Skocz do zawartości
IGNORED

Regulatory obrotów silnika PWM -a stabilność obrotów.


ricon

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki stopien stabilności obrotów pracy silnika zapewniają regulatory PWM . Czy napięcie i przebiegi wyjściowe są linniowo zależne od napęcia wejściowego ,czy nastepuje w nich kompensacja wahań. Jak odporne są na efekt "prądnicy" tzn gdy napięcie sterowania niższe chwilowo silnika ,powoduje że silnik staje sie generatorem.

Wszystko zależy od zaimplementowanego algorytmu sterowania, rodzaju zastosowanego pomiaru prędkości, pętli sprzężenia etc. Można uzyskać bardzo wysoką stabilność, przy dokładności nawet 0.001% (np. metoda FOC) nawet przy stosunkowo dużych zmianach obciążenia momentem. Niestety w tej chwili się już tym nie zajmuję od dobrych 5-6 lat (a zajmowałem się raczej krótko, ok. 2 lata w ramach pracy dypl. i praktyk). Zostało mi sporo materiałów i książek w tym temacie. Ja akurat zajmowałem się napędami z silnikami indukcyjnymi 3-fazowymi, ale to tylko kwestia sterowania, bo silniki 3-fazowe wcale nie muszą być zasilane z sieci trójfazowej, mogą być nawet z akumulatora, bo i tak przed nimi jest falownik w takim przypadku. Co do efektu prądnicy, to raczej kwestia jak zaprojektujesz układ i z jakim marginesem. Jeżeli chcesz jakieś książki w pdf, to daj znać to Ci coś podeślę.

 

PS. acha i w moim przypadku to były silniki o mocy od kilku kW w górę. W Twoim będą to zdecydowanie mikrosilniki, gdzie pewne rzeczy są po prostu inne. Ale sposoby sterowania raczej te same co w dużych, czy to dla DC czy AC.

System gra dobrze, albo nie....

Jaki stopien stabilności obrotów pracy silnika zapewniają regulatory PWM . Czy napięcie i przebiegi wyjściowe są linniowo zależne od napęcia wejściowego ,czy nastepuje w nich kompensacja wahań. Jak odporne są na efekt "prądnicy" tzn gdy napięcie sterowania niższe chwilowo silnika ,powoduje że silnik staje sie generatorem.

Trochę dziwne pytania, bo tworzą pomieszanie z poplątaniem. Potrzebujesz tych zagadnień do pracy dyplomowej (prezentacji, referatu)?

 

-> Jeśli idzie o stabiloność to zacznijmy od sposobu pomiaru prędkości obrotowej, jeśli pomiar ten jest przeprowadzony prawidłowo (np. metodą M/T), budujesz kaskadę regulatorów i kolejno je stroisz "od środka". Sam PWM może generować teoretycznie dowolne napięcie na wyjściu (oczywiście między szynami układu pośredniczącego), w praktyce dead - time i problemy z generacją bardzo stromych krótkich impulsów ograniczają minimalne napięcie wyjściowe do około 2 - 5% napięcia obwodu pośredniczącego (mówię o silnikach o mocach rzędu kW). Prawidłowo nastrojona kaskada regulatorów dobrze radzi sobie z tłumieniem oscylacji prędkości, etc. W teorii średnie napięcie na wyjściu PWM jest proporcjonalne do współczynnika wypełnienia.

-> Jeśli idzie o pracę generatorową to energia z silnika przechodzi przez diody w falowniku i gromadzi się w kondensatorze obwodu DC, jeśli nie ma obwodu stratnego (tzw. rezystora hamującego) to napięcie może wzrosnąć do niebezpiecznych wartości i zniszczeniu ulec może kondensator - jeśli masz akumulator to energia pójdzie w akumulator. Kierunek przepływu energii wynika ze struktury stopnia wyjściowego falownika.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.