Skocz do zawartości
IGNORED

Fryderyk G-620 - kilka pytań.


mal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nabyłem ostatnio tytułowy gramofon i nową wkładkę (Ortofon OMB 5E).

 

Moje problemy :

 

1. Silnik ma problemy z rozruchem talerza (czasem trzeba mu pomóc ręcznie).

Potem trzyma obroty, ale pracuje dość głośno. Czy wymiana paska może pomóc ?

 

2. Instalacja wkładki : w headshell'u są przewody oznaczone kolorami czerworny, biały, żółty i niebieski.

Podłączyłem kolory do odpowiadających oznaczeń na ortofonie, ale nie wiem czy jest to dobre podłączenie.

Gdyby ktoś znał wyprowadzenia przewodów we Fryderyku (np. z dokumentacji) to bardzo proszę o info.

 

3. Kalibracja (siła nacisku) : przeczytałem artykył

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i zacząłem kalibrację. Wyważyłem ramię, znalazłem dane dla wkładki :

 

Tracking force range 1,5-2,0 g (15-20 mN)

Tracking force, recommended 1,75 g (17,5 mN)

 

... ale nie jestem w stanie ustawić siły nacisku, bo skala na przeciwwadze nie ma żadnych oznaczeń -

może ktoś wie ?

 

4. Kalibracja (antyskating) - podobno nie ma głupich pytań ...

W w/w artykule "opuścić igłę na powierzchnię płyty pomiędzy rowkami" - na stojącą czy obracjącą się płytę ?

Bo jak robię to na stojącej to nic się nie dzieje, a jak na obracającej to oczywiście igła trafia w rowek i zjezdża do środka ...

 

Pewnie dostarczyłem kolegom sporo rozrywki, ale proszę o wyrozumiałość - to mój pierwszy gramofon.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nowego analogowca !

Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi :))

Odp.4

Antyskating ustawiasz na obracającej się płycie w miejscu, gdzie NIE ma ścieżek - prawidłowo ustawiony powoduje, że igła nie zjeżdza na boki - ale uwaga! - nie da sie tego ustawić idealnie na całej płaszczyźnie płyty.

Odp.3

Musisz mieć wagę do ustawiania siły nacisku - jest jeszcze inny sposób, ale dla wyczynowców - na ogół kąt catilevera wynosi 20 stopni, i jeżeli będzie taki po zetknięciu igły z powierzchnią płyty, to nacisk jest dobry - to jest dla wyczynowcówz mikroskopami - normalni używają wag lub posiłkują się skala na preciwwadze ( jednak nawet jak ona jest to i tak jest niedokładna :-)) ).

Odp.2

Podłącz tak jak masz - jeżeli nikt nie grzebał przy okablowaniu ramienia i przewodu wjściowego, to powinno byc dobrze.

Odp.1

Hmm, wymiana paska zawsze jest dobrym pomysłem, ale być może silnik ma już wytarte łożyska, lepiej wstawić nowy.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

1. Silnik ma problemy z rozruchem talerza (czasem trzeba mu pomóc ręcznie).

Potem trzyma obroty, ale pracuje dość głośno. Czy wymiana paska może pomóc ?

 

Wymiana silnika może pomóc. Uległy zużyciu łożyska ślizgowe w silniku lub są one zabrudzone. Jeśli to pierwsze, to tylko wymiana. Jeśli to drugie, to wystarczy odrobina Kontakt 60 pryśnięta pomiędzy rolkę napędową na osi silnika i górną powierzchnię łożyska. Oczywiście po uprzednim odpowiednim dokładnym oczyszczeniu silnika i elementów współpracujących z kurzu i innych zanieczyszczeń. Sprawdź również, czy oś talerza jest czysta i nasmarowana.

 

2. Instalacja wkładki : w headshell'u są przewody oznaczone kolorami czerworny, biały, żółty i niebieski.

Podłączyłem kolory do odpowiadających oznaczeń na ortofonie, ale nie wiem czy jest to dobre podłączenie.

Gdyby ktoś znał wyprowadzenia przewodów we Fryderyku (np. z dokumentacji) to bardzo proszę o info.

 

Tu "conri" na pewno pomoże. Ja podłączałem wkładkę za pomocą omomierza.

 

3. Kalibracja (siła nacisku) : przeczytałem artykył http://rcm.com.pl/hobby/phono/kalibracja/kalibracja.php

i zacząłem kalibrację. Wyważyłem ramię, znalazłem dane dla wkładki :

 

Tracking force range 1,5-2,0 g (15-20 mN)

Tracking force, recommended 1,75 g (17,5 mN)

 

... ale nie jestem w stanie ustawić siły nacisku, bo skala na przeciwwadze nie ma żadnych oznaczeń -

może ktoś wie ?

 

Każda działka na przeciwwadze - odstęp pomiędzy nimi, to jeśli dobrze pamiętam 0,5g nacisku.

 

4. Kalibracja (antyskating) - podobno nie ma głupich pytań ...

W w/w artykule "opuścić igłę na powierzchnię płyty pomiędzy rowkami" - na stojącą czy obracjącą się płytę ?

Bo jak robię to na stojącej to nic się nie dzieje, a jak na obracającej to oczywiście igła trafia w rowek i zjezdża do środka ...

 

Opuść ramię na płytę przy zatrzymanym talerzu. Jeśli dżwignia do upuszczania ramienia nie będzie chciała zostać w pozycji ramię opuszczone - nie pamiętam czy podtrzymanie dźwigni działa w tym modelu przy zatrzymanym talerzu - należy ją ręcznie przytrzymać. Następnie delikatnie i z wyczuciem obróć ręcznie talerz w kierunku jego normalnego obrotu i zaobserwuj w, którą stronę porusza się ramię z igłą. Jeśli do środka płyty, siłę antyskatingu należy zwiększyć. Jeśli na zewnątrz płyty, siłę antyskatingu należy zmniejszyć.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>G.Mark

A czy przypadkiem przy mniejszych obrotach siła odśrodkowa nie jest równiez mniejsza - chodzi mi o to, że przy Twoim sposobie ustawienia antyskatingu może się okazać , że przy "normalnych" obrotach nie będzie dobrze ustawiony, będzie za mały i na '=" i na "-".

Ja go ustawiałem przy nominalnych.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Zgadza się. Niestety ponieważ nie dysponuję płytą, która ma na tyle dużą powierzchnię bez zapisu, musiałem ograniczyć się do takiego ustawiania.

IMHO, jeśli ręcznie da się uzyskać obroty porównywalne z 33 i 1/3, to w przybliżeniu efekt regulacji będzie OK.

Co oczywiście nie zmienia faktu, że antyskating powinno się ustawiać przy nominalnych obrotach płyty.

 

Pozdrawiam,

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc.

 

Ad 1.

Chyba będę zmuszony do takiego zakupu :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ad 2.

Rzeczywiście - mogę sprawdzić omomierzem. Rozumiem, że jeśli będę sprawdzał końcówki wkładki z pinami wtyczki DIN (obrazek załączony) to ma bipać przy :

 

CZERWONY - 5 (PRAWY SYGNAŁ)

ŻÓŁTY - 2 (PRAWY MASA)

BIAŁY - 3 (LEWY SYGNAŁ)

NIEBIESKI - 2 (LEWY MASA)

 

Ad. 3

> Każda działka na przeciwwadze - odstęp pomiędzy nimi, to jeśli dobrze pamiętam 0,5g nacisku.

Na obwodzie przeciwwagi mam osiem kresek (dłuższe i krótsze na przemian) - czy te 0,5g jest pomiedzy sąsiednimi kreskami (obrót przeciwwagi 360 stopni - 4g) czy między kreskami tej samej długości (obrót przeciwwagi 360 stopni - 2g) ?

 

> mikko1

Dzięki, wysłałem namiar na siebie.

[obrazekLUKASZ-280140_1.gif]

post-5531-100009093 1170265730_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mal

 

ad.1 - lepiej sprawdz pod adresem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jest to troche inny model (mysle ze da sie wyregulowac potencjometrami), ale w 100% nowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Nie ma sprawy - doszedłem do tego empirycznie już na początku - jak przyjąłem 0,5 między sąsiednimi to nacisk był tak mały, że się nie dawało słuchać (dystorcje, przeskoki), jak założyłem 0,5 między jednakowymi to było ok. Dzięki za chęć pomocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.