Skocz do zawartości
IGNORED

aktywna kolumna na IC?


senicz

Rekomendowane odpowiedzi

dostalem taka odpowiedz na diyaudio na temat tego mojego opracowania na lm3886

 

Are those darlingtons? If not your bias current is going to be very high, Iq(3886)*Hfe(Q2).

 

Co to moze znaczyc? nic z tego nie rozumiem? czyzby i tam byli tacy co niewiele rozumieja ze schematow?

Moja angielska jest kiepska czyli mniej niz zero wiec jesli ktos z kolegow moze mi pomoc bede wdzieczny.

Serdecznie pozdrawiam Wlodek

Podejrzewam, że znasz angielski na tyle, abyś zrozumiał co on napisał. Ale niech tam:

 

Gościu pyta, czy są tam darlingtony. Jeśli nie ma, to prąd BIAS będzie bardzo wysoki, Iq(3886)*Hfe(Q2)

 

Are those darlingtons? If not your bias current is going to be very high, Iq(3886)*Hfe(Q2).

temat na diyaudio powoli sie rozwija choc wpisy sa raczej na poziomie amatorskim. Podaja przyklady jakis starych ukladach na lm12 ? posle im cos takiego

 

Pomysl tego ukladu polega na takim spolaryzowaniu bazy tranzystorow mocy przy pomocy diod shottky aby juz niewielki prad plynacy przez LM3886 powodowal wysterowanie tranzystorow. Uklad zachowuje wysokie parametry LM3886 z mozliwoscia oddawania duzej mocy.

znalazlem chwile czasu i pomierzylem wzm na lm3886 i parze mocy tranz.

Co wynika z pomiarow? a to ze jest to scalak dobry do napedzania malo skutecznych kolumn gdyz jego zakres uzytecznej pracy jest dosc wysoko polozony - na wyzszej mocy. Jego wada sa dosc duze thd na malych poziomach i detaliczne kolumny z dobra srednica wylapia te thd i bedziemy mieli nieprzyjemny dzwiek. Np. Burmester z thd schodzi bardzo nisko nawet dla malych poziomow mocy 1W a nawet 0.1W i dlatego jest ceniony za doskonaly dzwiek..

Ciekawe ze moc ciagla jest bardzo duza i to na 5om. Bo az 80W!!! to bardzo duzo. Jest to moc ciagla anie jaks tam average cont power jak w katalogu NS dla lm3886. Duzy df bo az 32000 dla 8om. Thd dla malej mozy nie da sie poprawic w tym lm wiec nalezy szukac kolumn o niskiej skutecznosci np. 86dB/1W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

przepraszam ale pomylilem sie w ilosci zer przy rout powinno byc 0.00025om czyli 0.25milioma anie 2,5mom.

Gdyby bylo 2,5 df wynosilby tylko 3200. Ajest 32000 gdyz spadek na wyjsciu przy 2A wynosi 0.5mV co odpowiednio daje 0.25mV dla 1a i 0.25milioma rwyj. Musze sie troche bardziej skupic nad kanalem kontaktowym z otoczeniem. Jesli porownac lm+tranz to trudno znalezsc cos lepszego na tranzystorach. A szcegolnie klasyczne rozwuiazania. Ciekawe dlaczego nigdzie nie podaja pelnych pomiarow tych slawnych wzm diy?? jesli jest chetny co matakiego alepha czy cos podobnego do pomiarow to chetnie pomierze.

a moze bysmy se machneli jakiegos lampiaka? co?

juz pisalem o powerze na e88cc i chetnie bym se pogrzebal w takim cudenku! no tak z 40-60W na kanal. Trafa z toralu sieciowe malo wyniosa a glosnikowe sie jakies wymysli. Moze taki wzm wsadzic w aktywna kolumne? Moze ktos mocny w lampach policzy ile tych e88cc potrzeba dla takiej mocy i jakie trafo potrzebne.

pewnie zastanawiacie sie jak to pracuje? a wiec podstawowa zasada stabilnej pracy lm3886 jest maja reaktancja na zasilaczu. Inaczej scalak ma tendencje do wzbudzen. Dlatego uzylem te diody Schottky gdyz one maja mala reaktancje wewnetrzna czyli mala rezystancje dynamiczna podobnie do led. Sam rezystor 0.22 sluzy do odlozenia sie napiecia wywolanego pradem pracy scalaka oczywisciem pradem zasilajacym uklad lm ale w iekszosci plynaczym do obciazenia. Spadek na zloczach tych diod jest maly ~ 0.15V ale troche rosnie przy wiekszych pradach do 0.2-0.3V co powoduje ze zlacze baza emiter tranzystora mocy jest zupelnie wysterowane i mozliwe sa bardzo duze prady. Ukald ma zalete absolutnej stabilnosci temperaturowej pod warunkiem ze diody scalak i tranzystory beda umocowane na tym samym radiatorze. Uklad gra wspaniale i chyba duzo lepeij od samego lm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Senicz, ciekawe te Twoje schematy ale z czarnym tłem całkowicie nieczytelne, możesz dawać białe lub bardziej neutralne tło bo tu malo co widać. Trzeba obrazek wycinać i robić z niego negatywa żeby coś zobaczyć. I to muszą robic wszytscy a wystraczy zebyś Ty jeden dał inne tło.

Chce podniesc uzasilania do 42v 2x i dac dodatkowe 2n6284 i komp. czyli 40a tranzystory wiekszych nie mam. Prawdopodobnie bedzie sie to wiazac z malymi zmianami ukladu bo takie trnz maja dosc duze pojemnosci wyjsciowe. Chodzi mi o taki wzm aby mogl popedzic 2omy kolumny np. 2x42cm 4 om stx. Jesli sie uklad sprawdzi to jestesmy w domu. Byc moze dorobie jeszcze uklad przeciw zwarciowy. Potrzebny?

  • 1 rok później...

Takie male pytanie o THD odnosnie tej tabelki powyzej - Lynn Olson pisal ze tranzystorowym wzmacniaczom THD rosnie wraz ze zmniejszaniem mocy (wyzsze harmoniczne), a w lampowych odwrotnie przeto do wysokoefektywnych tuby nadja sie lepiej. Jego konstrukcja Amity ma H2 i H3 na pozioie 0.05% dla 1.6W, wyzszych H nie widac na oscyloskopie. Czy to jest uniwersalna zaleznosc czy zalezy od klasy w ktorej wzmacniacz pracuje?

Co do diod to wystarcza ze beda dotykac do radiatora i nie jest to tak krytyczne. Dla bardzo wysokich temp. tranow to jest takie zabezpieczenie.

jacku prawidlowo zauwazyles ze tranzystorowym rosnie wraz ze spadkiem sygnalu.Z tabelki widac ze dla 100mV thd dla lm sa juz nadzwyczanie duze i dlatego ma on taki plasie brzmienie. I masz racje ze dla tub potrzebne sa wzm o bardzo malych thd dla niskich pozimow. Mozesz to rozwiazac przez np. dzielnik r/r na wyjsciu. Np. 10/1 i wtedy do tuby bedziesz mogl uzyc takich wzm lub innych tranzystorowych. Bo w koncu na mocy ci nie zalezy bo 5w nawet po dzielniku bedzie ogloszajaco glosne a thd i inen parametry wzm beda wtedy topowe.

Wysmażyłem w lekkim pośpiechu projekt płytki.

Diody zrobiłem na rozmiar i raster obudowy TO220AC, bo to ładnie zawsze wygląda ;]

Do emiterów ścieżka idzie przez opornik-zworę - zmieści się 3 watowy opór (0,22?)

 

Zasilacz zrobię na 8 murkach i 2x10000uF - będzie osobna płytka.

 

Rozmiar płytki 122x50mm.

 

Na drugim obrazku nieśmiała próba równoległego połączenia tranzystorów.

Wszelkie uwagi mile widziane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-13482-100004654 1199378409_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ten uklad z lm3886 z dopalaczem na atranach zalatwia wiekszosc znanych wam wzm. Ma 100W mocy rms a nie jakies tam srednie ograniczone itp. jak podaja w katologu NS no i ten df 32000. Zrobicie lepszy barany?

Nie dawaj rownolegle tranow i musisz dac bardzo szybkie trany gdyz LM nie lubi pojemnosci na jego wyjsciu w postaci zlacza tranzystorowego. No chyba ze dasz ultra szybkie tranzystory. Powinny miec cos ok. 100Mhz. albo i lepeij. A projekt fajny. Zrob selekcje tych diod na napiecie przewodzenia w granicach 200-300mV. Mozesz tac i diody w to220 tylko ladnie odizoluj je od radiatora. Powodzenia zobaczysz ze to zagra duzym dwiekeim. Najwazniejsze to kondensator na zasilaniu LM miedzy nogami zasilania + i -. Uklad sam sie ustawia i nie trzeba nic regulowac.

Możesz dać bezindukcyjne 0,15-0,22ohm/5W, wprowadzi to pewną degenerację w emiterach tych tranzystorów co jest korzystne jak będą mieć większy rozrzut wzmocnienia prądowego. Dodatkowo zabezpiecza to w pewnym stopniu te tranzystory przed uszkodzeniem. Zawsze będzie można zastąpić je zworą.

Trany dam 2SC3855 + 2SA1491.

Szotki na zwykłym drucie, nie będę kombinował przy pierwszym prototypie, tym bardziej, że zależy mi na jak najmniejszym rozmiarze płytki - z tak blisko siebie położonymi diodami w TO220 miałby dużo chrzanienia się z porządnym dokręceniem do kaloryfera. Jeszcze te duże kondy stojące En face do diod.

 

Mam całe wiadro kondów MKT 22n i 47n. Powinny być chyba dobre między nogi?

 

Nie wiem jakie kable będę ciągnął z tego piecyka, więc dałem cewkę na wyjściu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na nogi zasilania musi isc kondek niezwijany. Nie wiem jak sie to fachowo nazywa ale ma boczki tam gdzie wyprowadzenia niebieskie i zlozony jest jak by z plytek przezroczystych. Byc moze trzeba dac nawet jakas ceramike. W emitery nic nie dawaj.

Musiałby to być silver mica a te trudno dostać w pojemnościach wiekszych niż pikofaradowe, chodziaż chyba do 100nF robią. Daj po dwa równolegle 47nF, efekt indukcyjności powinien być mały.

Orginalnego nie da sie sluchac ale moj projekt gra niezle. No i ma kopa. napedzi naprawde trudne kolumny. Co ciekawe trany moga sie nagrzac bardzo i nie grozi to plywaniem zera czy innymi niebezpieczenstwami. Cewka na wyjsciu potrzebna to fakt. Zreszta LM ma tak duze nfb ze musi byc i w ukladzie bez tranow. tranzystory daja dodatkowe wzmocnienie dla wiekszych sygnalow gdyz w ukaldzie WE i mysle ze daja tak z 20dB wzmocnienia na 8om a nawet wiecej. Dlatego df jest tak wysoki. Najlepeij przeznaczyc ten wzm do sekcji basowej. Ale pelnopasmowy tez jest niezly.

senicz, 3 Sty 2008, 20:14

 

>te 0.1uF przy elktrolitach to jak chcesz je montowac? i jaki to program do pcb?

 

Od strony laminatu. Podobnie jak zrobił barszczyk w temacie o gainklonie.

 

Program to ExpressPCB - wygodny, bo mało skomplikowany i się już do niego przyzwyczaiłem, a jestem zbyt leniwy by uczyć się KiCada czy Eagle'a. W Stanach jest dość popularny. U nas mało kto się nim zajmuje, bo żaden zakład nie robi płytek bez dodatkowych kosztów związanych z przygotowaniem pliku do produkcji.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.