Skocz do zawartości
IGNORED

pokój odsłuchowy - wybór paneli


pryzma

Rekomendowane odpowiedzi

witam serdecznie!

Wiem , że temat był już kilka razy poruszany, lecz chciałem spytac o dwa, dość ważne dla mnie (myslę, że nie tylko) zagadnienia - mianowicie, mam w chwili obecnej małe pomieszczenie (około 13 m2 - 4,3x3) - za dwa lata będzie znacznie większe i chciałem sobie je tymczasowo zaadoptować do słuchania muzyki. Posiadam dość spore wolnostojące głosniki i muszę "zdusić" ilość basu i uporządkować średnice. Pokój jest raczej pusawy, ma wełniany dywan, grube zasłony, dość sporą sofę, i kilka pólek na ścianach. Byłem dzisiaj w "Eurofoamie" i oglądałem panele wytłumiające - jak wiadomo są dwa rodzaje - piramidki i "wydmuszki" - grubośc (i cena) podobna ok. 6cm - moje pytanie które wybrać ? Czy to ma jakieś znaczenie ? Czy jedne z nich lepiej sobie radzą z wytłumieniem pomieszczenie, czy to nie ma raczej większego znaczenia?

Równiez chciałbym (jak pisałem wyżej) zmniejszyc ilośc basu - co móglbym zastosować w narożniki ? Słyszałem o pułapkach basowych - ktoś, kiedyś wspominał mi o takim (ponoć skutecznym) sposobie wykonania pułapek - najgrubsza rura PCV, wierci się w niej kilkanaście(dziesiąt) otworów o średnicy około 10 cm, wnętrze wypycha watą szklaną, póżniej całość okleja gąbką o grubości około 2-3 cm, a na koniec zawija w gruby, bawełnaniay materiał - czy to dobry pomysł ?

Mozna znacie jakies znacznie prostsze sposoby?

Wiem, że moge zmienić kolumny na mniejsze, ale to nie wchodzi w rachubę, ponieważ jak pisałem za dwa lata "otrzymam" większe pomieszczenie i szkoda mi moich kolumn.

serdecznie dziękuję z góry za pomoc

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o bas to rezonator Helmoltza, będzie najlepszy, tyle,że działa dla pewnych wąskich zakresów częstotliwopści. Ewentualnie projekty John Risch'a wejdż na www.audiasylum.com i wipisz takie hasło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem ten sam problem. Lekarstwo okazalo sie sporo tansze niz wszelkie ustroje akustyczne. A wiec:

- postawic zestawy na kolcach - poprawa w zakresie kontroli basu wprost niesamowita

- odsunac kolumny od scian - przede wszystkim tylnej

- polozyc cos ciezkiego na zestawach [kilka ksiazek] - moze dziwnie wyglada ale dziala

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.audiasylum.com niestety nie działa, może stronka nazywa się trochę inaczej ?

Kolumny stoją na kolcach, są oddaleone od tylnej ściany ile się da - około 50 cm, książki na górnej obudowie nie pomogly - tu musi być zastosowane coś znacznie bardziej skutecznego - poczytam o rezonatorach Helmoltza, zobaczymy, może to będzie to?

Ale zależy mi BARDZO na odpowiedzi na pierwsze pytanie - piramidka czy "wydmuszki" - czy jest jakas różnica, czy to praktycznie to samo?

Prosilbym również o pomoc w odpowiedzi na pytanie - ile tego zastosować ? Plyty mają wymiar 120cmx200cm.

Kolumny stoją na krótszej ścianie - myślałem by przykleic po jednej na każdej z dłuższych ścian - przed kolumnami i jedną za kolumnami - czy tyle wystarczy ?

 

pozdrawiam serdecznie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adres to

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do strony Jona Rischa:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a do Audioasylum: www. audioasylum.com i dzial DIY/Tweaks.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.