Jump to content

Altus A380S... czy więcej znaczy lepiej?

AudioRecki
AudioRecki
Sign in to follow this  

Altus 380 z dodatkiem w nazwie w postaci litery "S" od strony wyglądu nie zmieniły się wcale w stosunku do poprzedniej wersji. Kolumny jak były duże (naprawdę duże) i ciężkie, tak nadal szokują (dosłownie) swoimi gabarytami. Czy w tym szaleńczym pędzie co do wielkości kolumn podłogowych jest jakiś konkretny cel i czy każdy zainteresowany kolumnami A380 z dodatkiem S dzięki temu otrzyma coś więcej, niż daje konkurencja? Dzięki firmie Audiotrendt z Krakowa udało nam się spędzić kilka dni z w/w konstrukcjami, posłuchać ich z (w miarę) szerokim spektrum gatunków muzycznych, jednocześnie zestawiając te kolumny z kilkoma posiadanymi wzmacniaczami. 

Tonsil dla większości już dziś "bardzo dorosłych, ale ciągle młodych duchem" melomanów stanowi powód do westchnień i wspomnień lat swojej (wspaniałej) młodości. Firma na rodzimym rynku w czasach "słusznie minionych" odnosiła sukces z kilku powodów, nie zawsze były to powody wynikające z samych możliwości brzmieniowych ich konstrukcji. Ale takie były czasy, a w dobie "wszelkich braków" słusznie stosowano w życiu zasadę "na bezrybiu i rak ryba". Historię "nowszą" firmy prawdopodobnie zna każdy meloman, więc o niej wspominać nie będziemy w tym teście.Warto tylko wspomnieć o tym, że obecnie firma skupia się na budowaniu (w oparciu o rozpoznawalność marki) konstrukcji dopracowanych, które jak w przypadku A380S przechodzą realne zmiany, mające na celu poprawę brzmienia.

Jakie więc różnice w najnowszym modelu? Rzeczą w zasadzie decydującą o zupełnie nowym i lepszym brzmieniu jest zwrotnica, którą w zaprojektowano od podstaw. Kolejnym ważnym elementem są zmiany w środku kolumn, obecnie prawie każda ścianka została pokryta w sposób staranny wełną syntetyczną. Warto wspomnieć w temacie środka o takiej rzeczy jak o solidnym -  poprzecznym wzmocnieniu, które gwarantuje mn. niesamowitą sztywność całej konstrukcji. To wszystko w efekcie końcowym wpływa nie tylko na zmianę uzyskiwanego brzmienia, ale także na wagę kolumn i jej trwałość.

Głośniki są dokładnie te same, co widzieliśmy we wcześniejszych konstrukcjach. Można więc napisać, że Tonsil stawia na sprawdzone i cenione rozwiązania. W pewnym zakresie można nawet pisać o pewnym "symbolu" marki - tak jak ma to miejsce w przypadku celulozowego stożka, odpowiedzialnego za średnicę.

Zostając jeszcze na moment przy samym wyglądzie (pomimo ogromnych rozmiarów kolumn o czym pisałem powyżej), kolumny wykonane są perfekcyjnie jeśli chodzi o ten przedział cenowy. Jeśli popatrzymy na cennik i porównamy je z konkurencją na rynku, trzeba przyznać wprost, że Tonsil daje sporo więcej w temacie stolarki i jej jakości wykończenia. Kolumny piano black wyglądają naprawdę doskonale, przy czym należy pamiętać o jednym w przypadku tego wykończenia - dbałość o lakier w momencie np.: wycierania kurzu jest podstawą, by kolumny wyglądały zawsze doskonale. Dla osób nie przykładających znacznej uwagi w temacie dbałości o powierzchnie lakierowane - już po pierwszych tygodniach można spodziewać się pierwszych mikrorys, co wpływa negatywnie na wygląd. 

 

 

Wygląd, gabaryty... a co w temacie brzmienia? Nasze testowe kolumny podłączone były do dwóch różnych wzmacniaczy, Moon 250i oraz Cambridge Audio Azur 851A. Wzmacniaczom towarzyszył streamer Ayon S-3, wszystko ze sobą połączone RCA Atlas Cable Element Duo Integra (1.5mb) oraz kablami głośnikowymi Chord Clearway.

 

Już od pierwszego moment odsłuchu konstrukcji Tonsila daje o sobie znać średnica, która może śmiało konkurować z większością konstrukcji na rynku w podobnym przedziale cenowym. Kolejnym plusem w temacie brzmienia są wysokie tony. Może nie są na tyle wyszukane czy bogate w swej prezentacji jak w przypadku kilku innych (także znanych) konstrukcji konkurencji, ale współtworzą całość na tyle interesującą, że potrafią swoimi wysokimi zakresami zaznaczyć nawet najdrobniejsze smaczki jaki zostały zarejestrowane w słuchanym utworze. Kolumny Altus A380S posłużyły przy okazji testów do posłuchania m.in.: albumu HAEVN oraz Lalo Schifrina ("Black Widow") i bez przesady trzeba napisać, że jakość odwzorowania poszczególnych instrumentów była na naprawdę wysokim poziomie. 

Przy tej wielkości kolumn nie sposób nie zauważyć niskich tonów w trakcie odsłuchów. Pomimo całkiem sporej ilości niskich, ale co istotne - także ich różnorodności - szczególnie w trakcie odsłuchiwania albumu "Black Widow" (ze względu ja jego charakter i gatunek) całość prezentowała się spójnie, bez szczególnego wychodzenia z którymkolwiek zakresów na pierwszy plan. Poza małym, lecz nie natarczywym zaznaczaniem średnicy.

Nie można też pominąć w ocenie na plus tych kolumn dobrej przestrzeni brzmienia. Niestety na minus należy zaznaczyć fakt, że kolumny te rozwiną się tak naprawdę w pomieszczeniach o znacznej niż nawet średnia wielkości. Jednak stawiając je w salonie o powierzchni znacznie przekraczającej 25m2 nie tracimy nic na szczegółowości czy detalach. A380S zdają się rozwijać skrzydła, nie zapominając przy tym o tym, co w muzyce na odpowiednim poziomie najważniejsze.

Czy Altus A380S oferują coś więcej, niż sentyment do marki i lat minionych? Zdecydowanie tak pomimo faktu, że nie będą przemawiać do każdego melomana. Zapewne w sposób istotny znaczenie przy wyborze tych kolumn będą miały: wielkość pomieszczenia oraz własne preferencje brzmieniowe. Kolumny takie jak w/w opisywane nie przypadną absolutnie każdemu do gustu, bez względu na fakt ich jakości wykonania czy dobrego brzmienia. Można się spokojnie pokusić o sformułowanie zdania, że A380S dają więcej wszystkiego niż konkurencja w tej kwocie, ale nie to stanowi akurat o ich wyborze. Wybór na konkretnie te konstrukcje zostanie w dużym stopniu podyktowany sentymentem, co jest rzecz jasna usprawiedliwione, ale nie tylko to powinno stanowić o "sile" tych kolumn i szczerze... tak naprawdę nie stanowi. Mocną stroną nowych "trzysta osiemdziesiątek" jest też brzmienie (szczegółowość), scena i dobra prezentacja na każdej płaszczyźnie. A im więcej damy przestrzeni - tym więcej kolumny odwdzięczą się w trakcie odsłuchów.

Tonsil zdaje się rozwijać gamę produktów o konstrukcje sprawdzone i pomimo faktu braku rewolucji w obecnych - najnowszych konstrukcjach, małymi krokami decyduje się na ewolucję ku jeszcze lepszemu brzmieniu. A380S pokazują potencjał marki, może nie wynoszący w dalekie rejony High End'u produkty z logo Tonsil, ale nie bójmy się to napisać - A380S to najlepsze, najbardziej dojrzałe i najlepiej wykonane kolumny tej marki, które kiedykolwiek można było kupić. Do tego "wreszcie" można je nabyć bez znajomości, kolejek, zapisów i tego całego uroku sprzed kilku dekad. 

 

AudioRecki

 

 

Sprzęt do testów dostarczyła firma Audiotrendt

https://audiotrendt.com.pl

 

 

       31_max.thumb.jpg.2325a375da35f54a8f23ff8382da85e1.jpg     35_max.thumb.jpg.b4e0371dd096fbe39a92563404b739ec.jpg    15_max.thumb.jpg.c89bc4bddd3c2be9bdf892f8422fc3cc.jpg    

 

 

Moc nominalna: 170 W

Moc maksymalna: 380 W

Impedancja: 8 Ω

Pasmo przenoszenia: 25 - 25 000 Hz

Efektywność: 91 dB

Waga: 50 kg

Wysokość: 1095 mm

Głębokość: 370 mm

Szerokość frontu: 425 mm

Szerokość tyłu: 320 mm

 

 

 

Sign in to follow this  


User Feedback

Recommended Comments

W Altusach dopracowanie zwrotnicy, czyli filtrowanie II i III order to istotna poprawa odtwarzania

muzy HIFI,   , w pełnym pasmie czest, poczynjac od subbasów , sterefonii, przestrzeni/poprzeczne usztywnienia obnizaja pasozytniczne drgania obudowy/ , 

naprawde ładne brzmienie, tego sie chce naprawde słuchac 

jedynie kasa, coz 3,5kzl za sztuke , czyli 7 klockow zestaw stereo  , ale to zakup naprawde na lata 

 • Like 2

Share this comment


Link to comment
Share on other sites


Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Audiostereo.pl w social mediach. Warto zaglądać!

  Audiostereo w internecie to nie tylko Forum, audiostereo także (od dłuższego czasu) czynnie bierze udział we wszelkich mediach społecznościowych. Facebook, Instagram, YouTube. We wszystkich tych miejscach znajdziecie ciekawe informacje o tym, co się dzieje na audiostereo.pl. Nie tylko z życia samego Forum, ale w ogóle ze świata audio video.  Nie zawsze każdy z nas ma możliwość korzystania ze strony Forum, dlatego ułatwieniem takim są social media dzięki którym każdy może w szybki i czytelny

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy

  Mini konkurs z Pracownią Inspiracji dla użytkowników Premium!

  Kilka tygodni temu stanąłem przed dylemat doboru odpowiedniego stojaka pod swój ulubiony zestaw płyt winylowych. Kolekcja może nie jest z tych, co zapełniają całe ściany (bo i w głównej mierze plikami i płytami CD operuję), ale swoje ulubione pozycja chętnie na winylu nabywam i do celów kolekcjonerskich trzymam. Rynek stojaków nie jest wcale tak rozpieszczający fanów czarnej płyty, jakby się to mogło wydawać. A może to jednak moje osobiste potrzeby spowodowały, że 90% stojaków jakie widziałem w

  AudioRecki
  AudioRecki
  Akcesoria

  Winyle, winyle... i raz jeszcze winyle. Konkurs dla wielbicieli czarnej płyty

  Kilka tygodni temu stanąłem przed dylemat doboru odpowiedniego stojaka pod swój ulubiony zestaw płyt winylowych. Kolekcja może nie jest z tych, co zapełniają całe ściany (bo i w głównej mierze plikami i płytami CD operuję), ale swoje ulubione pozycja chętnie na winylu nabywam i do celów kolekcjonerskich trzymam. Rynek stojaków nie jest wcale tak rozpieszczający fanów czarnej płyty, jakby się to mogło wydawać. A może to jednak moje osobiste potrzeby spowodowały, że 90% stojaków jakie widziałem w

  AudioRecki
  AudioRecki
  Akcesoria 19

  Sziget Festival line-up podany.

  Sziget Festival jest imprezą bogatą nie tylko kulturowo (ze względu na uczestników wydarzenia z praktycznie całego świata), ale jest imprezą nader bogatą od strony muzycznej. Motto imprezy powinno brzmieć "dla każdego (ucha) coś miłego". W tym roku line-up potwierdza charakter imprezy i już po pierwszej analizie listy zapowiedzianych artystów widać, że organizator nie ma zamiaru dokonywać zmian odnośnie różnorodności gatunków. Wracając do "spisu treści" artystów, którzy zaprezentują się w Budape

  AudioRecki
  AudioRecki
  Newsy

  Dwie nowe płyty Davida Bowie’go.

  Davida Bowie’go nie ma z nami już cztery lata. Czas niestety w tym przypadku nie uleczył straty wspaniałego artysty, za to pozostały po nim wspaniałe utwory, bogata dyskografia i zapis wielu koncertów. Ale to nie wszystko, w czeluściach studia nagraniowego gdzieś na taśmach matkach zapewne kryją się perełki do tej pory nie publikowane, a warte odkrycia. Tak też jest i w tym przypadku, dzięki wytwórni Parlophone kilka tygodni temu został wydany pierwszy album. To tzw. "epka"  David Bowie "Is It A

  AudioRecki
  AudioRecki
  Muzyka
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.