Skocz do zawartości
IGNORED

szlif sweryczny vs. szlif eliptyczny


jck

Rekomendowane odpowiedzi

Było i to parę razy. Jest w książkach w książkach. Sferyczne sa tańsze w produkcji. Eliptyczne droższe i powinny być lepsze ale wymagają bardziej starannej kalibracji, bo bez tego efekt może być odwrotny. Co kalibracji to ciekawej lektury:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A ja ciągle mam Cyryla i nie mam żadnej zabawy, bo tam nie ma co regulować :-(((

 

Przy okazji. Postanowiłem zaoszczędzić na coś poważniejzego niz Bernard. Czy z polskich duży, ciężki i paskowy to był tylko Daniel? Przyznam, że zniechęcą mnie do niego rozbudowana automatyka i sensory. A przy polskim sprzęcie trzyma mnie nadzieja, że jak sie zepsuje to da się nie za duzym kosztem naprawić. Co do tego, by był duży i ciężki to chodzi w tym wypadku o dociążenie niezbyt audiofilskiej szafki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał -> myślę, że powinieneś zdecydować się na Adama. Wprawdzie nie paskowy ale DD, za to jest czy się pobawić a i cena do przełknięcia. Co do serwisowania elektroniki - żaden problem. Z mechaniką tez nie powinno być kłopotów - tych gramofonów jest całe mnóstwo w kraju. Jak wiesz, mam Daniela i nigdy nie miałem z nim kłopotów, ale w stronę Adama jakoś zawsze mnie ciągnęło. Moim zdaniem, za niewielkie pieniądze fajna zabawka.

 

A co do tematu postu, gdzieś ostatnio widziałem (myślałem, że w Magazynie Hi-Fi, ale nie) taki fajny rysunek przedstawiający historię szlifu. Niestety nie pamiętam - jak znajdę, zamieszczę (a może ktoś też widział?)

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam ...jest taki elegancki. Też mnie ciągnie w ta stronę. Więc może...

 

Nie ma w tej chwili czasu ale zeskanuję widok igieł Shibaty i zwykłej sferycznej z uwidocznionymi naprężeniami w materiale płyty. Igła czy szlif Shibatyt to była - przynajmniej na początku lat 70-tych - najbardziej wyrafinowana forma igieł (szlifu) eliptycznego. Prosto rzecz tłumacząc - i będzie to widać na zdjęciu - igła eliptyczna głębiej wchodzi i lepiej przylega do rowka niż igła sferyczna pod warunkiem jednak, że jest dobrze ustawiona. Wykonanie takiej igły jak już pisałem jest jednak trudne i (bardzo) kosztowne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Papamek

Chyba Ci sie pomylilo, ze szlif sferyczny zapewnia lepsze przyleganie do rowka plyty.

Tutaj sobie poczytaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Niestety jeszcze tego nie przetlumaczylem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko nacisk. Także ustawienie wkładki względem płyty (szablon dostępny pod linkiem), VTA i azymut.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sporo jest tej zabawy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.