Skocz do zawartości
IGNORED

Transformator - buczenie


Adrian

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to normalne, ze toroid lekko buczy

jesli obudowa nie jest skrecona buczenie jest slyszalne

z 2-3 metrow. Pod toroidem jest kawalek gumy

o grubosci 2 mm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

W zasadzie, przy dużych prądach, to kazdy ma prawo troche buczeć. Wszystko zależy jak to będzie słyszalne po zamnknieciu obudowy.

Czasami podobno pomaga zastosowanie filtru z kondensatorem na wejściu, aby odfiltrować minimalne składowe stałe, jakie mogą być w sieci.

Ja swoich jeszcze nie uruchamiałem, ale poprzednie były ciche (choć to było do klasy AB - mniejsze prądy).

Pozdrawiam

Jarek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Rozróznijmy dwie rzeczy:

1.Buczenie samego trafa-kiepsko zrobione trafo.

2.Buczenie w głośnikach-spowodowane jest złym prowadzeniem masy i świadczy o tym ,że wzmacniacz jest źle zbudowany.

Trafo może nie wiem jak głośno buczeć ale w głośnikach powinna być cisza.

 

>Arek

Daj znać czy te z Trafbera są cichsze niż te co masz z Indela.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do buczenia w głośnikach dodałbym jeszcze:

1. Zakłócenia spowodowane przez pole elektromagnetyczne trafa na obwody wzmacniacza - łatwo sprawdzić przez wyprowadzenie trafa poza obudowę

2. Zakłócenia emitowane przez prostownik i zasilacz - można próbować dawać szybkie diody prostownicze i stosować odpowiednie tłumiki.

3. Zbyt duze napięcie tętnień na wyjściu zasilacza - dotyczy głównie wzmaków klasy A - zwiększyć filtrację i pojemności w zasilaczu, chociaż tu zawsze istnieją jakieś kompromisy. Zbyt duże pojemności mogą wymagać większych transformatorów i mocniejszych diod prostowniczych.. itd.. itd..

Jarek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam tych z 'transformatory'... Są całkiem niezłe i ciche. Jak jest z ekranem, to można nawet prawie zero osiagnąć zmiennego na masie audio wzgedem uziemienia. Ważne jest zamocowanie trafa w obudowie oraz wszystkich innych elementów tak, aby nic nie 'warczało' . U mnie nie jest zupełnie bezgłośnie, ale to raczej wibracje niz samo trafo.

Jarek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafber robi jedne z lepszych trafoli w Polsce. Na blachach Ulveco 0,29 mm sa mniejsze niz odpowiedniki innych producentow. Wszystkie trafole z czerwonym jezem to wlasnie Trafber via Ulveco Denmark.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartek,

(Konto usunięte)

Ciekawe jak te z Trafberu mają sie do tych z www.transformatory.com.pl.

Ja także używam tych drugich.Nie powiem ,żeby były super ciche (szczególnie pod obciążeniem) ale większość badziewia typu Telto i inne im podobne zostawiaja daleko w tyle.Stosuję je też z tego powodu iż kilka razy zmieniałem inne trafo na to z transformatory.com.pl i zawsze lepiej później klocek grał.Spróbowałbym czegoś innego,np. Trafber ,ale widzę ,że trochę się cenią.mam nadzieję ,że idzie to w parze z jakością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Przemski

(Konto usunięte)

Ułożyłem swój subwoofer do góry nogami (a raczej głośnikiem) na tapczanie i wsłuchałem się w odgłos jego pracy. Ze strony radiatora wyraźnie słuchać brzęczenie o takiej częstotliwości jaka raczej nie mieści się w zakresie przetwarzanych przez niego częstotliwości. Ponadto równolegle z nią słychać brzęczenie ale innej częstotliwości z głośnika.

 

Subwoofer podłączony jest pod zwykłą listwę zasilającą z filtrem, oryginalnym kablem, takiego typu jak do podł komputera. Z amplitunerem podłączony jest dobrym interkonektem Profigold. Na te hałasy nie ma wpływu sposób podłączenia źródła dźwięki ani żadne regulacje. Jest on słyszalny zaraz po włączeniu urządzenia, nawet zanim zostanie załączony głośnik przekaźnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Przemski

(Konto usunięte)

Ułożyłem swój subwoofer do góry nogami (a raczej głośnikiem) na tapczanie i wsłuchałem się w odgłos jego pracy. Ze strony radiatora wyraźnie słuchać brzęczenie o takiej częstotliwości jaka raczej nie mieści się w zakresie przetwarzanych przez niego częstotliwości. Ponadto równolegle z nią słychać brzęczenie ale innej częstotliwości z głośnika.

 

Subwoofer podłączony jest pod zwykłą listwę zasilającą z filtrem, oryginalnym kablem, takiego typu jak do podł komputera. Z amplitunerem podłączony jest dobrym interkonektem Profigold. Na te hałasy nie ma wpływu sposób podłączenia źródła dźwięki ani żadne regulacje. Jest on słyszalny zaraz po włączeniu urządzenia, nawet zanim zostanie załączony głośnik przekaźnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że sprzęcik jest badziewny. Może się coś poluzowało?

Zabierz jeszcze suba gdzieś do kolegi (może koleżanki..) i tam go podłącz do sieci i posłuchaj. A czy sam sub, bez podłączenia czegokolwiek też 'bzyczy'?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buczenie trafa zazwyczaj jest słyszalne po podniesieniu napięcia zasilania z 220 na 240 V co nasz kraj ostatnio przechodzi zgodnie z normami europejskimi.Trafo sieciowe nawija ne (uzw,pierwotne) na styk dokładnie na 220V będzie buczeć.Zastosuj autotrafo na wejściu i zjedź z napięciem do 220V i buczenie powinno ustąpić.

Dzieje się tak,że przy 240 woltach rdzeń w twoim trafo wchodzi już w nasycenie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sprawdzić na 'tabliczce znamionowej' na subie do jakiego woltazu z sieci jest przewidziany. O ile wiem już od dłuższego czasu wszystkie urządzenia dla Europy są robione na 230V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Przemski

(Konto usunięte)

Skonsultowałem sprawe z kolegą, również technikiem i doszedł on do wniosku że zbyt wysokie napięcie nie może być przyczyną, gdyż większość transformatorów ma znacznie większą tolerancję i nawet przy znacznie większym napięciu powinny pracować poprawnie.

Przyczyną może być obluzowanie się zwojów transformatora lub inne uszkodzenie fizycznie lub też uszkodzenie kondensatora w zasilaczu co powoduje przeciążenie transformatora. Drgania te wywołują dodatkowo hałas w głośniku. Będe musiał targać kilkunastokilogramowe pudło do serwisu....mam tylko nadzieje że to bez problemu przyjmą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.