Skocz do zawartości
IGNORED

Prosba o porade... dac czy karta?


stfrg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam-po raz pierwszy na tych stronach.

Powiedzcie co ja mam zrobić, aby poprawić dźwięk ? Na początek moja sytuacja:

- Amplituner 5.1 Harman/Kardon avr130

- Zestaw głośników 5.1 JBL Northridge

- Komputer z zintegrowaną kartą na płycie ASUS p5Q. (Realtek AudioHD)

- Połączenie z komputera do amplitunera leci po kablu COAXIAL (to załatwia sprawę z stereo i co dla mnie ważne z dźwiękiem DolbyDigital i DTS) - oglądam dużo filmów.

 

Teraz tak - czy kupno DAC na USB też d możliwość doprowadzenia do amplitunera po kablu coaxial dźwięku DD i DTS???

 

Myślałem o kupnie karty wewnętrznej ASUS XONAR D2 ale teraz się zastanawiam co zrobić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Teraz tak - czy kupno DAC na USB też da możliwość doprowadzenia do amplitunera po kablu coaxial

>dźwięku DD i DTS???

 

z tej karty dac usb nie poprowadzisz wielokanałowego sygnału do wzmacniacza, jedynie stereo do sekcji przedwzmacniacza czyli na wejścia stereo amplitunera - np cd in lub aux in,

ale nadal niezaleznie możesz podłączyć kartę komputerową sygnałem cyfrowym przez coax tak jak jest, niczego nie zmieniasz,

dlatego, że nie da się mieć zainstalowanych jednocześnie dwóch kart dźwiękowych to pewną niedogodnościa będzie koniecznosć wyłączania karty usb (aby uaktywnić dotyczczasową, dzieje się to automatycznie) gdy będziesz chciał ogladać film z wielokanałowa ścieżką, wtedy tym sie zajmuje wbudowany wielokanałowy dac amplitunera (tak jak masz obecnie), na amplitunerze będziesz się przełączał między cyfrowym źródłem coax (dd dts) a wejściem analogowym aux lub cd (tam gdzie podłączysz dac usb)

 

uważam, że przyrostu jakości nie uzyskasz na zewnętrznym dac, raczej bedzie INACZEJ, ale czy lepiej? to jest jedynie kosmetyczna zmiana "źrodła", a wzmacniacz i kolumny w dalszym ciagu pozostają te same...

 

z ekstra kartą dźwiękową sprawa jest podobna, wzmacniacz i kolumny zostaja te same, a dodatkowo dochodzą dylematy prowadzenia sygnału i strat na długich kablach chinch, na kablu cyfrowym o stratach sie nie mówi, można realizowac długie połączenia, mógłbyś też podłączyc tę kartę cyfrowo do amplitunera przez coax, wtedy też będzie trzeba przełączać na karcie w komputerze wyjście sygnału między zwykłym wyjściem analogowym out po chinchach a cyfrowym (na jednej karcie dźwiekowej nie działaja jednocześnie)

 

generalnie zysk niewielki z powyższych zabiegów

 

jedynie słusznym wyjściem bedzie zakup dobrego wzmacniacza stereo i zewnętrznego dac na usb, fronty kina zasilisz z tego wzmacniacza, wyjścia pre_out amplitunera podłączysz do niego (jeśli takie masz, yamachy maja, harman kardon raczej nie ma), zakładam, że wtedy będzie najwiekszy zysk jakości głównie przy słuchaniu stereo, przy kinie bedzie inaczej niz do tej pory, prawdopodobnie lepiej (jesli da sie podłączyć amplituner pod wzmacniacz - warunek - pre out w amplitunerze!)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie nie rozumiem wpisu powyżej. Totalny bełkot plus problemy ze składnią.

Po pierwsze można do komputera podpiąć tyle kart dźwiękowych ile tylko mamy wolnych slotów.

Wyboru karty dokonuje się z poziomu opcji zaawansowanych odtwarzacza - czy to foobar czy WMP, KMplayer czy inny soft, każdy daje możliwość wyboru karty.

Nic nie trzeba odpinać, odłączać, wyciągać - egzystencja kilku kart w jednym kompie to norma.

 

Oczywiście, że jest możliwość doprowadzenia dźwięku z DACa USB do amplitunera po łączu coaxial. Jedynym warunkiem jest nabycie DACa, który posiada gniazda coaxial "digital out" - np: TerraTec DMX 6Fire USB, ALESIS IO-2 USB, E-MU 0404 USB, itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yayacek dziękuję za tresciwe podsumowanie moich wywodów i wyjasnienie kwestii technicznych, niestety pomijasz istote pytania czy zmiana moze cos poprawić? odpowiedziałem na pytanie, uważam, że kwestia połączenia dobrego stereo z wykorzystaniem popularnych amplitunerów kina to skomplikowana kwestia, na którą nie ma prostych recept

 

sam wykonałem kartę/dac na usb stereo przy wykorzystaniu pcm2702, było to parę lat wstecz, karta sie instalowała samoczynnie i przejmowała role głównego sterownika dźwięku, to sa moje skromne doswiadczenia na bazie zewnętrznych usb kart/daców stereo

 

piszesz tez, że "jest możliwosć doprowadzenia dźwięku z DACa USB do amplitunera po łączu coaxial" i nie piszesz gosciowi przy okazji, że takie rozwiazanie to o kant d. rozbić bo to w kwestii jakosci nic nie zmieni (marginalne kwestie) i dalej bedzie miał to samo w dźwięku co do tej pory

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> monolit

cd

W celu zobrazowania, niedawno wykonałem szkic, ideę połączenia stereo z kinem u mnie, w tym układzie dwie końcówki mocy (na rys. AMP z przełączanym wejściem (tutaj rca i sym.)) można zastapic jednym wzmacniaczem stereo.

Końcówki w moim układzie podłączam do zoller imagin.

Rozważałem też kwestię zasilenia centralnego głośnika (JMlab PS 5.1)

końcówką, ale chwilowo sie wstrzymam.

 

Z komputerem podłaczamy sie pod dac C/A i pod amplituner kina (transportu cd koło C/A nie rysowałem, zeby nie komplikować bardziej rysunku).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> skrzypek, 2 Wrz 2009, 16:59

 

>piszesz tez, że "jest możliwosć doprowadzenia dźwięku z DACa USB do amplitunera po łączu coaxial" i

>nie piszesz gosciowi przy okazji, że takie rozwiazanie to o kant d. rozbić bo to w kwestii jakosci

>nic nie zmieni (marginalne kwestie) i dalej bedzie miał to samo w dźwięku co do tej pory

 

------------

Zgadza się, jakości się nie poprawi, jako że za konwersję cyfrowo analogową nadal odpowiedzialny będzie amplituner.

Niemniej jednak możliwość istnieje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.