Skocz do zawartości
IGNORED

DAC wewnętrzny podłączenie sygnału


mycha

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem na stronie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy ktoś wie jak zbudowane jest podłączenie i wejście do tego DAC'a i czy można uzywać innych układów przetwornika??

 

 

Autor opisuje podłączenie tak:

Podłączany jest wewnątrz odtwarzacza do cyfrowych sygnałów wyjściowych z procesora audio (które to sygnały w odtwarzaczu podawane są na wbudowany oryginalnie przetwornik c/a).

Pobrane z CD sygnały obrabiane są w cyfrowym rozdzielaczu kanałów i odwracaczu fazy - na jego wyjściu otrzymuję rozdzielone sygnały prawego i lewego kanału w fazie zgodnej i przeciwnej.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Witam

Nie robiłem autopsji tego przetwornika ale bazując na opisie modułu i danych katalogowych przetwornika Crystal CS4390 można domniemywać:

 

1) Moduł przetwornika przyjmuje dane z demodulatora EFM w postaci szeregowej ->

DATA (dane amplitudy próbek dla kanału prawego i lewego),

BCK (zegar dla danych),

LRCK (zegar informujący o kanale przesyłanych danych L albo R),

MCK (zegar dla modulatora(ów) Delta Sigma - CS4390).

2) Dane są odpowiednio opóźniane w rejestrze (szeregowym) i poddane inwersji w celu synchronizacji oraz zgodności faz sygnału na wyściu przetwornika CS4390.

3) Format danych podawanych na wejście modułu przetwornika powinien być zgodny z formatem przyjmowanym przez DAC CS4390 (możliwość wyboru 6 różnych formatów) albo jeśli logika (układy cyfrowe stosowane na wejściu - 8szt w podstawkach) zamienia format danych to niekoniecznie. Trzeba zapytać producenta modułu przetwornika.

4) Autor pisze: "Proponuję przetwornik C/A do wbudowania do odtwarzaczy CD - 2 znakomite 24-bitowe przetworniki firmy CRYSTAL z 384-krotnym oversamplingiem..."

- nadpróbkowanie 384 razy dla próbkowania 44.1 kHz można osiągnąć z CS4390 dla zegara 16.9344 MHz.

 

Moim zdaniem !!!

Podstawki sugerują zamierzoną możliwość zmiany układów czego rezultatem może być możliwość zmiany formatu danych przyjmowanych przez moduł przetwornika (niestety stosowanie podstawek w takiej aplikacji jest dla mnie bardzo dyskusyjne). Troszkę niepokoi mnie opis użytkownika modyfikacji Pana Aleksandra Bąkowskiego (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )

cytuję: "Trafiła się też i pewna "wada". Dotyczyło to paru płyt z walcami i preludiami Chopina z różnych firm i to na jednym kanale - było słychać charczenie. Kiedy podłączyłem CD do amplitunera światłowodem zjawisko znikało. Ale na innych płytach tego nie było. Z p. Stelmachem doszliśmy do wniosku iż jest to kwestia nagrania. Po prostu przed modernizacją odtwarzacz nie wychwytywał błędów z nagrania - w innych płytach zjawisko nie występowało."

Mniemam (mam nadzieję ,że się mylę) iż są pewne problemy z rejestrem szeregowym. Nie wiem jakie zastosowano układy i jakie rozwiązanie - czy zastosowano synchroniczny licznik dwójkowy z przeniesieniami szeregowymi czy równoległymi. Jeśli zastosowano pierwsze rozwiązanie, a ramka jest 24bitowa (BCK=2.1168MHz) to taki rejestr złożony z przerzutników o maksymalnym czasie przełączania 50ns i bramek 20ns posiada maksymalną szybkość działania wynoszącą 2.041MHz. Moim zdaniem (bazując na doświadczeniach) optymalne są rozwiązania z dużym zapasem szybkości działania. Do tego typu rozwiązań polecam stosowanie układów ASIC.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzięki za objaśnienie tematu!!

 

Masz może jakiś schemat takowego wejścia, chce wsadzić do swojego starego cd'sa jakiś sympatyczny przetwornik, chciałbym to jednak zrobić dobrze, to urządzonko ma mi troszkę posłuzyć ;)

Zastanawiałem się nad:

TDA 1541

PCM1702

albo jakimś AD

 

 

Za pomoc byłbym bardzo wdzieczny

 

pozdrawiam

Witaj

Jaki odtwarzacz CD Chciałbyś zmodyfikować ?. Jaki demodulator EFM jest wewnątrz ?.

Mając te informacje łatwiej i szczegółowiej będzie mi napisać o konkretnym przypadku niż ogólnikowo teoretyzować.

Pozdrawiam

Witam

Denon korzystał i chyba nadal korzysta (nie wiem czy współpraca z Marantzem tego nie zmieni) z demodulatorów firmy SONY.

Optyka KSS240 jest niczego sobie - stosowana choćby w mechanizmie TEAC VRDS 4 (Copland CDA288, Wadia 850).

Z praktyki mogę polecić rozwiązania bazujące na demodulatorze CXD2500AQ/BQ (używany choćby w w/w odtwarzaczach). Niestety znam tylko jeden model Denona który z niego korzystał: DCD-335. Użyto w nim niestety tańszej optyki.

Układ SONY ma duży margines bezpieczeństwa na jitter odczytywanych ramek z płyty (pamięć FIFO o pojemności +/- 28 ramek). Zegar strobujący sygnał EFM jest generowany w cyfrowej pętli synchronizacji fazowej.

Bardzo rozbudowana korekcja błędów ... wystarczy pochleb. Generalnie uważam ,że warto wykorzystać odtwarzacz wyposażony w ten demodulator.

Układ posiada konfigurowalny interfejs wyjściowy. Większość rozwiązań CD bazuje na aplikacji szeregowej (stan niski na wyprowadzeniu 30 demodulatora; PIN30 - L).

Przykładową realizację wyjścia z demodulatora przedstawiłem na rysunku.

Dane (DATA) dotyczące wartości próbek dla kanału prawego i lewego są dostępne na wyprowadzeniu 34; PIN34. Format danych to 2's complements, najbardziej znaczący bit jako pierwszy,ramka 48 (2 x 24) bitowa.

Zegar (BCLK) danych otrzymujemy z wyprowadzenia 35; PIN35, zatrzaskiwanie danych na narastającym zboczu.

Zegar (LRCK) informujący o kanale (L/R) przesyłanych danych dostępny jest na wyprowadzeniu 32; PIN32, stan wysoki wyjścia "oznacza" kanał lewy.

To prawie wszystkie sygnały potrzebne do podłączenia przetwornika.

Jak widać na rysunku wyprowadziłem sygnał DEMP (EMPH-CXD2500; PIN61). Jeśli na wyprowadzeniu występuje stan wysoki oznacza to ,że płyta CD nagrana jest z demfazą (obecnie rzadkość) i należy zastosować dodatkową korekcję charakterystyki częstotliwościowej.

Sygnał ten doprowadza się np do odpowiedniego wyprowadzenia filtru cyfrowego.

W przypadku przetworników delta sigma (np CS4390) konieczny jest także sygnał zegarowy dla modulatora (MCK). W najprostszym rozwiązaniu można pobrać go z wyprowadzenia 58; PIN58. Najlepiej wykorzystać niezależny generator który "zasili" także demodulator.

Pozdrawiam

[obrazekLUKASZ-94277_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • 2 miesiące później...

Preatorius,

 

Akurat jestem posiadaczem DCD-335 Denona o którym wspominasz. Ma dziadek już 6 lat i myślę nad wymianą źródła. Może jednak lepiej go podrasować skoro ma takie dobre podzespoły i polubić na nowo ?

Kompletnie nie znam się na tym co jest pod pokrywą i niestety nie rozumiem znaczenia wielu słów w tej zakładce :-)

 

Czy mógłbyś w jakiś przystępny sposób poradzić czy tuning ma sens dla tego CDka i kto mógłby to sensownie zrobić ?

Nie ukrywam, że myślałem o DACu pana Stelmacha, ale nie mam schematu do 335 i nie wiadomo czy ten DAC podejdzie do 335. Może są inne rozwiązania ?

 

Stan odtwarzacza jest jak dla mnie dobry+. Bardzo rzadko miewa problemy z odczytem. Zwykle jest to kwestia problemu z płytą.

  • 3 miesiące później...

Witam wszystkich.

Przeczytałem (z braku czasu zgrubnie) posty - prawda - takie sygnały cyfrowe pobieram i tak to działa. A podstawki wynikają z ciągłych prób unowocześnienia układu (jestem w trakcie przymierzania się do AD1853 i wstawienia własnego zegara MCLK).

Co do DENONa 335 - niedawno go robiłem - w opiniach "Bartosz" ma właśnie takiego.

Trzeba grzebać w CD, ale wystarczy dołożyć odbiornik SPDIF (np. CS8414 + porządne zasilanie) i może być zewnętrzny - opracowuję taki (model próbny działa ale muszę zrobić poprawki) - ma wejście koncentryczne, Toslink, XLR i USB (instaluje się karta dźwiękowa USB w komputerze - automat).

Do "leszek B" - przepraszam najmocniej, ale miałem fizyczną awarię dysku w kompie (zdechł dokumentnie) i straciłem wszystkie poczty - proszę ponownie o kontakt.

  • 3 miesiące później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.