Skocz do zawartości
IGNORED

Monitor audio stare Goldy vs nowe Silvery


jarett
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam na stole 2 propozycje w podobnej cenie

Używane Monitor Audio Gold GX300 i nowe Monitor Audio Silver 500 7G.

Słuchałem obu i bardziej przypadły mi do gustu Goldy. Były bardziej soczyste, rozłożyste.
Silvery też grają bardzo ładnie, ale są dla mnie zbyt powściągliwe, poważne, szczególnie u dołu pasma.

Ale... sprzedawca Silverów twierdzi, że zagrają one tak samo jak te Goldy, albo lepiej jak się wygrzeją (bo siłą rzeczy w sklepie słuchałem nówek).
Że generalnie nowy silver to technologia starego Golda.

Możecie to potwierdzić/zaprzeczyć?
Ma ktoś jakieś porównanie, doświadczenie w kontekście tych dwóch modeli?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, jarett napisał:

Hej, mam na stole 2 propozycje w podobnej cenie

Używane Monitor Audio Gold GX300 i nowe Monitor Audio Silver 500 7G.

Słuchałem obu i bardziej przypadły mi do gustu Goldy. Były bardziej soczyste, rozłożyste.
Silvery też grają bardzo ładnie, ale są dla mnie zbyt powściągliwe, poważne, szczególnie u dołu pasma.

Ale... sprzedawca Silverów twierdzi, że zagrają one tak samo jak te Goldy, albo lepiej jak się wygrzeją (bo siłą rzeczy w sklepie słuchałem nówek).
Że generalnie nowy silver to technologia starego Golda.

Możecie to potwierdzić/zaprzeczyć?
Ma ktoś jakieś porównanie, doświadczenie w kontekście tych dwóch modeli?

 

Jak lepiej grają goldy to takie wybierz. Jak ta technologia taka złota to czemu te silver nie nazywają się gold? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez bym wziął GXy 

To prawda,  tak w opisach  piszą że z Platinum do Gold , z Gold do Silver przechodzą jakieś rozwiązania,  ale czy to znaczy, że cała kolumna ...? Wątpię 

Jakvw idealnym stanie to bierz GXy , to nie są jakieś starocie 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może nowe Gold 200 ? Nie za małe? Widziałem na olx za 10 tys jakies chyba sprowadzone z UK 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie jest tak że jak ehcoszi nowa seria to monitor audio zapożycza pewne rozwiązania z wyższej starszej serii. Ale to nie oznacza że to jest kopią. 

GX grają lepiej. 

Też jestem takie zdania. Jeśli tobie także brzmi lepiej to kwestia jest prosta :):)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Piotr Sonido napisał:

Przeważnie jest tak że jak ehcoszi nowa seria to monitor audio zapożycza pewne rozwiązania z wyższej starszej serii. Ale to nie oznacza że to jest kopią. 

GX grają lepiej. 

Też jestem takie zdania. Jeśli tobie także brzmi lepiej to kwestia jest prosta :):)

nie nie, sprzedawca nie zasugerował, że nowe silvery to kopia starych goldów. Raczej, że technologicznie to ta sama półka, o. 

Goldy brzmią lepiej dla mnie, ale nie wiem jak brzmią silvery po wygraniu 🙂 Z przyczyn oczywistych wolę kupić nówki jeśli są w tej samej cenie a brzmienie podobne, stąd pytanie, 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, jarett napisał:

nie nie, sprzedawca nie zasugerował, że nowe silvery to kopia starych goldów. Raczej, że technologicznie to ta sama półka, o. 

Goldy brzmią lepiej dla mnie, ale nie wiem jak brzmią silvery po wygraniu 🙂 Z przyczyn oczywistych wolę kupić nówki jeśli są w tej samej cenie a brzmienie podobne, stąd pytanie, 

Nie mówię że to sugerował tylko mówię jak to działa w MA.

Zapożycza ale to nie są kopie powtarzam żeby nie było później jakiś niedomówień:)

Tak goldy są lepsze.

Możesz kupić nowe goldy 🙂 z tym że one też grają inaczej niż GX

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Piotr Sonido napisał:

Nie mówię że to sugerował tylko mówię jak to działa w MA.

Zapożycza ale to nie są kopie powtarzam żeby nie było później jakiś niedomówień:)

Tak goldy są lepsze.

Możesz kupić nowe goldy 🙂 z tym że one też grają inaczej niż GX

Nowe to 3krotność ceny używek 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, jarett napisał:

Nowe to 3krotność ceny używek 🙂

No wiem 😕

NIe pomogę w tej kwestii nie wyceniamy już sprzętu 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałował to dopiero będziesz gdy kupisz Silver i za chwilę Ci będzie czegoś brakować, albo czegoś za dużo 

Jesli masz możliwość sprawdzenia osluchania i odbioru osobistego to nie ma co się bać używek 

Będziesz miał też  tą satysfakcję,  że  to najwyzszy model i nic juz nie zagra lepiej:)

Ja ich nie słuchałem, ale są opinie ze GX to jasne kolumny, najnowsze Gold 100, 200, 300 juz grają cieplej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, costa brava napisał:

Żałował to dopiero będziesz gdy kupisz Silver i za chwilę Ci będzie czegoś brakować, albo czegoś za dużo 

Jesli masz możliwość sprawdzenia osluchania i odbioru osobistego to nie ma co się bać używek 

Będziesz miał też  tą satysfakcję,  że  to najwyzszy model i nic juz nie zagra lepiej:)

Ja ich nie słuchałem, ale są opinie ze GX to jasne kolumny, najnowsze Gold 100, 200, 300 juz grają cieplej

No właśnie goldy mogą być tak samo bardziej przyszłościowe. Upgrade ampa czy źródła da powiedzmy wiekszy progres. Jak doszła seria platinium to te silvery to chyba taka lepsza wersja bronze się zrobiła. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez trueman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Przeważnie jest tak że jak ehcoszi nowa seria to monitor audio zapożycza pewne rozwiązania z wyższej starszej serii. Ale to nie oznacza że to jest kopią. 

GX grają lepiej. 

Też jestem takie zdania. Jeśli tobie także brzmi lepiej to kwestia jest prosta :):)

Jakby ta technologia tak przechodziła to seria platinium już dawno nie powinna stać na podłodze tylko już lewitować po pokoju 😜

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, trueman napisał:

Jakby ta technologia tak przechodziła to seria platinium już dawno nie powinna stać na podłodze tylko już lewitować po pokoju 😜

A seria platinium jest rozwijana w coś ekstra :):)

tego dopisu nie było więc rozumiem że stąd ten pomysł.

teraz MA, znaczy nie teraz bo zapewne przez wiele ostatnich lat, ale rozwijal coś nowego wyjątkowego co było za dużo dla platinium i tak powstał hyphn. Jak mówię to nie kopia. Zaczerpnięte rozwiązania .

z tego co kojarzę to bowersy też tak działał chwilę. Nie wiem jak teraz. 

 Akurat szczerze powiedziawszy uważam że to jest uczciwe i bardzo sensowne z punktu widzenia zarówno producenta jak i samego klienta iż z biegiem lat dostaje sprawdzony nie chcę powiedzieć oklepane ale już tańsze w produkcji rozwiązania.

niż na przykład pojawia się nowy model który specjalnie nie różni się od swego poprzednika a jest znacznie droższy. Nie chcę tutaj przywoływać tej marki ale pewnie niektórzy wiedzą o co chodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

A seria platinium jest rozwijana w coś ekstra :):)

tego dopisu nie było więc rozumiem że stąd ten pomysł.

teraz MA, znaczy nie teraz bo zapewne przez wiele ostatnich lat, ale rozwijal coś nowego wyjątkowego co było za dużo dla platinium i tak powstał hyphn. Jak mówię to nie kopia. Zaczerpnięte rozwiązania .

z tego co kojarzę to bowersy też tak działał chwilę. Nie wiem jak teraz. 

 Akurat szczerze powiedziawszy uważam że to jest uczciwe i bardzo sensowne z punktu widzenia zarówno producenta jak i samego klienta iż z biegiem lat dostaje sprawdzony nie chcę powiedzieć oklepane ale już tańsze w produkcji rozwiązania.

niż na przykład pojawia się nowy model który specjalnie nie różni się od swego poprzednika a jest znacznie droższy. Nie chcę tutaj przywoływać tej marki ale pewnie niektórzy wiedzą o co chodzi.

Nie ma co się oszukiwać i wprowadzać ludzi w błąd. Za stary jestem na takie chaczyki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Hehehe

No tak rozumiem że skoro nie lewitujesz w pokoju to takie rzeczy się nie dzieją 😛

Niektórzy lubią bajki albo uzasadniają swoje wybory takimi opisami. A nawet może lepiej się czują z tą lepszą technologią. Marketing i tyle. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, trueman napisał:

Niektórzy lubią bajki albo uzasadniają swoje wybory takimi opisami. A nawet może lepiej się czują z tą lepszą technologią. Marketing i tyle. 

Ok czyli to że gold teraz ma wstęgę we wcześniejszej serii gx także ale w gs jej nie miał to nie prawda?

Zwróć także na to jak wyglądały stare właśnie GS a popatrz na nowsze ale nizsze RX.

Wiesz co może w tym jest marketing bo oczywiście to jest chwytliwy temat.

Ale tutaj akurat te zmiany są zauważalne gołym okiem. Podobnie w innych firmach. W bowersie na przykład 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Ok czyli to że gold teraz ma wstęgę we wcześniejszej serii gx także ale w gs jej nie miał to nie prawda?

Zwróć także na to jak wyglądały stare właśnie GS a popatrz na nowsze ale nizsze RX.

Wiesz co może w tym jest marketing bo oczywiście to jest chwytliwy temat.

Ale tutaj akurat te zmiany są zauważalne gołym okiem. Podobnie w innych firmach. W bowersie na przykład 

A audiovector zrobił odwrotnie np. Serię Qr zrobił na tzw. wstęgach (amt) Wyższa seria miała kopułkę a w tej chwili ich topowy model posiada właśnie tzw. wstęge. (chyba amt) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez trueman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, trueman napisał:

A audiovector zrobił odwrotnie np. Serię Qr zrobił na tzw. wstęgach (amt) Wyższa seria miała kopułkę a w tej chwili ich topowy model posiada właśnie tzw. wstęge. (chyba amt) 

w serii QR jest zupełnie inny głośnik wysokotonowy niż choćby w starszej serii SR (Arrete), niestety słyszalnie gorszy. 

Co do głównego tematu, GX to wyższa półka od najnowszej serii Silver. Brzmienie bardziej soczyste i głębokie, ma też większy potencjał na przyszłość. Bardziej angażują słuchacza. Wybierz serię gold. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
W dniu 13.02.2024 o 09:48, jarett napisał:

Goldy brzmią lepiej dla mnie, ale nie wiem jak brzmią silvery po wygraniu 🙂 Z przyczyn oczywistych wolę kupić nówki jeśli są w tej samej cenie a brzmienie podobne, stąd pytanie, 

Może sprzedawca zgodzi się na dwa, trzy tygodnie wygrzewania u Ciebie? Zapętlisz jakies granie 24/dobę, koce na głośniki i po tych dwóch tygodniach posłuchaj ostatecznie. Tak bym próbował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe MA rzeczywiście grają tragicznie, tzn nowe czyli nie wygrzane, według mnie nawet powyżej 100 godzin jeszcze następuje poprawa więc trudno oceniać brzmienie, do tego grają w innych warunkach, inny sprzęt , inne pomieszczenie. 

Ja mam GX100 i Goldy 200 5g. I według mnie to świetne kolumny. GX 100 mnie zaskoczyły po jakichś 9 latach jak je przeniosłem do sypialni gdzie zagrały lepiej niż w salonie.  GX 300 już mają chyba z 10 lat, a to według mnie nie za dużo na kolumny jeśli nie były mocno katowane na jakichś dyskotekach ( zwłaszcza te wyższe serie bo w br mi się zawieszenia rozkleiły a nie powiem żebym mocno je przeciazal,  GX 100 wyglądają jak w momencie zakupu).  Z tego co pamiętam to GX300 miały dobre recenzje, warto doczytać. Ja chyba bym wybrał GX, silver to jednak półka niżej i jeśli  nawet dostały technologie z GX to materiały i jakość wykonania będzie trochę niższe.
 

Ewentualnie potargować się w salonie. Na wyspach teraz 5 generacja goldow jest wyprzedawana i ceny spadły prawie o połowę. Jakbym wiedział to bym poczekał, bo rok temu kupiłem 200 z wystawy za dzisiejszą cenę nowych 300😅.  Płakał nie będę bo jestem mega zadowolony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zauważasz jakaś różnice miedzy starszą serią GX a najnowszą Gold 5g czy trochę starszą 4g ? 

To jest półka cenowa ta sama co u Dali Mentor/Rubicon

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam różne modele więc trudno jednoznacznie je porównac. Według mnie zarówno GX jak i goldy 5g to jest klasa sama w sobie.  Naprawdę nic im nie brakuje pod warunkiem że dostaną dobre wzmocnienie. Według mnie są dość neutralne, chociaż dużo ludzi mówi że są po jasnej stronie mocy, ale to chyba dlatego że łączą je z jasnymi wzmacniaczami. Dodatkowo jak ktoś nie słuchał ich dobrze wygrzanych tylko w salonie gdzie z reguły są mało grane to również można odnieść wrażenie że grają bardzo jasno albo wręcz słabo. Gx100 kupiłem nowe i się prawie popłakałem że tyle kasy dałem i nie daje ich się słuchać, goldy 200 kupiłem z ex display a i tak musiałem je docierać przez parę tygodni zanim zaczęły grać normalnie. Zarówno jedne i drugie potrafią zagrać bardzo szczegółowo jak i zejść bardzo nisko z basem, zależy co dostaną na wejściu. Bardzo dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach, dlatego GX mnie tak zaskoczyły bo bas zaczął schodzić jeszcze niżej, żadnego dudnienia chociaż stoją na komodzie blisko ściany. Gdybym miał koniecznie coś wybrać to chyba bym wybrał nowe goldy, ale tak naprawdę to jakiejś kolosalnej różnicy według mnie nie ma.  Te nowe głośniki wysokotonowe brzmią naprawdę rewelacyjnie ale wstęga w GX  też daje radę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.02.2024 o 18:47, trueman napisał:

A audiovector zrobił odwrotnie np. Serię Qr zrobił na tzw. wstęgach (amt) Wyższa seria miała kopułkę a w tej chwili ich topowy model posiada właśnie tzw. wstęge. (chyba amt) 

Tu jest jeszcze inna historia gdyż jeżeli mówimy o wyższej serii od QR czyli R to tam masz do wyboru jaki chcesz przetwornik. Każdy model ma trzy lub cztery wykończenia i one dość znacząco się od siebie różnią.

 

Nie wiem czy sprzedawca zgodzi się na wygrzewanie kolumn u siebie ale po prostu możesz postarać się wypożyczyć już wygrzane modele do ciebie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości salonów nie uświadczy się naprawdę wygrzanych kolumn. Nawet jeśli coś stoi na ekspozycji i bierze udział w odsluchach to gra łącznie może kilka godzin i jest sprzedawane. Niektórzy dystrybutorzy trzymają takie wygrzane perełki do demonstracji i celowo ich nie sprzedają ale to mówimy o małych "audiofilskich" firmach. Jestem wielkim zwolennikiem wygrzewania sprzętu i to ma znaczenie ale uważam też, że jeśli jakieś urządzenie, nawet nowe nie przekona mnie zupełnie do siebie w ciągu kilku/kilkunastu godzin grania, prawdoodobnie nie zmieni się o 180 stopni po 200 godzinach grania. Jeśli jednak słyszę potencjał, warto pomęczyć taki sprzet bo po wygrzaniu powinno być jeszcze lepiej (choć natrafiłem też w życiu na sytuacje gdzie kolumny po wygrzaniu podobały mi się mniej niż jako nowe ale to już rzadkość - nie dajmy się ostatecznie zwariować 😉 ) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz co u nas grały długo jak były nowe. Pamiętam że to wyglądało tak że nowe były podłączone i cały czas grały. Przychodził klient na odsłuch ok podpinano mu inne i potem znowu wracano. 

Ale jak jest teraz nie wiem. Z drugiej strony czy to źle? I tak masz inną akustykę w pomieszczeniu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje gold 200 kupiłem jako ex display w UK. Powiedzieli mi że mieli je około 2 lata i średnio raz na miesiąc były wyciągane na około godzinny odsłuch . Jak do mnie przyjechały ciągle grały ostro i bez basu. Przez dwa tygodnie jak szedłem do pracy, włączałem sprzęt i rozkręcałem na 1/3 głośności, przez tydzien powstrzymywałem się od słuchania żeby nie było tak że się przyzwyczaiłem do dźwięku. Po tym czasie straciły tą nieprzyjemną ostrość na górze a bas się znacznie poprawił. Goldy mają bardzo twarde zawieszenie i dobra kontrole dlatego chyba najtrudniej rozruszać głośniki niskotonowe ( takie było moje spostrzeżenie). Żeby trochę rozruszać bas od czasu do czasu puszczałem trochę głośniej Bayake tak żeby chociaż trochę ruszyć zawieszenia i teraz naprawdę mogę się cieszyć super dźwiękiem. Moim zdaniem jeśli chodzi o elektronikę to wygrzewanie sprzętu ma znikomy wpływ na dziek, pare godzin wystarczy żeby się wszystko wypaliło i unormowało, natomiast inaczej jest w przypadku kolumn bo tutaj mamy mamy elementy mechaniczne które muszą się po prostu dotrzeć. Z tego co pamiętam Monitor Audio zaleca min 70 godzin docierania ich kolumn i muszę przyznać że to ma sens bo różnica między nowymi a wygrzanymi kolumnami jest kolosalna. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.