Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny glosnikowe - kupic czy zrobic ??


ChUmI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Pewnie ten temat przewijal sie juz nie raz na forum ... ale nadszedl czas gdy moje stare kolumny zaczynaja mocno ograniczac brzmienie mojego zestawu :( Ostatnio duzo wieksza przyjemnosc sprawia mi sluchanie muzyki przez sluchawki a glosniki wlaczam w wiekszosci gdy slucham radia :) Zaczalem sie mocno zastanawiac nad samodzielnym zrobienirm dobrych kolumn glosnikowych. Oczywiscie o skrzynki poprosil bym jakiegos dobrego stolarza a reszte samemu. Zaczalem wszystko liczyc na wszystkie strony i mam dylemat ... Przymierzalem sie do glosnikow JM Lab Cobalt 816 bo kocham dzwiek Focala a to bylo by max na co mnie stac. Poszukalem, poszperalem i znalazlem, ze te glosniczki, noweczki nie smigane, mozna kupic na niemieckim ebay'u za niecale 800Euro !!! Oto link - bedzie pewnie jeszcze aktualny kilka dni do zakonczenia aukcji:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Porownalem to z cena glosnikow w Akkusie (chyba ze ktos z was ma tansze dojscie do glosnikow Focala). No i okazalo sie ze samodzielne robienie takich glosnikow chyba mija sie z celem. No chyba ze mozna za ta sama kase osiagnac naprawde lepsze brzmienie.

 

I tu pytanie ... Czy ktos z was ma doswiadczenie w budowaniu glosnikow i moze mi doradzic co mam zrobic? Wywalic 800Euro na JM Lab'a Cobalt 816 czy jednak pomyslec o samodzielnym poskladaniu czegos podobnego. Pomyslalem ze skladajac samodzielnie mozna by sie pokusic o inna obudowe - ciekawsza - moze taka podobna do serii Electra :) Czekam na rady i Pozdrawiam wszystkich :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

800EUR to ok. 3600zł. Za takie pieniądze mozna złozyć całkiem fajny kit na Vifach. A znacznie mniej wyniesie kit na Monacorach (ale raczej podstawkowe albo małe podłogowce). Czy będzie lepszy od tych kobaltów - tego nie wiem bo ich nie słyszałem. Słuchałem znacznie starszych konstrukcji Focala (2 droznych) i myslę ze bez problemy znajda się konstrukcje do składania w tej cenie z lepszym brzmieniem.

 

Z tym, że jesli nie robiłeś nic takiego wczesniej, i nie znajdziesz gotowego projektu, to lepiej nie zaczynaj od tak wysokich nakładów.

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>js - najgorszy focal zawsze jest lepszy od najlepszej vify?

 

Za 3600 to już można poszaleć, chyba, że stolarz zedrze skórę i zostanie połowa ;) Ale zgadzam się z przedmówcą - jeśli nie masz o tym zielonego pojęcia, to sobie odpuść. DIY to świetna zabawa, ale trzeba być pasjonatem i zęby na tym zjeść, żeby były wymierne efekty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

js - to zależy kto i co potrafi zrobić z tymi sztywnymi membranami i lepszym napędem. A jak nie potrafi to Vify są chyba bezpieczniejsze. Monacory również mają sztywniejsze membrany i silniejszy napęd od Vify.

 

Głosników Focala nie znam - więc nie wiem na ile sa lepsze. Ale na pewno są ok. 2 razy drozsze od najdrozszych Monacorów i pewnie z połowe droższe od najdroższych Vif.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koval, nie zupełnie.

 

Najlepiej grająca Vifa to XT18WO i XT18WH. Patrząc na Polskie ceny są to głośniki za 600zł.

 

Za 900zł można kupić Focala 7w4411 albo np 5k4211 (mniej basu, można dać dwa), są to jedne z lepszych głośników nowej, kiepskiej serii. Różnica ogromna.

 

O szeleszczącej wysokotonówce XT nawet nie będę wspominał, po za tym wymaga wysokiego podziału.

 

 

Ja bym proponował ewentualnie zrobić jakiś kit, wtedy mamy pewność, że zagra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Panowie sądzą o Usher-a, ceny niższe. W Akkusie są dwa projekty na tych głośnikach, słyszałem monitory – było ciekawie. Myślę, że budżetu ok.3500 nie przekroczą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odzew :) Macie racje ze jak sie na tym nie znam to lepiej zebym sie nie zabieral :) Na elektronice audio zeby zjadlem ale jezeli chodzi o akustyke to wiele jest jeszcze przede mna do poznania. W takim ukladzie najprawdopodobniej bym wybral gotowy projekt albo wspolpracowal z jakims dobrym konstruktorem-akustykiem :) Zapuscilem temat tu i tam i jednak wychodzi na to, ze jezeli to maja byc Focale to chyba powiniennem kupic jednak te Cobalty - bo cena jest jak na ten zestaw glosnikow OK a w przyszlosci zawsze mozna cos poprawic chociazby w zwrotnicy :) Mam jeszcze troche czasu na przemyslenie sprawy bo kupowac bede pewnie za jakies 2, no max 3 miesiace jak dozbieram reszte kasy :) Dziekuje jeszcze raz za wszystkie rady :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do tych 3600zł. za Cobalty dolicz od razu lekko 850zł. na nowe kopułki :)))))))

I już jest lekko 4400-4500 ;)

Może lepiej jakiś kit na Focalach - o ile takie są?

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ... a jaka jest roznica pomiedzy tym tweeterem co jest oryginalnie w Cobaltach (w ogole jakie dokladnie modele glosnikow sa w Cobaltach?) a tym tioxidowym? Jest taka roznica w brzmieniu tych gwizdkow? Patrzylem tez na nisko-sredniotonowe ... hmmm ... raczej wygladaja na takie bez korektora fazy ... a moze by lepiej jeden ale porzadniejszy ??? i znowu wraca koncepcja DIY ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki w kolumnach Jm&Lab wyglądają podobnie jak katalogowe Focale ale mają inna oznaczenia. Poza tym w tanich seriach kolumn są to, że tak powiem budżetowe wersje - mniejsze magnesy, plastikiwe kosze itp. Kopułka w Cobaltach ma odpowiednik w TC 90 TD5 - najtańszym modelu. Jednak nie jest nawet w połowie tak dobra a już nie ma co porówywać z TC 120 TD5. Midrange w Cobaltach teoretycznie to Audiom 6WM - wygląda tak samo dzięki stożkowemu korektorowi fazy, jednak nie jest to to samo.

Wydaje się, że Focal przygotowywuje osobne modele głośników dla kolumn Jm&Lab. Zapewne mniej lub bardziej zmodyfikowane zależnie od potrzeb projektu. Upgrade takich kolumn może być kłopotliwe - nie ma danych katalogowych i wykresów charakterystyk. Z katalogu można wybrać znacznie lepsze głośniki niż te w Cobaltach - poza tym jest wybór - dochodzi Polyglass i Polykevlar.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

---> mahler

 

No czyli wynika z tego ze nie oplaca sie pakowac kasy w JM Laba ... i dosyac za to imitacje Focala ... Najbardziej interesowala bo mnie wlasnie takie zestawienie o jakim piszesz ... TC 120 TD5 + Audiom 6WM w klasycznym dwudroznym zestwie - co myslisz ? ma to sens ? Znasz kogos kto prawidlowo potrafil by zaprojektowac do tego obudowe ?

 

Mozesz tez pisac na priv: [email protected]

 

wielkie dzieki za rade - pozdro - ChUmI

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> ChUmI

 

Może to cię zainteresuje - Focal c800. Co prawda jest to odpowiednik starszej serii JMLab Antea ale jestem z nich zadowolony.

Całość (głośniki, zwrotnice, kabeliki , fornirowana obudowa z MDF) kosztowała po przeliczeniu ok 1000-1100 euro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tutaj mają wersję C800 MkII (z 120Td5 zamiast nie produkowanego 120 Tdx2) + kilka innych kitów na Focalu.

Dodam tylko, że c500, c600, c800 były to oficjalne kity Focala.

 

 

pozdrawiam

Gustaw

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A może coś innego niż Focal ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.