Skocz do zawartości
IGNORED

muza w rogu pokoju, a ja w czarnej d... Pomocy ludkowie!


Grego

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

6 lat temu wybudowałem niewielki domek ale niestety fundusze nie pozwoliły mi na dedykowany pokój do kina domowego i stereo. Do tego wymuszona przez kompromis z małżonką aranżacja salonu sprawiła, że wcisnąłem moje studenckie Mildtony 80 i starego Technics'a z końca lat 90-tych ubiegłego wieku w kąt salonu i tam przez parę lat podniecałem się Floydami z CD i DVD. Przyszedł jednak czas na dobrą zmianę, do tego za moją wypchaną na maksa skarpetę biorą się już mole więc pora ją opróżnić. Przecież wszystko przecież zagra lepiej od moich reanimowanych złomków, co nie?

Niestety nie wiem czy cokolwiek będzie tu działało, czy będzie coś tu słychać. Ile ja się naczytałem się na forach, ile na to straciłem czasu ale wyciągnąłem tylko jeden wniosek: jestem w czarnej d... bo to jest róg pomieszczenia, do tego we wnęce!

Chciałbym i KD, i stereo, a najlepiej dwa w jednym (odwieczny dylemat, wiem, zostanę zaraz zrugany), fundusze to 10k, w sumie na stereo mogę poczekać jeszcze chwilę ale KD muszę kupić bo dzieciaki niedługo uciekną mi z domu, a lubimy sobie coś od czasu do czasu razem pooglądać, później pogadać o filmie. Czasami też X-box z synem, czasami dojedzie ktoś z rodzinki czy koledzy na meczyk i robi się miło.

Ale do rzeczy, jaki koń jest każdy widzi na rysunku. Aranżacji mebli nie mogę za bardzo zmienić, co najwyżej dosunąć sofę o 20-30 cm do ściany płaczu z TV ale to chyba gorzej niż lepiej. Kolumny z tyłu na standach. Mogę dosunąć do siebie kolumny z przodu, po prostu wytnę kawałek zestawu z IKEA albo rozsunę bloczki na boki.
Do tego nie wiem gdzie wcisnąć sub'a. Jakieś ustroje akustyczne? "No problemo", zaraz lecę po wełnę i deski ale czy to pomoże na mityczna falę stojącą w rogu, czy to wszystko to nie czasem ten słynny węzeł gordyjski?
W sumie Mildtony postawione na wysokości głowy słuchacza generują jakieś basy ale czy to jest to co tygrysy lubią słuchać najbardziej?
Do tego od rogu jakieś dwa metry od rogu w stronę kominka na ścianie jest regips naklejony plackami na silkę bo tam akurat ściana była nieco cieńsza i trzeba było ją wyrównać do grubszego kawałka przy kominku. Zgodziłem się na regips jak wykańczali ścianę, miałem wtedy duuużo większe problemy więc zapomniałem o akustyce (błąd!).

Boję się kupować sprzęt za $$$ bo się okaże, że gra jak moje pierwsze i jedyne dotąd "KD" LG z plastyku co poszło 15 lat temu prosto do nieba zaraz po gwarancji ale z drugiej strony nie chcę już nic "made by LG". A może wystarczą kolumny nadstawkowe postawione na IKEA? Lubię jednak dać czadu więc czy taki maleństwa wystarczą? Salon ma 36m2.

Więc co z tą akustyką w rogu salonu?

Krótko mówiąc zostałem zaszachowany przez rzeczywistość i błędy młodości. Czy ktoś z Was moi mili przerabiał KD i/lub stereo w rogu u siebie i coś może mi poradzić? Będę wdzięczny i zaproszę na grila jak będziecie we Wrocku ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem Grego, że ktoś Tobie odpowie, doradzi. Chętnie bym skorzystał. A tutaj nic ....Sam mam bardzo podobny rozkład w salonie. Podobnie, jak Ty, podczas budowy domu wiele lat temu nie myślałem o akustyce, o przygotowaniu kącika do posłuchania stereo. Kilka lat po zasiedleniu dopadła mnie moda na kino domowe, a stereo miało być przy okazji z kolumn frontowych. Kupiłem zestaw KD Marantz , jakiś komplet głośników KD Koda. Minęło trochę czasu i zawiedziony nieciekawym stereo zacząłem zmiany. Coraz mniej oglądałem filmów, a chętniej słuchałem muzyki. Pojawił się wzmacniacz stereo, połączyłem go z amplitunerem KD w taki sposób, że wyjście na głośniki frontowe z ampli szło na wzmacniacz stereo i mogłem korzystać z systemu 5.1. Jak chciałem stereo, to korzystałem z systemu opartego na Creeku i kolumnach Avance Omega 509 mk2. Jednak z czasem było to za mało. Dzisiaj praktycznie nie korzystam z KD. Subwoofer sprzedany. Mam kolumny z dobrym basem, więc stał nieużywany. Jak bardzo chce mam system 5.0, ale nie pamiętam kiedy ostatnio go używałem.

Moim zdaniem przemyśl, co dla Ciebie jest na pierwszym miejscu : KD czy słuchanie muzyki na dobrze dobranym systemie stereo ?

W dniu 24.03.2019 o 21:46, Grego napisał:

Boję się kupować sprzęt za $$$ bo się okaże, że gra jak moje pierwsze i jedyne dotąd "KD" LG z plastyku co poszło 15 lat temu prosto do nieba zaraz po gwarancji ale z drugiej strony nie chcę już nic "made by LG". A może wystarczą kolumny nadstawkowe postawione na IKEA? Lubię jednak dać czadu więc czy taki maleństwa wystarczą? Salon ma 36m2.

Jeżeli zdecydujesz, że stereo, to na pewno w salonie 36 m2 nadstawkowe kolumienki nie dadzą rady. Sądzę, że kolumny podłogowe będą lepszym wyborem.

Dodam jeszcze, że sporo czytałem o akustyce, jak to trochę przebrnąłem, to miałem także przekonanie, że u mnie nic nie zagra / konstrukcja domu szkieletowa, z płytami KG na ścianach, z wełną mineralną w konstrukcji szkieletowej, z drewnianym stropem, salon niesymetryczny, zestaw wypoczynkowy trochę wchodzi w drogę pomiędzy miejscem odsłuchu, a kolumnami, itp./ Nic, tylko odpuścić ...nie ma szans. Jednak mała adaptacja za głośnikami, odsunięcie kolumn na około 1 metr od ściany wcale nie zdegradowała jakości dźwięku. Ja jestem zadowolony. Aby się pozbyć wrażenia, że u mnie jest słabo podjechałem z kilkoma płytami do salonu HIFI, wyleczyłem się z tych obaw. Nie zauważyłem, że różnice są tak wielkie, aby rezygnować. U mnie jest całkiem przyzwoicie. Sądzę, że nie warto było burzyć salonu. Odsuwałem kanapę, fotele, aby nie były w drodze pomiędzy kolumnami, a miejscem odsłuchu. Różnice były minimalne. Można więc normalnie urządzić salon i jednocześnie słuchać z przyjemnością.

System oparłem na wzmacniaczu LAR 120 H , kolumny to Audio Physic Tempo 6 / głośniki basowe z boków, a wysokie i średniotonowe na tyle wysoko, że oparcie kanapy jest  sporo niżej, więc nie zasłaniają/ .

Sądzę, że warto jakiś system wypożyczyć, posłuchać w domu i ocenić, czy takie ustawienie będzie zadowalające.

Wysyłam Tobie na PW zdjęcie, jak to mam u mnie zorganizowane.

Powodzenia w poszukaniu optymalnego wariantu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.