Skocz do zawartości
IGNORED

AVT471 jako tymczasowy wzmak


yaq

Rekomendowane odpowiedzi

hmmm....nie potrafić, ale sie starać.

 

może wzmak będzie miał z czego wziąć prądu jak mu nagle będzie więcej trzeba (np na bas żeby przywalić)?

 

są schematy wzmaciaczy słuchawkowych na necie. Jest strona anglojęzyczna z bodajże 20 takimi konstrukcjami bateryjnymi (nie mogę znaleźć teraz). Popatrz jak tam dają zasilanie.

  • 1 miesiąc później...

Odświeżę trochę wątek...

Ten wzmak jest dedykowany do słuchawek wysokoomowych, a jak będzie grał z np. 32 omowymi? Czy jest duża różnica?

Jestem akurat na kupnie słuchawek i nie wiem, czy bardzo się sugerować impedancją. W cenie do 300 zł (tyle mogę dać) nie ma za dużo wysokoomowych słuchawek (może Tonsil). A może da się łatwo przerobić ten wzmak na 32 omy?

Czytałem... ale u mnie z 32omowymi działa (tam praktycznie nie działał). Wprawdzie pchełki (sennheiser mx500) ale jednak grają ładnie w porównaniu do wyjścia w cd lub diskmanie...

Chodzi mi o to, czy Ktoś bezpośrednio może porównywał niskoomowe i wysokoomowe. Wiadomo że będą grały inaczej bo to różne słuchawki, ale jakie są efekty niedopasowania? wiadomo - słaby wzmak nie pociągnie wysokoomowych głośników ale odwrotnie?

Sam nie wiem, myślałem nad tonsilami, ale opinie mają niejednoznaczne. Ostatnio po przestudiowaniu Forum nastawiłem się wstępnie na Beyerdynamic DTX700 (32ohm).

Nawet nie ma gdzie posłuchać słuchawek, a brać w ciemno... Jak gdzieś są to jednej firmy, albo MM gdzie odsłuch jest wiadomy :-(

ja mam takie tonsile i jestem oczarowany. Myślę, że warto je kupić, więcej znajdziesz w "opiniach". Z dnia na dzień grają lepiej, choć jakość wykonania pozostawia trochę do życzenia. Jednak zapłaciłbym za nie i 400zł - tyle na pewno są warte.

 

Jeśli mieszkasz w okolicach wawy to mogę udostępnić na odsłuch.

 

Jak dasz niskoomowe słuchawy, to wzmak będzie oddawał na nie więcej mocy - będzie się grzał. Potrzeba do nich wydajniejszego zasilania, a ten kit chyba taki nie jest. Wiadaomo, że jeśli więcej mocy będzie szło, to opamp będzie pracował na "wyższych obrotach", przez co bedą większe zniekształcenia. Słowem: bierz tonsile, dawaj AVT na dobrych elementach (ja dałem opa BB) i zasilaniu i bedzie miodzio:))

 

W AVT471 są rezystory przy wyjściu. Kafka (forumowicz) powinien wiedzieć, jakie wartości wstawić, by używać 32ohmowych słuchaw. Ale po co komplikować?

Mieszkam w łodzi więc odsłuch odpada :-(

Wydaje mi się jednak, że 32 omowe są bardziej uniwersalne, można spokojnie do cdka czy diskamana podłączyć, a nawet do tv. A 600ohm to jużt ylko do dedykowanego wzmacniacza.

Jakie opampy zastosowałeś? Zasilanie będzie takie jak na pierwszym ze schematów podanych w wątku

  • 1 miesiąc później...

>BeerfaN

 

No i mam przez Ciebie Tonsile :-)

Grają całkiem ładnie, z czasem coraz lepiej ale dwie rzeczy mnie męczą:

Wzmacniacz trochę brumi (chiba prosi się o inny zasilacz) ni i kabel do słuchawek - to już jest żenada :-(

Nie dość że krótki, to jeszcze sztywny i plastik wtyczki się łuszczy... Próbowałeś może rozbierać te słuchawki nie niszcząc ich przy okazji?

nie próbowałem. kable zostaw, wtyk można śmiało wymienić.

 

Jak uważasz, opłacało się? Bo ja bym już ich na inne nie zamienił:)

 

Zasilacz inny? Zrobiłeś ten wzmak? U mnie też był brum, ale po prawidłowym uziemieniu zniknął.

w takim razie będę musiał popracować nad uziemieniem...

Główny wzmacniacz wymieniłem na OPA2604, narazie musi się to wszystko "dotrzeć".

Słuchawki są niezłe, choć bezpośrednich porównań z konkurencją nie robiłem (w łodzi po prostu nigdzie ich nie ma i już chyba nie będzie - przestaną je produkować)

Odsłuchów za wiele też nie było z powodu kabla właśnie - pozwala mi najwyżej usiąść na stołku :-)) a nie wygodnie w fotelu.

może podsuń wzmak do fotela :)

 

u mnie kabel ma ponad 4 metry, więc albo na Tobie zaoszczędzili, albo masz duży fokój.

 

We wzmaku gra opa2604 i opa2134 - wolę ten pierwszy, ma zdecydowanie czystsze brzmienie, choć może nie tak miękkie, jak bym chciał. Za to 2134 to klucha...

 

Sprawdź, czy masz masę połączoną ze źródłem, tzn czy na drodze między płytką wzmaka a CD nie ma żadnych oporników itp. Powinienes mieć bezpośrednie połączenie mas. Jeśli słuchasz muzy z kompa to nie wiem, jak poradzić, ale w wyszukiwarce powinno coś być na ten temat.

 

Ja mam po rezystorze między źródłem a płytką (100kOhm). Jak dałem je na przewodzie masa-źródło, to brum był bardzo głośny.

Potencjometr mam za wzmakiem. Jak był przed, to był cichy brum.

Mój kabelek ma 2,5m.

Na żyle masy nie ma żadnych przeszkód.

Skoro potencjometr masz za wzmakiem to poprostu wycisza Ci brumienie razem z sygnałem użytecznym.

Jest to jakieś rozwiązanie. Może sprawę brumienia zostawię do czasu, gdy wzmacniacz dostanie swoją własną obudowę. Albo poczeka na inny wzmacniacz ;-)

  • 4 miesiące później...

Witam,

Przymierzam się do budowy AVT471 do mojego drugiego systemu. Będzie współpracował z 32 ohmowymi słuchawki.

 

Mam pytanie do osób, które używają tego kitu ze słuchawkami o takiej impedancji, (lempl, BBodek) jakie zmiany należy wprowadzić w stosunku do oryginalnego projektu, żeby całość dobrze ze sobą współpracowała? Czy jest to kwestia tylko zmiany pewnych rezystancji? Jeśli tak, to które oporniki zmienić? Jakie wartości wstawić?

 

Drugie kwestia: jaki potencjometr polecacie do tego wzmiacniacza?

 

Pozdrawiam,

haearn

Witam!

Dla słuchawek 32 Ohm trzeba zwiększyć rezystory R8 i R18 do 150-200 Ohm. Można też zmienić wartości rezystorów ustalających wzmocnienie U1- 4556. Np. zmniejszyć R5 i R15 do powiedzmy 4.7k.

Ja będę wymieniał 4556 na OPA552. To jest pojedynczy wzm. operacyjny i trzeba kupić przejściówkę...albo zrobić.

Ważne jest tam zasilanie, ja dałem toroida 50W 2X12V oraz stabilizator na LM317 i LM337.

Jeżeli potrzebujesz rysunek płytki stabilizatora to daj znać.

Pozdrawiam.

>>BBodek

Dzięki za odpowiedź.

A propos zasilania, to na razie dziękuję za schemat. Mam bardzo przyzwoity zasilacz, którym na początku zamierzam napędzić AVT-eka, a dopiero później, jeśli zajdzie taka potrzeba, zrobię porządne zasilanie.

A jakiego używasz potencjometru?

Pozdrawiam

Witam :) Przecwiczylem ten wzmacniacz na wszystki mozliwe sposoby i najwiekszym jego problemem sa oscylacje o czym pisalem w tym watku:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Problemik niby maly i wrecz trudny do zmierzenia ale jest :) Jestem szczeze zaskoczony kilkoma wpisami ??? Po pierwsze OPA2604 to chyba nie za bardzo pasuje do tego zmacniacza, a juz napewno nie do sluchawek o impedancji 32 ohmy !!! ... tutaj musi byc zastosowany opamp o duzej wydajnosci pradowej - moim zdaniem takie OPA551/552 to by bylo minimum dla 32 ohm. Po drugie przy tak niskiej impedancji sluchawek nie mozna zwiekszac rerzystorow R8 i R18 na wyjsciu - jak sie wstawi 200ohm rezystor to dla 32 ohmowych sluchawek ponad 80% mocy oddawanej przez OPAMP pojdzie w rezystor ??? po co ??? Ja mam sluchawki 12 ohm i optymalnie wyszedl mi rezystor 22 ohm dla 32 ohmowych sluchawek tez bym oscylowal wokol takich wartosci - ja dobieralem sobie na sluch :)

 

Jezeli macie dostep do oscyloskopu ktory jest w stanie wylapac problem o ktorym pisalem we wczesniejszym watku to chetnie uslysze czy komus udalo sie uruchomic ten wzmacniacz bez oscylacji. Wlasnie te oscylacje powoduja ze lepiej gra bez komparatorow jak wiele osob pisalo na forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

haearn>

Jeżeli chodzi o potencjometr to stosowałem ALPS-y. W jednym taki czarny z wyjściami w jednym rzędzie, a w moim będzie docelowo(?) RK18 lub RK27112.

ChUmI>

Z tym OPA 2604 to masz rację on ma 35 mA, a max 40mA prądu wyjściowego co jest zdecydowanie za mało.

Jeżeli chodzi o te rezystory wyjściowe R8, R18, to zgadza się, że większość mocy będzie wydzielała się na nich, ale lepsze to niż ma przesterować słuchawki. Napisałem to jako jedną z możliwości dopasowania go do niskoomowych słuchawek, aby była rozsądna regulacja głośności. Oczywiście lepiej jest zmniejszyć wzmocnienie U1, a może (i/lub) napięcie zasilania(nie próbowałem).

Autor tego wzmacniacza Andrzej Kowalczyk pisze w artykule, że jest on (wzmacniacz) zoptumalizowany do słuchawek przynajmniej 150 Ohm.

Odnośnie oscylacji to niestety nie mam na razie oscyloskopu (mam zamiar zrobić przystawkę do PC) i nie słyszałem tych oscylacji(powyżej 1MHz). Ale rozumiem Cię, jak bym miał to też nie dałoby mi to spokoju.

Dzięki za wpisy. Chwilowo jestem w rozjazdach, więc nie mogę na bierząco odpowiadać, ani wziąć się za złożenie wzmacniacza.

Widzę, że z tymi rezystorami zdania są podzielone;) najwyżej samemu będzie trzeba popróbować.

>BBodek

A jaki opór ma ten Twój Alps i ile kosztuje?

Pozdrawiam,

haearn

Witam!

Mój ma 50k, bo akurat taki udało mi się kupić ale myślę, że spokojnie może być 20k, lub nawet 10k. Generalnie czym mniejszy opór tym lepiej bo lepiej tłumi "śmieci", jednak nie można przeciążyć żródła sygnału. 20k chyba by był optymalny.

Pozdrawiam.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.