Skocz do zawartości
IGNORED

Budowa kolumny


sopal1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zbudować kolumny glosnikowe. Kolumny maja byc dla kumpla- fana Techno, zalozenie proste: duzo basu i glosno, tak ze 150W, jakość dzwieku schodzi w tym przypadku na plan drugi. Czy ktos moglby mi podac jakie w przyblizeniu powinny byc wymiary skrzynek do glosnikow i jakie zastosowac, chodzi o uklad 2 glosniki( tweeter i sredni), plus jako zwrotnica kondensator na Tweeterze (jaka pojemnosc?) oraz bardzo bym prosil o podanie modeli glosnikow wedlug was najlepszych.. Z gory dziekuje za pomoc wszelkie zyczliwe osoby i pozdrawiam 3mta sie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

======

 

polecam najlepiej konstrukcję 3 drożną lub 2,5 drożną opartą o głośnik basowy minimum 25 cm z Qtc około 0,4 wtedy paczka wychodzi w miarę przystępnie w stosunku do Vas. tzn 1:1 bez podbarwiania a charakterystyka impulsowa także jest powiedzmy przyzwoita. zazwyczaj przy strojeniu wedle QB3 to w przybliżeniu Fs = f3 i tym sposobem mozna nawet uzyskać do 35 Hz przy dobrym głośniku z ciśnieniem około 90dB /1m

 

do konsrukcji 2,5 potrzebowałbyś dobrego głośnika wysokotonowego przynajmniej 120W/4,5 kHz

natomiast do trójdrożnej może być juz 110W/5kHz dlatego że głosnikiem średnioniskotonowym podciągasz wyżej pasmo. Zazwyczaj można tu użyć zwykłego średnio- niskotonowca o średnicy 13-15 cm wbudowanego w osobną komorę wytłumioną oczywiście.

 

najlepiej to zwrotnice kupić gotowe - jeśli chcesz to Visaton robi gotowe i w miarę normalne ale Tonsil takze coś miewa tylko poszperaj.

 

paczka minimum z 18 mm płyty MDF a ścianka przednia to min 25 mm.

 

okablowanie 2,5 mm^2 grube pozłacane gniazda zakręcane na banana i widełki.

 

jak dobrze popatrzysz to na tym forum znajdziesz sporo wskazówek

co do kazdego aspektu budowy takiego niskobudżetowego zestawu.

spróbuj troche poczytać kolegów a zobaczysz ile można się tu dowiedzoieć ciekawych rzeczy i linków poczytać

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja doradzam dac sobie siana i kupic gotowca, bo z postu wynika, ze Sopal nie ma zielonego pojecia o czym pisze. Szkoda wywalac kase na nieudany projekt. Na Allegro znajdziesz pelno przyzwoitej 'glosnej' taniochy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mixann >> heheh zabawna mi sie wydala twoja profesjonalna ... propozycja .... dla kolegi ... ale moim zdaniem to jest zbedne ... fan techno potrzebuje tylko basu basu i jeszcze raz basu ... no i jeszcze korekcji w ksztalcie " U " ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopie, kup głowojeba na allegro(150zł i miliard wat pmpo:)), do tego załóż cewkę na przewód do kolumny i będzie sam bassss....efekt niemalże jak bezpośrednie walenie się młotem w łeb, tylko do efektu dochodzą wkurwieni sąsiedzi technomaniaka.

 

jak chcesz super bas o takiej sobie jakości to weź 3-drożne kolumny unitry z pasywną membraną, mają 40W. tylko oryginalne głośniki, a nie jakieś 888 o mocy 1500W pmpo (te mają po 20rms a grają jakby miały 10).

 

pozdro!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzieki szczegolnie dla Mixann. Jakies pojecie mam, zrobilem jedne kolumny i graja nawet przyzwoicie w stosunku do wlozonych w nie 200 zlotych (glosniki tesla). A napisalem Ze kolumny maja byc DLA KOLEGI, i sam nie wiem czemu w wypowiedziach niektorych kolegow tyle sarkazmu co do techno. Pozdrawiam i na razie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle głupot piszą na temat techno bo nie mają pojęcia co to jest TECHNO!!! myślą że techno to to co leci w radiu co ma wiecje basu niż zwykła piosenka, a to nie ma nic wspólnego z techno! tu zapodaje link

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ściagnijcie sobie pare setów żeby zrozumieć co to w ogóle jest techno.

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

>NADek

 

jakoś do mnie to techno nie przemawia, choć dotrwałem do końca jednego z kawałków - ale o gustach się nie rozmawia

 

pisząc poważnie, jeśli nie zależy odsłuchującemu na jakości dźwięku, to stare altusy na 30cm głośniku niskotonowym potrafią nieźle sponiewierać. mam takie, ale je trochę ulepszyłem (w kierunku poprawy brzmienia) i każdy kumpel z subem (nawet jeden techno-fan i dj) robił koparę jak mu puściłem jego ulubione umc-umc kawałki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>soo-woo

 

a jakie chcesz zbudować? może labiryntówka na szerokopasmowcu, a może dwudrożne...sprecyzuj

 

jeśli to Twoja pierwsza konstrukcja to polecam jakiś system dwudrożny w komorze zamkniętej na przetwornikach tesli - tanie i dobre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie, myślełem że nikt nie interesuje się laikami na tym forum.

Ok no to precyzuje. chcę zbudować kolumnę do pieca basowego a potem do gotarowego. to pierwsze to nie ma byś sub, jeszcze raz powtarzam NIE sub..chcę się dowiedzieć jaki materjał jakie głośniki: czy nieskotonowe czy raczej średniotonowe. ma być czterogłośnikowa. Jak policzyć wymiary i jakich użyć obić. jednym słowem wszystko od początku. a jeszcze wygłuszenie..dziękuję bardzo zależy mi na tej kolumnie bo chcę na niej grać. mam do dyspozycji pieniądze jakie będą potrzebne, byle by nie przekraczały wartości kolumny w sklepie, chyba że będzie miała być lepsza niż w sklepie... z góry dziękuję...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to Ty zestaw głośnikowy do instrumentów muzycznych etc. chcesz poskładać?!?!?

Forum trochę nie te, ale jak coś to mogę w literaturze pogrzebać ( sam jestem od dłuższego czasu w trakcie składania skrzynki do piecyka wokalno-gitarowego, na razie jeszcze się do końca na projekt nie zdecydowałem :P ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ee...to wykracza poza moją wiedzę.

 

piec basowy = pod gitarę basową i stopkę w perkusji:/? do jakiej muzyki? bez wzmacniacza?

 

spotkałem się z bardzo ładną konstrukcją labityntową na 45cm głośniku podłączoną pod basówkę, trzęsło wątrobą jeszcze 200m. od sceny :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

taki głośnik by wystarczył? to wytrzymałe i dobre jakościowo głośniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak chlopaki ale czy tam na pewno w takiej paczce powinny być głośniki niskotonowe, raczej mi się zdaje że śerdniotonowe albo szerokopasmowe, przecież bas musi przenosić też wysokie częstotliwośc, a to nie ma być sub!!! zaplanowałem żę mają tam być cztery głośniki. a może coś o wymiarach, ja nie wiem nic na tem temat, no i materjał czy MDF? czy coś innego? no i wytłumienie? czy tam w ogóle się mątuje zwrotnice?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przecież nie robi się tubowych czy labiryntowych pieców do gitary. Tak samo nie stosuje się obudów labiryntowych na estradę, szkoda miejsca i szkoda cennych dB.

 

To co widziałeś to była obudowa tubowa, a nie labiryntowa.

 

Wybierz coś z Beymy, Eminence albo Celestiona, to dość tanie głośniki. To musi być wytrzymały głośnik, ARN312 pograł by w takich warunkach godzinę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.