Skocz do zawartości
IGNORED

Pozornie głupie pytania


ASURA

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwalam sobie założyć taki watek gdyż swego czasu na elektrotechnice w szkole lampą niezbyt się interesowałem i chciałbym nadrobić pewne wiadomości u szanownego grona Lampowców sądzę że i Ci bardziej zaawansowani niż ja będą mieli jakieś wątpliwości też skorzystają z odpowiedzi tutaj zamieszczonych.

Mam pytanie :

1. Do jakiej temperatury można schłodzić zewnętrznie lampę żeby procesy w niej przebiegały prawidłowo i nie wymagały zmiany parametrów pracy ? proszę trochę przybliżyć ABC lampy

2. Czy chłodzenie samej bańki szklanej jest bardziej sensowne niż całości -nóżki stanowią mostek termiczny który wpływa na obniżenie temperatury żarzenia żarników lampy ?

3.Czy z takiego rozwiazania należało by się spodziewać wydłużenia czasu pracy lampy, jeśli tak to szacunkowo o ile procent, godzin ?

 

z góry dziękuję

Pozdrawiam

Rafaell

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/32525-pozornie-g%C5%82upie-pytania/
Udostępnij na innych stronach

rafaell>>lampy pracują w temperaturach kosmicznych(niskie) .Tylko żarnik musi mieć te swoje a to zależy jaka to jest katoda i tobie nic do tego.Temperatura innych elektrod oprócz katody może mieć niską co znakomicie eliminuje tzw emisje wtórną.A tempratura lampy to przede wszystkim zależy od mocy traconej na jej anodzie

rafael nie wiem czego sie spodziewasz? trwałość lampy jeśli nie przekroczy się jej parametrów napieciowych . prądowych ,mocowych to wyłacznie jakość katody czyli zdolność do emisji elektronów.Taki zbiornik z którego uwalniaja sie podczas ogrzewania elektrony.Jak ich zabraknie to klops ,żadna baba nie pomoże.A reszte chłodż sobie ile chcesz.Byle powoli, bo gwałtowne skoki tempreratury mogą rozszczelnić bankę.

Rafaell

 

Jeśli chodzi o pytanie 1

Jesteś strasznie leniwy jeśli oczekujesz, że ktoś będzie Ci tłumaczył lampowe ABC. Podręczników jest cała masa, wystarczy sięgnąć po nie ręką

Pytanie 2

Możesz chłodzić co chcesz najwyżej lamę uszkodzisz na skutek naprężeń w szkle - jak poznasz lampowe ABC to zrozumiesz że to pytanie nie ma sensu

Pytanie 3

Trwałość lampy zależy od emisji elektronów z katody, a ta zależy od temperatury. Jeśli już coś chłodzić to tylko anodę. Opisy lamp z chłodzoną anodą znajdziesz w necie, ale te lampy nie nadają się do audio

 

Pozdrawiam

jesli natomiast chodzi ci o wydłuzenie trwałości katody to jest tylko jeden sposób.Uwazać zeby napięcie było znamionowe z lekkim minusem -5%.Mniej powoduje również uszkadzanie katody przez tzw zatrucie zmniejszjące jej powierzchnie czynną.Jeśli lampa pracuje z mak.mocą następuje również wzrost temperatury katody w skutek znacznego wzrostu temperatury anody.To też ogranicza trwałośc.A więc jeśli ci o to chodzi to mozna chłodzić.Ale to jest tak znikoma korzyśc że bez sensu.

Rafaell, krótko mówiąc: lamp audio się nie chłodzi.

Chłodziło się wodą np. lampy nadajnika PR1 w Gąbinie ale to były kolosy o mocy ponad 600.000 W!

Czasem stosuje się wentylatorki w gitarowcach ale chyba dlatego że tam jest głupi zwyczaj montowania lamp do góry nogami i żar hajcuje podstawki i chassis.

Lampy zostały tak zaprojektowane żeby sobie stać swobodnie i żeby ciepło z nich sobie uchodziło w sposób naturalny.

>Rafaell

trochę lampowego ABC znajdziesz w linkach tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

w pierwszy wpisie jest link do linka z diyaudio a w tym linku jest cała masa linków traktujących o lampowym ABC (Tube Learning for newbies)

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To po co firma ARC w highendowym wzmacniaczu ładuje niehighendowe głośne wentylatory o których w innym wątku pisze Elberoth co to za knociarstwo.Jak się domyślam jest za dużo upakowanych lamp na zbyt małej powierzchni i się to przegrzewa stąd takie nieprofesjonalne rozwiązanie zapożyczone z przemysłu.I nie chodzi tu o wydłużenie trwałości lamp ale o to żeby jej nie skrócić.

Najsilniejszą lampą w cz o mocy 15KW firmy GE chłodzoną wodą miałem w ręku i służyła do nagrzewania metalu prądami wysokiej częstotliwości,była to zwykła kranówa która leciała póżniej w kanał.

Pozdrawiam

Rafaell

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Rafaell, 28 Mar 2007, 23:11

 

>To po co firma ARC w highendowym wzmacniaczu ładuje niehighendowe głośne wentylatory o których w

>innym wątku pisze Elberoth co to za knociarstwo.Jak się domyślam jest za dużo upakowanych lamp na

>zbyt małej powierzchni i się to przegrzewa stąd takie nieprofesjonalne rozwiązanie zapożyczone z

>przemysłu.

 

Bardzo możliwe - za dużo 6550 upakowanych na małej powierzchni i zamkniętych w metalowej kaście. Gdyby były na wierzchu, gołe,

nie byłoby problemu. Byc może nawet wiatraki mają wywołać efekt psychologiczny jak przy "wiejskim tjuniku" samochodów gdzie

wystarczy poprzstawiać wałki tak żeby silnik klekotał i już kierowca ma wrażenie że usiadł okrakiem (w samych gatkach) na ryczącej

rzygającej żywym ogniem rakiecie Saturn, podczas gdy to wciąż ten sam Golf, tylko głośniejszy.

 

Poza tym 200W wzmacniacz to wg. mnie już nie hi-fi a dresiarstwo czteropaskowe (pokaż mi swoją furę, skórę i komórę).

A w l. 40-tych w wielkich amerykańskich salach theaters wypełnionych ludźmi straszliwy huk wytwarzały ok. 20-watowe lampowce.

Czerwone Gitary takowy straszny huk zrobiły swoim koncertem w Pałacu Kultury w Warszawie i też było to 20 wat,może to właściwie optimum moc w domu taka jak moc na koncercie Czerwonych gitar 1:1 perfekt

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

RAFAELL...generalnie moc lampy dopuszczalna jest wynikiem max. dopuszczalnej temperatury wynikającej z jej konstrukcji mechanicznej(ceramika,szkło,szkło-metal itd).Max parametry lampy (napieci,prad) pozwalają teoretyczną moc osiagnąc pare razy wyższą, ale ograniczenia są jak wyżej.Mozna wiec w szczególnych przypadkach przekroczyć ten parametr uzyskując moc traconą w lampie wieksza niż katalogowa i to dużo, ale wiąże się to z intensywnym chłodzeniem ,zabezpieczeniami przy braku chłodzenia itp.Normalnie -bez sensu.

Tak ta lampa w.cz. 15KW firmy GE miała zabezpieczenie, jak woda nie szła w układzie chłodzenia i nie można było włączyć szafy sterującej.

Trochę to smutne że lampkom w przedłużeniu ich żywotności nie można pomóc lepszym,lub bardzo dobrym chłodzeniem

pozdrawiam

Rafaell

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Jeszcze jedno pytanie odnośnie żywotności lamp:

 

O ile z Waszego doświadczenia-procentowo mogą być zaniżane parametry zasilania lamp (prąd ,napięcie) w porównaniu do danych katalogowych producenta, żeby lampy poprawnie pracowały (zakładamy że ich moc spadnie ale inne niezbędne parametry się utrzymają)

pozdrawiam

Rafaell

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

poza napieciem zarzenia mozesz wszystko zmniejszać co oczywiście skutkuje coraz gorszymi parametrami(oporn.nachylenie,wzmocnienie).raczej dobiera się lampy o własciwych parametrach.Wnioski mozesz wyciagnąc z ich ch-k.Jedne lampy nie reagują bardzo, na kilkukrotne zmniejszenie napiecia anodowego, a inne nie.

Odpowiedż uznaję za wyczerpującą, lampki nie pożyją dłużej :( ślicznie dziękuję

 

Innych zachęcam pytajcie nie ma głupich pytań mogą być tylko głupie i niekompetentne odpowiedzi oby jak najmniej szumu informacyjnego

 

Pozdrawiam

Rafaell

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Co do zywotnosci lamp to narazie nie ma jak ich zastapic w stopniach riaa to raz. nastepnie w mikrofonach elektrostatycznych nastepnie w konwerterach i/v i nadajnikach. Moze cos pominalem? chyba nie bo w innych stopniach uklady sprytne tranzystorowe graja duzo lepeij. Oczywiscie nie wszyscy sa sprytni i dlatego niektorymlampy graja lepeij od tranzystorow.

  • 6 miesięcy później...

witam

 

mam proste pytanie, choc dla mnie, jako poczatkujacego jest to problem

 

bowiem mam przedwzmacniacz lampowy na e88cc (z audioton'u) i lampy zarzone sa stalym napieciem 6,3v.

i mam prolem z wyregulowaniem tego napiecia, poniewaz na wyjsciu zasilacza mam powiedzmy 6,4v, a na samych lampach (jakos na nozkach mierzone) kolo 6.0v, czyli wyregulowac wzgledem wyjscia zasilacza czy na samej lampie?

dziekuje i pozdrawiam

Na nóżkach. Ale ja bym się wpierw zastanowił skąd się wziął tak dramatyczny spadek napięcia na tak krótkim (zakładam, że krótkim) odcinku? Może dali tam drut o zbyt małej średnicy?

hmmmm.... watpie zeby byly za cienkie... wieksze znacznie prady takimi przepuszczalem...

napiecie wyjsciowe na zasilaczu oczywiscie diametralnie wzrosnie jesli odetne obciazenie w postaci samego przedwzmacnaicza, ale to logiczne...

 

ok, wiec ustawie wg, tego co na lampie zmierzylem ;)

wogole to nie napisalem, ze ten preamp to ten:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

chyba ze jest sytuacja gdzie zle mierze napiecie na nozkach lampy, czy to niemozliwe znalezc tam takie napiecie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>wspac, 6 Paź 2007, 15:37

 

Żarzenie zasilasz napięciem zmiennym, czy dobudowałeś ten stabilizator?

Nie powiem ci czy źle mierzysz bo nie widzę :) Ale chyba nie, skoro pokazuje ci w okolicach 6V.

ten uklad jest akuratnie zasilany napieciem stalym, zarzenie jak i anodowe

 

bede musial chyba pomiezyc w kazdym punkcie po sciezkach to napiecie i sprawdzic co jest nie tak, gdzie nagle sie zmienia... choc na plytce samego preampa to duzo juz nie ma czesci, gdy napiecie dochodzi do lamp..

dudivan:

>Czasem stosuje się wentylatorki w gitarowcach ale chyba dlatego że tam jest głupi zwyczaj montowania

>lamp do góry nogami i żar hajcuje podstawki i chassis.

 

Może nie tyle głupi co wynikający z czysto praktycznych względów: trudno sobie wyobrazić sobie muzyka regulującego brzmienie komba gitarowego na klęczkach (?) i do tego w warunkach koncertowych!

 

Tyle, że realizowany przez głupców ścieśniających lampy do granic możliwości i stosujących dla potanienia wyrobu podstawki bakelitowe zamiast porządnych ceramicznych. Do tego krótkonóżkowych wlutowywanych w płytkę drukowaną (Fender stosuje specjalne długonóżkowe).

 

Inna sprawa, że ciężko pracujące lampy mocy (wyłączywszy lampy specjalnie konstruowane do pracy "głową w dół") powinny pracować w pozycji pionowej.

 

W pierwszych wintadżowych wzmacniaczach (zwłaszcza kombach) produkowanych przez renomowane firmy ciężki i mocno grzejący się blok mocy i zasilania (na wspólnym chassis) stał na dnie skrzyni głośnikowej a pod jej stropem przymocowany był tylko panel z przedwzmaczniaczami i układami regulacyjnymi.

 

Dzisiejszy wentylatorek to wymysł dzisiejszych niewydarzonych konstruktorów i raczej nadałby się do chłodzenia łbów rozgrzanych od (bez)myślenia niż nieprzystosowanych do pracy w pozycji wiszącej lamp mocy.

 

Zoltan

niestety problemu nadal nie rozwiazalem, napiecie zarzenia z zasilacza jest okolo 6v (musze podniesc bo musi byc 6.3v) a na nozkach juz lampy tylko 2.95v :/ jednaj jak i drugiej lampy, kable powymieniane, jakies teraz z zasilaczy wziallem komputerowych, musza byc dobre, ale bez zmian,

co ciekawe przedwzmacniacz wydaje sie grac dobrze, zadnych oznak tak drastycznego spadku napiecia,

 

zaczynam sie zastanawiac czy to nie wina np. zbyt slabego transformatora? jego moc jest niewiele ponad zapotrzebowanie... moze byc wtedy taki spadek? i to tylko przy lampach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

przepraszam za zawracanie glowy, zle mierzylem chyba, teraz lacze jedna i druga nozke oznaczona na tym zdjeciu jako Ż i wychodzi tak jak powinno byc :P

ale ciemniok ze mnie!

:)

post-16786-100002688 1192217582_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.