Skocz do zawartości
IGNORED

SCALEO E - serwer muzyczny


Ryszard1

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna mam serwer muzyczny SCALEO E podobny jak ten :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzieki swojej budowie i systemowi Windows ma on niemal nieograniczone mozliwosci : odtwarza/nagrywa muzyke, filmy, TV, zdjecia oraz inne takie jakie ma komputer z ograniczeniami do nowych gier. Zamontowalem w nim pojemny dysk i sluzy mi takze jako komputer domowy. Faktycznie nie grzeje sie i jest bezglosny. Jego wymiary sa identyczne jak elementy wiezy SONY z ktora stanowi calosc, na gorze ktorej postawilem monitor LCD. Dla wygody mozna uzywac pilota i bezprzewodowej klawiatury. Jakosc dzwieku jest dobra, choc czesto jeszcze slucham muzyki ze starego odtwarzacza CD.

Wiem ze powinno sie na nim zaistalowac Windows Media Center, ale ja mam XP dlatego sa m.in klopoty z wyswietlaniem na czolowym wyswietlaniu. Udalo mi sie zdobyc nakladke ktora wyswietla zegar. Mialem klopoty z uruchomieniem karty TV, pomoglo dopiero zaistalowanie Power Cinema.

Zapraszam w tym temacie uzytkownikow tego serwera o podzielenie sie informacjami o jego mozliwosciach i ew. o problemach. Moze wspolnie uda sie zwiekszyc jego funkcjonalnosc,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro został założony osobny temat to dopiszę się również w tym wątku - również jestem w posiadaniu tego komputerka SCALEO E

Użytkuję go ok 6 mies i sprawuje się znakomicie, zakupiłem na jednej z aukcji , płyta główna jest oryginalna z procesorem celeron 2,2Ghz, 1 Gb Ramu , 250 Gb SATA, Xp Pro. Dostałem sterowniki od sprzedawcy razem z jakąś nakładką na system do obsługi wyświetlacza.Wyświetlał on wówczas tytuł utworu, poziom głośności) Jednak zrezygnowałem z tej nakładki i używam innego programu wg mnie rewelacyjnego J. River Media Center(foto) zarówno do filmów, foto jak i muzyki.( możliwość graficznego wyświetlania korektora na cały ekran, masa ustawień itp.)

Całośc działa rewelacyjnie z pilota oraz klawiatury bezprzewodowej ( u mnie w promieniu ok 3 m od SCALEO nie ma problemów z zasięgiem). Dodatkowo zamontowałem kartę tv więc jest możliwośc rejestrowania programów.

Zamontowałem również dodatkowy wentylator na radiator chipsetu pł głównej, gdyż temperatura do której sie nagrzewał zaniepokoiła mnie - nie wiem jak u innych?

Generalnie całość pracuje bardzo cicho nawet słuchając muzyki nocą nie słychać wentylatorów.

Używam go w połączeniu z tv lcd 32" LG oraz amplitunerem Sony. Dodatkowo oprogramowanie ma możliwość zmiany kilku skórek, a po połączeniu z netem umożliwia nawet graficzną interpretację aktualnej pogody, ściągnięcie okładek płyt posiadanych utworów itp...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takze od sprzedawcy Allegro dostalem CD z programami, ale nie bylo na niej nic do sterowania wyswietlacza do systemu XP - jak nazywa sie ta nakladka na system do obsługi wyświetlacza ?

Do obslugi TV, mzyki i filmow najlepiej miec 1 program, ale niestety nie znalazlem takiego, poniewaz TV "widzi" tylko Power Cinema, napisy do filmow wyswietla tylko All Player, a muzyke najlepiej (poniewaz ma suwak utworu) mi sie odsluchuje Media Player,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Ryszard1

"a muzyke najlepiej (poniewaz ma suwak utworu) mi sie odsluchuje Media Player"

 

Niestety Media Player to IHMO najgorszy z możliwych wybór. Nie dosyć, że ma problemy z obsługą wielu formatów (o arkuszach dyrektyw nawet nie wspomnę), to ponoć jeszcze ma na stałe włączony jakiś resampler, który ingerując w sygnał audio w słyszalnym stopniu (wg wiarygodnych mi osób) degraduje jakość dźwięku.

 

Akurat suwak utworu ma dużo programów. Ot, chociażby słynny foobar.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem z komputerem dostałem od sprzedawcy darmowe oprogramowanie MEDIA PORTAL, jakiś plugin do tego oraz aktualizacje, netframework. Po wgraniu tych wszystkich plików działa wyświetlacz, aczkolwiek zrezygnowałem z tej nakładki, gdyż zbyt mocno obciążała cały system i podcinało się wszystko - być może większa ilość RAMu rozwiązałaby problem.

Ostatecznie wygrało płatne oprogramowanie J. River Media Center, które bez większych problemów zadziałało również kartą tv Philipsa. Cała nakładka dodana jest oczywiscie do autostartu, aby po uruchomieniu XP przykryła go w całości. Podmieniłem sobie również ekran startowy Win na jakiś jpg związany z audio, więc w momencie startu nie jest on widoczny za bardzo...

Dla zainteresowanych foto wnętrza tego komputerka ( z netu)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-15577-100005308 1221689796_thumb.jpeg

post-15577-100005309 1221689796_thumb.jpeg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ja mam kilka pytan co do tego serwera. Aktualnie mam stacjonarny komputerek z karta m-audio audiophile na pokladzie. wyciszony na tyle ze go podczas dnia nie slysze a tym bardziej podczas sluchania muzyki. mam w nim pentiuma D... szczerze? maszynka jest wg mnie za mocna jak na moje terazniejsze wymagania - internet, odtwarzacz muzyki, office (ostatnio kupilem xboxa i na nim teraz gram co owocuje tym ze w kompa nie bede inwestowal). Szukam czegos co by mi zastapilo aktualnego kompa (oddam go ojcu) i sluzylo temu co wyzej wymienilem. Czy ten serwer podola temu zadaniu? a dokladniej:

 

- czy w ta obudowe zmiesci sie m-audio? (wysoki profil)

- jak z glosnoscia - czy slychac ten komputerek czy jest faktycznie wyciszony tak ze nic nie slychac?

- jak rozumiem mozna podlaczyc pod niego jakies inne peryferia wskazujace jak myszka itp?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCALEO E to w sumie normalny komputer, beda na nim dzialac typowe programy, dokladna specyfikacje techniczna mozna znalesc choby z linka z Allegro lub wyGOOGLEowac. Jest to konstrukcja z przed kilku lat, wiec nie ma wysrobowanych parametrow. Obudowa jest plaska, dostosowana do postawienia obok wzmacniacza, jest rozbudowana w kierunku medialnym, ma dodatkowe plytki, duzo roznych medialnych wejsc/wyjsc, pilota. Zasilacz jest b.cichy (praktycznie nieslyszalny), ma mala moc, wentylatory (2szt) chlodza wszystkie elementy komputera, takze procesor. Ilosc wydzielego ciepla jest niewielka. Dysk ma specjalne zawieszenie, najwiecej w sumie halasuje naped CD jezeli uzywamy go z pelna predkoscia. Moc komputera wystarcza do odtwarzania muzyki, nagrywania na CD, odtwarzania filmow, TV. Karty graficzne (na plycie gl i PCI Expres) nie dadza obrazu o b.wysokiej spotykanej w nowych telewizorach LCD rozdzielczosci. Napewno nie nadaje sie do grania, wg. mnie zasilacz jest za slaby, aby zamontowac karty o wiekszym poborze mocy. Jest kilka wolnych slotow PCI, w tym 2 o wysokim profilu. Nie ma problemu z podlaczaniem zewnetrznych urzadzen, ma m.in az 6 USB i wiele innych wejsc/wyjsc. Ma dobrej jakosci zintegrowana karte muzyczna z dodatkowymi 2 wyjsciami optycznymi. Wg. mnie, jezeli ktos potrzebuje uniwersalnego komputera, a nie czegos ze wskazaniem na odtwarzanie multimedilne i na postawienie jako element wiezy muzycznej to lepiej zainteresowac sie notebookiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a) jesli karta ma wysoki profil powinna bez problemów zmieścić się w jeden z dwóch slotów poziomo( tam gdzie na zdjęciu jest zamontowana karta tv - nie wiem jak z długością tej karty, bo jest tam również napęd dvd - też zależy jak głęboki zamontujesz. Myslę że żadnych problemów nie powinno z tym być.

b)Czy nic nie słychać? Coś napewno będzie słychac jeśli uruchomisz go w środku nocy słuchając muzyki na minimum. Ciężko to określić, bo to jest pojęcie względne. Są tam przecież dwa wentylatory w zasilaczu, które jednoczesnie chłodzą procesor...Obracają się jednak na tyle wolno, że nie są to jakieś poważne zakłocenia.

c)oczywiscie możesz podłączyć do tego co uważasz, nie ma z tym problemu - klawiatura z zestawu ma wbudowaną myszkę-trackball w/g mnie b. wygodne. Co ciekawe po pewnym czasie nieużywania przechodzi sama w stan "uśpienia" aby nie pobierać energii z baterii. Kolejne użycie wymaga wczesniejszego kliniecia jednego z klawiszy "myszki"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ten komputerek w konfiguracji z procesorem 2.8 badz 3.0 ghz i zintegrowana na karcie grafika pociagnie xp na rozdzialce 1440x900?

 

czy ktos moze swapowal juz wentylatorki przy zasilaczu? czy sa jednak one tak ciche ze nawet nie ma sie co tym interesowac?

 

czy tam zmieszcze normalny, kupiony w sklepie zasilacz czy tylko jakis stockowy ktorego w przypadku ew. padniecia tego pierwszego pewnie nigdzie nie dostane?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczości jakie udało mi się wyswietlić na zintegrowanej karcie wewn, to:

1280x768

1280x960

1280x1024

1360x768

1400x1050

1600x900

1600x1200

1856x1392

1920x1080

1920x1200

1920x1440

2048x1536 max

Mniejszych nie pisałem bo chyba nie ma sensu...

Zasilacz jest nieco nietypowy jak mi się wydaje, więc w razie awarii pozostaje naprawa na poziomie elementów, bądź jakies poszukiwania z innego SCALEO

Wątpię aby cokolwiek zastępczego tam zmieścic ze względu na konstrukcje całości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Czy mozna i ew. jak zwiekszyc glosnosc z wyjsc cyfrowych w SCALEO e ?

Zauwazylem szary suwak (czyli bez mozliwosci przesuniecia w gore) w tym ptogramie do wew. karty muzycznej ktora obsluguje dzwiek, i widac ze ma on poziom tylko na ok. 80 %,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Ryszard1

"Czy mozna i ew. jak zwiekszyc glosnosc z wyjsc cyfrowych w SCALEO e ? Zauwazylem szary suwak (czyli bez mozliwosci przesuniecia w gore) w tym ptogramie do wew. karty muzycznej ktora obsluguje dzwiek, i widac ze ma on poziom tylko na ok. 80 %"

 

Jeśli masz amplituner z dekoderami dts, to włącz jakiś plik dts na scaleo. Jeśli amplituner zagra wielokanałowy dts (zamiast szumu/trzasku stereo-PCM), to znaczy, że ten suwak nie ma wpływu i że wyjście spdif daje dokładnie to, co dostaje, bez żadnej ingerencji w sygnał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam kupic Scaleo E i w zwiazku z tym mam troche pytan do szczęśliwych posiadaczy tego komputerka.

Czy probowaliscie podlaczac tv poprzez zlacze SCART (EURO) ? Rozumiem ze rozdzielczosc jest znacznie mniejsza ale niestety nie posiadam innej opcji na teraz ...

Co lepiej zainstalowac Windiws XP czy Media Center ? Zakladam uzycie tego kompa wylacznie jako "centrum rozrywki" czyli : muzyka (FLAC,EAC), film(DVD), tv(DVB-T, analogowa), rekorder tv

No i jakich tunerów używacie ? Chodzi mi o DBB-T i tv analogową. Widzialem na allegro jakies

Pinnacle Media Center 300i (chyba). Czy bedzie dzialac z tym komputerem ?

Dzieki za pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Czy probowaliscie podlaczac tv poprzez zlacze SCART (EURO) ? Rozumiem ze rozdzielczosc jest znacznie mniejsza ale niestety nie posiadam innej opcji na teraz ...

TV ogladalem podlaczajac monitor komputerowy, jakosc programow TV taka sobie.

>Co lepiej zainstalowac Windiws XP czy Media Center ?

Ja mam XP, ale wiem ze Media Center jest do multimediow zwlaszcza na SCALEO e lepsza.

>No i jakich tunerów używacie ? Chodzi mi o DBB-T i tv analogową. Widzialem na allegro jakies

Pinnacle Media Center 300i (chyba). Czy bedzie dzialac z tym komputerem ?

Ja przy zakupie wybralem wersja z karta TV, byla juz dostosowana/podlaczona do tego komputera i w sumie z b.mala doplata. Mialem troche problemow z odtwarzaniem TV, ale sobie poradzilem. Odbiera ona takze cyfrowe programy, ale u mnie nie nadaja w tym standardzie. Pewnie dzialac bedzie dowolna krotka karta, mozna ja zamontowac do gniazda PCI o malej wysokosci lub drugiego o narmalnej.

Poczytaj opisy na Allegro, mozna czasami cos sie tam dowiedziec,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Przemski

(Konto usunięte)

Aktualnie na allegro można zakupić nową obudowę scaleo wraz z zasilaczem i pilotem w cenie 299 zł co czyni ten sprzęt dość atrakcyjnym.

Jeśli ma on posłużyć jako odtwarzacz muzyczny konieczne będzie przerobienie chłodzenia - pasywny zestaw chłodzący na procesor i ewentualnie podmiana wentylatorów na lepsze jakościowo i ich uruchomienie przy napięciu 5V. (stosunkowo dobre i niedrogie wentylatory to np. Arctic Cooling, cena już od ok 9 zł, ewentualnie na licencji AAB Cooling ok 6 zł, Acutake ok 10 zł a z lepszych QOLTEC - ok 20 zł (ceny za 80x80mm). Odpowiednio zamocowane wentylatory pracujące przy ok 1000 RPM są niesłyszalne z odległości 2m.

Jeśli muzyka - Windows XP Media Center Edition wydaje się być odpowiednim wyborem.

Jeśli miałoby to być multimedialne centrum rozrywki, nastawione na filmy, tymbardziej HD - całość raczej odpada z racji tego iż najlepszy procesor jaki płyta obsłuży to Pentium 4 HT, przy dużej części materiału 720p i większości 1080p przy włączonym post processing`u bez znacznej degradacji jakości bardzo trudno uzyskać płynność obrazu.

Ciekawostką jest zintegrowana karta dźwiękowa posiadająca wyprowadzenia w postaci gniazd RCA, ale jestem przekonany, że większość z nas i tak zainstalowałaby pełnoprawną kartę na PCI czy USB, np. Audiotrak Prodigy. Gniazda Euro SCART to już także relikt, nie wszystkie telewizory posiadają i/lub poprawnie obsługują sygnał z VGA przez DSUB, także należy liczyć się z koniecznością zakupu karty graficznej posiadającej DVI lub od razu HDMI.

Będąc przy kwestii zakupów - pamięci DDR1 są prawie dwa razy droższe od DDR2, całe szczęście, że płyta posiada kontroler SATA (nieco tańsze i łatwiej dostępne dyski o większej pojemności) i PCI Express (analogicznie, przyzwoitą kartę grafiki można zakupić za 150 zł, na PCI czy AGP podobna karta kosztuje dwukrotnie więcej), procesory P4 HT, nowe kosztują dość sporo, bo np. ok 200 zł za P4 3.6HT. Do odtwarzania filmów osobiście wybrałbym - Popcorn Hour A110, jako serwer muzyczny - dlaczego nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiasem. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany to mam do sprzedania cały gotowy i złożony komputerek scaleo e wraz z oryginalną bezprzewodową klawiaturą oraz pilotem. Kontakt PW ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Aktualnie na allegro można zakupić nową obudowę scaleo wraz z zasilaczem i pilotem w cenie 299 zł co czyni ten sprzęt dość atrakcyjnym.

Wg mnie lepiej za nieduzo wieksza kwote (a i tak musimy to miec) kupic kpl., ew bez HDD.

>Jeśli ma on posłużyć jako odtwarzacz muzyczny konieczne będzie przerobienie chłodzenia...

Wg. mnie nie warto ruszac chlodzenia, fabryczne (pasywne) jest wystarczajace/dobre/ciche. Zasilacz i tak nie ma za duzej mocy i nie warto rozbudowywac tego modelu o pradozerne komponenty, lepiej juz pomyslec o innym modelu.

>...zintegrowana karta dźwiękowa...

Wg.mnie nie jest ona taka zla, nawet na analogowych wyjsciach. Ja korzystam z wyjcia optycznego ktore zapewnia izolacje elektryczna.

>...DDR1 są prawie dwa razy droższe od DDR2...

Dlatego warto kupic od razu z pamiecia, nawet 2GB,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Wyjście coax i spdif mają stałą głośność powiązaną tylko z suwakiem "Wave".

Tak, tylko dlaczego korzystajac z wyjcia cyfrowego mojego odtwarzacza CD mam glosniej ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Witam

Właśnie jedzie do mnie kurier z takim SCALEO , będę chciał zrobić z niego źródło FLAC.

Drugim zastosowaniem będzie czasem jakiś film czy jakieś googlanie .

Mam juz 1GB RAM , brakuje mi tylko CPU ale to nie będzie problem .

 

 

Oczywiście postaram się opisać wrażenia i porównać empirycznie jakość dźwieku wyjścia optycznego vs CD Harmana HD970 .

Jako DAC użyję Harmana HD970 ( ma wejścia )

Do porównania jako drugiego DAC użyję Yamaha RX-V1400

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Również nabyłem ten stosunkowo ciekawy serwer. Ciekawi mnie jedna rzecz - czy u Was pracjują kości 1 GB w Dualu? Czy udało się komuś dokonać upgrad-u biosu płyty. No czy udało się komus podłączyć serer do telewizora poprzez scarta?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.