Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki interkonekt do gramofonu ?


markul3

Rekomendowane odpowiedzi

np.

Linn Analogue Interconnect (znany także jako Black Interconnect). Miedziany, wystarczający nawet do "poważniejszych" gramniaków, 1,2 m długości, a więc przy okazji wygodny w użyciu.

przede wszystkim ma być bardzo dobrze zaekranowany - ten oczywiście od gramofonu do pre, natomiast, co do konkretnych modeli to się nie wypowiem, tego Linna miałem wpiętego między cedekiem a integrą - nic specjalnego, ale może w torze gramofonowym będzie lepiej; poszperaj w wyszukiwarce, wpisz "interkonekt do gramofonu" trochę znajdziesz, nie wiem, czy w tej cenie, ale na pewno jest rochę informacji

pozdrawiam

Jeśli wkładka jest typu MM to kluczową rolę odgrywa też pojemność przewodu, już wielkości rzędu kilkudziesięciu pF mogą się okazać niedopuszczalne, ale to zależy od indukcyjności cewki wkładki.

 

Pozdrawiam

>>>amazarak,

Chciałem Cię zapytać, jaki byłby związek pomiędzy pojemnością interkonektu a indukcyjnością dwóch konkretnych wkładek MM: jednej o wartości 45mH, a drugiej o wartości 580 mH (dane katalogowe) ?

Pozdrawiam,

Yul

> Yul, 28 Kwi 2007, 12:37

 

Podawałem już namiary na tę stronę w wątku o syczących wokalach:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Układ indykcyjność cewki - pojemność IC tworzy układ drgający z pewną częstotliwością rezonansową, którą można wyliczyć ze wzoru f = 1 / (2 * pi * sqrt(L * C) ).

 

Znając indukcyjność cewki, można wyliczyć maksymalną pojemność IC, która może być zanim rezonans wpadnie nam w zakres fal akustycznych. Oczywiście w idealnej sytuacji, chcielibyśmy żeby częstotliwość rezonansowa leżała jak najdalej od pasma słyszalnego, a nie tylko nieco powyżej, stąd najlepiej gdyby pojemność IC dążyła do zera.

 

Przykładowe wyliczenia dla twoich wkładek:

1) przy indukcyjności 580mH, częstotliwość rezonansowa wypada w 22 kHz dla przewodu o pojemności 90pF

2) dla 45 mH rezonans jest w 22kHz dla pojemności około 1150 pF (!)

 

Cewka 45 mH dla przewodu o pojemności 90pF posiada rezonans w 79.1 kHz.

 

Powyższy przykład ilustruje bardzo dobrze, że im mniejsza indukcyjność cewki, tym lepiej (żeby nie powiedzieć dużo dużo lepiej). O ile dla pierwszej wkładki musimy mieć bardzo dobry IC pod względem pojemności (zważywszy że rezonans w 22kHz mógłby być jeszcze słyszalny), o tyle w przypadku drugiej wkładki (45mH), problem praktycznie nie istnieje.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>>>amazarak,

wielkie dzięki za kompetentną odpowiedź, wzór i link. Jeśli wolno, to mam jeszcze dwa pytania:

1) co to znaczy, że interkonekt jest "bardzo dobry pod względem pojemności" (czy np. do tej wkładki o indukcyjności 580 mH wystarczy że poszukam czegoś o pojemności mniejszej od 90 pF) ?

2) skąd zdobyć dane o pojemności kabli (właściwie to samych kabli, czy kabli wraz z dolutowanymi wtykami RCA) ?

Zamiast dwóch pytań wyszło trochę więcej problemów, ale może znajdziesz chwilkę czasu aby odpowiedzieć.

Z góry dziękuję,

Yul

amazarak,

pojemność, która wchodzi do wzoru jaski podałeś to nie może to być pojemność samego kabla tylko równoległego połączenia pojemności kabla i wejściowej pojemności wzmacniacza. Zatem za C wstawić poj. kabla plus poj. wejściowa wzmacniacza (pre).

> Yul, 28 Kwi 2007, 16:09

 

Kurczę, dopiero teraz przy okazji odpowiedzi Profil'a zauważyłem twój wpis..., przepraszam za opóźnienie i śpieszę z wyjaśnieniami.

 

ad 1)

We wzorze L i C występują dokładnie w tym samym miejscu, więc łatwo się domyślić, że ten sam efekt można osiągnąć zarówno zmieniając indukcyjność cewki jak i pojemność IC. Dlatego wniosek odnośnie pojemności IC jest dokładnie taki sam jak dla indukcyjności wkładki - im mniej tym lepiej. Na drugą część pytania (o pojemności IC) trudno odpowiedzieć. Z wzorów wynika, że powinno wystarczyć nieco mniej niż 90 pF, ale jak zawsze trzeba to zweryfikować odsłuchami, czyli "nausznie" sprawdzić czy dla danego kabelka robi się kaszana z sybilantów (taki jest najłatwiej zauważalny objaw u mnie, ale trzeba też pamiętać że zjawisko to może mieć i inne źródła).

 

ad 2)

najlepiej jeśli takie dane podaje producent (zazwyczaj powinna to być pojemność/jednostkę długości, np. metr). Niestety rzadko można to spotkać, i wtedy pozostaje pomiar... i tutaj jeszcze jedna pułapka - jeśli przewód jest np. dwużyłowy ekranowany, to trzeba obmierzyć wszystkie pojemności: między żyłami i między każdą z żył a ekranem. Ponieważ pomiar jest zazwyczaj trudno wykonać np. w sklepie, warto pamiętać, że pojemność będzie tym mniejsza im:

a) odległość między żyłą a ekranem będzie większa (czyli mówiąc potocznie kabel będzie "grubszy")

b) całkowita długość IC będzie mniejsza

Wskazane jest również, by żyły (dla *jednego* kanału) były w osobnych ekranach (nie wystąpi wtedy dodatkowa pojemność żyła-żyła)

Niestety, jak łatwo się domyślić, taki IC będzie gruby i nieporęczny. Wykonując go samemu największym problemem jest upakowanie tych wszystkich kabli i ekranów w gniazdo RCA...

 

Pozdrawiam

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.