Jump to content
IGNORED

Kolumny salonowe czy DIY


ValianT

Recommended Posts

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

 

Właśnie zaczyman swoją przygodę z audio. Lektura tego forum jest dla mnie cennym źródłem informacji przy doborze zestawu (narazie budżetowego) . Stałem sie już właścicielem NAD-a 304, CA D500SE oraz DACA audio gd NFB 15.32. Największy dylemat mam jednak z kolumnami. Przewertowałem już kilkaset stron różnych wątków o kolumnach jednak nadal nie potrafię podjąć decyzji na co się zdecydować. Z uwagi na budżetowe podejście do tematu i brak możliwości jeżdzenia ze swoimi klockami na odsłuchy nie mam możliwości porównac jak grają poszczegulne zestawy. Na kolumny chcę przeznaczyć do 1500 zł i jest to juz ostateczna ostatecznosć najlepiej do 1000 zł. Do moich faworytów na chwilę obecną należą.

1.Avance Omega 509

2.B&W DM 309

3.Paradigm Monitor 5

4. KEF Cresta 30

5. STX FX 300 DIY

6. Hurricane DIY (cena w górnym pułapie)

Pomieszczenie odsłuchowe ok 32 m2 o wymiarach 8x4 m. Kolumny na dłuższym boku. Preferencie muzyczne od Vivaldiego do Metalliki. Bardzo proszę doświadczonych i osłuchanych kolegów o poradę, jaki komplet najlepiej sprawdzi się w takim systemie.

 

Pozdrawiam.

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

Kolego, ten NAD to tylko 35 watów mocy przy 8Ohm. A pokój masz duży, potrzebujesz łatwych do napędzenia kolumn o wysokiej skuteczności. Szczególnie te dwie konstrukcje DIY są watożerne, potrzebują trochę prądu aby się rozbujały. A na wysokich wysterowaniach ten nad może mieć już wysokie zniekształcenia. Swoją te hurricany mocno mnie kusiły jak planowałem swoje DIY.

Link to comment
Share on other sites

Nie kupowałbym tanich kolumn DIY. Kupiłem kilka wynalazków DIY ze wspaniałymi opisami na forach jak to świetnie grało. Grało zawsze beznadziejnie.

Jeżeli ktoś zrobi sobie kolumny na drogich głośnikach i one dobrze grają - to ich nie sprzedaje bo nie odzyska włożonych w to pieniędzy.

Jeżeli zrobi coś co mu nie gra tak jak powinno - to zachwala jakie to świetne - i sprzedaje.

Sprzedają ci którym nie wyszło.

 

Więc kup sobie kolumny od producenta. O impedancji 8 Ohm i efektywności wyższej niż 89 dB.

Link to comment
Share on other sites

Możliwe, że macie rację jednak na obecnych Tonsilach ZgC 60-8-670 gałka głośności odkręcona na połowę daje wystarczającą głośność. Niskich oczywiście brakuje a środek jest za bardzo do przodu jednak dB jest pod dostatkiem. Ostatnio zrobiłem mały tuing tych kolumn i w średniotonowcach zamieniłem fazy (niewiadomo czemu w oryginałach przy zwrotkach 1 rzedu średnie sa podpięte w przeciwfazie z pozostałymi głosnikami) i srednica cofnęła sie do tyłu. Nigdzie nie mogę znaleźć jaka jest skuteczność tych tonsili jednak do 90 dB zapewne im daleka a grają na Nad 304 w miarę głośno.

Link to comment
Share on other sites

1. Na Twoim miejscu, zgodnie zresztą z sugestią justas32, wybrałby jednak coś spośród kolumn firmowych, nie DIY.

2. Zdecydowanie zalecałbym Ci zwężenie bazy - odległości pomiędzy kolumnami, bo 5 m to za dużo!

Tym bardziej przy takiej odległości miejsca odsłuchowego... Skoro szerokość pokoju to 4 m, odliczając od tego nawet minimalne odsunięcie kolumn od ściany, to myślę, że rozstaw kolumn ok. 2,5 to jest maksimum.

Dla przykładu u mnie w pomieszczeniu 4 x 4,7 m jest:

- pomiędzy kolumnami (między ściankami bocznymi) 2,25 m

- odległość miejsca odsłuchowego (wysokość trójkąta równoramiennego) 2,70 m

- kolumny dogięte do środka pod takim kątem, że są praktycznie wprost skierowane na słuchacza (widać tylko front kolumn, niewidoczne ścianki boczne)

When the music's over turn out the lights...

Link to comment
Share on other sites

Akurat DIY chciałem wykonywac we własnym zakresie. Hurricany masz rację wyjdą dięcej niz 1500 zł (koszt samych przetworników i zwrotnic w polinku nz z-capach to 1460 zł) Akurat szkrzynek sie nie boje bo mam zaprzyjaźnionego bardzo dobrego stolarza który juź ma wprawę w klejeniu skrzynek. Ale tak jak pisałem mój budżet jest bardzo okrojony. Na alledrogo wisi właśnie

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i może pójdą za 500 - 600 zł.Jednak Hurricany zebrały wyśmienite recenzje. Za radami kolegów zacząłem sie rozglądać za lepszym Ampem może klonik E-550 albo P-4100 ale to za jakiś czas pewnie.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.