokładnie spotkałem się z rożnymi wersjami
  • W rogach pomieszczenia zbudować basstrapy (planuje trójkątne)
  • Kotary lub inne elementy maskujące w oknach (zwłaszcza tylnym)
  • Na ścianach bocznych jakieś rozpraszacze
  • Lekkie „aranżacje” na suficie

Ponieważ do dokładnej aranżacji jest potrzebny pomiar to moja budowa zakończy się na basstrapach (które jak rozumiem i tak są koniecznością), jako elementy rozpraszające zostaną użyte kwiaty i inne bibeloty, jakieś obrazy, książki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proporcje pomieszczenia – nie znam jeszcze dokładnych wymiarów ale z uśrednionych wynika że do to ani ideał ani tragedia..

 

Skoro masz co masz, to można to pominąć.

 

Izolacja pomieszczenia – w moim przypadku zbędna (chyba że okolice drzwi)

 

Spokojnie bas się ładnie rozchodzi po betonowych konstrukcjach :) Ale izolacja drzwi będzie jak najbardziej wskazana.

 

lokalizacja okien i drzwi – prawie dobre, na oknach będą duże ciężkie kotary (albo na całej tylnej ścianie) zaś drzwi są w tylnej części i nie w narożniku

 

Tylne oraz prawe przednie okno w pokoju odsłuchowym nie jest tym czego najbardziej będziesz potrzebował. Kwestia izolacyjności, swobody aranżacji itd. Generalnie kup paletę gazo betonu czy coś :) i zamuruj.

 

 

podłoga – dobra

ściany – średnio, zalecałoby się np. płyty gipsowe

 

Jest jak jest można robić pływającą podłogę ale na to moim zdaniem za późno i koszty nie małe.

 

sufit – dobrze (płyty gipsowe + wełna mineralna)

 

Z tym to akurat to się okaże, ludzie upodobali sobie pokoje na poddaszach które nie są najlepszym wyborem. Właśnie przez wspomniane płyty kartonowo gipsowe i wełnę pod nimi.

 

Gruby dywan, tylko nie wiem jaki dokładnie spotkałem się z rożnymi wersjami

 

Duży i gruby nie zaszkodzi

 

W rogach pomieszczenia zbudować basstrapy (planuje trójkątne)

 

Kształt to mogą mieć dowolny, byle były w odpowiednich miejscach i wloty były na odpowiedniej wysokości

 

Na ścianach bocznych jakieś rozpraszacze

Lekkie „aranżacje” na suficie

 

Klasyka gatunku kup zrób największe i najgłębsze jakie Cię stać i źle z tego tytułu nie będzie.

 

Ponieważ do dokładnej aranżacji jest potrzebny pomiar to moja budowa zakończy się na basstrapach (które jak rozumiem i tak są koniecznością), jako elementy rozpraszające zostaną użyte kwiaty i inne bibeloty, jakieś obrazy, książki.

 

Najpierw to określ akustycznie swoje pomieszczenie (pomiary) zbudujesz odpowiednią ilość rezonatorów. Poszukasz odpowiedniego miejsca dla kolumn i sweet pointu. Potem zacznij myśleć o dyfuzorach bo to jedyny sensowny rozpraszacz no półwalce itd również.

Kwiaty, bibeloty, obrazy i książki polecam do salonu czy gabinetu. Do rozpraszania to się słabo nadaje.

 

Czyli, pomiar, określenie modów znalezienie miejsca dla kolumn z uwzględnieniem pomieszczenia. W zależności od okien itd. Osobiście uważam że budowanie okna które będziesz później maskował, przysłaniał mija się z celem.

 

W później po kolei robisz bas trapy polecam na początek tanie z płyty wolno stojące. Chyba że masz na tyle doświadczenia że wiesz co i jak. Bo niwelując największe zafalowania na basie charakterystyka może się istotnie zmienić. Jak już okiełznasz pasmo 10Hz-200Hz (realnie 35-200) choć jeśli to poddasze to możesz nie mieć dużych problemów z basem a bardziej z jego brakiem.

 

Potem walka z falą bezpośrednio odbitą w osi, która powoduje zafalowania na charakterystyce. Względnym rozwiązaniem jest panel w osi kolumny, który jest możliwie daleko od ściany.

 

Potem dyfuzory pierwsze odbicia, tylna ściana, sufi, trochę paneli pochłaniających i będzie ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

Skoro masz co masz, to można to pominąć.

przekopałem jeszcze plany starałem się coś przestawić lub znaleźć inne pomieszczanie, niestety :( martwi mnie jeszcze jego szerokość..

 

Spokojnie bas się ładnie rozchodzi po betonowych konstrukcjach :) Ale izolacja drzwi będzie jak najbardziej wskazana.

ale nikomu to nie będzie przeskdzać :) po za tym nie jestem fanem głośnego słuchania, podstawa to by mi nikt nie przeszkadzał a tu faktycznie drzwi są są słabym punktem.

 

Tylne oraz prawe przednie okno w pokoju odsłuchowym nie jest tym czego najbardziej będziesz potrzebował. Kwestia izolacyjności, swobody aranżacji itd. Generalnie kup paletę gazo betonu czy coś :) i zamuruj.

to są okna od podwórka, nie ma tam hałasu od którego trzeba się izolować (i nigdy nie będzie), okna muszą pozostać jest to jedyne pomieszczanie od wschodniej strony a ja mam storczyki. Dlatego albo konkretne zasłony kotary albo ustroje na rolkach.

 

Z tym to akurat to się okaże, ludzie upodobali sobie pokoje na poddaszach które nie są najlepszym wyborem. Właśnie przez wspomniane płyty kartonowo gipsowe i wełnę pod nimi.

to co sugerujesz ? wszystko co czytałem właśnie doradzali takie konstrukcje. Niestety piwnicy nie mam :( zrobić coś betonowego ?

 

Duży i gruby nie zaszkodzi

gładki czy bardziej frędzlowaty ?

 

Kształt to mogą mieć dowolny, byle były w odpowiednich miejscach i wloty były na odpowiedniej wysokości

myślałem dać je na całej wysokości pomieszczenia, wlot ? niezbyt rozumiem

 

W później po kolei robisz bas trapy polecam na początek tanie z płyty wolno stojące. Chyba że masz na tyle doświadczenia że wiesz co i jak. Bo niwelując największe zafalowania na basie charakterystyka może się istotnie zmienić. Jak już okiełznasz pasmo 10Hz-200Hz (realnie 35-200) choć jeśli to poddasze to możesz nie mieć dużych problemów z basem a bardziej z jego brakiem.

to nie jest poddasze tylko normalne piętro. Nad nimi znajduje się dopiero "poddasze" ale nie jest zagospodarowane. A z brakiem basu i owszem borykam się w obecnej lokalizacji.

 

Potem zacznij myśleć o dyfuzorach bo to jedyny sensowny rozpraszacz no półwalce itd również.

Kwiaty, bibeloty, obrazy i książki polecam do salonu czy gabinetu. Do rozpraszania to się słabo nadaje.

jak się czyta to tak ładnie to wygląda...

 

co do okien to rozumiem ale o ile w kinie faktycznie będzie 100% zasłonięcie to przy stereo niechałbym siedzieć w ciemnicy przy sztucznym oświetleniu. Po analizie ustawień kolumn przesunąłem drzwi bardziej w kierunku środka pokoju, więcej niestety nie jestem w stanie zrobić.

 

qrde nie napała mnie to optymizmem ... ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co sugerujesz ? wszystko co czytałem właśnie doradzali takie konstrukcje. Niestety piwnicy nie mam :( zrobić coś betonowego ?

 

Jeśli jest to klasyczny sześcian to nic puki co nie ruszaj. Taka ilość kg i wełny nie powinna szkodzić nadmiernie.

 

myślałem dać je na całej wysokości pomieszczenia, wlot ? niezbyt rozumiem

 

Widzisz miejsce rezonatora nie zawsze jest w rogu. Dokładnie to jego wlot pracuje i on powinien być umieszczony w odpowiednim miejscu w zależności od rodzaju rezonansu. Ja mówię cały czas o RH chyba że Ty masz na myśli tzw corner trapy.

 

Po analizie ustawień kolumn przesunąłem drzwi bardziej w kierunku środka pokoju, więcej niestety nie jestem w stanie zrobić.

 

Dla mnie miejsce drzwi było ok. Kolumny powinny stać na krótszej ścianie, która jest dalej od drzwi. Choć powinny jest nadużyciem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

Jeśli jest to klasyczny sześcian to nic puki co nie ruszaj. Taka ilość kg i wełny nie powinna szkodzić nadmiernie.

sufit składa się z krokwi do nich przymocowana jest płyta gipsowa na której znajdzie się 25-30 cm wełny hydrofobizowanaej. potem jest pusta przestrzeń i dach. Zostawić tak ? tego jeszcze nie ma i mogę wprowadzić zmiany. Zakrzywienie sufitu też nie stanowi problemu, z tego co czytałem powinno to być 4-5% ale co w która stronę.. już nie napisali.

 

Wysokość pomieszczenia też zostaje jeszcze do ustalenia, myślałem zrobić wysokie ale z różnymi teoriami się spotkałem.

 

Dla mnie miejsce drzwi było ok. Kolumny powinny stać na krótszej ścianie, która jest dalej od drzwi. Choć powinny jest nadużyciem :)

i taki właśnie jest plan, dlatego okno wylatuje, Drzwi przesunąłem ponieważ nie wiem jak wyjdzie dokładnie ustawianie kolumn i kanapy, w nowym układzie mam większe pole do manewrowania kolumnami efektowymi.

 

Widzisz miejsce rezonatora nie zawsze jest w rogu. Dokładnie to jego wlot pracuje i on powinien być umieszczony w odpowiednim miejscu w zależności od rodzaju rezonansu. Ja mówię cały czas o RH chyba że Ty masz na myśli tzw corner trapy.

nie zagłębiałem się jeszcze w tą stronę za bardzo. Sugerowałem się tym:

adaptacja7.jpg

 

1. Basstrapy.

2. Rozpraszacze.

3. Ruchome rozpraszacze lub absorbery.

4. Pułapki basowe - rezonatory.

 

Z tego chciałem zrealizować 1 i 2 bo wedle wszystkich wzorów są to "pewniaki"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Brązowe pudełka to RH

Skośne w rogach to tzw corner trapy płyta na skos i wełna

czarne kolumny

czarne linie odbicia

czarne strzałki efekt SBIR fala odbita od ściany i nakładająca się na generowaną falę z głośnika (w uproszczeniu)

brązowo białe prostokąty dyfuzory

żółte to wełna mineralna lub jakiś odpowiednik materiału tłumiącego.

 

do tego dywan ogarnąć sufit i powinno styknąć

 

Wybacz za formę i stylistykę jest późno i idę spać

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cycus12

(Konto usunięte)

A mógłbyś rozwinąć skrót RH ?

 

Ogólnie jestem świadomy że trzeba unikać znoszenia się fal, wiem też że trzeba uważać by za dużo nie zniwelować i bezpieczniej jest rozpraszać niż pochłaniać. Dlatego samemu chcę wykonać podstawę czyli rogi, środek (ściany), plecy a do dalszych prac szeroko uśmiechnąć się do kogoś z forum by wpadł na kawę / piwko zrobił pomiary i doradził co trzeba :)

 

Ale do tego lekko jeszcze 2-3 miesiące albo i więcej, na dzień dzisiejszy ważniejszy jest sufit, z czego i jak go zrobić by było dobrze.

 

Optycznie to pomieszczenie wydaje mi się strasznie małe, jakąś mi się to nie widzi, zwłaszcza żę głośniki do małych nie należą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.