Skocz do zawartości
IGNORED

Poprawianie dobrego- Amcron / Crown Microtech 1200


Bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wygrzebałem z czeluści starego Amcrona MT 1200 i postanowiłem go trochę pomęczyć. Kiedyś go sfajczyłem , potem naprawiłem , ale pomieszałem tranzystory mocy oryginalne z Onsemi MJ15024/5 . Wzmacniacz oryginalnie grał bardzo dobrze , ale wymagał odświerzenia , luty , niektóre kondensatory w torze. Oryginalnie dźwięk był estradowy z super przestrzenią. Basisko monstrualnie, średnica ok, wysokie nieco osrte. Postanowiłem go zmodyfikować , czyli zacząłem od pominięcia desymetryzatora wejściowego i drugiego stopnia napięciowego , co nieco wyczyściło dźwięk , ale ostrość góry pozostała. Oryginalne tranzystory mocy to takie 2n3055 tylko od Motoroli. Postanowilem wszystkie wymienić wszystkie na Onsemi mj15024/5 i nieco zmienić konfigurację układ sterowania ich przez drivery. Oryginalnie wzmacniacz pracuje bez prądu spoczynkowego tranz. mocy , drivery są jako wtórniki emiterowe przez swoje rezystory emiterowe połączne do pierwszej pary rezystorów emiterowych tranz. mocy. I o dziwo w gałęzi npn przez 5,6 Ohma a w pnp przez 22 Ohmy.... dziwna asymetria. Przerobiłem ten układ na klasyczny gdzie emitery driverów połaczyłem rezystorem 15 Ohm. Ustawiłem prądy spoczynkowe tranz. mocy na 15 mA w każdej gałęzi , wyrzuciłem wentylator i nie chcę go usmażyć . Zamiast trafo- wentylatora wstawiłem trafo 40 wat 2x15V do zasilania elektroniki wejściowej. Efekt - ostrość zniknęła , dźwięk jest czysty, naturalny , niemęczący , bardzo przestrzenny z monstrualnym , dynamicznym i bardzo nisko schodzącym, kontrolowanych basem . Ma niestety wady - głośne buczenie traf i brak chłodzenia. Już mi chodzi po głowie dalsze modyfikowanie - zamontowanie oryginalnych płaskowników z modułami mocy na pasywnych radiatorach i przerobienie obudów i wymianę traf oraz opampów na nowocześniejsze oraz maksymalne uproszczenie układu elektronicznego . Pogram jakiś czas Amcronem i pomyślę co dalej , ale flagowy Crown Studio Reference jest na tym samym schemacie , więc potencjał jest niesamowity. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko ja nie widzę pytania do społeczności?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Megadeth - A House Divided       🤘SENJUTSU🤘         α  Ω  β  λ  μ  ∅  ½  ²  €  $  π         Ⅵ Ⅵ Ⅵ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się macie ? :-)

Amcron bez wentylatora omal się nie usmażył . Przeł a czyłem na BGW PS2 i miło iładnie, ale to nie to co Amcron. Teraz gra Gryghon i owszem jest bardzo dobrze , równo z wyrafinowanie i kulturą , ale tej dynamiki i livowego klimatu nie ma. Kurcze do normalnego słuchania Gryphon najleszy , ale do przyłożenia wolę Amcroma :-) muszę pomyśleć żeby go mechanicznie wyciszyć i chłodzić pasywnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem nie idź tą drogą bo Ci zazdroszczę, że nie ustajesz w poszukiwaniach. Ja przyjąłem inną drogę. Kupuję zapomniane wzmacniacze (oczywiście niezbyt drogie) np. angielskich marek Sugden, Magnum itp.  oraz tanie moduły z Ali.... np. Naim, Quad, FMAcoustics itp. Mam przygotowane gotowe zasilacze do nich. Podłączam i słucham. Nie idę np. w moduły klasy D i np. klony Accuphase bo to ściema i komercja.  Na razie nie jestem bardzo zawiedziony kitami z Chin. Brzmienie jest bardzo obiecujące za takie śmieszne pieniądze. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nakupiłem sporo końcówek PA i próbuję z nich wyciągnąć max. Amcron MT 1200 na razie wygrywa. A z diy i klonów najbardziej podchodzi mi Krell KSA50 , którego zbuduję jeszcze raz w wersji wypasionej , ale z zasilaniem 2x50 V dc i płytszą klasą AB. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opublikowano (edytowane)

moltos - który chiński kit wg Ciebie gra najlepiej ?

niestety crown mt 1200 bez bardzo gruntownego przebudowania - czyli pasywne chłodzenie i wymiana traf nie nadaje się do użytku w domu 😞 szkoda ba gra niesamowicie

ze wszystkich końcówek PA , które mam najbardziej cywilizowany jest Bell 5005 ( prawie Fostex A600 ) i Fostex A300, reszta niestety zawsze ma jakiegoś babola - a to aktywne chłodzenie , które szumi, a to brzęczące trafa, a to ciche brumy , a to szumy i nawet jak grają super , to nie nadają się do domowego hifi

ale Bell i Fostex to rzetelna japońska robota z bardzo dobrym dźwiękiem i kulturą pracy raczej do studia niż na estradę 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bogdan napisał:

moltos - który chiński kit wg Ciebie gra najlepiej ?

niestety crown mt 1200 bez bardzo gruntownego przebudowania - czyli pasywne chłodzenie i wymiana traf nie nadaje się do użytku w domu 😞 szkoda ba gra niesamowicie

ze wszystkich końcówek PA , które mam najbardziej cywilizowany jest Bell 5005 ( prawie Fostex A600 ) i Fostex A300, reszta niestety zawsze ma jakiegoś babola - a to aktywne chłodzenie , które szumi, a to brzęczące trafa, a to ciche brumy , a to szumy i nawet jak grają super , to nie nadają się do domowego hifi

ale Bell i Fostex to rzetelna japońska robota z bardzo dobrym dźwiękiem i kulturą pracy raczej do studia niż na estradę 

Tanie moduły Naim NAP250 grają nieźle ale ja nigdy nie słyszałem oryginału więc to subiektywizm. Zresztą ich konstrukcja sporo odbiega od oryginału. Porównuję ich brzmienie do wzmacniaczy, które kiedyś miałem lub jeszcze mam zarówno fabrycznych jak i swojej konstrukcji. Chciałbym zrobić NAP250 zgodnie z oryginałem z wczesnych lat czyli też oczywiście zasilacz stabilizowany. Tranzystory z tamtej epoki prawie nie do zdobycia zarówno Zetexy jak i SM-y. Można zastąpić czymś innym ale czy to będzie brzmieć podobnie? Z chińskimi podróbkami jest taki problem, że są w większości na niskie napięcia zasilania tak przeważnie do +/- 40V a to trochę za mało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.