Skocz do zawartości
IGNORED

Scan Speek 25W8562 konstrukcje / doświad


Adagio Sound

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

 

Czy robiliście bas na Scanie 25W8562 ? Ja zrobiłem w 60 litrach z b/r 35 cm i jest porażka totalna !!

Wulkaniczny rezonans na 30 Hz, potem dziura od 50 do 90 Hz potem 100 - 160 górka około 12 dB, 200 - 300 dołek -12 db.

Od 400 Hz gra już inny driver.

Wydaje mnie się że nie są to mody pomieszcenia gdyż inne zestawy grały tu w miarę równo.

Nie wiem gdzie jest błąd!! Jeśli ktoś z Was coś na ten temat wie to proszę o pomoc :-)

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Przepraszam kolegów za porzucenie wątka przed dwoma miesiącami ale byłem tak zajęty że nie stało czasu na pisanie. Postaram się za kilka dni nadrobić zaległość i opiszę co się dzieje z tymi kolumnami. Pomiarów dokonuję mikrofonem pojemnościowym i systemem spectralab - z tąd dokładnie widzę o jakie zakresy widma chodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z calym szacunkiem, ale i z ciekawosci chcialem zapytac, czy Twoje obawy opieraja sie na fakcie wykresow i charakterystyk pomiarowych, wykonanych bardziej lub mniej precyzyjnie, czy jednak naprawde slyszysz wady w swoich kolumnach?

Wiesz... Bardzo latwo popasc czasem w skrajnosci....

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odrazu słychać że bas nie ma punktualności, impulsowości, siły, nie kopie (jak czasem powinien), jest mięciutki - słabo artykułowany, brak mu drapierzności czy różnicowania charakteru - tak mogę to słowami opisać moje subiektywne wrażenie słuchowe. W porównaniu do innych zestawów , które w mniejszej lub większej ilości dysponują tym czego brakuje dyskutowanym Scanom. Jak tylko dam rade przetworzyć w kompie na małe jpegi to zamieszczę charakt. częstot, impedancji i schemat zwrotnicy.

Piotr

[obrazekLUKASZ-159037_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że w świetle char imped, która ma min=5,6Ohm dla 120 Hz (fazowej nie umiem na tą chwilę zdjąć) może to być trudny ciężarek dla wzmacniacza. Odsłuchy potwierdzają że im silniejszy piec tym bas się poprawia, co w najlepszym przypadku tylko nieco zmniejsza niedosyt treści muzycznej w tym zakresie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w tym sęk, że teoryji i praktyki głośnikowej to ja się dopiero uczę i narazie nie jestem zdolny do wnioskowania po napędzie drivera:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy niskim cięciu trzeba uważać na filtr, najbezpieczniej jest zastosować linearyzację, chociaż Scan ma SD...

 

Bas bez kopa bardzo często spowodowany jest zbyt dużą obudową. Czasami lepiej jest poświęcić kilka Hz od dołu, zmniejszyć obudowę i dostroić otwór wyżej (albo ekstremalnie nisko, ale są problemy z prędkością powietrza w tunelu).

 

Kolejna kwestia to, jak ktoś wspominał, może to być wina napędu głośnika albo samego wzmacniacza. Nie moc jest ważna, bo kontrola głośnika nie jest uzależniona od mocy, ale budowa wzmacniacza.

 

Spróbuj z napędem aktywnym dla basu na wzmacniaczu PA300 z elektora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli napędzasz SS alephem to nic dziwnego że bas nie ma kopa. Aleph ma problemy z niskimi tonami, ja też nie mogłem Alephem 5 poprawnie napędzić 18 SS. Polecam zrobić osobny wzmacniacz na LM albo TDA dla głośnika niskotonowego a Alephem napędzić resztę. A jeszcze lepiej jakąś lampką SE ;-). Ja tak robię ... jest mniodzio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.